שבעה ימים עם Windows Phone 7 [היום השלישי]

אלעד אברון החליט ליטול את ה-HTC הישן שלו ולהחליף את אנדרואיד ב-Windows Phone 7. את המעבר החליט לתעד ביומן בן שבוע שמעניק הצצה למערכת ההפעלה של מיקרוסופט. טובה יותר או פחות מהחלופה של גוגל ואפל?

<<< לפוסט הקודם בסדרה: התנסות בניווט ובמוזיקה (היום השני)

תמונה: יח"צ, מיקרוסופט

אחרי שמגדירים את הטלפון ומתרגלים לדברים החשובים, מגיע הזמן להעמיס אותו. בתוכנות, בשירים, במשחקים, בכל מה שבא ליד. שוק האפליקציות של Windows Phone לא מגרד אפילו קטגוריה אחת בשוק האפליקציות של אנדרואיד, אבל הוא בצמיחה מתמדת בגלל הרבה סיבות. מיקרוסופט ממש מחזרת אחר מפתחים; מפתחים מוכרים, אפילו עצמאיים וקטנים, מקבלים ממיקרוסופט מכשירים בחינם בתנאי שיפתחו את המשחקים והתוכנות שלהם גם ל-Windows Phone 7, ופלטפורמת הפיתוח חינמית וזמינה להורדה לכל מי שחפץ בכך. מיקרוסופט אפילו פיתחה כלי ‘המרה’ למפתחים שהופכים את זה לקל במיוחד להמיר את הקוד שלהם מאנדרואיד או iOS ל-WP7.

אבל גם בלי כל זה, השורה התחתונה היא שפיתוח אפליקציות ל-WP7 הוא כל כך פשוט שאפילו ‘מפתח’ עם ניסיון מינימלי ביותר יכול לפתח אפליקציה מוצלחת. אפילו אני הצלחתי (על זה באחד הפוסטים הבאים).

כמו כל אחד, גם לי יש רשימה של תוכנות שאני לא יכול בלעדיהן. את רובן מצאתי, ולאלה שלא מצאתי מצאתי אלטרנטיבה ראויה. את המעט שלא מצאתי בכלל החלטתי לנסות לפתח בעצמי. הנה רשימה של כמה תוכנות מומלצות:

Ynet

להורדה

Ynetלא יעזור כלום, כולנו ג’אנקיז של חדשות. כמעט לכל אחד מאתנו יש בטלפון אפליקציה של Ynet, וגם אני נוהג להיכנס אליה באופן די תכוף. רשמית, Ynet מספקת אפליקציה לאנדרואיד ול- iOS בלבד, אבל מפתח בשם matrostik (לא הצלחתי למצוא את שמו האמיתי) פיתח אפליקציה נהדרת ל- Ynet הכוללת כותרות, כתבות, קטגוריות ועוד.

האפליקציה משתמשת בטאבים ברוח ממשק המטרו, ומביאה את כל המידע ישירות וביעילות כמו שהייתם מצפים מאפליקציה לטלפון חלונות מבלי כל מיני קישקושים בצדדים. אם אתם מעוניינים, הוא פיתח עוד מגוון אפליקציות לכמעט כל אתר חדשות ישראלי קיים (לא ניסיתי אותן, אבל אני בטוח שהן מוצלחות באותה מידה).

Facebook

להורדה

Untitledאפליקציות הפייסבוק לטלפונים הן נושא רגיש. במשך תקופה ארוכה משתמשי אנדרואיד היו בוכים כל הזמן שהאפליקציה לאנדרואיד לא מוצלחת ומתקדמת כמו זו של האייפון, אבל לא היה להם מושג כמה הם מתקדמים לעומת האפליקציה של WP7. לאחרונה זה השתפר קצת כשיצאה גרסה חדשה ל-WP7 שדומה יותר לאחיות שלה ממערכת ההפעלה האחרות, אבל עדיין איטית ומסורבלת להחריד. עם זאת, היא עברה שיפור משמעותי כשהממשק נוקה והותאם יותר לפייסבוק העדכני, ובין השאר גם נוסף סרגל עליון שנגלל ביחד עם הטאבים, ברוח המטרו – עם טוויסט מעניין שבו הוא משתמש בתמונות שלכם מהפייסבוק בתור רקע. זה הופך את האפליקציה לייחודית מאד, ונותן לה תחושה של אפליקציה ייעודית ולא סתם ‘המרה’ כדי לצאת ידי חובה.

היא עדיין מגיבה מאד לאט, לא עוקבת אחרי התראות של פריטים שקראתם (ומציקה קצת כל פעם כשמתקבלת התראה חדשה), ויש שיעדיפו אולי את האינטגרציה המובנית של פייסבוק במערכת ההפעלה (חלון ה- “אני” שמרכז רשתות חברתיות ומאפשר לכם לקרוא ולעדכן מספר רשתות חברתיות במקביל), אבל השורה התחתונה היא שהאפליקציה עושה את העבודה, היא נוחה, היא יפה, והיא עובדת. לאט, אבל עובדת.

True Caller / True Dialer

להורדה

אחת האפליקציות החביבות עלי אי פעם עוד מימי הסימביאן החשוכים היא True Caller. תוכנה שבזמן אמיתי מחפשת בחיפוש-אחורי (מה שנקרא גם לפעמים 441, היפוך של 144) את זהות המתקשר במידה והוא לא שמור בספר הטלפונים שלכם. זו אפליקציה יעילה במיוחד ומאז שהחל עידן הטלפונים החכמים היא הפכה יעילה וחכמה יותר כי היא כבר לא מתחברת רק למאגר המידע המאד מצומצם ולא מעודכן של טלפונים, אלא גם ‘משתפת’ מידע בין מנויים – כלומר, אם אצלי בטלפון יש את הטלפון של יוסי והוא לא קיים במאגר, אבל יוסי מתקשר למישהו אחר עם התוכנה – הוא יראה את השם כפי שהוא מופיע אצלי (במידה ואפשרתי את זה בתוכנה, כמובן – התוכנה שואלת אתכם בהפעלה ראשונה אם להפעיל את האפשרות, ולא משתפת בברירת המחדל).

כל זה טוב ויפה ועובד נהדר באנדרואיד ובאייפון, אבל ב-WP7 זה פשוט לא עובד מהסיבה הפשוטה שהמערכת לא מאפשרת לתוכנות צד שלישי להשתלט על תהליכי הטלפון. בשביל זה אין ‘חייגנים’ כמו שיש באנדרואיד (לא באופן מלא, לפחות) ואפליקציית ה-True Caller לא עובדת בזמן אמיתי. במקום, היא מאפשרת לכם לחפש – ולקבל תשובה. אין לה אפילו גישה להיסטוריה של השיחות.

לעומת זאת, תוכנת ה- True Dialer מבית אותה חברה היא חייגן אלטרנטיבי לחייגן ברירת המחדל, עם כמה הגבלות חמורות. אין לו גישה להיסטוריה של השיחות של הטלפון, אבל הוא כן יודע להשתמש במערכת של True Caller כדי למצוא מספרים באמצעות חיפוש שם. ספציפית, אני מעדיף אותה על פני החייגן הרגיל של הטלפון בגלל אפשרות ה-T9 (‘חיוג שמות’) שקיימת בה וחסרה בחייגן הרגיל.

בתוכנות כאלה אנחנו מגלים את החיסרון האמיתי של מערכת ההפעלה – ושל גישת ‘הגן הסגור’. מיקרוסופט נזהרת מאד לא לאפשר למפתחים לעשות מה שהם רוצים (לאור המוניטין שהיה למיקרוסופט בעבר במה שקשור לאבטחה, זה אולי קצת מובן אפילו), והרבה דברים כמו חייגנים או מקלדות אלטרנטיביות, דברים שהם הלחם והחמאה של אנדרואיד, פשוט לא יכולים להתקיים ב-WP7.

Shazam / SoundHound Vs. Bing

האמת היא שתכננתי להוריד את האפליקציות הללו, באמת שכן. יש להן גרסאות ל-WP7, והן נראות ועובדות בדיוק כמו כל הפלטפורמות האחרות. מהר מאד גיליתי שאני לא צריך, כי תוכנת החיפוש המובנית של הטלפון – Bing – כוללת אופצית זיהוי שירים מובנית, שעובדת ביעילות טובה בדיוק כמו האפליקציות הפופולאריות הללו, ובמהירות ודרך כפתור ייעודי. הרבה יותר יעיל, הרבה יותר נקי, ובלי כל הניסיונות לדחוף לכם את השירים במורד הגרון (כן, גם הוא מציע לכם לקנות את השיר דרך השוק, אבל הוא הרבה פחות מציק בעניין).

משחקים \ Xbox Live

Untitledבמיקרוסופט החליטו לדחוף חזק את המיתוג של Xbox Live ל-WP7, וכל המשחקים שתורידו יותקנו לתוך ‘אזור’ ה-Xbox Live בטלפון (Hub). כמו כן, הוא מן הסתם מסתנכרן ישירות עם חשבון ה-Xbox Live שלכם, מציג לכם את האווטאר שלכם ואת ההישגים, וכל מה שהייתם מצפים. כמות המשחקים הזמינה מרשימה מאד יחסית, נגיד לכמות האפליקציות הזמינה בשוק – ונראה שמיקרוסופט שמה דגש חזק מאד על הפלטפורמה, לא דבר מפתיע לאור ההצלחה של משחקים בפלטפורמות הטלפונים הניידים והצלחת Xbox Live בכלל (בארה”ב לפחות).

בין הכותרים תוכלו למצוא מן הסתם את אלו הפופולארים כמו: Angry Birds, Fruit Ninja, מגוון משחקי Need for Speed, Assassin Creed, Splinter Cell, ועוד ועוד. חלק מהמשחקים מוצעים בחינם, חלק גדול בתשלום, ואת כולם אפשר ‘לנסות’ לתקופה מוגבלת (או לתקופה בלתי מוגבלת עם פרסומות) לפני הרכישה.

תוכלו למצוא שם גם משחקים בלעדיים ל-WP7, חלקם מוצלחים ביותר (החביב עלי הוא Shuffle Party של מיקרוסופט עצמה), אבל עוד משחקים מוצלחים הם Physi-Bricks – משחק פאזלים פיזיקלי עם שיטת ניקוד מעניינת ומאתגרת, Wodament (שביצע הגירה גם לחלונות 8 –תוכלו למצוא אותו בשוק התוכנות) שהוא משחק מילים מאתגר ומעניין במיוחד משום שאתם משחקים כל שלב מול כל מי שמשחק במשחק באותו רגע (אני לא מאמין שזה באמת חי ולא פשוט שומר את הניקוד של כל אחד לכל שלב, אבל האשליה מחזיקה), ועוד רבים וטובים אחרים.

האביב החלונאי

עם כל זאת, בואו נודה בזה: השוק של Windows Phone 7 לוקה בחסר לעומת שווקים של פלטפורמות מתחרות, אבל הוא בהחלט בעלייה מתמדת. עם הכניסה של נוקיה למשחק, הפלטפורמה צפויה לחוות התעוררות – שלא לדבר על הכניסה העתידית של חלונות 8 שבטח תעודד פיתוח אפליקציות ומשחקים ייעודיים לממשק המטרו – שעל פי מיקרוסופט, תואם כמעט ב-90% לקוד של WP7, מה שיאפשר המרה קלה ומהירה של תוכנות ואפליקציות מפלטפורמה אחת לשנייה, ויגביר משמעותית את העניין במערכת ההפעלה הניידת של מיקרוסופט.

רק מילה אחת על אופיס – הייתם מצפים שמערכת הפעלה של מיקרוסופט שכוללת את תוכנות האופיס באופן מובנה תדע לקרוא מסמכים יותר טוב מכל פלטפורמה אחרת, אבל זו לא המציאות. מסמכי וורד ואקסל שנכתבו על המחשב ונפתחו בטלפון לא נראו יותר טוב מבכל פלטפורמה אחרת, שכידוע זה רע מאד: מסמכים הפוכים עם טקסט הפוך (במקרה של עברית), טבלאות שבורות, אלמנטים מופרדים, כל המחלות שהקוראים של אנדרואיד והאייפון סובלים מהן מופיעות למרבה הפלא גם כאן. דווקא בדבר האחד שהייתי מצפה ממיקרוסופט שתתעלה על כל האחרים, היא דווקא נופלת. מאכזב ביותר.

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג Ambious בקדמת הטכנולוגיה.

Avatar

אלעד אברון

עובד בחנות מחשבים מוכרת כמוכר ביום ובונה אתרים ואפליקציות בלילה. פנבוי גאה של מיקרוסופט וממגיניה הגדולים ביותר (גם בלי שהם אי פעם שילמו לו גרוש אחד שחוק). חובב לא קטן של משחקי מחשב ווידאו, ובעבר כתב במגזין משחקים ישראלי מפורסם. אלעד גם כותב באתר הבלוגים של מיקרוסופט ישראל, והתמחה בעבר בניהול רשתות.

הגב

1 תגובה על "שבעה ימים עם Windows Phone 7 [היום השלישי]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
קוקו
Guest

דווקא, ה- OneNote עובד בצורה טובה מאוד.
במיוחד שכל המסמכים שמורים ב- SkyDrive (גם Word/Excel ניתן לשמור שם),
האינטגרציה עם ה- Cloud מאוד טובה.

ככה שאתה יכול לערוך את הרשימות שלך בטלפון ולקבל אותן ישירות במחשב דרך הסנכרון האוטומטית של OneNote

wpDiscuz

תגיות לכתבה: