MWC2010: מיקרוסופט חושפת את Windows Phone 7 Series

מיקרוסופט חשפה היום בברצלונה את הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה שלה לפלטפורמות ניידות, Windows Phone 7 Series. למרות שה-UI נראה יפה ולמרות שהקונספט של החיבוריות יושם בצורה לא רעה בכלל, קשה היה לנו שלא לקבל תחושה של דה-ז'וו.

winmo7pc0במסיבת עיתונאים שנערכה אחר הצהריים בתערוכת Mobile World Congress 2010, חשפה מיקרוסופט את הגרסה הבאה שלה לפלטפורמת המובייל, אשר תקרא Windows Phone 7 Series. במהלך השבועות האחרונים, שמענו מספר רב של שמועות לגבי תכונות שיהיו כלולות או חסרות מהגרסה הבאה של מערכת ההפעלה של מיקרוסופט לפלטפורמה הניידת, אך חלקן הגדול כמסתבר, נשארו בגדר שמועות בלבד. במקביל למסיבת העיתונאים, חשפה מיקרוסופט את אתר האינטרנט הרשמי של Windows Phone 7 Series שם תוכלו למצוא הסברים נוספים והדגמות של הממשק והיכולות של מערכת ההפעלה החדשה.

כפי הנראה, דווקא השינוי הקונספטואלי הוא המשמעותי ביותר במערכת ההפעלה החדשה. על אף העובדה שג'ו בלפיור, מנהל חטיבת מוצרי הטלפון במיקרוסופט, בחר בחרה להדגיש במסיבת העיתונאים דווקא את השינוי בממשק השליטה והאינטואטיביות שלו, אלו מכם שנתקלו בגרסאות שונות של Windows Mobile 6.5 ובממשק ה-Sense UI של HTC כבר יודעים שלמרות שהדברים אכן נראים קצת אחרת, ממשק השליטה עצמו לא באמת מציג משהו. הקונספט שעומד מאחורי הממשק, המדבר על חיבוריות לרשת האינטרנט ולמדיה החברתית, הוא בעצם המרכז של מערכת ההפעלה החדשה.

סרטון דמו של Windows Phone 7 Series

winmo7pc04לגלריית התמונות המלאה ממסיבת העיתונאים של חשיפת Windows Phone 7 Series

WP7 מורכבת ממספר "מרכזי פעילות" (או בשמם המיקרוסופטי – Hubs) המרכזים בתוכם את כלל הפעילויות השונות הנוגעות לשימושים השונים של המכשיר:

ה-People Hub – הוא בעצם חיבור של מה שאנחנו מכירים בתור ספר טלפונים עם האינטרנט והרשתות החברתיות. השינוי שביצעה מיקרוסופט, המאפשר לקבל במקום אחד מרוכז את כל אנשי הקשר הנמצאים בטלפון, בפייסבוק ובמסנג'ר הוא אולי שינוי קונספט מרענן ויכול אולי להיות יעיל עבור חלק מהאנשים, אך אם נשים לרגע בצד את כל הכפילויות (שהמערכת כביכול אמורה לדעת לבטל), אני לא בטוח שאני רוצה את כל האנשים שנמצאים לי בפייסבוק בטלפון. הפתרון של מיקרוסופט לבעיה הזאת הוא חלוקת התצוגה של המשתמשים לפי מספר מסכים: המשתמשים האחרונים (אלו שהיית איתם בקשר או ביצעת פעולות עימם לאחרונה), רשימת כל המשתמשים ומסך בשם What's New אשר מציג את העדכונים האחרונים מהרשתות החברתיות אליהם אתם מחוברים.

ה-Pictures Hub

ה-Pictures Hub

ה-Pictures Hub הוא מרכז השליטה של גלריות התמונות השונות הנמצאות במכשיר. מעבר לעובדה שהמערכת יודעת להציג באופן אוטומטי (אך ניתן להתאמה אישית) את התמונה או התמונות האחרונות שצולמו או סונכרנו לתוך המכשיר כתמונת האייקון של ה-Pictures Hub במסך הראשי של המכשיר, גם כאן השיפור המשמעותי הוא החיבור לגלריות ברשתות החברתיות. מעבר לאלבומי התמונות הרגילים שאנו מכירים בכל מכשיר סלולרי, WP7 מציעה גם חיבור אוטומטי לתוך הפרופילים ברשתות החברתיות והצגה של התמונות מהאלבומים השונים ישירות במכשיר הנייד. אחד הדברים שאהבנו בצורת העבודה של ה-Pictures Hub היא היכולת להעלות תמונות לאלבומים ברשתות החברתיות בצורה טבעית הנראית כמו העברה של תמונות מתוך תיקיה לתיקיה.

winmo7pc02

ה-Office Hub

ה-Office Hub הוא מרכז השליטה העסקי של WP7. מעבר ליכולת לצפות לערוך מסמכי אופיס כמו שניתן היה לעשות בגרסאות הקודמות, WP7 מאפשר אינטגרציה בין תשתיות האופיס הארגוניות לבין מערכת ההפעלה על המכשיר תוך שימוש ב-Sharepoint Hub המאפשר סינכרון עם תכנים בשרת ה-Sharepoint הארגוני וה-OneNote Hub, המאפשר סנכרון של פתקים הנכתבים על המחשב באמצעות אפליקצית ה-OneNote ותכנים שנכתבים על המכשיר באמצעות אותה אפליקציה. אחד החידושים היפים שהוכנסו בגרסה החדשה, היה החיבור בין סנכרון לוח השנה הארגוני (מתוך ה-Exchange) לבין סנכרון לוח השנה האישי (נתמך בינתיים רק משירותי Windows Live) תוך הצגתם בתצוגה אחת, עם הפרדה באמצעות צבעים.

ה-Music & Video Hub הוא המרכז של כל הקשור לוידאו ומוזיקה במכשיר. ממשק השליטה של ה-V&M Hub נראה זהה כמעט לחלוטין לממשק השליטה של ה-Zune HD וכפי שהסביר בלפיור במסיבת העיתונאים, כל מכשיר שיהיה מבוסס על WP7, יהיה גם מכשיר Zune HD בעל פונקציונאליות מלאה. גם תוכנת הסנכרון שהייתה קיימת עד היום במערכת ההפעלה, ה-Windows Mobile Device Center, תוחלף ב-Zune Sync, כך שבעצם מיקרוסופט בעצם הופכת את WP7 מכשיר Zune HD עם יכולות שיחה סלולריות וכמה תוספות קטנות אחרות.

ה-Games Hub

ה-Games Hub

האחרון ברשימה הוא ה-Games Hub, אשר בהמשך לקונספט החיבוריות של המכשיר, מתחבר גם הוא לרשת ומרכז את פעילות המשחקים באמצעות חיבור לרשת ה-XBox Live של מיקרוסופט. מעבר להורדת משחקים וחיבור ל-Market Place, מציע המכשיר גם את האפשרות לעקוב אחרי הדמות (Avatar) של השחקן כולל כל נתונים המשחקים ואף לתקשר עם חברים ולשחק נגדם באמצעות שימוש בחיבוריות המבוססת על רשת ה-XBox Live. זוהי אחת התכונות שמיקרוסופט ציינה בחזון "שלושת המסכים", המדבר על חיבור בין המסך הקטן (מכשירים ניידים), המסך הבינוני (המחשב) והמסך הגדול (הטלויזיה). בלפיור ציין כי מעבר לכך שניתן יהיה לשחק אחד נגד השני על-גבי מכשירים טלפון שונים, שחקנים יוכלו לשחק גם מול שחקנים אחרים הנמצאים מאחורי מחשב ואפילו קונסולת המשחקים XBox360, כל זאת באמצעות החיבוריות לרשת ה-XBox Live של מיקרוסופט.

רוצים לראות את השידור המלאה של מסיבת העיתונאים מברצלונה? כנסו עכשיו למרכז ה-Press של מיקרוסופט.

אחת הנקודות שעוררה אצלי תהיה במהלך האירוע הייתה שמיקרוסופט בחרה להקדיש קטע שלם לפונקציה זיהוי הכתובות ומספרי הטלפון במערכת וחיבורים למערכת המפות של בינג. להביא את המערכת שלכם למצב שבו היא עומדת בקנה מידה אחד עם המערכות הקיימות בשוק (שכן גם באייפון וגם באנדרואיד האפשרות קיימת ממזמן), זה דבר אחד, אבל לנפנף בזה כאילו זה אחת מהתכונות המתקדמות של המערכת ההפעלה שלכם, זה כבר דבר אחר. אין ספק שהחיבור ל-Bing Maps (שנראה לא רע בכלל במהלך ההדגמה) הוא בהחלט ערך מוסף של המערכת, אבל לא ראינו שם שום דבר ש-Google Maps לא הציגו כבר לפני שנה ושנתיים.

מעבר לקונספט של החיבוריות, אשר גם הוא כבר נראה בעבר בצורה קצת אחרת עם האנדרואיד של גוגל, קיימת הרגשה שמיקרוסופט מציגה לנו יותר מתיחת פנים למשהו קיים ופחות משהו חדשני אמיתי. במשך דקות ארוכות במהלך מסיבת העיתונאים הרגשתים פלאשבקים לחשיפות הראשונות של מכשירי האייפון והאייפוד טאץ' של אפל, המזכירים כעת את מערכת היחסים בין ה-Windows Phone 7 Series לבין ה-Zune HD, כאשר השמועות אף אומרות כי יש סיכוי שמיקרוסופט אף תנסה לאחד אותם מבחינה מיתוגית במהלך השנה הבאה על-מנת ליצור זהות אחודה בין הפלטפורמות הניידות השונות של החברה.

מכשירים המבוססים על מערכת ההפעלה החדשה אמורים להגיע לקראת סוף השנה הנוכחית, כאשר מיקרוסופט פרסמה רשימה של שותפים מובילים כגון HTC, סמסונג, סוני-אריקסון, אסוס, דל, טושיבה, LG ו-HP אשר ישיקו טלפונים המבוססים על מערכת ההפעלה החדשה.

רוצים לראות תמונות נוספות ממסיבת העיתונאים של השקת Windows Phone 7 Series? הכנסו עכשיו לגלרייה שלנו בפייסבוק.

רוצים לראות דמו ארוך יותר של ה-Hubs השונים? הכנסו עכשיו לאתר הרשמי של Windows Phone 7 Series.

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

3 תגובות על "MWC2010: מיקרוסופט חושפת את Windows Phone 7 Series"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דב
Guest

לא הבנתי משהו, משיקים את מערכת ההפעלה עכשיו והטלפונים יצאו רק בנובמבר בעוד 9 חודשים ? זה פחות או יותר בעוד דור של המכשירים הללו.
מדובר רק על בקרוב למערכת הפעלה לטלפונים סלולאריים שהם ישלימו אותה רק בעוד 9 חודשים ?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: