׳׳לא נתקלתי בחדשנות יוצאת דופן בישראל, אלא באנשים יוצאי דופן׳׳ [ראיון עם עורך Wired יפן]

מה חושב עורך המגזין הטכנולוגי הפופולארי ביפן על ישראל? שוחחנו איתו

wired japan editor

עורך אתר Wired Japan, מר Kei Wakabayashi

מאת גלעד קבילו

קיי ווקאביאשי, העורך הראשי של WIRED JAPAN, מגזין הטכנולוגיה הגדול ביותר ביפן, נשען על עמוד מחוץ למשרדי OurCrowd בירושלים תחת השמש הלוהטת, עם סיגריה בפיו וספל תה. הוא לובש קפוצ'ון ישן, סגור עד הסוף, עם רוכסן מתפרק. אני מזיע בג'ינס ובחולצת הכפתורים, משתוקק לחולצת טריקו ומכנסיים קצרים. כשאני שואל איך הוא יכול לשתות כוס תה בזמן כזה, קיי משחרר פרץ קצר של צחוק, ולרגע שובר את חזותו היפנית השמורה. "אחרי הלחות של תל אביב, זו הקלה. ואני חייב את התה שלי." הוא מצחקק. "האמת היא שלא ידעתי למה לצפות כשבאתי לישראל. זה הכי מזכיר לי את קליפורניה. מזג אוויר נהדר, בניינים חדשים, אנשים מאושרים".

קיי נמצא בישראל עם קבוצת עיתונאים, משקיעים ויזמים טכנולוגיים מיפן. כמו רבים מהמבקרים המגיעים ממזרח אסיה, ובייחוד מיפן, הוא בא לראות את "מדינת הסטארט-אפ", כדי לנסות ולהבין את כל ההמולה שנוצרה סביב החדשנות הישראלית. הוא מגיע לישראל עם אג'נדה ברורה. "חברות יפניות מתקשות ליזום ולחדש – אני רוצה שישראלים יעזרו לחברות יפניות להיות יותר חדשניות".
 הסיור הוא הפרויקט הגדול הראשון של Million Steps Ventures, חברה צעירה שבסיסה ביפן, המבקשת לחבר חברות יפניות עם צוותי חדשנות ישראליים לפתרון בעיות מורכבות על ידי שילוב החוזקות של שתי המדינות. הרעיון היוא פרי יוזמתו של יואב רמות, ישראלי שגדל ביפן וחזר לארץ לשרת בחיל המודיעין. "הרעיון הוא לתת לחברות היפניות גישה למוחות וחברות החדשניות ביותר בישראל, ולמצוא פתרונות מחוץ לקופסא לבעיות שחברות גדולות עומדות בפניהן". כיום יואב מתגורר ביפן וטס תכופות בין ישראל לטוקיו.

״הטכנולוגיה שלכם לא חדשנית, אבל החשיבה שלכם מאוד״

קיי ואני יצאנו מפיץ' של חברה בשם VocalZoom, המציעה פלטפורמה לזיהוי קול דווקא בעזרת אופטיקה. ג'ון מדווד, מייסד קרן ההון סיכון OurCrowd, נכנס באמצע ההצגה כדי לומר שלום לקבוצה. "אחד הדברים שתראו בישראל הוא שבעוד שרוב החברות ימצאו דרך לעבור מעל ההר – באמצעות יותר כוח, יותר משאבים, יותר עבודה – ישראלים יסתכלו על אותו ההר ויאמרו, 'בוא נמצא דרך לעקוף אותו'", הוא אומר בחיוך. ניכר כי צורת החשיבה הזו השאירה רושם על קיי.

"האמת היא שאין שום דבר חדש או מיוחד ברוב הטכנולוגיה שראיתי בארץ. החידוש האמיתי הוא איך אתם בוחרים להשתמש בה. החשיבה שלכם. רוב החברות היפניות גאות מאוד בטכנולוגיה שלהן, וכשהן מסתכלות על סטארט-אפ ישראלי, הן בדרך-כלל יגידו משהו בסגנון "זה לא חדש, אנחנו יכולים לעשות זאת", אבל האמת היא שהן לא יכולות. יש להן את הטכנולוגיה, את החומרה או את האלגוריתם, אבל אין להם את הדמיון ליישם את זה בצורה חדשנית במיוחד ולהפוך את המוצר למשהו חדש. משהו שאתה שומע הרבה בחברות יפניות הוא "יכולנו לעשות את מה שעשתה אפל". מבחינה טכנית, הם יכלו, אבל התפיסה שלהם שונה לחלוטין. כל עוד חברה יפנית מגדירה את עצמה כחברת אלקטרוניקה ביתית, למשל, היא לעולם לא תיצור טכנולוגיה חדשנית באמת ותשנה את השוק. אנחנו חייבים להיפתר מהמנטליות הזאת".

wired japan

״אתם ממוקדים יותר מידי על אקזיטים״

הסיור של קיי בישראל הוא צפוף ומהיר, ותוך ימים ספורים הספיק להיפגש עם כמעט כל המגזרים בסביבת הטכנולוגיה הישראלית, כולל טכנולוגית חליבה ברפתות, מובילאיי, מפגש עם שר התחבורה ישראל כץ, ואף פגש סטארט-אפים רבים מספור. אחרי שפגש כל כך הרבה יזמים ישראלים, קשה לקיי להבין את תרבות ה'אקזיט' הרווחת.
 "הופתעתי לראות שרוב היזמים פשוט רוצים מהר למכור את החברה. אקזיט מהיר. זה מאוד עניין אותי מכיוון שביפן, כאשר אדם מקים חברה, הוא בדרך כלל ירצה לבנות חברה גדולה, לצמוח. אני חושב שהרעיון של יזמות ביפן שונה לחלוטין. אני חושב שלישראלים יש כישרון רב ויכולת לעבור מאפס לאחד, לקחת את הקפיצה הראשונה וליצור יש מאין, אבל יש להם עניין מועט מאוד בלעבור מאחד לעשר, ושלא נדבר על אחד עד מאה, לכיוון חברה גדולה יותר. נראה שהם לא מעוניינים לבנות אסטרטגיות צמיחה לטווח ארוך, והם להוטים מאוד להיפטר מהחברה שלהם ברגע שסיימו סבב גיוס.
"מצד שני, היפנים אולי לא מאוד מיומנים בלעבור מאפס לאחד, אבל אנחנו טובים מאוד בצמיחה ובניית חברות בנות קיימא. בגלל זה אני חושב שיפן וישראל יכולות להיות שידוך טוב, כי אנחנו מפצות על חולשות זו של זו".

רוב ההשקעות בסטארטאפים ביפן מגיעות מתאגידים ולא מקרנות הון סיכון

בניגוד לישראל ולארצות הברית, רוב ההשקעות ביפן בחברות צעירות מגיעות מהון תאגידי ולא מהון סיכון. לפי TechCrunch, למעלה מ-80% מההשקעות ביפן בשנת 2015 הגיעו מתאגידים לעומת חברות הון סיכון. זה יכול להוות אתגר רציני עבור סטארט-אפים המחפשים השקעות יפניות, שכן חברות יפניות ידועות לשמצה כשמרניות ושונאות סיכון. בנוסף, לחברות יפניות ישנו חשש היסטורי לגבי עבודה עם ישראל, ומהססות להשקיע במה שנראה כזירה סוערת וטעונה פוליטית. עם זאת, המיתון הכלכלי ביפן והאוכלוסייה המזדקנת מאלצת חברות רבות המחפשות דרכים חדשניות להרחיב את השווקים שלהם או לשפר את השירותים שלהם לחפש הזדמנויות גם בארץ. הסביבה החדשנית של ישראל כבר מעוררת עניין רב אצל תאגידים יפנים מוכרים בכל הנוגע לעסקים בארץ הקודש. 
"ביפן, הבנקים הגדולים והחברות הגדולות נותנות את הטון בהשקעות, כיוון שהן שולטות ברוב ההון. אין הרבה חברות סטארט-אפ ביפן, ולכן אין תרבות השקעה מאוד מפותחת בסטארט-אפים. חברות מהדור קודם עדיין שולטות בכלכלה, ולכן אנחנו צריכים להסתכל מחוץ למדינה כדי למצוא טכנולוגיה חדשה. יפן כל כך שמרנית, אז אני לא חושב שנראה שינוי משמעותי בטכנולוגיה העולמית שמגיעה מיפן בעתיד הקרוב. ישראל גם מתאימה ליפנים גם מכיוון שאין לחברות הישראליות רצון להשתלט על השוק ולהתחרות בזירה העולמית."

בשנים האחרונות חל שדרוג של ממש ביחסים בין ישאל ויפן, ושני ראשי המדינות ערכו ביקורים במדינות אחד של השני. "אני חושב שהביקור של [ראש הממשלה] אבה עזר מאוד. (ראש הממשלה אבה ביקר בישראל בשנת 2015 – ג"ק). חברות רבות ראו שהממשלה היפנית תתמוך בחילופי טכנולוגיה ובשיתוף פעולה עם ישראל. ברגע שראו שהממשלה תומכת במערכת היחסים, הם נעשו פחות חשדניים".
 קיי נראה פסימי לגבי החדשנות היפנית, והוא מקווה כי חברות ישראליות יכול להיות חלק מחידוש הכלכלה היפנית. עם זאת, בעוד שהוא מעריץ את היחס החדשני של הישראלים שפגש, הוא פחות מתלהב מתכונות אחרות:
"כאשר ביקרנו בכמה קרנות הון סיכון ואקסלרטורים המבוססים על יוצאי יחידות עילית של צה"ל כמו 8200, הן כל הזמן אמרו שהן הטובות ביותר, האליטה של ​​האליטה, המאיון העליון. הייתי די מופתע לראות כל כך הרבה מהאליטיזם הזה. אין ענווה". 
עם זאת, קיי רואה עתיד מזהיר ליחסים העסקיים בין ישראל ויפן, שלדעתו צריכה להתנהל לאט אבל בטוח, ברוח היפנית. "אנחנו צריכים להכיר אחד השני בצורה טובה יותר. יותר יפנים צריכים להגיע לישראל ויותר ישראלים צריכים לנסוע ליפן. ברגע שאנחנו נעשה חברים טובים, נוכל לעשות דברים גדולים ביחד".

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

1 תגובה על "׳׳לא נתקלתי בחדשנות יוצאת דופן בישראל, אלא באנשים יוצאי דופן׳׳ [ראיון עם עורך Wired יפן]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מ1.
Guest

נשמע בחור אינטיליגנטי

wpDiscuz

תגיות לכתבה: