וידאו: מבט ראשון על Windows Phone 7

ביקרנו השבוע במשרדי מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל ונפגשנו עם החלק הישראלי של צוות הפיתוח של Windows Phone 7. ראינו את המכשירים, שיחקנו עם מערכת ההפעלה החדשה וגילינו שלמעט ממשק מעניין וכמה גימיקים נחמדים, אין הרבה חדש תחת השמש

Windows Phone 7. אריחים זה לא באמבטיה בכלל?

כשמיקרוסופט חשפה לראשונה את Windows Phone 7 לפני כחצי שנה בכנס ה-MWC בברצלונה, דעות המומחים לגבי פוטנציאל ההצלחה של מערכת ההפעלה החדשה היו חלוקות למדי. היו כאלו שהאמינו ששינוי הכיוון שמיקרוסופט מנסה יוביל אותה להצלחה פנומנלית ולשחזור אחוזי השוק שלה מהשנים הראשונות של שוק הטלפונים החכמים והיו כאלו שהאמינו שגם השינוי האחרון הוא מעט מדי ומאוחר מדי.

אחרי שנתקלנו בו כבר מספר פעמים (דוגמת התצוגה שלו בכנס ה-ThinkNext 2010) השבוע זכינו לבקר במשרדי מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל, לפגוש את חלק מצוות הפיתוח הישראלי שעומד מאחורי מערכת ההפעלה החדשה ולגעת לראשונה במכשיר טלפון מבוסס Windows Phone 7. חשוב לציין כי גם הגרסה הנוכחית בה התנסנו היא אינה גרסה סופית וכי כל המכשירים שבאמצעותם הדגים צוות הפיתוח את מערכת ההפעלה החדשה הינם מכשירי "מפתחים" שאינם מיועדים לייצור המוני ולא צפויים לצאת לשוק עבור הצרכן הסופי, לפחות לא בתצורה בה הוצגו לנו.

ממשק ה-Metro

הממשק החדש, שקיבל את שמו בהשראת הרכבת התחתית הפופולארית בערים הגדולות בארצות הברית, מספק שינוי מרענן ממה שהיינו רגילים עד כה לקבל ממיקרוסופט. מסך הבית של הממשק החדש בנוי מאריחים (Tiles) המשמשים כקישור לכמעט כל סוגי ה"ישויות" השונות בתוך המכשירים. האריחים יכולים לשמש כקישור לאיש קשר בודד, לאפליקציה מסוימת, לקטגוריה או קבוצה וכמובן לאחד מ"מרכזי הפעילות" (הנקראים Hub במערכת ההפעלה החדשה). המערכת מגיעה מוגדרת מראש עם סט של אריחים, אך המשתמשים יכולים לבצע שינוי והתאמה אישית באריחים אותם הם רוצים לראות בדף הבית, כולל שינוי צבע וסדר. לדברי צוות הפיתוח, כמות האריחים שניתן להוסיף לעמוד הבית של המכשיר אינה מוגבלת.

וידאו: מבט ראשון על מסך הבית של Windows Phone 7

ניהול אנשי קשר – People Hub

ב-Windows Phone 7 אין יותר אנשי קשר, אלא יש פשוט אנשים. מרכז הפעילות החדש המרכז את כל הטיפול באנשים נקרא ה-People Hub והוא מאפשר לקבל במקום אחד מרוכז את כל אנשי הקשר הנמצאים בטלפון, בפייסבוק ובמסנג'ר. כפי שהוסבר לנו על-ידי צוות הפיתוח, המערכת אמורה לדעת לחבר באופן אוטומטי בין אנשי הקשר הקיימים בפייסבוק ובמסנג'ר לבין האנשים שקיימים ברשימת הטלפונים במכשיר, אך סרבו לפרט על אופי האלגוריתם שמבצע את ההתאמה בין הפרופילים ברשתות השונות ולגבי הפרמטרים בהם הם עושים שימוש על-מנת לבצע את ההתאמה. בנוסף, ציינו נציגי הצוות כי המערכת תאפשר לבחור האם ברצוננו לייבא את רשימת אנשים הקשר מכל הרשתות השונות או שרק לבצע קישור בין האנשים הקיימים ברשימת הטלפונים לפרופילים ברשתות השונות. כמו כן, משתמשים יוכלו לבצע התאמה אישית של קישורים לרשתות החברתיות על-ידי עריכה ידנית של פרופילים של אנשי קשר במכשיר והוספת קישור לפרופיל של אותו אדם ברשתות החברתיות השונות.

בשלב זה, מערכת ההפעלה תומכת בחיבור לרשת הפייסבוק ול-Windows Live Messenger ואנחנו לא צפויים לראות תוספות לרשימה בגרסה הסופית של מערכת ההפעלה. במידה ואתם רוצים להוסיף עדכונים מרשתות חברתיות נוספות דוגמת טוויטר, תוכלו לעשות זאת על-ידי חיבור של הטוויטר שלכם עם חשבון ה-Windows Live שלכם, מה שיגרום למכשיר לשאוב את עדכוני הטוויטר מרשת ה-Live של מיקרוסופט.

מבחינה התצוגה ב-People Hub, כפי שתוכלו לראות בווידאו מטה, מיקרוסופט מחלקת את ה-Hub למספר מסכים ביניהם ניתן לדפדף בצורה פנורמית (אופקית). בין המסכים הנמצאים ב-People Hub ניתן למצוא את רשימת המשתמשים האחרונים שאיתם הייתם בקשר (התקשרו אליכם, התקשרתם אליהם או פשוט צפיתם בפרופיל שלהם בפייסבוק). לאחר מכן תוכלו לצפות ולדפדף ברשימת כל המשתמשים ואחריו יגיע מסך ה-What's New אשר מציג את העדכונים האחרונים מהרשתות החברתיות אליהן אתם מחוברים.

מהניסיון הקצר שלנו, הדפדוף בין המסכים הוא פשוט ונוח למדי וגם תהליך איתור אנשי הקשר והחיוג מתבצע בצורה נוחה. אף על פי כן, דווקא המסך של המשתמשים האחרונים בו אנו נוהגים להשתמש לא מעט, עלול לסבול מ"תחלופת יתר" של משתמשים מכיוון שהוא כולל פעילויות נוספות מאשר שיחות נכנסות ויוצאות ואני לא ממש בטוח שאני רוצה שכל בן-אדם שאני מסתכל על-אחד העדכונים שלו בפייסבוק יתווסף לי לרשימת המשתמשים האחרונים איתם "הייתי בקשר".

וידאו: ה-People Hub ב-Windows Phone 7

Music & Video Hub – אם זה לא היה גם טלפון היינו קוראים לזה Zune HD

ה-Music & Video Hub הוא מרכז המדיה במכשיר. ממשק השליטה של ה-V&M Hub נראה זהה כמעט לחלוטין לממשק השליטה של ה-Zune HD ולמעשה, באמצעות יכולות הווידאו והמוסיקה המוטמעות במכשיר, כל מכשיר המבוסס על Windows Phone7 הוא למעשה גם מכשיר Zune HD לכל דבר. בדומה למרכזי הפעילות האחרים גם ה-V&M Hub מורכב מכמה מסכים, ביניהם ניתן לדפדף בצורה פנורמית. בין המסכים השונים ניתן למצוא מסכים לניהול מוסיקה לפי אלבומים, אמנים ורשימות שירים, ניהול סרטוני וידאו וכמובן גישה ל-Marketplace של מיקרוסופט להורדת תכנים חדשים.

חשוב לציין כי בשלב זה, בדומה ל-iTunes, גם ב-Marketplace של מיקרוסופט לא ניתן לרכוש תכני מוסיקה ווידאו באמצעות כרטיסי אשראי ישראליים. אף על פי כן, צוותי הפיתוח ציינו כי כאשר יגיע לארץ בצורה מסודרת, מיקרוסופט תעבוד מול חברות הסלולר על-מנת לדאוג שכל הפונקציונאליות במכשיר תהיה זמינה גם למשתמש הישראלי.

וידאו: ה-Music & Video Hub ב-Windows Phone 7

ה-Office Hub – זה ממש כמו אופיס, אבל לא

ה-Office Hub החדש מיועד להיות מרכז השליטה העסקי של WP7. גרסת ה-Office 2010 המוטמעת בתוך WP7 מאפשרת עריכה בסיסית למדי למסמכי Word, Excel ו-Powerpoint בדומה לגרסאות הקודמות, אך החידוש המשמעותי בגרסה החדש הוא החיבור בין תשתיות האופיס הארגוניות לבין מערכת ההפעלה על המכשיר. אחת התוספות החדשות ל-Office Hub הוא היכולת לכתוב פתקים באמצעות אפליקצית ה-OneNote ולסנכרן אותם מול אותה אפליקציה במחשב האישי. כמו כן, המערכת מאפשרת ממשק בסיסי לצורך התחברות למערכת ה-Sharepoint הארגונית לצורך צפייה, עריכה ושמירה של שינויים במסמכים.

תוספת נוספת שלא זכינו לראות, אך צוות הפיתוח ציין אותה בגאווה היא התמיכה של המכשירים בגישה מרחוק (Remote Access) לתשתית הארגונית באופן שקוף למשתמש באמצעות שימוש בפתרון ה-UAG של מיקרוסופט. התוספת של התמיכה במערך האבטחה הנוסף למכשיר אולי יסייע לכמה אנשים מהמגזר הארגוני, אך בפועל אין כאן שום דבר חדש מכיוון שגם בגרסאות הקודמות מיקרוסופט תמכה בחיבורים מאובטחים לארגון. החידוש העיקרי נעשה בתוספת התמיכה לגרסה החדשה של הפתרון של מיקרוסופט, שעדיין מחזיק בנתח שוק קטן יחסית בתחום ביחס למתחרים הגדולים.

נוסף על כך, אחד החידושים שאהבנו בגרסה החדשה הוא היכולת לסנכרן בין לוח השנה הארגוני (הנשאב מתוך שרת ה-Exchange) לבין לוח השנה האישי (משירותי Windows Live בלבד) תוך הצגתם בתצוגה אחת, עם הפרדה באמצעות צבעים. הכיוון של מיקרוסופט במהלך הזה הוא בהחלט מבורך, אך המחסור בסנכרון מול שירותים אישיים נוספים דוגמת Google Calendar (לוח השנה האישי הנפוץ ביותר בעולם נכון לרגעים אלו) הופך את הפיצ'ר הזה למגניב אך לא שימושי במיוחד.

וידאו: ה-Office Hub ב-Windows Phone 7

ה-Xbox Live Hub – קונסולת משחקים ניידת?

ה-Xbox Live Hub, שנקרא גם ה-Games Hub הוא מרכז הפעילות של כל מה שקשור למשחקים במכשיר. ה-Hub כולל חיבור לרשת ה-XBox Live של מיקרוסופט ומאפשר הורדת משחקים באמצעות החיבור ל-Marketplace. כמו כן, ה-Hub כולל אפשרות מעקב אחרי הדמות (Avatar) של השחקן ברשת ה-Xbox Live ואמור לאפשר גם משחקים נגד חברים על-גבי הרשת. חלק מהחזון של ה-Games Hub הוא שניתן יהיה לשחק חלק מהמשחקים של קונסולת ה-Xbox Live על-גבי המכשיר עצמו, אך בשלב זה עדיין לא ברור אם ואילו משחקים יותאמו למכשיר. לפי התכנון, שחקנים יוכלו לשחק אחד נגד השני על-גבי מכשירי טלפון שונים וגם מול שחקנים אחרים הנמצאים מאחורי מחשב ואפילו קונסולת המשחקים XBox360 באמצעות החיבור לרשת ה-XBox Live של מיקרוסופט.

וידאו: ה-Xbox Live Hub ב-Windows Phone 7

ה-Marketplace – חנות האפליקציות של מיקרוסופט

חנות האפליקציות של מיקרוסופט אמורה להיות אחד מהשינויים המהותיים ביותר בגרסה החדשה של מערכת ההפעלה. בעת ששיחקנו עם המכשיר, חנות האפליקציות החדשה עדיין אינה זמינה באופן מלא וצוות הפיתוח סירב לנקוב בשמות של חברות המשתפות פעולה עם מיקרוסופט ומתכננות לספק אפליקציות שונות במקביל להשקת המכשיר. אף על פי כן, הממשק המובנה של ה-Marketplace במכשיר כבר זמין לחלוטין ומאפשר להוריד אפליקציות לדוגמה ולבצע חיפוש בין האפליקציות השונות בחנות.

נראה כי מיקרוסופט כבר מבינה את החשיבות של ה-Apps Eco-System להצלחתו של המכשיר וצוות הפיתוח שהציג בפנינו הסביר כי מיקרוסופט משקיעה המון משאבים בסיוע למפתחים בכל הנוגע לתיעוד וליווי בפיתוח אפליקציות לפלטפורמה החדשה. במהלך הביקור, זכינו לראות הדגמה של בניית אפליקציה פשוטה באמצעות Visual Studio 2010, המבוססת על תבנית מוכנה מראש אשר ניתנת להורדה מאתר המפתחים של Windows Phone 7. סביבת הפיתוח של Windows Phone 7 תהיה מבוססת בעיקרה על פלטפורמת ה-Silverlight של מיקרוסופט ויכול להיות שזאת גם הסיבה שבגינה לא נזכה לראות תמיכה בפלטפורמת הפלאש של אדובי בגרסה הסופית של מערכת ההפעלה.

וידאו: ה-Marketplace ב-Windows Phone 7

אז מה היה לנו פה ובעיקר מה לא היה לנו פה?

אין ספק שהטיפול הכולל שמיקרוסופט העניקה לפלטפורמה הניידת שלה יקפיץ אותה חזרה למשחק בעולם הצרכני שכן עד הגרסה הזאת, מכשירי Windows Mobile נחשבו בעיקר מנת חלקם של אנשי המגזר העסקי. עם זאת, למרות שינוי הממשק ויכולות הקישוריות לרשתות החברתיות השונות, ישנם כמה דברים קטנים שעדיין חסרים פה. אם נשים בצד את החיבוריות ליישומי Google שדי ברור לנו למה הם לא נמצאים פה, נראה שדברים בסיסיים כמו "העתק-הדבק", ריבוי יישומים ותמיכה בפלאש – כולם בולטים בחסרונם בגרסה החדשה למרות שהיו קיימים בגרסאות הקודמות של Windows Mobile. אנשי צוות הפיתוח לא ידעו להסביר בדיוק מדוע הוסרו היכולות הללו ממערכת ההפעלה וכל התשובות שקיבלנו הסתכמו בעיקר בדברים כגון "מולטי-טאסקינג זה אמצעי ולא מטרה. כל עוד אתם יכולים לעשות את מה שאתם רוצים במכשיר, זה לא באמת משנה אם זה קיים או לא".

אז אולי מה שמשנה זו באמת המטרה ולא האמצעים, אך אם לעשות "העתק-הדבק" פשוט אנחנו לא יכולים ב-Windows Phone 7, אז אני לא באמת בטוח שההכרזה הגדולה של צוות הפיתוח לגבי ריכוז הפוקוס בצרכי המשתמש הסופי באמת מגיעה לידי ביטוי בפועל. אם ננסה להתייחס לחבילה הכוללת שמיקרוסופט הציגה בפנינו השבוע, Windows Phone 7 נראה דומה למדי למערכת ההפעלה של האייפון בגרסה 2.0. הממשק אולי נראה אחרת ויש עוד כמה תוספות מגניבות כמו חיבור לפייסבוק ו-Xbox Live, אך נכון לעכשיו, אנחנו נוטים להתחבר דווקא לכל אותם אנליסטים שאמרו לאחר ההכרזה ש-Windows Phone 7 זה מעט מדי ואם איך שזה נראה כרגע, בהחלט מאוחר מדי.

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

13 תגובות על "וידאו: מבט ראשון על Windows Phone 7"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלעד אברון
Member

סקירה מעולה, יניב, תודה :-)

שתי שאלות חשובות, עם זאת:
א) עברית! האם היתה, האם היתה ישרה, והאם מיקרוסופט ציינו משהו לגבי קיומה מראש במערכת?
ב) מסך הבית – הוא משעמם ומונוכרומטי כמו שהוא נראה באמולטור, או שבמוצר הסופי הוא קצת יותר מגוון?

גל
Guest

אין CUT & PASTE?

FAIL אחד ענק.

פשוט שכונה

עדן
Guest

המערכת סגורה נכון?
הדפדפן תומך בפלאש?

אור
Guest
אחלה פוסט. אני שמח שהפוסט הוא על הצד המבקר יותר מאשר המשבח, בשוק המצומצם שלנו קשה למצוא כותבים עם אומץ להגיד את האמת. אני מניח שהם יוסיפו קופי פייסט, אבל ריבוי משימות (מהמובן של משימות המשתמש ולא של המכשיר) הוא משהו שאפל כבר הבינו שהוא נדרש. "לא מוכנים לחשוף את האלגוריתם למיפוי אנשי קשר לפרופילים"? נו באמת, גם הסבר להדיוטות היה מספק את יצר הסקרנות. הם הסבירו על מה מבוססת המערכת החדשה? האם זו אותה ליבה מפגרת של חלונות אבל עם שכבה של Silverlight עליה? או שזו ליבה אחרת לגמרי? Sharepoint? הם עדיין מנסים לדחוף את הזבל הזה לשוק? דבר… Read more »
אלירן
Guest

לא משכנע לעזוב את האייפון שלי,
נראה עד כמה הוא יצליח…

גיל
Guest

במילה אחת וואו
זה עוקף את אנדרואיד …. בכיעור וחוסר שמושיות לא רק שזה יפול אלא יפול חזק זה נראה ונשמע נוראי ברמות אני הייתי קורא לזה עוד vista אבל מסתמן שכל פרוייקט אחרון של מיקרוסופט יכול להיקרא כך אז ביי ביי מייקרוסופט וברוכים הבאים אפל וגוגל….

שגיא
Guest

הממשק נראה מגניב, ובתור משתמש איפון עם ios4 תוספת המולטיטסקינג לא נראית לי משמעותית בכלל, חוץ מנגינת רדיו ברקע בנוסף לתוכנת המוסיקה של המכשיר. גם בלי פלאש אפשר לחיות בטלפון. נראה אם יהיה שווה לזנוח את האייפון.

דוד
Guest

מערכת הפעלה חזקה ביותר. אין ספק בכלל שלאפל ואנדרואי אין מענה בכלל.
כל הדברים הנפלאים בחבילה אחת. זה יהיה בהחלט טירוף להשתמש בדבר הנפלא הזה.

אור
Guest

אין מענה למה? איך אתה יודע שזו מערכת הפעלה חזקה? איזו מערכת הפעלה זו בכלל?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: