סטארטפיסט מסביב לעולם: סטארטפיסט באומן [חלק ב']

בפוסט השישי בסדרת סטארטאפיסט מסביב לעולם כותב אמיר על הביקור במזרח אירופה ובאומן, חלק שני.

צילום: אמיר ולד

ערוץ הסטארטאפים בניוזגיק מפורסם בחסות תוכנית Microsoft Bizspark, המשתפת פעולה עם ניוזגיק במסגרת תוכנית Geekspark. רוצים לחשוף גם את הסטארטאפ שלכם בניוזגיק ולהיכנס לתוכנית Bizspark של מיקרוסופט? הכנסו לכאן לפרטים נוספים.


זהו יומן המסע של אמיר ולד, הסטארטפיסט והיזם שמאחורי הסטארטאפ הישראלי Colnect, אשר פיתח רשת חברתית לאספנים. לקיץ 2011 יצא אמיר למסע חובק עולם, אך הוא ממשיך לנהל את החברה והשירות וחוויתיו השונות במהלך המסע יתפרסמו כאן בניוזגיק תחת סדרת הפוסטים "סטארטפיסט מסביב לעולם".

הנה מגיע חלק ב' של ס סט סטאר סטאראפיסט באומן ובו אתחיל לכתוב גם על הביקור באומן ולא רק אמשיך למתוח את הקוראים היקרים. אבל ציפייה זה כיף, נכון?

אפסח פה מהר על קראקוב היפהפיה. לא כיוון שלא מעניין לציין שחיי הלילה של העיר, יעני בארים, מועדונים, דוכני נקניקיות ליליים וכו', נמצאים בעיקר ברובע שהיה הרובע היהודי אי אז לפני שהיטלר ימ"ש שינה את המאזן הדמוגרפי באירופה. גם לא כיוון ששלטי סיור מגניב לאושוויץ מקבלים את פני כל תייר במרכז העיר. אשרינו שזכינו להגיע ליום בו ביקור במחנה השמדה בו נהרסו חייהם ומורשתם של אנשים כ"כ רבים הפך לאטרקציה תיירותית? לא, אפסח על קראקוב סתם כי הגיע כבר הזמן לעבור כבר לאוקראינה.

הודו. המדינה שאוקראינה הזכירה לי הכי הרבה כשלבסוף עברנו ברגל את הגבול היבשתי עם פולין היא הודו. אני אוהב עולם שלישי. באופן אישי אני מוצא מדינות עניות יפות ומעניינות יותר מהמדינות הנקראות מפותחות. על אוקראינה אפשר לכתוב הרבה דברים, אך ממש מפותחת לא יהיה אחד מהם. הכבישים גרועים אפילו יותר מאלו שאנו כה אוהבים בישראל. חזיתות הבניינים משוות להן מראה מתפורר-אקזוטי. תחנת הרכבת בלבוב הייתה מלאה אבק ומיניבוסים כמו בהודו. רק היה חסר לי איזה מוכר צ'אי וכמה נהגי ריקשה עקשנים וחייכנים להשלים את התמונה.

לפוסט הקודם: סטארטפיסט מסביב לעולם: סטארטאפיסט באומן [חלק א']

כרטיס סים וחבילת גלישה במחיר של מנת פלאפל

מה שכן, באוקראינה היה לנו אחלה אינטרנט מהיר אצל המארחים שלנו ואחלה אינטרנט סלולרי זול. כרטיס SIM ב-7 ש"ח וחבילת אינטרנט לחודש שלם ב-5 ש"ח כאשר ניתן להשתמש בקרדיט לשיחות. כן, כרטיס SIM וחבילת אינטרנט בפחות ממה שהייתם משלמים פה על מנת פלאפל. כעוד הערת אגב, מחירי הסלולרי בישראל יקרים בהרבה יותר מאלו שבכל אחת משמונה המדינות האירופאיות בהן ביקרתי. הצד השלילי היחידי בעניין הוא שהשימוש בטלפונים ציבוריים פחת וכתוצאה מכך אספנות טלכרטים כבר אינה כפי שהייתה בשיאה.

התחלנו בלבוב. העיר הייתה פולנית עד הכיבוש הסובייטי שהפך אותה לאוקראינית. כיום היא העיר הכי פטריוטית באוקראינה והרוב שם מעדיפים לדבר אוקראינית. בקייב, בירת אוקראינה, הרוב דובר רוסית. קולנקט, שמוצע ב-58 שפות, תורגם לאוקראינית ולרוסית אף שהרבה אוקראינים אמרו לי שאין צורך באוקראינית. למעשה, רוב האוקראינים בונים את אתרי האינטרנט שלהם ברוסית כדי לפנות לקהל יעד רחב בהרבה. את התרגומים בקולנקט עושים מתנדבים כך שכל שפה חדשה מתקבלת בברכה.

בסיור בלבוב עברנו כמובן באנדרטה לזכר 136,000 יהודים מגטו לבוב שנשלחו משם אל מותם. לא שחיפשנו לנו הקשרים יהודיים בכל מקום אך עושה רושם שבאירופה צריך ממש לעשות מאמץ כדי לא לראות אנדרטאות, תילי זכרון, בתי כנסת ישנים ושאר מזכרות מתקופות בהן יהודים רבים התגוררו באירופה. סוג של אגרוף בבטן וטעם חמצמץ בפה כל פעם כשאני חושב שוב על השנאה האדירה שגרמה לזוועות שאני מקווה שיום יבוא והעולם יגמל מההתמכרות שלו אליהן.

הדרך לאודסה

רכבת לילה נוחה מאוד הובילה אותנו מלבוב לאודסה. ברכבת של 14 שעות אפשר להקים את המשרד הנייד ולבדוק מה קורה עם קולנקט. אם לשפוט לפי המבטים, לאוקראינים ברכבת היה מעט מוזר לראות אותנו שולפים לפטופים אך קולנקט רוצה תשומת לב. נסיעת עסקים או מה? ביציאה מהרכבת שוטר ביקש לראות את הדרכון שלי. לפי מה שנאמר לי הם מנסים להוציא בקשיש רק אם הם מוצאים משהו לא תקין. ברוסיה מספיק להיות תייר, זה מספיק לא תקין כדי לאלץ תשלום שוחד לשוטר.

אוקראינים מחוץ לאודסה טוענים שכל תושבי אודסה יהודים. גם הנוצרים האדוקים שביניהם עם דם יהודי, מה שזה לא יהיה. בכל מקרה יש שם כיום מרכז לקהילה היהודית וחיי חברה ענפים. מלבד הסיור במרכז ותצלום עם ספר תורה, העדפנו להתמקד במה שאוקראיני באוקראינה. אומנם אספני מטבעות לא מצאנו בזמן הקצר שלנו באודסה, אך פרוגנקטור איתר מטבע ענקי של חמישה שקלים חדשים שהופיע בין עוד מטבעות ענק בודדים אי שם בנמל של אודסה. על שום מה ולמה המטבע הענקי שם? לא בררתי ואתם מוזמנים לספר לי.

אחרי אודסה הגיע הזמן לאומן. אומן לא הייתה בתוכנית המקורית. אך לא הייתה ממש תוכנית וכשראיתי שאומן היא בין אודסה לקייב, חשבתי שיהיה נחמד לעצור ולראות על מה כל הבלאגן. בשבת בבוקר קמנו מוקדם כדי לנסות לתפוס טרמפים לאומן. אדי האלכוהול של ליל אמש התנדפו במהלך שעת הנסיעה מחוץ לעיר. ניסינו לתפוס טרמפים עם החבר המקומי ולשלושה אנשים לא קל, מה גם שאוקראינה לא קלה לענייני טרמפים. הייתה זו הפעם היחידה שוויתרתי על טרמפים אחרי שלוש שעות המתנה וכמה נהגים שעצרו אך החבר לא ממש ידע להוציא מהם את המיטב.

צילום: אמיר ולד, פרוגנקטור עם מטבע של חמישה שקלים חדשים

ברוכים הבאים לאומן

מונית שירות הביאה אותנו לאומן ועוד אוטובוס הביא אותנו לרחוב היהודי בעיר. בום! הגענו לשכונה חרדית ירושלמית טיפוסית אי שם בלב ליבה של המדינה הסלאבית. ילדים חמודים עם פאות מסולסלות, אברכים בצבעי שחור ולבן ושלטים בעברית בכל פינה. היה חסר לי איזה פשקוויל טוב, אבל אי אפשר תמיד לקבל הכל. היינו שם בשבת טרם ראש השנה והפסטיבל הענקי של כ-40,000 יהודים מכל קצוות תבל. ההכנות לאורחים נראו בכל מקום עם סככות ענק. שבת טרם ראש השנה – השקט שלפני הסערה. שבת: הסיבה שלא צילמתי שם.

אף שמטיילים עם תיקים גדולים נראים לא קשורים לכלום בהרבה מקומות בעולם, שם זה היה בולט יותר. הרגשנו קצת לא קשורים. בכל זאת הגענו לכיוון בית הכנסת בו הקבר של ר' נחמן. יהודים טובים עזרו לנו לשמור על התיקים, שהשוטרים האוקראינים אמרו לנו בגסות שאסור להכניס קרוב לבית הכנסת. מפחדים אולי מפיגוע או יותר מבלאגן אנטישמי. רבים מהמקומיים, אלו שלא מרוויחים כסף מהפסטיבל החסידי שנוחת עליהם, לא ממש שמחים מהמתקפה רבתי על העיר שלהם.

לבית הכנסת נכנסתי עם החבר האודסאי ועם בחור טוב שעזר לנו. נתן לנו את ה"תיקון" שצריך לקרוא והנחה אותנו לעבר הקבר. בין חרדים צפופים ודחוסים בסגנונות לבוש שונים, הטי-שירט הכתום של קולנקט היה בולט בשטח. הרגשתי כמו חייזר ולא מעט מבטים עברו מספר התורה אלינו. לא בטוח כמה מהמתפללים הם אספנים שישמחו לבוא לבקר בקולנקט אחרי שראו חולצה כתומה עם הלוגו של האתר. החבר, שכלל אינו יהודי, בכלל לא הבין היכן נחת ואני לא רוצה לחשוב איך היה מרגיש אם לא היה שם איתי. אם לא הייתי בסיטואציות דומות בעבר, הייתי מתחיל לפחד. אבל נ נח נחמ נחמן לא וויתר עלינו וצלחנו את החוויה בשלום. אפילו החבר ניסה לקרוא את התפילות בצרפתית. הרגשתי את האנרגיות החזקות של המקום והיה מרומם רוח, אפילו לכופר גאה כמוני. אמן.

היה טוב לקרוא? רשמו לי איזו תגובה אוהדת פה למטה כדי לעודד אותי להוציא טורים כל שבוע. לא היה טוב לקרוא? רשמו לי איזו נאצה כאן למטה שאדע לחזור לעסוק בלבנות את האתר הכי טוב לאספנים.


Microsoft Bizspark היא תוכנית גלובלית שפותחה במטרה לסייע להצלחת סטארטאפים בשלבים המוקדמים על-ידי אספקת מספר משאבי מפתח, בזמן שהכי צריך אותם:

תוכנה – במסגרת התוכנית, תקבלו גישה מלאה למגוון הרחב של כלי הפיתוח, הפלטפורמות השונות ורשיונות לכל מוצרי מיקרוסופט לשימוש מיידי למשך 3 שנים, לצורך פיתוח וחדירה לשוק של פתרונות וטכנולוגיות חדשות. כל אלו, יחד עם כל ההטבות האחרות בתוכנית, מגיעות ללא תשלום.

תמיכה – התחברו לשותפים נוספים בתוכנית מרחבי העולם – חממות, משקיעים, יועצים, משרדי ממשלה וספקי הוסטינג – כולם מעורבים ומושקעים באופן שווה בתחומי החדשנות והיזמות בתחום התוכנה והאינטרנט ומציעים מגוון רחב של פתרונות שיוכלו לסייע לכם בפתרון בעיות טכנולוגיות ועסקיות.

חשיפה – מעבר לשיתוף הפעולה עם ניוזגיק, תוכנית Bizspark חושפת את הסטארטפים החברים בה לקהל רחב של משקיעים, לקוחות ושותפים פוטנציאליים. כחברים בתוכנית Bizspark של מיקרוסופט, תזכו לגישה לאקו-סיסטם עשיר של עמיתים למקצוע, שותפים ומגבים משאבי תמיכה מכל העולם, אשר יסייעו לכם לגדול ולהצליח. Microsoft Bizspark זו הדרך המהירה ביותר להזניק את הסטארטאפ שלכם קדימה.

אמיר ולד

אמיר ולד הוא היזם שמאחורי הסטארטאפ הישראלי Colnect, רשת חברתית לאספנים. היום הוא מטייל מסביב לעולם ומנהל את החברה מהפינות הכי נדחות בגלובוס.

הגב

3 תגובות על "סטארטפיסט מסביב לעולם: סטארטפיסט באומן [חלק ב']"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אוריב
Guest

יופי! הרבה יותר אחיד ופחות מגובב מחלק א.
מה לא נשארת לראש השנה שם? סקס סמים וזונות באומן!!!

שודד הטלכתבים
Guest

אנא המשך בסיפור הטיול שלך.
נקודת הראות של סטארטפיסט בטיול זו נקודת ראות שלא נתקלים בה הרבה בסיפורי טיולים.
ואני מצטרף לתלונה של אוריב על היעדר סיפורי סס"ז (סקס-סמים-זונות) באומן!

אמיר
Guest

אוריב, לא נשארנו שם לראש השנה כי בראש השנה היה פסטיבל הערום בישראל. הבחירה בין חסידים באטרף דתי לבין אווירה קסומה ומדהימה (ולא רק עקב מאות זוגות השדיים החשופים לשמש המדבר) עשוייה להיות בחירה קשה עבור כמה, לא עבורי :)

עומר, שמח שהסיפורים מהנים. את הסס"ז אשאיר לעיתונות הרגילה. הם הרבה יותר מקצועיים בזה ממני :)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: