חלונות 7 – לשדרג או לחכות?

בדרך כלל כאשר יוצאת מערכת הפעלה חדשה כולנו מתלבטים, האם להמתין כמה חודשים להתרשם מדברים שנכתבים על המערכת להסיק מסקנות ורק אז לרכוש, או שמא יש בטחון די גדול שהכל יעבוד ואין סיבה אמיתית להמתנה? עמיר אשל בדק ומצא כי לא בהכרח כדאי לחכות.

windows7בדרך כלל כאשר יוצאת מערכת הפעלה חדשה כולנו מתלבטים, האם להמתין כמה חודשים להתרשם מדברים שנכתבים על המערכת להסיק מסקנות ורק אז לרכוש,  או שמא יש בטחון די גדול שהכל יעבוד ואין סיבה אמיתית להמתנה? אלו שאלות בהן מתחבטים רבים וטובים בימים אלו, הן ארגונים והן אנשים פרטיים. בנוסף עולה השאלה האם אין זה הזמן להחליף את המחשב שקנינו אי שם בשנת 2001 יחד עם XP כאשר זו יצאה? ובכן בואו נראה.

מי מחכה ל-Service Pack 1?
הטרנד של להמתין עד ליציאת ערכת השירות מס' 1 של כל מערכת הפעלה החל בזמן ש-XP יצאה לשוק, הייתה זו מערכת כמעט בשלה שסבלה בעיקר מבעיות תאימות דרייברים ומבעיות מעבר מסביבה של DOS לסביבה חלונאית אמיתית כפי שנהגו אז לכנות זאת. כאשר יצאה xp sp1 נפתרו רוב הבעיות האלו וגם המשתמשים היו מנוסים יותר ואף למדו כי עותק מקורי וחוקי של מערכת ההפעלה תמיד עובד יותר טוב מהעותק שחבר הביא לכם. מכאן השתרש הנוהג להמליץ למשתמשים לא לרכוש במיידית מערכת הפעלה חדשה.
כאשר יצאה וויסטה היה ברור שיש שם מספר בעיות קשות בעיקר עם המשתמשים עצמם ועם מערך השיווק של מיקרוסופט שלא ידע להעריך נכונה את מידת השנאה שחשו חברות ויחידים לשיטות השיווק שלה. המפלה של וויסטה הייתה שיווקית קודם כל, הנושאים הטכניים היו שוליים והקושי הגדול היה השימוש במנגנון ה-UAC (בקרת גישה למשתמש) שדרש מהמשתמשים לאשר כמעט כל פעולה במחשב. למשתמשי לינוקס שם יש מנגנון זהה בתפקידו מעולם לא הייתה בעיה עם זה אך למשתמשי חלונות זה היה חידוש בלתי נסבל. וויסטה גם דרשה ברוב המקרים להחליף את המחשב או לבצע בו שידרוג יקר דבר שהעלה את חמתן של מספר חברות ענק ואף חברות ממשלתיות בארצות הברית. הקריאה שיצאה מצד אתרים המסקרים מחשבים ותוכנה ובלוגרים מובילים הייתה XP עדיין מספיק טוב, לוויסטה יש בעיות, בואו נמתין ונחסוך שדרוג ציוד יקר ולא הכרחי. הדבר היחיד שהציל את וויסטה הייתה התעוררות השוק הסיני שהחל מגלה את המחשבים ושימושיהם וקנה מחשבים חדשים עם ויסטה כאילו אין מחר.

גם היום כאשר חלונות 7 כבר נמצאת בחנויות עולה כאילו מאליה הקריאה למשתמשים להמתין עד יציאת ערכת השירות הראשונה ורק אז לרכוש את המערכת. הקריאה מבוססת על מסורת בעיקר והרבה פחות על צעדים נדרשים או בחינה של חלונות 7 עצמה. ברור שיהיו בעיות. השאלה אילו בעיות? דרייברים? לא סביר, מדי יום מתפרסמים דרייברים גם לציוד הזנוח ביותר ותתקשו למצוא מוצר שגילו אינו עולה על חמש שנים שאין לו דרייבר, לגבי התקנים עתיקים יותר יתכן ותהיה בעיה אך היא לא תחלוף מפני שזו השיטה בה החברות מאלצות אותנו להפסיק להשתמש בציוד ישן ולקנות חדש.יהיו תוכנות שלא יעבדו? כל מה שעבד עם וויסטה יעבוד גם כאן ומה שלא ימתין לשיקולי חברות שונות המפתחות תוכנות וכלים, האם לכתוב מחדש את הקוד בתוכנה או לתת לה למות ולמכור גרסה חדשה. מהתנסות של 9 חודשים עם חלונות 7 אני יכול להגיד שהבעיות הן קטנות ביותר וגם זה בגלל שהלכתי לחפש בעיות.

למשתמש הבייתי הרגיל, הגדרה החלה בפועל על רובנו המוחלט, אין סיבה אמיתית להמתין לערכת השירות והוא יכול לרכוש את חלונות 7 כבר עכשיו, זו לפחות המלצתי למרות שגם אני כמו רבים לא אוהב את השיטות של מיקרוסופט ושונא ממש חלק מן התוכנות והכלים שלה, חלונות 7 היא מערכת הפעלה מעולה, הכי טובה שראיתם עד היום בסדרת חלונות, אין ספק כי רובנו נשתמש בה ואין סיבה להמתין.

מה יקרה אם נישאר כרגע עם XP הרי זו לא מערכת רעה?
נכון XP היא מערכת שהייתה אם היו ממשיכים לפתח אותה להיות מערכת הפעלה נצחית. אך במציאות חברותלא אוהבות דברים נצחיים, הן מעדיפות למכור לנו משהו כל מספר שנים או חודשים. זו הסיבה שלXP אין ערכה רשמית של directX 10 או שלא תוכלו להתקין בה את מדיה פלייר מגרסה 12, כל זה לא בגלל שהיא אינה בנויה לזה אלא רק בגלל שמיקרוסופט החליטה להרוג את המוצר הזה ולשווק מוצר אחר. אתם כמשתמשים נידונים לחיות עם מוצר נכה ונחות וככל שזה מצב שאפשר לחיות איתו זמן מה, הרי לא נחיה כך לנצח, ראו את מנשתמשי חלונות 2000 שאפילו אקספלורר 8 אינם יכולים להתקין (מזל שיש פיירפוקס).

win7extremeמה עם המחשב? כדאי להחליף אותו?
הבעיה עם החלפת מחשב היא שתמיד זה זמן לא טוב, במה דברים אמורים? לאחרונה ממש יצאה אינטל וגם שאר החברות המייצרות לוחות אם עם ערכת שבבים חדשה Intel® P55 Express Chipset שיחד עם סדרת המעבדים החדשה I5  מהווים פתרון מעולה גם לדרישות גבוהות. מצד שני באופק אפשר כבר לראות לוחות אם עתידיים בעלי תמיכה בתן 3 של USB ולוחות התומכים בSATA III @6Gb/s זמינים כבר היום בחו"ל אך טרם הגיעו לארצנו. תמיד כאשר תקנו מחשב הוא יהיה ישן בבוקר למחרת. אחד המרכיבים החשובים יותר שצריך במחשב על מנת להפיק את המירב מחלונות 7 הוא כרטיס המסך דווקא, לא חשוב איזה מחשב תחליטו לקנות, רובם יעשו את העבודה אך כרטיס המסך יעשה את ההבדל האם תוכלו לנצל את כל מה שמערכת ההפעלה יכולה לתת או שלא. שאלה נוספת שמשתמש צריך לשאול את עצמו היא האם להתקין חלונות 7 בגרסת 32 או 64 ביט? אין מענה פשוט לשאלה זו אך ברור כי בעוד כשנתיים השאלה תחדל מלהתקיים וכל תוכנה דרייבר וכ"ו יעבדו ב64 ביט כך שיתכן שכדאי להתקין גרסת 64 כבר כעת. במדינות אירופה ובארצות הברית, כאשר רוכשים חלונות 7 בגרסת פרו או אולטימייט מקבלים שתי מדיות בקופסה, האחת ל32 ביט והשניה ל 64 ביט. איני יודע באם זה המצב בארץ וכדאי שאכן כך יהיה מפני שזה משאיר לכם אפשרות לבחור. בעיקרון מחשב העתיד זה משהו כמו בקטע הווידאו הזה.

עמיר אשל הוא וותיק בתחום המחשבים והמיחשוב המנסה לשמור על קצת פרטיות בעידן מוחצן וראוותני. כותב ועורך את האתר mypsick.com על מנת לעורר סקרנות אצל טכנופובים ולאפשר להם להשתלב בעולם הממוחשב מבלי להסתבך במושגים מפחידים.

.

פוסטים נוספים בנושא חלונות 7

וידאו: ראיון עם ניר חינסקי – מנהל המוצר של חלונות 7 בישראל
וידאו: Q&A עם רובי באך בהשקה הרשמית של חלונות 7
מה 7? מה כמה? מחשבות על חלונות

עמיר אשל

עמיר הוא וותיק בתחום המחשבים והמיחשוב אשר מנסה לשמור על קצת פרטיות בעידן מוחצן וראוותני. כותב ועורך את mypsick.com על מנת לעורר סקרנות אצל טכנופובים ולאפשר להם להשתלב בעולם הממוחשב מבלי להסתבך במושגים מפחידים.

הגב

3 תגובות על "חלונות 7 – לשדרג או לחכות?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גיא
Guest

כתבה מצוינת, מעלה שאלות חשובות ו"מצננת" במקצת את ה"בהלה ל-7". חשבו במיוחד עבור משתמשים "כבדים" של XP ל/קול בכובד ראש את השאלות אשר מעלה הכותב. הרי CLEAN INSTALL אשר מציע להם MS מהווה "חלום בלהות" מבחינתם – הכול צריך להתקין מחדש!
ומה אם ההתקנה של תכנה מסוימת כבר לא בנמצא? שלא נדבר על כך שחלק ניכר מהתוכנות "הישנות" בכלל לא תעבדו ב- 7 – ואז מה עושים? זורקים אותן?
בקיצור, הודות לאמיר – יש על מה לחשוב…

גיא,
http://www.zinstal.com

פאדי
Guest

יש לי מחשב תותח של כומפק עם חלונות 7 לא כדאי לקנות מערכת הפעלה זו היא עושה הרבה באלגאן במחשב וצריכה גם הרבה עדכונים יש הרבה מכשירים שלא עובדים איתה הפלאפון המודם …….. אבל בכל זאת מערכת יפה וייחודית ואם בכל זאת חלונות 7 אז לא את 64 בית אלא את ה 32 כי היא יותר טובה בינתיים (שנתיים היא תהיה יותר טובה מגרסת ה 64)

Merry Christmas
Guest

help me… my windows 7 got virus…how to fix it

wpDiscuz

תגיות לכתבה: