אלה ההדלפות שעשו לנו את שנת 2017

שנת 2017 הייתה כנראה שנת ההדלפות בתחום הסמארטפונים, וכמעט כל היצרניות לא הצליחו להפתיע את המעריצים שלהן לפני שהמדליפים סיפקו להם את כל המידע האפשרי על המכשיר

חברות מנסות לשמור בסוד את נתוני המכשירים החדשים שלהן. הן משלמות הון עתק לחברות אבטחת מידע ומחתימות עובדים על הסכמי סודיות דרקוניים, אך איכשהו, באופן פלאי, הנתונים הסודיים הללו דולפים אל גורמים בתקשורת ונחשפים לעיני כל. השנה, כך נדמה, ההדלפות הללו הפכו להיות מדויקות מתמיד. הקונספירטורים חושדים שלעיתים החברות אחראיות בעצמן להדלפות מתוך מטרה ליצר באזז תקשורתי סביב המכשירים, אבל הרעיון מנוגד בבסיסו לרעש שאמור לייצר אירוע ההשקה הנחשף. לעיתים ההדלפות והשמועות הללו קולעות בול, ולעיתים הן מפספסות. לכבוד סיום שנת 2017, אספנו עבורכם את מיטב ההדלפות של השנה, ובדקנו איך הן עמדו במבחן המציאות.

ה-iPhone X: השנה הקשה ביותר של אפל מבחינת אבטחת מידע

תמונה: Apple

אפל מאוד אוהבת להפתיע ולחדש. לא בכדי אחד ממשפטי הדגל המזוהים עימה ביותר הוא "And one more thing", שבדרך כלל מבשר על הפתעה או השקה בלתי צפויה. אך השנה הזאת הייתה אחת השנים המצופות ביותר של אפל מבחינת ליין האייפונים שלה, ובו בזמן השנה הקשה ביותר בכל הנוגע לאבטחת מידע. אירוע החשיפה הגדול שלה בחודש ספטמבר היה ככל הנראה האירוע הצפוי ביותר בתולדותיה, כאשר אפל בקושי הצליחה להפתיע את קהל המעריצים שלה. כל עולם הטכנולוגיה חיכה בקוצר רוח להכרזתו של האייפון 8, שהיה אמור להציג עיצוב חדש לחלוטין וטכנולוגיות חדשות שישנו את אופן השימוש שלנו באייפון. ובכן, אפשר להגיד שהשמועות צדקו וטעו בו זמנית.

שבוע לאחר השקת ה-iPhone 7, עולם הטכנולוגיה כבר עבר להתעסק בהשקת האייפון הבא, והחלו שמועות ברשת בנוגע למהדורה מיוחדת של האייפון, שעתידה לחגוג עשור לאייפון. ראשית, עסקו השמועות בכך שאפל עומדת להציג שינוי משמעותי בעיצוב האייפון 8 וסופסוף תאמץ את תצוגות ה"קצה-לקצה" בטכנולוגיית OLED, שמאפיינות מכשירים רבים בשוק. בנוסף, החלו שמועות על שימוש בסורק רשתית, שייתכן שאפילו יחליף את מנגנון ה-Touch ID האהוב. במקביל, האנליסטים החלו לשער כי אפל תטמיע בחלקו התחתון של המכשיר Touch Bar, כמו במקבוק פרו.

בו בזמן החלו שמועות (שקיימות כבר שנים) שאפל סופסוף תוסיף למכשיריה תמיכה בטעינה אלחוטית, אך השמועות התמקדו בשיתוף פעולה עם חברת Energous. בסופו של דבר, אפל אימצה את תקן הטעינה האלחוטי הפופולארי בעולם, Qi, וזאת לאחר שאישרה כי הצטרפה לקונצרן האנרגיה האלחוטית. זהו האיגוד האחראי על תקן הטעינה Qi.

אפל בחרה בסוף להשיק לראשונה בתולדות האייפון שלושה דגמי אייפון שונים. המהלך הלא שגרתי הזה מבחינת החברה דווח על ידי אנליסטים כבר בחודש נובמבר 2016, כאשר אלו חזו כי אפל תשיק שני דגמים סטנדרטים של אייפון, ודגם פרימיום נוסף עם מסך OLED שמחיר גבוה יותר. לאחר מכן, החלו שמועות חוזרות ונשנות כי אפל מנסה להטמיע את סורק טביעות האצבע מתחת לפאנל ה-OLED, וזאת כדי לשמור על קיומו של Touch ID, מבלי להתפשר על מסך מקצה-לקצה.

עשרות הדמיות ותמונות קונספט ניסו לשער את עיצוב האייפון הבא בהתאם לשמועות העיקריות. חלקם היו קרובים, וחלקם בוצעו אפילו בצורה יותר טובה לדעתנו מאשר התוצאה הסופית של אפל

תמונה: handy cc 3.0

כבר בתחילת שנת 2017 צפו דיווחים שונים ברשת שגרסו כי דגם הפרימיום של האייפון 8 עומד לעלות מעל ל-1,000 דולר. ואין ספק כי הם צדקו, גם אם פספסו את שם המוצר. כמו כן, החלו לראשונה שמועות כי אפל תעבור לטכנולוגיית אבטחה המשלבת זיהוי פנים באמצעות מצלמה קדמית משודרגת ויכולות ניתוח תלת מימדיות.

ברבעון השני של 2017 צץ לראשונה תרשים של ה"אייפון 8", ולפחות על פיו נראה כי הוא אכן שייך לאבטיפוס של מה שלימים יהפוך להיות ה-iPhone X. התרשים הציג את מערך הצילום האנכי, רכיב הטעינה האלחוטי, ואפילו חלק ממערך הצילום הקדמי שלבסוף התגלה כ-Face ID. מעט לאחר מכן הציג המדליף הליטאי בנג’מין גסקין סכימות עיצוב של האייפון 8, בהן הוא פירט את ממדי המכשיר שהיו כמעט מדויקים לתוצאה הסופית ב-iPhone X. אך בחודש יוני, תמונות שפרסמו ב-Reddit הציגו לראשונה תמונה מדויקת לחלוטין של ליין האייפונים החדש, עדיין תחת השם iPhone 8. התמונות מבוססות על הדלפות של חלקים מפס הייצור של אפל, והציגו את בפעם הראשונה את ה-Notch הידוע לשמצה של האייפון X.

הדמייה. מקור: iDrop

ההדלפה הלא מכוונת והמשמעותית ביותר בדיעבד הגיעה בחודש יוני, ביום הפתיחה של כנס WWDC 2017. שלושה עובדי פוקסקון (המפעל אשר מרכיב את מכשירי האייפון) השתתפו בסוג של שרשור AMA ברדיט, בו השיבו לשאלות הגולשים, ובין השאר חשפו לראשונה כי המכשיר החדש יקרא iPhone X, אישרו את עיצובו הכללי עם ה-Notch, את מערך הצילום האופקי שלו, מנגנון הטעינה האלחוטית, מנגנון זיהוי הפנים ואפילו את נפח זכרון ה-RAM של המכשיר. בדיעבד, זוהי ההדלפה המדויקת ביותר, שגם חושפת פיצ'רים שבסופו של דבר לא הגיעו לדגם הסופי שנחשף בספטמבר: העובדים דיווחו בין היתר על קיומו של מנגנון זיהוי רשתית (בדומה למכשירי סמסונג), והמעניין מכל – חשפו כי בחלק מאבות הטיפוס של ה-iPhone X הוטמע חיישן טביעות אצבע מתחת למסך בהצלחה, אך עם ביצועים "לא טובים". בסופו של דבר, אפל כמובן ויתרה על מנגנון טביעת האצבע, וטוענת עד היום כי מעולם לא ניסתה להטמיע אותו מתחת למסך המכשיר.

תמונה: אפל

עד כה היה מדובר בשמועות לא מבוססות או אמינות בהכרח, אך בתחילת חודש אוגוסט צפינו באחת הטעויות הלא שגרתיות של אפל: מפתח אשר חפר בקוד של עדכון קושחה לרמקול ה-HomePod העתידי של אפל מצא עדויות לקיומו של האייפון הבא, ובמקום רק שמות קוד (כמו שנמצאו בעדכונים קודמים) מצא תמונה שמציגה באופן רשמי את העיצוב הכללי של האייפון החדש, ואישר כי המכשיר יגיע ללא מסגרת, ללא כפתור בית, ואף מצא מידע בנוגע למנגנון זיהוי הפנים באמצעות חיישן אינפרה אדום. לראשונה לא היה מדובר בהדלפה של יצרן קייסים או הדלפה מפס הייצור, אלא טעות רשמית של אפל עצמה. רבים ראו בזאת אישור לקיומו של דגם הפרימיום החדש של אפל, וגם לקיומו של ה-Notch. אותו מפתח הצליח לחלץ בהמשך החודש מתוך עדכון בטא של iOS 11 סרטוני וידאו המציגים לראשונים את מחוות השימוש החדשות שלבסוף אפל אימצה ב-iPhone X כתוצאה מהסרת כפתור הבית (ואפילו אנחנו הטלנו ספק ברעיון כי אפל תשתמש במחוות שכאלו).

לאחר שכמה יצרניות קייסים החלו להדליף את הגרסאות שלהן לקייסים למכשיר העתידי, צצו מודלים המבוססים על עיצובים ותרשימים אלו, וחלקם היו מדויקים גם הם. לאחר מכן, שבוע לפני ההכרזה, משתמש העלה ל-Reddit וידאו מטושטש למדי, בו הוא מציג מכשיר "אייפון 8" פועל למשך כמה שניות, מה שבסופו של דבר נראה כמו מכשיר iPhone X אמיתי לכל דבר ועניין.

אם חשבנו שכאן יעצרו הדליפות, ושכל שנותר לנו הוא לחכות לאירוע החשיפה כדי לאשש את השמועות וההדלפות, יומיים טרם ארוע ההשקה החגיגי והמצופה דלפה הגרסה הסופית של מערכת ההפעלה iOS 11, שחשפה פחות או יותר את כל מה שאפשר לחשוף באירוע של אפל. לראשונה, אושר באופן רשמי כי אפל תציג שלושה מכשירים שונים, השניים הראשונים יהיו ה-iPhone 8 וה-iPhone 8 Plus, ולראשונה תציג דגם פרימיום בשם iPhone X, אשר יסמל את חגיגות העשור לאייפון הראשון.

בנוסף, נמצאו עדויות בקוד המעידות על קיומו של מערך זיהוי הפנים בשמו המלא, Face ID, את אנימציות ההדרכה של המנגנון ואפילו את ה-Animojis שהיו אמורים לגנוב את ההצגה ודלפו בטרם עת. בנוסף, אפקטי התאורה השונים (Portrait Lighting) נחשפו גם הם. גם מוצרים כמו ה-Apple TV 4K, ה-Apple Watch עם תמיכה בתקשורת סלולרית, ואפילו ה-AirPods עם תמיכה בתקן Qi דלפו בטרם עת באמצעות עדכון זה. כך שלבסוף ייתכן שההפתעה היחידה שנשארה לאפל באירוע שלה הייתה מטען ה-Qi שהכריזה עליו.

תמונה: 9to5Mac

בסופו של דבר, חלק מהשמועות המוקדמות למדי על ה-iPhone 8 התגלו כיחסית מדויקות, אם כי הן עסקו בדיעבד ב-iPhone X ולא באייפון 8, שהתגלה כשדרוג יחסית מינורי לדגם הקודם בסדרה. על אף חוסר ההפתעות שהורגש היטב באירוע המרכזי של אפל, נראה כי ה-iPhone X הפך ללהיט, וגם אנחנו התרשמנו ממנו למדי.

Pixel 2 – רוב השמועות קלעו בול

ההדמיה שפורסמה ב-Android Authority חודשים לפני ההשקה מקור: Android Authority

ה-Pixel 2 הוא אחד מהסמארטפונים המעניינים, המסקרנים והמוצלחים שהושקו בשנת 2017, אבל ההשקה שלו לוותה בלא מעט שמועות והדלפות שניסו לשער איך ייראה מכשיר הדגל החדש מבית גוגל. הראשונה החלה כבר בחודש ינואר, רק מספר חודשים לאחר השקת הפיקסל ובישרה כי המכשיר היקר ממילא מבית גוגל צפוי להתייקר ב-50 דולרים נוספים, ואכן מחיר הדגם הזול ביותר של הפיקסל 2 הוא 650 דולר.

כבר בחודש יוני דייק האתר XDA-Developers וטען כי ה-Pixel 2 XL יגיע עם תצוגת 6 אינץ' בטכנולוגיית OLED של LG, עם שוליים דקיקים יותר, מעבד Snapdragon 835 ו-4 גיגה זכרון RAM. הדלפה מרשימה זו אפילו דייקה בכך שציינה כי גוגל לא עומדת לאמץ את טרנד מערכי הצילום הכפול, ועומדת להשיק את המכשיר עם מצלמה בודדת ומערך רמקולי סטריאו. בנוסף, הדלפה זו צפתה את הסרת חיבור האוזניות הסטנדרטי מהמכשיר, מהלך שגוגל ספגה עליו לא מעט ביקורת.

בחודש יולי הופיעה לראשונה תמונת הדמייה של הפיקסל 2 XL ב-Android Police, והציגה את העיצוב החדש של המכשיר עם השוליים המצומצמים, מה שהציף מחדש את השמועה על פיצ'ר ה"סחיטה" של גוף המכשיר. התמונה, מתברר, הייתה מדויקת להפליא (למעט הרמקול בתחתית המכשיר, שנראה כי נעדר מהתמונה). לאחר מכן, בחודש אוגוסט נחשפו שלושה מהמכשירים המצופים ביותר של השנה: ה-iPhone 8, ה-LG V30 והגוגל פיקסל 2. בתמונה שהשיג gsmarena נראה כי דלף המכשיר החדש במלואו, על שני דגמיו, שהוכיחו גם כי הדגם הסטנדרטי יגיע עם שוליים רחבים למדי, בניגוד לדגם ה-XL שמאמץ מסך "קצה לקצה".

מקור: GSM Arena

כמו בכל השקה כמעט, ככל שהתקרב תאריך ההשקה כך ההדלפות גברו, אם כי המדליף הידוע והמדויק יחסית, אוון בלאס, טען כי הפיקסל 2 יכיל את סט השבבים המשודרג Snapdragon 836, שהיה אמור להיות גרסה משודרגת של ה-835, שבסופו של דבר מצא את מקומו בפיקסל 2. המדליף אף פספס את תאריך ההשקה שאותו הדליף ביום שלם. כמה שבועות בטרם ההשקה הרשמית, המחירים המדויקים לכל דגמי הפיקסל דלפו, ואפילו שמות הכינוי שגוגל הדביקה לצבעי הפיקסל החדש דלפו בטרם עת. יום לפני ההשקה הרשמית של גוגל, בלאס הצליח לפצות על טעות העבר והדליף את המפרט המלא ואפילו את תמונות היח"צ של גוגל למכשיר.

אולי הדבר היחידי שהמדליפים לא הצליחו לחזות או לגלות, זה את כמות הבעיות שליוו ומלוות את ההשקה של המכשיר, הכוללות בעיות בתצוגת המסך, תקלות ברמקול ושלל תקלות נוספות שהעכירו את השקת מכשיר הדגל המוצלח של גוגל.

ובפרס הורס ההפתעות הרשמי: Evan Blass

Evan Blass twitter

אוון בלאסס: הסיוט הגדול של החברות, או חברן הטוב ביותר?
תמונה: Twitter

אם יש אדם אחד שראוי לפרס מפעל חיים, או לפחות מפעל השנה, בתחום ההדלפות, הוא ללא ספק הבלוגר Evan Blass הידוע גם כ-evleaks, אשר מספק לתקשורת עשרות כותרות בשנה, רובן מדויקות בצורה מחשידה, ולעיתים אף במרחק של כמה חודשים מההכרזות הרשמיות. במהלך שנת 2017, בלאס הדליף כמעט את כל המפרט והעיצוב של ה-HTC U11 Plus כשבוע לפני השקתו. כמו כן הדליף את עיצוב ומפרט המכשיר שמנסה להחזיר את נוקיה מהמתים, ה-Nokia 8, כחודש לפני ההכרזה הרשמית עליו. שבועיים לפני השקת המכשיר החדש בסדרת Mate של וואווי, חשף אוונס תמונות רנדר של ה-Mate 10, וחלק נכבד מהמפרט שלו; הוא הדליף תמונת רנדר של ה-V30 של LG, ואת המפרט של המכשיר שבועיים לפני השקתו. בין השאר הדליף אוונס תמונת קונספט של האייפון החדש בתוך קייס של חברת Urban Armor Gear, ואת עיצובם של מכשירים פופולאריים כמו OnePlus 5t, הגלקסי S8 וה-Note 8, זמן מה לפני הכרזתם. כל זאת לצד עשרות הדלפות של מכשירים שונים נוספים.

ומה יהיה בשנת 2018?

נראה כי שנת 2017 הייתה שנה שבה יצרניות הסמארטפונים בקושי הצליחו להפתיע את חובבי הטכנולוגיה באירועי החשיפה שלהן, וההדלפות הפכו להיות יותר ויזואליות ומדויקות. אם שנת 2017 הייתה משנות ההדלפה הקשות ביותר בעולם הסמארטפונים, סביר להניח כי האמצעים בהם עושים שימוש המדליפים השונים רק ישתכללו ויהפכו ליותר מדויקים. החברות יצטרכו למצוא דרכים חדשות לשכלל את מערכי האבטחה והאמינות שלהן, ולנסות בכל זאת לשמור על אלמנט ההפתעה והריגוש שהן אמורות ליצור בקרב חובביהן.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: