האנדרואיד עוד לא שם

מה זה שם? לא ממש ברור. אבל הלל פולד חושב שהאנדרואיד עוד די רחוק מלהגיע לשם… רחוק מלהיות "iPhone Killer" ואפילו רחוק מלהוות מכשיר סלולרי חכם, יעיל ושימושי. 5 סיבות שהאנדרואיד עוד לא להגיע לשם.

android_1לפני מספר ימים החלטתי לפתוח את מכשיר הסמסונג גלקסי שקיבלתי כחלק מהשתתפותי בקמפיין הבלוגרים של סמסונג. כפי שחלקכם ודאי יודעים, מעולם לא הייתה לי כוונה להשתמש בו בתור המכשיר העיקרי שלי, בעיקר מאחר ואני מאוד אוהב ומרוצה מהבלאקברי שלי. אבל החלטתי ששווה לראות על מה כל המהומה. ובכן, לאחר מספר ימים של שימוש, אני בהחלט יכול להגיד שגוגל עשתה עבודה לא רעה בכל הקשור לעולם המובייל. הממשק נראה מאוד אטרקטיבי ומזמין מחד, ואינטואטיבי וזמין מאידך. חנות האפליקציות מרשימה למדי (כוללת כבר מעל ל-20,000 אפליקציות נכון לסוף השבוע האחרון) והפתיחות של הפלטפורמה בכלליותה מהווה השראה לכל המתחרים.

גם מכשיר הגלקסי (עליו כבר דיברנו רבות) נראה מרשים למדי. את הנתונים הטכניים נחסוך מכם, כי כבר קראתם אותם כאן בעבר, אך כן בחרתי לציין שלמרות המפרט המרשים, המעבד של הטלפון אינו עושה עימו צדק וגורם למספר תקיעות ואיטיות בתפעול השוטף. כמו כן, המחסור של מצלמה בקידמת המכשיר לצורך שיחות וידאו היה מורגש יחסית.

עד כמה שרציתי לאהוב את המכשיר ואת מערכת ההפעלה, במצבם הנוכחי, היה לי קשה למצוא את עצמי משתמש במכשיר בתור המכשיר הסלולרי העיקרי שלי. כמו שאמרתי, אני מאוד מרוצה מהבלאקברי בולד שלי ואם הייתי כרגע פתוח לרכישת מכשיר חדש, רוב הסיכויים שלא הייתי הולך לכיוון של מכשיר מבוסס אנדרואיד, לפחות לא בגרסה 1.0. הבעיות שהיו לי עם השימוש במכשיר היו יותר מדי שימושיות ושום אפליקציה לא תוכל לפתור אותן, לא משנה כמה חזק היא תנסה.

אלו הבעיות שנתקלתי בהם במהלך השימוש שלי במערכת ההפעלה של האנדרואיד ובגינן, אני חושב, שווה להשקיע דווקא באייפון או בבלאקברי על-פני מכשירי אנדרואיד:

google-android-cupcake-os-update-virtual-keyboard-200x300המקלדת

אחת הסיבות שאני אוהב את המכשירים של RIM היא בגלל המקלדות שלהם. למעשה, זאת הסיבה העיקרית שאני לא נמנה על עדר משתמשי האייפון למיניהם. אני צריך את היכולת להקליד טקסט בדיוק ובמהירות, בין אם אני כותב מייל, מצייץ או סתם שולח הודעת טקסט. בכל המקרים הללו, אני צריך שהמקלדת של המכשיר תהיה נוחה לשימוש. למקלדת של האייפון, למרות היותה וירטואלית, לפחות יש תוכנה לתיקון שגיאות (עד כמה שגם זאת יכולה להיות בעייתית לפעמים). לדעתי אף אחד לא הצליח עדיין לנצח את נוחות ההקלדה באמצעות המקלדת של בלאקברי ובייחוד על זאת של מכשיר הבולד. המקלדת של האנדרואיד לוקחת את הגרוע ביותר משני העולמות: היא גם וירטואלית, כך שאין לכם את התחושה המעשית של לחיצה על מקש פיזי כזה או אחר והיא גם קטנה מדי ומגיעה ללא תוכנת תיקון שגיאות אוטומטית מובנית במכשיר. נאמר לי שיש תוכנות שיכולות לתקן את זה, אבל גם אחרי חיפוש של מספר שעות לא הצלחתי למצוא אחת שתגרום למקלדת לפעול כמו שצריך. אף על פי כן, אם אכן קיימת אפליקציה כזאת, זה בהחלט משהו שגוגל הייתה צריך לשים באופן מובנה כחלק ממערכת ההפעלה עצמה. מבחינתי, זוהי הצרה הגדולה ביותר מבחינת השימוש באנדרואיד. אני לא באמת יכול להרוויח מכל התועלות האחרות שלו אם אני לא מצליח להקליד טקסט כמו שצריך.

הרצת אפליקציות ברקע

אני יודע מה אתם חושבים: "מה הוא רוצה עכשיו? האנדרואיד תומך בהרצת אפליקציות ברקע, אז לאיפה כבר אפשר להגיע עם זה?" התשובה, רבותי, נעוצה בכך שהאנדרואיד אמנם מריץ אפליקציות ברקע. אך אם אלו היכולות האמיתיות של האנדרואיד בכל הנוגע להרצת אפליקציות ברקע, אני כבר מעדיף את חוסר היכולת של האייפון להריץ אפליקציות במקביל. זה נכון שהאייפון יכול להריץ רק אפליקציה אחת בו-זמנית וזאת אחת הבעיות (יחד עם המקלדת הוירטואלית) שמשאירות אותי דווקא עם הבלאקברי בולד שלי, אבל מערכת האנדרואיד פישלה בתחום הריצה במקביל אפילו יותר מהאייפון. באנדרואיד, ניתן להריץ מספר בלתי-מוגבל (למעט במגבלות המעבד\זכרון) של אפליקציות במקביל, אבל לא באמת ניתן לבחור בצורה אינטואטיבית וברורה איזה אפליקציות להריץ ברקע ואיזה אפליקציות לסגור. באופן טבעי, אחד הדברים הראשונים שעשיתי כשהתחלתי להשתמש במכשיר היה להוריד מספר רב של אפליקציות ולבדוק את אופן השימוש בהם. אחד הדברים הראשונים בהם נתקלתי היה המחסור בכפתור היציאה מאפליקציה בחלק גדול מהאפליקציות השונות. באמת אי אפשר לסגור את האפליקציות באנדרואיד? אחרי מחקר קצר (שכלל 3-4 ציוצים בטוויטר) גיליתי שהמתודולוגיה של גוגל בנושא היא "להשאיר הכל פתוח ולתת לטלפון להחליט לבד אילו אפליקציות לסגור ואילו להריץ ברקע". לאחר שימוש קצר במכשיר, גיליתי שלחלק מהאפליקציות יש אפשרות יציאה חבויה בתוך התפריטים, אך חוץ מזה, תצטרכו למצוא אפליקציית צד-שלישי על-מנת לכבות חלק מהאפליקציות שונות על-גבי האנדרואיד. הפילוסופיה של הוצאת ההחלטה מידי המשתמש איננה חדשה עבור גוגל והיא בהחלט אחד הדברים שאני הכי פחות אוהב במוצרים שלהם. אבל באנדרואיד, גוגל לקחה את זה צעד אחד רחוק מדי. לא לסגור אפליקציות? קצת מוגזם. אני חייב לציין שעד כמה שחשובה לי אפשרות הריצה של אפליקציות שונות ברקע, הפונקציונאליות הכוללת של המכשיר שלי וחיי הסוללה שלו חשובים לי יותר. להכריח את המשתמש להוריד אפליקציה על-מנת לבצע את אחת מהפעולות הבסיסיות ביותר במכשיר זה לא מקובל ומהווה נקודת כשל משמעותית ביותר בפלטפורמת האנדרואיד. בחזית הזאת, בלאקברי ופלטפורמות מתחרות אחרות משאירות גם את האנדרואיד וגם את האייפון הרחק מאחור כשהן מאפשרות לבחור אילו אפליקציות להריץ ברקע ומתי.

itunes_iphone-300x160סנכרון, או יותר נכון, החוסר בסנכרון

לדעתי, עוד לא יצא בעולם המכשירים הניידים משהו שיכול להשתוות לשילוב של אייפון עם iTunes, אבל רוב הפלטפורמות האחרות הביאו פתרון כזה או אחר שיאפשר לסנכרן את המידע במכשיר הטלפון עם המחשב. לפי מיטב ידיעתי, ואני אולי טועה מעצם היותי חדש יחסית בעולם האנדרואיד, אם אתה אתם לא מהמעוניינים לסנכרן את המכשיר עם ה-Google Contacts שלכם, או שאתם אחד משני האנשים הבודדים שנשארו בעולם אשר לא משתמשים ב-Gmail, אתם די בצרות. אז נכון, רוב משתמשי האנדרואיד אכן משתמשי במגוון מוצריה של גוגל, כך שהסנכרון עבורם הוא פשוט וקל יחסית. אף על פי כן, לא להציע פתרון חלופי למשתמשים שאינם רוצים לאפשר לגוגל גישה לכל מה שקורה להם בחיים, זוהי גישה חובבנית ולא מקצועית מצידה של גוגל וזהו רק עוד סימן לחוסר הבגרות של פלטפורמת האנדרואיד.

application_browser_error-173x300הודעות שגיאה, עוד הודעות שגיאה וגם כמה באגים על הדרך

קשה לי לדבר בשם כל משתמשי האנדרואיד באשר הם, אבל מכשיר האנדרואיד שלי סיפק לי מגוון רחב של הודעות שגיאה היישר מתוך הקופסה, אפילו בלי שהתקנתי עליו אפליקציה אחת לרפואה. באופן כללי, בכל פעם שאני מדליק את המכשיר, אני מקבל הודעת שגיאה כזאת או אחרת, לפעמים בנוגע לתהליך (Process) של המקלדת ולעיתים זה אפילו לגבי התהליך של מערכת ההפעלה עצמה אשר נכשל וקורס לחלוטין. בדרך כלל לא הייתי מתרגש מזה בכלל, כי לכל טלפון יש את הבעיות הקטנות שלו, אבל מאחר וההודעות הללו ממשיכות לחזור שוב ושוב, קשה לעבור על הנושא בשתיקה. כפי שכבר כתבתי בעבר, בזמן שאפל משחררת את מוצריה רק לאחר שרוב הבעיות והבאגים טופלו, גוגל מרחיקה עד הצד השני של הקשת. גוגל עצמה משחררת מוצרים בשלב הבטא המוקדמת שלהם (הדוגמה האחרונה הטובה לכך היא Google Wave), כדי לאפשר למשתמשים להגיב ולשלוח פידבקים על אופן פעולת המערכת, על תכונות שאולי חסרות במוצר ועל-מנת לאפשר למשתמשים לגלות את כל הבעיות במערכת. זו אולי אסטרטגיה מקובלת בכל הנוגע למוצרי גוגל כמו Gmail ו-Google Wave, אך כאשר זה מגיע למכשיר סלולרי המשמש אותנו כחלק בלתי נפרד מחיי היומיום שלנו, הקונספט הזה יכול להיות בעייתי למדי.

Android_Market_1-300x221פתוח מדי?

אני מהלך על חבל דק למדי כשאני אומר משהו שחלק גדול מקהל הקוראים לא יסכים איתי לגביו. בעוד שאפל עצמה מפורסמת עבור מדיניות אישור האפליקציות ה"מפלצתית" שלה, צריכה להיות נקודה כזאת או אחרת בין המדיניות של אפל ובין זאת של גוגל. מדיניות שבה לא ידחו 5 מכל 6 אפליקציות המוצעות לחנות מצד אחד, אבל עדיין תשמור על רמה בסיסית של איכות שימוש באפליקציות שכן נכנסות לחנות. עד כמה שאני מתעב את הפילוסופיה של אפל שאומרת "זה המכשיר שלנו והחנות שלנו, אז אנחנו אלה שנחליט איזה אפליקציות יאושרו", אי קיומה של פילוסופיה דומה אצל גוגל, היא בכל זאת בעייתית למדי.

לדגומה, חיפשתי אפליקציה שתחליף את המקלדת המובנית של המכשיר וכאשר הקלדתי את מילות החיפוש "Keyboard" או "Better Keyboard" קיבלתי מעל ל-100 תוצאות שונות. בפועל, אלו לא באמת אפליקציות אלא רק תצוגות (Skins) שונות של אפליקציה מסוימת שאפילו לא הצלחתי למצוא מבין כל התוצאות של החיפוש. כיום, כל מפתח יכול ליצור אפליקציה שתעבוד על-גבי האנדרואיד ותאושר לשימוש בחנות האפליקציות של המכשיר, אבל איפה זה משאיר את המשתמש? אני חייב להודות שאחרי שהתנסיתי באנדרואיד במשך מספר ימים, התחלתי להתגעגע לחנות האפליקציות של אפל, לסטנדרטים הגבוהים שלה ובעיקר לחוויית המשתמש העשירה.

כשאתם מורידים אפליקציה עבור מערכת ההפעלה של האייפון, אתם יכולים להיות בטוחים שזאת תהיה אפליקציה טובה שעובדת כמו שצריך. מתוך קצת יותר מ-20 אפליקציות שהורדתי לאנדרואיד במהלך היום הראשון של השימוש במכשיר, 10 נמחקו מהר יותר מכפי שהותקנו. זאת מכיוון שהם גרמו לבעיות שונות ומשונות עם המכשיר, לא עבדו, או שסתם הציעו חוויית שימוש דלה ולא מרשימה במיוחד. אני בהחלט מעריך את גוגל על כל נושא הפתיחות שלה בכל הנוגע לפלטפורמת האנדרואיד, אבל צריך למתוח את הקו האדום במקום כלשהו בכל הנוגע לאישור האפליקציות הנכנסות לחנות.

ומה קורה עכשיו?

הדור הראשון של האנדרואיד הולך ומתיישן ועוד לא שמעתי יותר מדי תלונות לגבי מכשירי ה-Droid החדשים של מוטורולה לגבי גרסה 2.0 של האנדרואיד, כך שאני בהחלט מוכן לתת לגוגל להנות מהספק ולהניח שהם טיפלו בכל הבעיות שמתוארות כאן. אף על פי כן, במידה והם לא השכילו לעשות זאת, וחוץ מהמקלדת הפיזית של מכשיר ה-Droid כל הבעיות עדיין קיימות, האמונה שלי לגבי יכולותם של מכשירים מבוססי אנדרואיד למצות את פוטנציאל ה-"iPhone Killer" שמנסה כל יצרן להדביק למכשיר החדש מתוצרתו, רק תלך ותקטן.

נשמח לשמוע על ההתנסות שלכם עם האנדרואיד ומה אתם חושבים.

.

הפוסט נכתב במקור בבלוג Technmarkting.com באנגלית.

הלל פולד

הלל הוא ראש מחלקת שיווק בחברת אינראקטיב, ואישיות מוכרת בעולם הטכנולוגיה הסלולארית והמדיה החברתית. בנוסף לפעילותו השיווקית באינראקטיב, הלל עובד עם אפבוי, מנוע גילוי סלולארי מוביל, שם הוא מסייע בתכני אינטרנט דינאמיים ומודעות מותג. הוא כותב אורח בכמה אתרים, בהם Mashable Business Insider, Gigaom, CNN Money ועוד. תוכלו למצוא אותו בטוויטר ובגוגל+.

הגב

8 תגובות על "האנדרואיד עוד לא שם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גלעד
Guest

יכול מאוד להיות שזה הטלפון ולא מערכת ההפעלה. התנסיתי כבר בכמה טלפונים של HTC שרצים על ANDROID וחבל על הזמן. אפל צריכים להיות מאוד מודאגים…

שושו השועל
Guest

מסכים לגמריי ה-Galaxy של סמסונג בדומה ל HTC Magic שנמכרים כאן בארץ מציעים, איך להגדיר זאת "חווית שימוש" ירודה. אצטט אפילו את שי סומק, כתב נענע, שרשם בפשטות "אנדרואיד רגש אותנו". ובכך חתם את הביקורת שלו על מכשיר ה-Magic הנמכר ברשת פלאפון.
עצוב אך נכון – אך הדבר כך רק כי הוא סקר גירסה "עירומה" של אנדרואיד, ראו ביקורת מהעולם או אפילו מגאדג'טי הישראלי (קישור http://bit.ly/61aBfi) הסוקר את ה-HTC Hero אותה חומרה בדיוק עם ממשק משתמש חדש המולבש על המכשיר המעניק חווית שימוש שונה לגמריי והכתיר אותו כ"מכשיר האנדרואיד הטוב בעולם" ו"חובה שהוא יגיע לכאן".

חיימוביץ
Guest
האייפון הינו מערכת הפעלה וחומרה ביחד ולכן זה לא נכון להשוות את אנדרויד לאייפון. העובדה שהמוצר הינו שילוב של תוכנה וחומרה ביחד כורך בזאת יתרונות וחסרונות רבים. מצד אחד זה מותג מאד מבוסס וברור, לעומת הבלבול שאנדרויד יוצר בשוק (גם לצרכנים וגם למפתחים). מצד שני, אפל חוזרת על הטעות שהיא עשתה לפני מספר עשורים כשהיא נעלה את מערכת ההפעלה עם החומרה שלה. מייקרוסופט באו ואמרו "כל מי שיש לו תואם IBM יכול להריץ את מערכת ההפעלה שלנו". כולם יודעים מי "ניצח" בתחרות הזו. נראה שגוגל זיהתה את המגמה שהמכשיר הסלולרי והמחשב האישי יתאחדו למכשיר אחד בעוד מספר שנים והחליטה להיות… Read more »
שושו השועל
Guest

לכן לדעתי Google החליטו להוציא את ה-Nexus One מכשיר High-End שיהווה מקור השוואה מול ה-iPhone, מכשיר שאומנם נבנה ע"י HTC אך בהתאם למפרט שגוגל החטיבה להם.
והוא מציג שילוב של חומרה מעולה עם מערכת הפעלה לא פחות טובה.
חבל רק ש-Google, עפ"י מה שנראה בסרטונים שדלפו לרשת, בחרו לא להתאים אישית את הממשק ולהשתמש בממשק ברירת המחדל האפרורי-משהו, פירטתי די בבלוג http://wp.me/pKko1-3 על הנושא הזה. ולכן עפ"י עניות דעתי גם לא "יהרגו" את האייפון ורק ידגישו שמכשיר "חלש" עם ממשק משתמש בעל חווית שימוש שהוא "כיפי" נוח ועקבי עדיף על מכשיר עם ממשק אפרורי וחומרה חזקה.

trackback

[…] אל הפוסט  האנדרואיד עוד לא שם […]

trackback

[…] את התוכן המלא באנגלית תוכלו לקרוא כאן, ובתרגום לעברית כאן. […]

trackback

[…] עלולה ליצור מצב שבו גוגל יורה ברגל של עצמה. בעבר כבר דיברנו על הבעייתיות שבמדיניות האישורים הלא-קיימת של גוגל בכל […]

נועם
Guest

מעניין מה אתה תגיד היום על אנדרואיד (יוני 2014)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: