הכירו את חלונות 8 – החזון של מיקרוסופט נחשף

בסוף השבוע האחרון דלפו לרשת מספר מסמכים פנימיים של מיקרוסופט החושפים את חזון החברה בכל הנוגע למערכת ההפעלה הבאה, חלונות 8. אז במה יכולה מיקרוסופט כבר לחדש לנו? מסתבר שלא מעט.

אחרי שכבר שמענו על טכנולוגיות אנטי-פיראטיות חדשות ותמיכה בארכיטקטורת 128 ביט, בסוף השבוע האחרון דלפו לרשת מספר מסמכים פנימיים של מיקרוסופט החושפים את חזון החברה עבור מערכת ההפעלה הבאה, חלונות 8 (שם קוד זמני). אחרי מה שנחשב להצלחה כבירה בכל הנוגע למערכת ההפעלה הנוכחית, חלונות 7, מיקרוסופט העמידה לעצמה רף גבוה והיא מבינה שהיא לא יכולה להרשות לעצמה נפילת “ויסטה” נוספת. אז מה הכיוונים החדשים? מה מיקרוסופט יכולה להוסיף למערכת ההפעלה הבאה על-מנת לגרום למשתמשים לשדרג (בייחוד בהתחשב בעובדה שמעל ל-70% מהמשתמשים עדיין עובדים עם חלונות XP)?

תמיכה בסוגי חומרה וחיבוריות חדשים

התוספות של תמיכה בחומרה חדשה הייתה תמיד אחד מהצדדים החדשים של גרסאות חדשות של חלונות. בכל גרסה של חלונות נוספות עשרות אלפי דרייברים חדשים לסוגי חומרה שונים ומשונים, מה שהפך את העבודה עם הגרסה החדשה לנוחה יותר בכל הקשור להתקנות של רכיבי חומרה וזיהוי אוטומטי ללא צורך בהתקנת דרייברים נוספים. לפי הנתונים שנחשפו בסוף השבוע, כחלק מהעדכונים שנמצאים בתכנון עבור חלונות 8, ניתן למצוא תמיכה בתקני USB 3.0 ו-Bluetooth 3.0, יחד עם תמיכה בהתקני HDTV וחיבורי Wireless 3D. על אף העובדה שאנחנו די בספק אם התמיכה בתקנים הללו (לפחות ב-USB 3.0 ו-Bluetooth 3.0) לא תמצא את דרכה כבר בשנה הקרובה לתוך הגרסאות הקיימות של חלונות 7, עדיין אפשר לראות שמיקרוסופט נשארת עם היד על הדופק לגבי התקנים של הדור הטכנולוגי הבא שישלוט בשוק.

אני יודע מי אתם

כיום, רוב המחשבים הניידים, כולל הנטבוקים, מגיעים עם מצלמה מובנית והטכנולוגיות המאפשרות זיהוי מוצלח של תווי ומבנה הפנים של המשתמש כבר מתקרבות לרמה גבוהה יחסית של בשלות. החזון של מיקרוסופט לשילוב הטכנולוגיה בתוך הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה לא הוזכר בפירוט, אך אחת מהדרכים שכן הוזכרו היה שימוש בזיהוי פנים לצורך זיהוי נוכחות של המשתמש מול המחשב ואישור גישה (Login) אוטומטי.

אסטרטגיית האתחול החדשה של מיקרוסופט. לחץ להגדלה

תן לי ב-Boot

אחד הדברים שתמיד היו מעצבנים במערכות הפעלה של מיקרוסופט היו זמני העלייה הארוכים יחסית. במסגרת השיפורים בחלונות 8, מיקרוסופט שמה דגש נרחב על שיפור זמני העלייה של המחשב עד למצב שבו משתמשים יוכלו להדליק את המחשב ולקבל גישה לכל היישומים באופן כמעט מיידי. אז נכון שמבחינת חזון זה נשמע יפה, מההכרות שלנו עם מיקרוסופט – זאת לא תהיה משימה פשוטה לביצוע.  מצד שני, אחד הדברים שמערכת ההפעלה המיועדת של גוגל, Chrome OS, מתיימרת להציע הוא בדיוק אותו הדבר ויכול מאוד להיות שזאת גם הגישה שהניעה את מיקרוסופט לפעול בנושא.

אם זה לא מקולקל, אל תנסה לתקן

בין הדברים שעברו שיפור משמעותי בין הגרסאות השונות ואף קפצו מדרגה בגרסה האחרונה של מערכת ההפעלה, חלונות 7, היה נושא הזיהוי והטיפול האוטומטי בתקלות של מערכת ההפעלה. אין ספק שהמנגנון הקיים כיום הוא עוד רחוק מלהיות מושלם, אך לפי התכנון של מיקרוסופט, הגרסה הבאה של מערכת ההפעלה אמורה להגיע לרמה של זיהוי אוטומטי של בעיות ותיקונם, אפילו ללא ידיעת המשתמש.

All-in-One כמו באפל?

במהלך המצגת היה שקף בודד התרכז ספציפית באסטרטגיה של אפל שהובילה את המוצרים שלה לפופולאריות גבוהה בקרב הקהל הצרכני. בין הדברים שנאמר במצגת הוא שאפל מייצרת מוצרים פשוטים באיכות גבוהה, מה שהוביל בשלב יותר מאוחר במצגת למסקנות כי מיקרוסופט צריכה להשקיע גם היא בהפיכת מערכת ההפעלה לפשוטה יותר עבור המשתמש. בנוסף, הציגה מיקרוסופט קונספט של מחשבי Desktop בתצורה All-in-One (הדומה באופן מחשיד למחשבי ה-iMac הנמכרים כיום) הכוללים מסך מגע בגדלים של 17-30 אינץ’, וכללים תמיכה ב-DirectX ורינדור וידאו ב-High Definition ואף תומכים בזיהוי פנים וזיהוי קולי לצורך הזדהות וחיבור למחשב.

גם אני רוצה חנות אפליקציות

קונספט חנות האפליקציות של מיקרוסופט. לחץ להגדלה

אין ספק שאחד הטרנדים החמים ביותר כיום הוא חנות אפליקציות כמקור מרוכז לחיפוש והורדה של תוכנות עבור הפלטפורמה הרלוונטית. בעוד כל יצרניות המובייל הגדולות, כולל מיקרוסופט עצמה, כבר מתפעלים חנות אפליקציות המיועדת למכשירים ניידים, חנויות האפליקציות מתחילות לפלוש גם מחוץ לעולם המובייל. גוגל הכריזה לפני כמה שבועות על חנות האפליקציות ה-Web שלה, הזמינה כבר כיום, אך תהיה אחת מאבני הבסיס של מערכת ההפעלה Chrome OS וכפי הנראה החזון של מיקרוסופט הוא לספק פתרון דומה עבור הפלטפורמה של חלונות. ראוי לציין כי מעבר לעובדה שחנות אפליקציות מרוכזת אמורה לעזור למשתמשים מבחינת היכולת לאתר אפליקציות המתאימות לצרכים שלהם בצורה מרוכזת, חנות אפליקציות שכזו עלולה גם לפתור למיקרוסופט בעייה נוספת שמטרידה אותה עוד מימי חלונות ויסטה, בעיית התאימות. אחד מהדברים שאמנם לא מצויינים במסמך, אך מהכרות פנימית של הראש המיקרוסופט אני יכול להעיד עליהם, היא שמיקרוסופט תמיד מחפשת דרכים “לשכנע” את ספקי התוכנה להשקיע את המאמצים והפוך את האפליקציות שלהם לתואמות עבור הגרסאות החדשות של מערכת ההפעלה. ברמה העקרונית, מאוד הגיוני שמיקרוסופט תאפשר כניסה לחנות רק לאפליקציות שעברו את בדיקות התאימות שלה ולכן הקמה של חנות אפליקציות שכזו, אשר תציע קידום של מיקרוסופט לאפליקציות שנכתבו בידי גורמי צד-שלישי, תספק תמריץ מעניין עבור ספקי תוכנה המפתחים אפליקציות הפועלות על-גבי מערכת ההפעלה חלונות.

חלונות היא כבר מזמן לא רק חלונות

אך חנות האפליקציות היא רק אחד מרכיבי החיבור של מערכת ההפעלה החדשה לענן המיקרוסופטי. אתמול בערב נערכה בנמל תל-אביב ההשקה של גרסת החדשה הבטא של Windows Live בה ציין עדי אייל, מנכ”ל חטיבת האון-ליין של מיקרוסופט ישראל, כי כל אחד מהעובדים במיקרוסופט יודע היום שהדבר החשוב ביותר בחברה הוא הענן. הנתונים שבמצגת מאוששים את דבריו של אייל ומציגים תמונה שלפיה מיקרוסופט אינה רואה את מערכת ההפעלה כמוצר בודד ומבינה שהשילוב של מערכת ההפעלה, יחד עם פלטפורמת ה-Windows Live וכמובן הדפדפן שמחבר ביניהם, יהיה זה שיכול להוביל את החברה קדימה.

על הדפדפן נקום וניפול

מערכת ניהול ה-Add-ons החדשה של IE9. לחץ להגדלה

אחד מהדברים שמיקרוסופט, כפי הנראה, השכילה להבין הוא שהעתיד של המחשוב טמון באינטרנט והיא משקיעה את מיטב מאמציה כדי לדאוג שהערוץ שלכם להגיע לשם, יהיה באמצעות הפלטפורמות של מיקרוסופט. אחרי שאיבדה נתח שוק משמעותי בשנה האחרונה לטובת המתחרים, מיקרוסופט חזרה ללוח השרטוטים ועובדת על פלטפורמה חדשה, פתוחה ולשם שינוי גם תומכת בסטנדרטים שהם לא של מיקרוסופט. אינטרנט אקספלורר 9, אשר גרסת ה-Engine Preview שלו כבר מסתובבת ברשת כמה חודשים אמור להחזיר את האמון של המשתמשים בדפדפן של מיקרוסופט על-ידי תמיכה בסטנדרטים כגון HTML5 (כולל תמיכה בהאצת חומרה באמצעות ה-GPU) ו-CSS3, שיפור משמעותי בזמני הטעינה של Javascript וכתיבת מחדש של כל מנגנון ניהול התוספים על-מנת שיהיה ידידותי יותר למשתמש הפשוט.

ומה כל זה אומר?

למרות שנהוג היה בשנים האחרונות, לכנות את מיקרוסופט ה-IBM של המאה ה-21, אשר הפכה לחברה גדולה, קפואה ובירוקרטית, בעיקר עקב הייחוס לחברות חדשות ודינאמיות כגון גוגל, אפל ופייסבוק, נראה כי גם למיקרוסופט יש לא מעט אסים בשרוול. נראה כי התקופה הקשה שעברה על מיקרוסופט (עקב כשלונות של מספר מוצרים ובראשם חלונות ויסטה) לימדו אותה להקשיב קצת יותר למשתמשים ופחות לאנשי השיווק ונראה שיש סיכוי לא רע בכלל שמיקרוסופט תחזור שוב לתלם. אז אולי יש לנו עוד שנתיים לפחות עד שנראה את הגרסה החדשה, אך לפחות אנחנו יודעים שהכיוון העתידי של מיקרוסופט מעורר עניין ושהחברה לא מאפשרת לעצמה להתבוסס במיץ ההצלחה של חלונות 7.

.

רוצים לראות בעצמכם? הורידו את המסמכים המודלפים של מיקרוסופט וספרו לנו מה אתם חושבים.

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

7 תגובות על "הכירו את חלונות 8 – החזון של מיקרוסופט נחשף"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלמוג בקו
Guest

שום דבר פה לא כזה חדשני ומלהיב..

נברא
Guest

לסיכום: לינוקס.

ענת
Guest

ההיסטוריה של מייקרוסופט מלמדת אותנו, שאחרי כל גרסה מוצלחת שיוצאת, הגרסה שבאה אחריה היא בד”כ נפילה… קשה לי להאמין שהם הולכים לשנות את ה”קארמה”… :-)

-חסוי-
Guest

תגובה לענת
אם את אומרת שכל מערכת הפעלה חדשה היא נפילה אז למה חלונות XP הוא בכלל לא נפילה?
ולמה חלונות 7 היא עלייה?
בקיצור
תהיה מערכת הפעלה פצצה

יוניש
Guest

מעניין ביותר.
במיוחד העניין ה- All In One.

-חסוי-
Guest

תגובה לענת
אם את אומרת שכל מערכת הפעלה חדשה היא נפילה אז למה חלונות XP הוא בכלל לא נפילה?
ולמה חלונות 7 היא עלייה?

בקיצור

תהיה מערכת הפעלה פצצה

יוסי זהבי
Guest

אסכם זאת במילה אחת (לגבי התגובה שלך חסוי): צודקת

wpDiscuz

תגיות לכתבה: