רק אני ואנדרואיד שלי

מעולם לא היינו חסידים של סלולאריים של סמסונג, אך הגלקסי שבורך במערכת ההפעלה אנדרואיד של גוגל, גרם אפילו למורן בר לנסות ולטבול במים אסורים.

SamsungGalaxy2מאז שבאו היומנים האלקטרוניים אל העולם, אני מתעקשת תמיד להחזיק אחד כזה. זה התחיל ביומנים הפשוטים חסרי המיתוג (או שאני פשוט לא זוכרת אותו כבר) המשיך ב-Palm ששירת אותי נאמנה במשך שנתיים ונמכר במחיר נאה לאחר שהחלפתי אותו ב-IPAQ. לפני מספר שנים. גם ה-IPAQ מצא את דרכו למישהו אחר ועברתי לעולם המכשירים החכמים עם דגם מעודכן של E-TEN. כן, אני הייתי השניה בארץ שקנתה אותו (הראשון היה זה שהמליץ לי על המכשיר, ואני עוד אסגור איתו חשבון פעם על זה). למרות חוסר הפופולאריות של המכשיר בארץ, אני חייבת לציין שהוא עשה עבודה נהדרת כטלפון, וכיומן שמסתנכרן עם Outlook,  מכשיר כבד, שמן, עם הרבה טקס בישבן.

מעולם לא הייתי חסידה של הסלולאריים של Samsung.לעניות דעתי, בכל הנוגע לממשק המכשיר וחווית משתמש, החברה שהובילה במשך זמן רב את השוק היתה נוקיה. האינטואיטיביות של השימוש במכשירי הטלפון הסלולריים שלה, מיצבו אותה הרחק מהממשקים המוזרים (SK), חסרי ההגיון (מוטורולה), והלא נוחים (כל השאר). ואז הגיעה גוגל עם האנדרואיד שלה. סמסונג, לדעתי, נתברכה בהתקשרות הזו. היא מיצבה את עצמה על ידי ההתקשרות עם חברת החיפוש הגדולה בעולם כחדשנית, צעירה, רעננה, ומעל לכל – עובדת. את הפרטים הטכניים של המכשיר אפשר למצוא באתר של סמסונג, ולכן לא אלאה אתכם בהם. ברצוני לשתף אתכם בחוויית השימוש בו. אבל לפני כן, התייחסות קטנה לאייפון – המותג החזק ביותר היום בשוק המכשירים החכמים. בניגוד לחובבי הגאדג’טים, אינני נמנית על מעריציו העיוורים של האייפון. על אף שמדובר במותג החזק, חברות אחרות מספקות כיום מכשירים עדכניים לא פחות. יחד עם זאת, אפל מצליחה לשמר את הלקוחות שלה קודם כל באמצעות השימוש במכשיר אמין, ובחיבור חזק למותג iPhone ולמשפחתו. לא מזמן כתבנו על הדרואיד החדש של מוטורולה שיצרניו בחרו לשווק אותו באמצעות תקיפת המתחרה של אפל, ולמרות שמדובר בפרסומת, הרי שהנתונים המוצגים שם עובדתית נכונים. הסיבה שאני מזכירה את האייפון, שמהווה מתחרה ישיר של כל טלפון סלולרי שיוצא כיום לשוק הישראלי בעקבות הידיעות על תאריך ההשקה העדכנית שלו, היא שאני דף חלק לגביו. מעולם לא השתמשתי ליותר מכמה דקות באייפון, השימוש בו לא קסם לי בצורה יוצאת דופן ובעיקר, לא יצר אצלי את ההזדהות החזקה שיש לי בדרך כלל עם מוצרים מהתחום. לכן כשהתחלתי להשתמש בסאמסונג גלאקסי, לא בחנתי אותו דרך המשקפיים של הדעות הקדומות על מכשירים שיוצאים לשוק על מנת להתחרות באייפון.

אחרי כל ההקדמה הארוכה הזו, אני יכולה לומר שבינתיים, בניגוד לדעות אחרות, המכשיר משרת את צרכי היטב. הוא אמנם מקרטע לפעמים, לעיתים הוא נכבה או מפספס לי אותיות בהודעות טקסט, אבל הוא קל לנשיאה, הוא נאה ואסתטי, ולמעט הלוגו הענק של Samsung (מה לעשות, אני בחורה, אני שמה לב לדברים הללו) הוא אפילו יפה ואלגנטי בעיני. לקח לי מספר ימים ללמוד להשתמש בפונקציות הבסיסיות שהמכשיר מספק. בין אם היכולת לסנכרן את אנשי הקשר שלי עם השירותים האדיבים של גוגל, ובין אם למצוא את מקש ה-menu החמקמק. ולכל המתעניינים: לא. אני לא קוראת את החלקים הללו של מדריכי משתמש, אלא אם כן חיי תלויים בזה.

השיחה באמצעות המכשיר היא נעימה. השמע טוב מאוד, גודלו אידאלי על מנת לאפשר אחיזה יציבה וטובה, ואפילו החיבור לאזניית ה-BlueTooth התבצע בקלות יחסית, ברגע שמצאתי את כפתור ה-Menu המסתורי. כן. זו לא טעות. הסימול המוזר על הכפתור מטעה מספיק על מנת לא לקשר אותו בשום צורה אינטואיטיבית לפעולה שעליו לבצע, ולכן הצליח להסוות את עצמו מפני שוב ושוב.

הגלישה במכשיר העלתה בי מספר תובנות המסך אמנם מסתובב עם הטיית המכשיר בצורה מהירה ויעילה, המקלדת הוירטואלית הרוחבית של המכשיר מאפשרת הקלדה נוחה יותר מהצורה הסטנדרטית (אם כי לא הייתי כותבת פוסטים באמצעותה), אך כיצד עלי להמשיך להגיע לאופציית ה-OK (כן, באמצעות אותו כפתור אומלל) כדי להכניס פרטים על מנת להתחבר למקומות שונים או אפילו סתם לגלוש, איני יודעת. לי זה מסורבל מדי. דפדפן האופרה שהתקנתי על המכשיר לא מספק גלישה נוחה, ומצאתי את עצמי חוזרת לדפדפן המובנה שהגיע עם המכשיר, שסיפק את האופציה לפתוח דף חדש בלי לחזור ברוורס את כל הדפים שעברתי בדרך. ושוב, אולי זו אני שלוקה בחוסר הבנה כללית של המכשיר. מוזרות נוספת התבטאה בכך שכל חלון שנפתח על שולחן העבודה, עלי תמיד לצאת ממנו ואין אופציה מובנית בתפריטים על מנת לצפות בכל האפליקציות הפתוחות שלי. על מנת לעשות זאת, מסתבר שיש צורך להוריד אפליקצית ניהול נוספת. עכשיו יקומו המגוננים ויאמרו לי שזוהי מהות מערכת ההפעלה של גוגל, אך אני הייתי מצפה שדבר כל כך אלמנטרי – יותקן מראש, כחלק מובנה מהמערכת ההפעלה.

עד היום, כבר פעמיים הייתי צריכה להוציא את הבטריה מהמכשיר ולהחזיר ורק כך להעיר אותו מתרדמה קטלנית. מוזר, אך זו אשמתי שעדיין לא לקחתי אותו למעבדה לבדיקה. פשוט אין בי את הכוחות להכנס לנבכי הבירוקרטיה של עמידה בתורים לתיקון תקלה שקוראת אחת לכמה זמן ואין ביכולתי להוכיח את קיומה האמיתי. אלו התקלות שבתור נותנת שירות ללקוחות בתחום המחשבים, שנאתי והתעלמתי מהן בעצמי, אז אני מבינה ללבם של הטכנאים שיעמדו חסרי אונים מול מכשיר עובד שנטען שהוא שובק חיים מפעם לפעם, אך ללא אזהרה מראש, בזמנים שרק הוא יודע לנקוב בהם.

samsung_i7500האפליקציות שאני משתמשת בהן במכשיר הן לא רבות. קצת טוויטדרואיד לצייץ לכם מדי פעם, אפליקציה לפייסבוק, דפדפן האופרה שמבאס אותי כל פעם מחדש, אפליקציית הפנס הגאונית שהצילה את נפשי מחושך באמצע גרם מדרגות בלילה. אני משתמשת ב- GTalk, ביומן של גוגל, ב- Hi MSN שנועד למסנג’ר לשעות של כיף והנאה מהמקלדת (וחי נפשי, בסוף אני אלמד את הטריק שיגרום לי לא לפספס לי אותיות), וכמובן סט משחקים שהורדתי על מנת להרשים זרים שרוצים לראות את יכולותיו של המכשיר. זה תמיד עובד וככה הם לא מגיעים לשלב בו הם מחטטים לי בספר הטלפונים או ביומן.

יחד עם זאת, האפליקציה החשובה ביותר שהתקנתי, היא זו המודדת את כמות השימוש במידע באמצעות שירותי הדור השלישי. אני מכניסה לה את הנתונים של התכנית וכמות המידע שהמקסימלי – והיא סופרת לי ביטים ובייטים. עובד נהדר, מספק לי בטחון שלא אחרוג מהתכנית ששילמתי עליה (מחיר מופקע של 80 ש”ח ל- 5 ג’יגה) ונמצא במקום נוח על שורת הסטטוס העליונה של המכשיר.

מילה טובה יש לומר לזכות הדרכים הרבות בהן ניתן להטעין את המכשיר. כבל USB המטעין באמצעות המחשב, מטען לרכב שמגיע אף הוא כחלק מהערכה, וכמובן מטען חשמלי. זה כנראה הפיצוי הצפוי על סוללה שנגמרת באמצע יום העבודה הלא ממש עמוס שלי, שכולל גלישה מינימלית (פחות מ 10-20 מגה ביום) ומספר שיחות סטנדרטי עבור מי שלא ששה וגם אין לה את הזמן לקיים שיחות נפש רבות בטלפון.

ואם אני כבר מתלוננת, הסידור המוזר לגרום לשיר להיות צלצול השעון המעורר רק על ידי הפיכתו קודם לצלצול הטלפון, מיותרת לחלוטין. כמו גם הצורה בה המכשיר ננעל בלי קשר לשימוש בו. אני מבינה את הצורך לשמור על הבטריה, אך סגירת המסך לא מאפשרת לי לקבל שיחה ממתינה אלא אם כן אני מנערת את המכשיר כדי לקבל מסך דולק חזרה. לא נעים ולא כיף.

הסליידינג העדין של המכשיר עושה עבודה טובה. הוא מדייק (לפחות עם האצבעות הזעירות שלי) ושורת הסטטוס העליונה הנהדרת שמודיעה על כל הודעה מכל סוג, עושה עבודה מצויינת לעצלנית כמוני שלא רצה לבדוק כל הודעת SMS. השורה מספקת מידע על כל סוגי ההודעות השונים, התראות ומידע שיש לגבי תוכנות מותקנות חדשות. זה נוח וקל לגלול אותה למטה באמצעות האצבע ולראות את המידע הרלוונטי מוצג.

המסך גדול דיו ומספק לחלוטין, בעל בהירות מעט בעייתית ונטיה להבריק באור, הכפתורים, כמו שאמרתי, למעט ה-Menu והכפתור המעיר את המכשיר, נמצאים במקומות נוחים, למרות שהייתי יוצרת אבחנה טובה יותר בין הכפתור שעונה לשיחה ולבין זה שמנתק אותה באמצעות שימוש בצבעים ולא הייתי משאירה אותם בצבע הכסף המתעתע.

למרות שנכתבו פה כבר מעל ל-1000 מילה על סמסונג גלאקסי והאנדרואיד, וכבר סקרנו פה מאות אפליקציות המתאימות לו, אין לי שורה תחתונה אמיתית לומר עליו. הוא מכשיר נוח, שמספק רוב הזמן את הצרכים שלי ממכשיר סלולרי, יומן ומכשיר לגלוש ממנו בעת נסיעה מתישה ברכבת, אך עדיין אחרי שבועיים של שימוש, איני יודעת לומר בוודאות שנקשרתי אליו. אבל אולי זו רק אני עם בעיית המחויבות?

מורן בר

מייסדת ומנהלת החברה, יזמית בעלת נסיון רב שנים בתעשיית ההיי-טק עם רקע נרחב בתחום האחסון והתקשורת ובעולם המדיה החברתית. היתה שותפה למיזמי אינטרנט גדולים וביניהם אתר 2eat הישראלי. בוגרת ממר"מ ועו"ד העוסקת בתחום דיני הפרטיות וטכנולוגיה.

הגב

3 תגובות על "רק אני ואנדרואיד שלי"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
סהר
Guest

דווקא היום קניתי מכשיר של סמסונג :(
ואני מצטער על כך ..

אנונימי קטלני
Guest

אחת הביקורות הטכנולוגיות הכי טובות שקראתי. בגלל מה שאין בה. בגלל הנסיון לכתוב אותה מגובה העיניים של משתמש אמיתי ולא איזה גיק (ניוזגיק…) שפיקסל מקונפג דינאמית יכול לשבות את לבו ולעוור את עיניו. עכשיו נשאר רק שתחליפי מכשיר כל שבועיים ותשחררי כזאת ביקורת + תהיה לך היכולת להשוות

wpDiscuz

תגיות לכתבה: