שבעה ימים עם Windows Phone 7 [היום השני]

אלעד אברון החליט ליטול את ה-HTC הישן שלו ולהחליף את אנדרואיד ב-Windows Phone 7. את המעבר החליט לתעד ביומן בן שבוע שמעניק הצצה למערכת ההפעלה של מיקרוסופט. טובה יותר או פחות מהחלופה של גוגל ואפל?

<<< לפוסט הקודם בסדרה: התקנה והגדרות (היום הראשון)

תמונה: יח"צ, מיקרוסופט

ביום השני אחרי שהתקנתי את Windows Phone 7 על המכשיר שלי הייתי צריך לנסוע מחוץ לעיר מגורי (חיפה) לפתח תקווה. הטלפון שלי כבר מזמן הפך למרכז הרכב שלי: מעבר לשימוש המשני ביותר של טלפון הוא גם משמש אותי כמרכז מוזיקה ומכשיר ניווט. הכל דרך כבל PL 3.5 (הידוע בכינויו העממי “כבל אוקס”) – לא הדרך המועדפת עלי אבל הדרך היחידה ברכב הנוכחי שלי.

יותר מכך, אפליקציות הניווט כבר מזמן לא משמשות רק לניווט: הן מדווחות על פקקי תנועה, שוטרים ושאר הפרעות. הפופולארית ביותר מן הסתם היא Waze, בשל היותה חינמית, מבוססת דיווחי משתמשים ורבת-פלטפורמות. עם זאת, בימי האנדרואיד לא פעם השתמשתי בניווט המובנה של Google Maps בשל היותו מגניב בטירוף (בארץ האופציה חסומה, אבל פאץ’ קטן ופשוט מאפשר להתגבר על ההגבלה הזו).

בינג: כמעט אבל לא

בפעם האחרונה שבדקתי את Windows Phone 7, ניסיתי את “מפות בינג” – התוכנה המובנית ב-WP7 והאלטרנטיבה המיקרוסופטית למפות של גוגל. להפתעתי, גיליתי שם מגבלה אחת רצינית בישראל: אין שם רחובות. יש שם מספר כבישים ראשיים בישראל ותו לא! לא אופציה בכלל. הורדתי אפליקציה שאמורה לדמות את Google Maps, אחת שפותחה על ידי מפתח עצמאי כמובן, אבל היא היתה בלתי שמישה בעליל כתוכנת ניווט משום שהיא רק מציגה את המפות ולא מאפשרת ניווט של ממש.

imageהפעם, כשפתחתי את המפות של בינג, הופתעתי לגלות שיש רחובות במפות בישראל. להפתעתי הרבה, אמנם, גיליתי שלמרות שהרחובות נמצאים ומוצגים במפה, התוכנה עצמה לא יודעת עליהם. כל רחוב שבחרתי הזדהה כ-“חיפה, ישראל” (או כל עיר אחרת שניסיתי), ולא בשם הרחוב עצמו. מיותר לציין שחיפוש רחובות לא עבד בכלל.

עם זאת, כשבחרתי רחוב באופן ידני ובחרתי לנווט לשם – למרות שהתוכנה לא ידעה את שם הרחוב והציגה את הניווט שלי כ-“מחיפה, ישראל לחיפה, ישראל”, המסלול הוצג כהלכה ואפילו ניווט אותי בזמן אמת. זה טוב ויפה כשיודעים לאן רוצים להגיע, אבל אז למה צריך תוכנת ניווט מלכתחילה?

Waze: פשוט לא

Wazeהתחלתי לבדוק את האלטרנטיבות. מכיוון ש-WP7 לא זמין בישראל באופן רשמי (עדיין), מן הסתם לא מצאתי שום דבר ייעודי לניווט בישראל. כמובן שיש אין ספור תוכנות לניווט באין ספור מקומות אחרים, אבל זה לא מה שעניין אותי. דבר ראשון שעשיתי היה לחפש את Waze, אבל חיפוש מהיר באינטרנט הראה לי שהם לא מפתחים גרסה ל-WP7. מפתיע, לאור העובדה שבעבר הם פיתחו לחלונות מובייל (עוד הרבה לפני האנדרואיד והאייפון, למעשה).

התגובה הרשמית שלהם בנושא (מלפני יותר משנה):

“בשלב הזה אנחנו תומכים בחמש מערכות ההפעלה הסלולאריות הבאות:
iPhone
Android
Symbian – touch/non touch
Blackberry – touch/non touch
WinMo 5-6.5
לא ניתן לבצע התאמה ל-WP7, אלא על ידי כתיבת הקוד מחדש ולכן לא צפוייה גרסה של Waze לטלפונים הללו בקרוב.”

כל ניסיון לקבל תשובה עדכנית יותר הפנה אותי חזרה לתשובה הנ”ל מלפני שנה.

יותר מפתיעה העובדה שלפני כשנתיים מיקרוסופט השקיעה ב- Waze, ולמרות שהסכום המדוייק לא ידוע, ההערכה היא שמדובר בכמה מיליוני דולרים, השקעה שהייתם מצפים שתעודד את החברה לפתח לפלטפורמה של מיקרוסופט.

עם זאת, Waze היא חברה (שלפחות עד לא מזמן) תמכה באופן אידאולוגי בגישת הקוד הפתוח, וקוד המקור (של גרסאות ישנות יותר) של התוכנה זמין לכולם, מה שהשאיר פתח למפתחים עצמאיים לקחת את הקוד ולהתאים אותו ל-WP7 – דבר שלא אמור להיות מאד מסובך מאחר ומיקרוסופט מספקת כלי פיתוח והמרה למפתחים בחינם, ועוד עם תמיכה ודוקומנטציה נרחבים ביותר. ואכן, מישהו הרים את הכפפה.

WazeWP7

imageלמישהו הזה קוראים מאיר צבי, ראש צוות פיתוח בכיר במיקרוסופט ישראל, והוא עובד כבר מזה זמן מה על הגרסה שלו ל-Waze ל-WP7 (באופן פרטי וללא שום קשר רשמי לאף אחת מהחברות, חשוב לציין).

מאיר לקח את הקוד הפתוח של התוכנה והמיר אותו כך שירוץ על WP7. ככל שהזמן עובר הגרסה שלו משתפרת ומשתכללת, ועובדים איתו עוד מספר מפתחים ‘עצמאיים’ (הרוב הגדול של משתמשי WP7 בישראל הם עובדי מיקרוסופט, כך נראה) שעוזרים לו לשפר ולשכלל את התוכנה – הכל בזמנם החופשי ומתוך הידע הפרטי שלהם – ברוח הקוד הפתוח. לאחרונה הוא ‘העביר’ את הפיתוח לפלטפורמת ה- XNA של מיקרוסופט, שמאפשרת פיתוח מתקדם יותר מבחינה גרפית (במקור זה יועד למשחקי Xbox Live עצמאיים).

ראוי לציין שמאיר – מעבר להיותו מפתח מוכשר ומוכח בזכות עצמו, קיבל גם עזרה מחברת Waze עצמה, שלמרות ‘חוסר-העניין’ שלהם כרגע בפלטפורמת Windows Phone הסכימו לשבת איתו ולתת לו טיפים על איך הם בעצמם עשו את ההמרה לפלטפורמות אחרות. ראוי להערכה בהחלט!

אחרי עבודה רבה ושיתוף פעולה עם מספר מתכנתים שתרמו מזמנם וכשרונם לפרוייקט, התוכנה קיבלה חיים משלה וזה בא לידי ביטוי בממשק. למרות הרצון לשמור על התוכנה קרובה למקור מבחינה ויזואלית, מאיר והצוות הכניסו שינויים והתאמות משלהם כדי שהתוכנה תתאים לרוח הפלטפורמה של WP7 – וזה עובד היטב ומתאים בדיוק. היא עדיין קצת סובלת מחבלי לידה פה ושם – אבל זה צפוי ומובן, ובהחלט הרבה יותר טוב מכל אלטרנטיבה אחרת. זה בהחלט פרוייקט ששווה לעקוב אחריו, כשאם וכאשר המערכת תעשה עליה רשמית – יש לי תחושה שזאת הולכת להיות הצלחה פנומנלית.

בסוף הגענו לפתח-תקווה

אחרי כל המחקר וההכנות, צחוק הגורל הוא שברגע האמת משום מה לא הצלחתי להפעיל אף תוכנת ניווט – לא יודע אם לא עבד לי ה- 3G או ה-GPS אבל הייתי באמצע נהיגה אז לא ממש היה לי זמן לבדוק (מישהו כתב פעם שהשקר הכי נפוץ בקרב משתמשי Waze הוא “אינני הנהג”).

אחי שנסע איתי (עם אנדרואיד) לעומת זאת היה מחובר ל-Radardroid שהתריע לנו על מצלמות מהירות ושוטרים, ואת הדרך הוא הכיר אז לא היינו צריכים באמת GPS. למרות זאת, הוא היה כל כך עסוק בטלפון שלו שהוא שכח להגיד לי לרדת במחלף הנכון, אז אולי באמת יש יתרון במערכת אוטומטית בסופו של דבר. בסופו של דבר אבל הגענו לפתח תקווה. תודה על השתתפותכם בצערי.

אה, ודבר אחרון: מוזיקה

ציינתי גם שהטלפון משמש אותי כמרכז מוזיקה, וכמערכת שנולדה מנגן מוזיקה (Zune) את זה היא עושה נהדר. יש אפילו פיצ’ר נחמד שבו התמונה של שומר המסך (מסך הנעילה) מתחלפת לתמונה של האומן שלו אתם מאזינים כרגע, אבל לא סתם לתמונה של האלבום אלא תמונות שנשאבות מהאינטרנט ומספקות רקע מרשים, מעניין ודינאמי לחוויית ההאזנה. אפילו מצאתי תוכנה שמאפשרת לכם לשנות את התמונה לכל אומן ולהוסיף תמונות חסרות לאומנים שהנגן לא מכיר. מגניב ביותר!

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג Ambious בקדמת הטכנולוגיה.

Avatar

אלעד אברון

עובד בחנות מחשבים מוכרת כמוכר ביום ובונה אתרים ואפליקציות בלילה. פנבוי גאה של מיקרוסופט וממגיניה הגדולים ביותר (גם בלי שהם אי פעם שילמו לו גרוש אחד שחוק). חובב לא קטן של משחקי מחשב ווידאו, ובעבר כתב במגזין משחקים ישראלי מפורסם. אלעד גם כותב באתר הבלוגים של מיקרוסופט ישראל, והתמחה בעבר בניהול רשתות.

הגב

הגב ראשון!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: