סמסונג גלקסי – הדקו חגורות, אנחנו ממריאים

הסמסונג גלקסי עושה עלייה לישראל עם מערכת ההפעלה אנדרואיד ושוק יישומים מפותח. האם הנינוח הגוגלי של הגלקסי ימשוך אליו את מעריצי נוקיה מחד וממתיני האייפון מאידך?

גילוי נאות: בדומה לקמפיין של יורוקום-ישראל להשקת הנוקיה N97, גם כאן הכותב היה חלק מקמפיין (ואתגר) של סמסונג, דהפיוז’ן ומקאן דיגיטל להשקת הגלקסי בישראל וכאחד מהמנצחים בתחרות הוא זכה במכשיר סמסונג גלקסי במתנה.

——————-

samsunggalaxy1במבט ראשון הסמסונג גלקסי קצת מטעה. מעטפת הפלסטיק השחורה לא עושה לו טוב, במיוחד כאשר משווים אותו לתחרות – האייפון של אפל והנוקיה N97. אבל אל תתנו לצורה החיצונית שלו להטעות אתכם: הגלקסי (i7500 בשמו המקורי) הוא אחד המכשירים הטובים ביותר שתמצאו היום בישראל שיקח בסיבוב כל טלפון טאץ’ אחר וייתן פייט חזק גם לאייפון.

הסמסונג גלקסי הוא הגוגלפון הראשון שיימכר רשמית בישראל (ע”י סלקום), עם מערכת ההפעלה אנדרואיד 1.5 של גוגל. בדומה למערכות הפעלה אחרות (סימביאן של נוקיה, חלונות מובייל של מיקרוסופט או אייפון של אפל), גם האנדרואיד של גוגל מאפשר למשתמש לבצע התאמה אישית של המכשיר ע”י הורדה של אפליקציות וגאדג’טים אשר פותחו ע”י הקהילה. אבל בשונה מנוקיה/מיקרוסופט/אפל, האנדרואיד של גוגל היא מערכת הפעלה פתוחה המאפשרת למשתמש להתקין כל יישום ואפילו להחליף יישומיים built-in – כמו ספר הטלפונים המובנה, החייגן, יומן השיחות או כל תוכנה אחרת. המטרה של אנדרואיד היא לספק חווית משתמש עשירה ומותאמת אישית לכל אדם. סקר שפירסמה לאחרונה חברת AdMob בדק את התנהגות משתמשי אייפון (380 נסקרים), אייפוד טאץ’ (347) ואנדרואיד (390), עם תשומת לב מיוחדת להיקפי השימוש ביישומים ותוכנות צד שלישי: מסתבר שמשתמשי אייפון ואנדרואיד מורידים כ-10 יישומים שונים בחודש בעוד שמשתמשי אייפוד טאץ’ מגיעים לכ-18. עיקרי הסקר זמינים כאן, הדו”ח המלא כאן (PDF).

המפרט והאריזה

בחזרה לגלקסי, סמסונג הצליחה לדחוס מפרט טכני מרשים ביותר לאריזה יחסית נוחה (115 על 56 על 11.9 מ”מ) וקלה (רק 114 גרם): מסך מגע 3.2″ עם 16 מיליון צבעים בטכנולוגיית AMOLED Capacitive (כמו של האייפון), זיכרון פנימי של 8 ג”ב עם אפשרות הרחבה של 16 ג”ב נוספים על microSD, חיישן תנועה מלא לסיבוב המסך, דור 3.75 עם קצב העברת נתונים של עד 7.2 מ”ב לשנייה, מעבד קוואלקום 528 MHz, קישוריות Wi-Fi 802.11 b/g ובלו-טוט 2.0 עם A2DP, מקלט GPS מובנה עם תיוג גיאוגרפי, מצלמה 5MP עם פלאש ופוקוס אוטומטיים, חיבור אוזניות סטנדרטי 3.5 מ”מ, נגני מוזיקה ווידאו, דפדפן גוגל כרום-לייט מצויין, קישוריות ב-3 צעדים לשירותי גוגל ברשת ועוד.

מקלדת אנדרואיד משולבת עם חיזוי טקסט (אנגלית בלבד)

מקלדת אנדרואיד משולבת עם חיזוי טקסט (אנגלית בלבד)

בהשוואה לנוקיה N97, הגלקסי מהיר יותר (בגלל המעבד) ומגיב טוב יותר לפקודות (נובע גם מטכנולוגיית מגע שונה). אמנם איטי מהאייפון 3Gs, אבל עדיין מרשים. הממשק של האנדרואיד אינטואיטיבי וכבר אחרי חצי יום תבינו את הבייסיק ומשם השמיים הם הגבול. אני גם אהבתי את האוזניות in-ear המסופקות עם מכשיר – נוחות לשימוש, קלות מאוד ועם איכות שמע טובה ביותר. השליטה במכשיר מתבצעת בעיקר דרך צג המגע אך המכשיר כולל גם 5 כפתורים פיזיים בשתי שורות ומקש ניווט ובחירה רב משימתי. השורה התחתונה כוללת כפתורי מענה וניתוק שיחה (המשמש גם לכיבוי והפעלה) והשורה העליונה כוללת כפתור “Back” וכפתור תפריט הפותח אפשרויות נוספות בכל יישום/מסך בו אתם נמצאים (טיפ – לחיצה ממושכת של 3 שניות מקפיצה את המקלדת). בנוסף, בין כפתור הניתוק ל-Back יש כפתור בולט אשר לחיצה ארוכה עליו מציגה את 6 היישומים האחרונים שהיו בשימוש. באופן אישי (וכמשתמש נוקיה ותיק) אהבתי את האפשרות לענות ולנתק שיחה עם כפתורים ייעודיים, בלי קשר ליישום בו אני נמצא. גם מקש הניווט והבחירה הרב-משימתי מקל על העבודה, למרות שמשתמשי אייפון מסתדרים טוב מאוד רק עם כפתור פיזי אחד – אז אני מניח שגם אנדרואידים יסתדרו. משום מה הכפתורים הפיזיים לא מוארים, מה שהופך את העבודה בחושך למאתגרת משהו, במיוחד בהתחלה כאשר עקומת הלמידה לעבודה עם מסך המגע נמצאת בשלבים הראשוניים.

תפריט ההגדרות הראשי

תפריט ההגדרות הראשי

מערכת ההפעלה וחווית המשתמש

אחת מנקודות החוזק של הגלקסי היא מערכת ההפעלה הפתוחה וכמובן אנדרואיד מרקט – שוק היישומים של גוגל. דף הבית של המכשיר כולל למעשה 3 מסכים שונים, בדומה לתמונה פנורמית, המתפרשים על רקע אחד (theme). למסך הבית ניתן להוסיף 3 סוגי קיצורים: יישומים (כמו יו-טיוב, ספר טלפונים, מצפן, משחקים, הערות מטלות וכו’), גאדג’טים (הודעת SMS, לוח שנה, מצב סוללה, Post-it וכו’) או קישורים לדפי אינטרנט. שאר היישומים נמצאים בתפריט, אשר מופיע לאחר “משיכה” שלו לאורך המסך (מלמטה למעלה). השורה העליונה במסך מוקדשת תמיד לחיוויים והתראות שונות: שעה, מצב רשת סלולר/בלו-טוט/וויפיי, GPS, התראות מצד יישומים פתוחים, הודעות סמס/מיילים, הורדה/התקנה של יישומים ועוד. בדומה לממשק תיבת הדואר הנכנסת בג’ימייל, גם מרכז ההודעות בגלקסי (SMS ושיחות) מציג את ההודעות בפורמט של “שיחה” – כלומר מקבץ ביחד את ההודעה ששלחתי לאיש קשר והתגובה שלו, אפילו אם בינתיים קיבלתי או שלחתי הודעות לאנשים אחרים. יומן השיחות מציג את התפריט הרגיל של נכנסות/יוצאות/שלא נענו – אך משלב גם ספירת SMS, תוספת מאוד יעילה.

המקלדת העברית במצב רוחבי

המקלדת העברית במצב רוחבי

סמסונג ישראל וסלקום עשו עבודה מצויינת עם גיור מערכת ההפעלה לעברית. התפריטים נראים מצויין, אין בעיות של עברית ואנגלית באותו משפט, אפילו הודעות ההתראה הקופצות מציגות את ההערה כמו שצריך. לגלקסי אין מקלדת פיזית אלא וירטואלית, On Screen QWERTY Keyboard, אשר עולה בכל לחיצה על שדה הזנה (או עם לחיצה ארוכה על כפתור התפריט – השמאלי העליון). המקלדת העברית טובה מאוד והמעבר בין שפות/מספרים מתבצע בלחיצה אחת. באופן אישי העדפתי לעבוד עם המקלדת במצב רוחבי – המרווח בין הכפתורים טוב יותר וניתן להקליד במהירות. אם אתם עובדים רק באנגלית תשמחו לדעת שהמקלדת מציעה גם מצב של Android Keyboard הכולל טקסט חזוי (שונה ממילון T9 שרובנו מכירים) בדומה לשיטה הנהוגה בבלקברי.

הסוללה

מכשירים מתקדמים אינם מצטיינים בזמן סוללה, והנוקיה N95 ואפל אייפון הם דוגמאות טובות. אם בעבר יכולנו להעביר 3 ואף 4 ימים על הטענה אחת, המצב כיום שונה לחלוטין ומחייב היערכות מתאימה. ההתרשמות הראשונית שלי מהסוללה היתה רעה, שכן עם חיווי 3/4 מלא המכשיר שבק אחרי שעתיים בלבד. בדיעבד הסתבר שהסוללה לא הוטענה במלואה בתחילת האתגר והחיווי במכשיר עצמו לעיתים מטעה (ולכן הורדתי גאדג’ט שמשפר את מצב הדברים). בדומה לנוקיה N97 גם כאן סמסונג קצת פספסו: הגלקסי ממוצב כ”אייפון-קילר” אשר אמור להיות מחובר רוב היום לאינטרנט – פעולה אשר צורכת הרבה חשמל. חבל שהסוללה קטנה מדי ונותנת רק 6 שעות עבודה, למרות שהגלקסי שלי עבד מאוד קשה באותן 6 שעות. אפשר לשפר זמן זה ע”י הורדת יישום שמשנה את מצב המכשיר בהתאם להתניות שהוגדרו מראש – כמו לסגור רשתות ולהעביר למצב “שקט” כאשר מתואמת פגישה בלוח השנה – בהחלט מומלץ. המכשיר נטען באמצעות שקע microUSB הנמצא על ההיקף העליון, ליד חיבור האוזניות, ושמחתי לראות שסמסונג ישראל מספקת גם מטען למצית כחלק מהערכה של המכשיר (לפי האתר הרשמי).

עבודה עם יישומי גוגל ואנדרואיד מרקט

לוחות השנה של גוגל - לא רק הלוח שלכם

לוחות השנה של גוגל - לא רק הלוח שלכם

עם מערכת הפעלה של גוגל בפנים, מיותר לציין שעבודה עם יישומי גוגל היא כמעט מושלמת (90%) ולא הייתי מצפה למשהו פחות מזה. עם ההפעלה הראשונית הגלקסי יבקש מכם את שם המשתמש והסיסמה לגוגל (אין לכם – לא נורא, תוכלו לפתוח חשבון במקום). לאחר אימות קצר המכשיר פשוט “שואב” את כל המידע שלכם מהשרתים של גוגל: מיילים (כולל תגיות, טיוטות וספריות אישיות), לוח שנה (כולל לוחות משותפים או לוחות ציבוריים כמו חגים יהודיים, חופשות ארה”ב, אירועי פייסבוק וכו’), אנשי קשר, הפורטפוליו שלכם (דרך Google Finance), שירות הצ’אטים GTalk, שירות התמונות picasa, יו-טיוב ועוד – ושומר על סינכרון מלא ותמידי (הניתן לשינוי כמובן). העבודה ביישום הדוא”ל של גוגל זהה לחלוטין לממשק הוובי המוכר, כולל התגיות, הכוכבים והתיקיות השונות – הכל נמצא על המכשיר. מה שכן חסר לי (ולכן 90% ולא 100%) הוא הוספת קבצים מצורפים שאינם תמונה להודעת דוא”ל ואני אסביר. בכל הודעה שאתם שולחים (חדש, תגובה או העברה) ניתן להוסיף קבצים מצורפים (attachment) – אך לחיצה על האייקון פותחת אוטומטית את הגלריה, מה שמאפשר הוספת תמונות בלבד ולא קבצים מסוגים שונים ששמרתם או הורדתם מהרשת. אני מקווה שיש איזה יישום שפותר את זה, כי זה באמת לא לעניין.

אם אתם אנשי אינטרנט מכורים תוכלו לעבוד על גרסת הווב שפותחה במיוחד עבור אייפון ואנדרואיד, המאפשרת גם מצב אופליין – למקרה שאתם לא מחוברים לרשת אבל עדיין רוצים לקרוא או לכתוב טיוטות.

אנדרואיד מרקט הוא שוק האפליקציות של גוגל ולמרות שמספר היישומים אינו מתקרב ל-65,000 של האייפון, הוא עדיין מכובד מאוד וכולל כמה תוספים ממש מגניבים, שלא לציין יעילים. הגישה למרקט מתבצעת כמובן דרך המכשיר עצמו והתפריט הראשי כולל 4 קיצורים: יישומים, משחקים, חיפוש וההורדות שלי. הקיצור של יישומים פותח מסך חדש עם כעשרים קטגוריות שונות: תקשורת, פיננסי, עזרים, פרודקטיביות, בידור, מולטימדיה, חדשות ומזג אוויר, שירותים חברתיים ועוד. אפשר לדפדף לפי מידת הפופולריות או לפי תאריך וכמובן לחפש באופן חופשי (היסטוריית החיפושים נשמרת אף היא במכשיר). במהלך 72 השעות שלי עם המכשיר ביליתי לא מעט זמן מול המרקט, מוריד ובוחן יישומים שונים בניסיון למקסם את חווית המשתמש שלי. במהלך התקופה הקרובה אכתוב פוסט נפרד עם רשימת היישומים המומלצת.

סיכום

סלקום משיקה את הגלקסי בתיזמון מעניין: הנוקיה N97 כבר כאן והאייפון מחכה מעבר לפינה. ראש בראש מול הנוקיה – הגלקסי לוקח, בעיקר בגלל מערכת ההפעלה (אינספור אפשרויות להתאמה אישית) ומהירות הממשק (מעבד חזק יותר). אם אתם עובדים הרבה מול גוגל – ההתלבטות לא קיימת, וקיים גם יישום במרקט לחיבור מול שרתי Exchange.
בשורה התחתונה: מדובר בטלפון הטאץ’ הטוב ביותר שתוכלו לקנות היום בארץ, לפחות עד שהאייפון יושק, “אחרי החגים”.

עלות (באתר סלקום. המחיר לחודש עם התחייבות ל-36 חודשים): 95 ש”ח כולל הטבת סלקום נוויגטור. בשיקלול החזרים, העלות יורדת: 65 ש”ח או 10 ש”ח (למדברים מעל 199 ש”ח או 399 ש”ח, בהתאמה). התמונות בסקירה זו צולמו ע”י הכותב ונמצאות באלבום בפייסבוק.

דביר רזניק

מנהל שיווק, בלוגר, בעל חיבה עזה לשיווק דיגיטלי, מדיה חברתית וכלים לשיתוף וניהול ידע. מאמין שהמובייל משנה את העולם. דירקטור שיווק בסטארט-אפ Onavo. בוגר תואר שני במנע"ס, בן 32 מקרית אונו.

הגב

20 תגובות על "סמסונג גלקסי – הדקו חגורות, אנחנו ממריאים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Kfir Pravda
Guest

ששחקתי עם הגלקסי שמתי לב שהמכשיר מרגיש זול, כאילו לא סיימו לעצב אותו. חבל, כי יש לו אחלה פיצ'רים. כמו כן הטאצ' לדעתי לא מגיע לקרסוליים של אייפון. נתתי לאמא שלי לראות תמונות באייפון והיא ככ התלהבה

Dvir Reznik
Guest

מסכים כפיר, הגימור שלו בהחלט עושה עוול למכשיר.
כמו שאמרתי, כיום הוא הטאץ' הכי טוב שנמכר, רשמית, בארץ. עדיין רמה אחת-שתיים מתחת לאייפון

Eliran
Guest

אני לא מאמין שאין את הפיצ'ר של השלמת הטקסט בעברית – זה גרוע!
דרך אגב, נראה לי שהטלפון נראה הרבה יותר טוב (גם לגבי טביעות אצבע) בצבע לבן.

מישהו יודע מתי ישיקו את זה באורנג' כבר??

grofitpl
Guest

מה עם האפשרות לסינכרון המכשיר למי שעובד עם אאוטלוק וגם עם ג'ימייל ?

Dvir Reznik
Guest

כן אלירם, הקטע עם המקלדת הוא באמת מוזר. אם אצליח למצוא לזה פתרון אעדכן.
לא יודע לגבי הצבע – הגימור של הגלקסי מלכתחילה לא משהו, אז אולי דווקא עדיף בשחור. אבל זה עניין של טעם בסופו של יום.
לגבי אורנג' אני לא יודע, אבל ראיתי בדה-מרקר שפלאפון גם מתכננים להשיק אותו, אבל סלקום “גנבו” להם את הבכורה.

לגבי סינכרון עם אאוטלוק וג'ימייל – ג'ימייל מגיע בילט-אין ואין לך בעיות. לגבי אאוטלוק ושרתים ארגוניים – יש אפליקציה שנותנת מענה לזה. מכיוון שלא היה לי לאן להתחבר אז לא כתבתי על זה, אבל האופציה קיימת. בשיטה של פוש-מייל כמובן, בדומה לג'ימייל

trackback

[…] Phone של חברת LG יושק בבריטניה סמסונג גלקסי – הדקו חגורות, אנחנו ממריאים אייפון – חמישה גאדגטים לחמישה גיקים מתויג כ: Add new tag, […]

Name
Guest

1) battery dies because of screen brightness and not because of wifi/3g – there is an application that make a statistics on your phone usage
2) you can also download files via usb cable and install apps from SD card + there is a BT / FTP file transfer now with the 1.6 donut update
3) in the next update cupcake 2.0 there will be multi-touch screen feature

trackback

[…] אנדרואיד טלפונים חכמים בארגון – הטוב, הרע והמכוער סמסונג גלקסי – ביקורת מכשיר מתויג כ: Add new tag, Android, Danger, Dell, droid, Google, Google Chrome, HTC, Microsoft, […]

trackback

[…] שנכתבו פה כבר מעל ל-1000 מילה על סמסונג גלאקסי והאנדרואיד, וכבר סקרנו פה מאות אפליקציות המתאימות לו, אין לי שורה […]

trackback

[…] סלולר, גלובס השיקו את אלוף המדיה החברתית, סמסונג ישראל עשתה רעש לא קטן סביב הגלקסי, אלפא-רומיאו הקשיבה לרשת ויונילוור הביאו […]

trackback

[…] מכשיר הגלקסי (עליו כבר דיברנו רבות) נראה מרשים למדי. את הנתונים הטכניים נחסוך מכם, כי כבר […]

trackback

[…] שנה טכנולוגית בלי להזכיר את שלושה המותגים כמו נוקיה N97, סמסונג גלקסי והאייפון של אפל. שלושת אלו עשו כברת דרך כדי להציג לכם […]

שמואל ושות
Guest

מכשיר נהדר אבל למה אין פונקציות בסיסיות אשר קימות במכשרים ישנים יותר
לדוגמא שעון מעורר שהמכשיר כבוי(אין בדגם זה) לוח שנה בעיברית בסימון בלבדת

גאורגי
Guest

המכשיר ברמה סבירה ולא יותר מכך. הסוללה אסון טבע. מתחממת אנושות בשימוש רצוף, ולאחר
כארבע שעות מרוקנת לחלוטין.

trackback

[…] וביצועים. הניסיון הקודם שלי עם אנדרואיד התחיל טוב מאוד ונגמר רע מאוד. מאז אותו מקרה אני מקפיד על שני מאפיינים […]

trackback

[…] יורשו של ה- Galaxy, מכשיר האנדרואיד הראשון של סמסונג (אותו סקרנו כאן) שלא הצליח ממש לענות על הציפיות בשל סוללה חלשה, התחממות […]

דיקלה
Guest

איזה מכשיר כדי לי לבחור למשך שלוש שנים ?
את הHTC או את הגלקסי ?
איזה פלאפון אתם חושבים יותר טוב לילדה בת 15 ?
או בכללי , איזה פלאפון הוא יותר טוב ?
במה יש יותר אפליקציות וכו …
אשמח אם תעשה לי לאיי

דיקלה
Guest

איזה מכשיר כדי לי לבחור למשך שלוש שנים ?
את הHTC או את הגלקסי ?
איזה פלאפון אתם חושבים יותר טוב לילדה בת 15 ?
או בכללי , איזה פלאפון הוא יותר טוב ?
במה יש יותר אפליקציות וכו …
אשמח אם תענו לי לאיימיל – diklacz@walla.co.il

נילי בן ארי
Guest

אני מאוד נהנית מ-galaxy/ חוץ שלפעמים נתקע והבעיה שאני לא מצליחה להוריד שפה גאורגית.
פניתי לחב’ פלאפון וגם לא יכלו לעזור לי. אני מבקשת את עזרתכם כי , נורא חשוב לי. אם לא אצטרך לנטוש ולעבור לאייפון אם כל אהבה למכשיר galaxy.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: