סטארטפיסט מסביב לעולם: סטארטאפיסט באומן [חלק א']

בפוסט החמישי בסדרת סטארטאפיסט מסביב לעולם כותב אמיר על הביקור במזרח אירופה ובאומן, חלק ראשון.

 

צילום: אמיר ולד, עבדכם מנץ מעץ בבנסקה שטיאבניצה

ערוץ הסטארטאפים בניוזגיק מפורסם בחסות תוכנית Microsoft Bizspark, המשתפת פעולה עם ניוזגיק במסגרת תוכנית Geekspark. רוצים לחשוף גם את הסטארטאפ שלכם בניוזגיק ולהיכנס לתוכנית Bizspark של מיקרוסופט? הכנסו לכאן לפרטים נוספים.


זהו יומן המסע של אמיר ולד, הסטארטפיסט והיזם שמאחורי הסטארטאפ הישראלי Colnect, אשר פיתח רשת חברתית לאספנים. לקיץ 2011 יצא אמיר למסע חובק עולם, אך הוא ממשיך לנהל את החברה והשירות וחוויתיו השונות במהלך המסע יתפרסמו כאן בניוזגיק תחת סדרת הפוסטים "סטארטפיסט מסביב לעולם".

ברוך הבא לאוקראינה

טרם אפצח בחוויות מקברו של רבי נחמן מברסלב, אי שם בעיר אוקראינית מלאה שלטים בעברית ויהודים חרדי שמיים שהבהירו לי שוב ושוב שכדאי שלא אחלל בפומבי את השבת בה הגעתי, רציתי להתנצל. אומנם כל יום הוא יום טוב להתנצל, אך עושה רושם שביום כיפור זה פופאלרי יותר. אני מתנצל שלא פרסמתי כלום על המסע שלי בחודש וחצי האחרונים. זה לא כיוון שלא היה מעניין לעבור בצ'כיה, סלובקיה, פולין ואוקראינה. גם לא כיוון שהמחשב הנייד שלי קרס (טפו טפו טפו, הוא לא… עדיין) או שהאינטרנט לא עבד (כי הוא כן, אפילו באוקראינה ואפילו בשבת). אפילו העובדה שפעמיים נמחקו לי הפסקאות הראשונות בפוסט ללא שוב, פעם עקב כוח עליון ופעם עקב כוח תחתון, היא תרוץ חלקי ביותר. האמת היא שלא נחה עלי המוזה. נכון, אפשר לכתוב בלי מוזה אבל זה לא כיף והתוצאה עשוייה הייתה להיות משעממת. טוב, אז עכשיו יש מוזה ויש סיפורים, יאללה בלאגן.

כולם בארץ הקודש יודעים וודאי על הילולת ראש השנה בקבר של רבי נחמן מאומן, הידוע בכינוי נ נח נחמ נחמן מאומן, אך לא כל הכופרים (ואני ביניהם) יודעים על מה ולמה. אז ככה: עשרות אלפי חסידים (טענו בפני שהשנה ביקרו כ-40,000 איש) באים לאחד הפסטיבלים הגדולים באוקראינה בעיר שכל תושביה מונים בימי חול 87,000 ראש. הם באים לעלות לקברו של הרבי שאמר שיעשה מאמצים רציניים ביותר לעזור בעולם האמת לכל יהודי שיבוא לקבר, יקרא את "התיקון הקדוש", יותיר איזו צדקה ויבטיח לא לחזור לחטאיו. הקיצר, אחלה דיל לפתיחת דף חדש מול בורא עולם, לכל מי שמאמין. ויש מאמינים. אבל רגע, למה הייתי שם ואיך בכלל הגעתי לאוקראינה?

לפוסט הקודם: פין הזהב ונהג המשאית

אוקראינה הפכה לתחנה בדרך כשהחלטנו, דנה ואני, שיהיה נחמד לבקר בארץ ישראל לכבוד החגים ולעשות שם (כאן) חודש הפוגה טרם יציאה מחודשת למסע / נסיעת עסקים. היינו אז בפראג לאחר כנס אספנים גדול, בו פגשתי עוזרים ואספנים רבים מחברי קולנקט אך אספר עליו בפוסט אחר, והיו לנו כמה סיבות לחופשה קצרה. פסטיבל העירום וציורי הגוף שהיה בראש השנה במדבר לא היה הסיבה הסיבה היחידה. בסדר, אני אודה שהוא היה סיבה מעולה. כן, כולם שם בלי בגדים. לא, לא אפרסם כאן תמונות של פרוגנקטור בלי בגדים. קולנקט והקמע שלו מהוגנים ושמרנים.

אומן

על אומנות חיפוש כרטיסי טיסה זולים באמצעות האינטרנט אפשר לכתוב דפים רבים אך אקצר וארשום כי חיפושי הביאו אותי לבסוף לכרטיס זול במיוחד מקייב לתל-אביב. ייתכן שהמוני הצובאים על דלתות נתב"ג בדרישתם לצאת את הארץ לאומן בראש השנה עשו חסד עם מחירי הכרטיסים לטיסות החוזרות. אז למה לא אוקראינה באמת? הרי מוקדם יותר השנה ביטלו את הצורך בויזות לאוקראינה וזו נראתה הזדמנות טובה לגלות את האספנים באוקראינה ולבקר חבר אוקראיני שהכרתי כשטיילתי לפני שנתיים במצרים. כן, לפני שנתיים עוד הרגיש בטוח לישראלי עם צפרדע לטייל בקהיר ואלכסנדריה. גם שם התארחתי אצל מקומיים, כולל כאלו ששונאים את מדינת ישראל אך שמחים לארח ולהכיר בחור ישראלי. היה מעניין. מאוד. אך לא ביציאת מצרים שעשיתי בפסח לפני שנתיים אנו עוסקים, אלא בחבר מאודסה ושוק האספנים בקייב. אה כן, ואומן.

לאוקראינה הגענו יבשתית דרך פולין וסלובקיה. התוכנית המקורית הייתה לתפוס טרמפים מפראג, צ'כיה לקראקוב, פולין. תוכניות וטרמפים הם יצורים שלא תמיד מסתדרים האחד עם השני וכך הגענו לעיירה סלובקית בשם בנסקה שטיאבניצה. למי שכל השמות האלו מבלבלים אותו, גוגל יכול להראות לכם בערך את חלק המסע עליו אני כותב.

צילום: אמיר ולד, השמש שוקעת מוקדם על קראקוב

אחרי שעות המתנה עצר לנו איש גדל מימדים שעושה מופעי "איש חזק" לפרנסתו, כולל הזזת משאיות בשיניים והרמת משקלים שלרובנו היו מנפצים כמה חוליות. הוא לקח אותנו לתחנת דלק משם המשכנו עוד קצת עם נהג משאית שסיפר לנו שלא חוקי לו לקחת אותנו. בתחנת הדלק הבאה מצאנו איש סלובקי נחמד שחשבנו שייקח אותנו עוד קצת קילומטרים אך כיוון שהתחיל להחשיך הבחור, נוצרי טוב ואדיב, הציע להלין אותנו אצלו בסלובקיה ושלמחרת נמשיך לקראקוב. להתארח אצל איש משפחה נחמד עם שישה ילדים, בעיירה שמרכזה הוא אתר מורשת אנושית עפ"י אונסקו, נראה כמו רעיון מוצלח יותר מלנסות לתפוס טרמפים בחשכה.

בילינו לילה ויום בבנסקה שטיאבניצה, עיירה שאת שמה הצלחתי לבטא רק כמה ימים אחרי שכבר עזבנו אותה. בין הרים עטויי ירוק היה נעים ומקסים לראות את העיר העתיקה, לבלות זמן עם המשפחה המקומית ולגלות, בין השאר, שהבית צמוד הקרקע שלהם, שמאכלס 10 נפשות, עם 3 קומות, חצר ואחלה נוף עלה פחות מדירת 2.5 החדרים שהייתה לי בפתח-תקווה. אף שמפתה, בייחוד לרגל המחאה החברתית שפשתה בישראל אך עדיין לא השיגה ולו מקצת ממטרותיה מלבד מעט סולידריות, לא אמשיך דיון על מחירי הנדל"ן בארץ המובטחת. עברה בראשי המחשבה שאולי המשרדים הבאים של קולנקט יהיו במזרח אירופה.

סדרת הטרמפים למחרת בדרך לקראקוב הייתה משעשעת מאוד. אולי זה הסכין המתקפל בצורת דג שנתן לי במתנה הבחור הראשון שאסף אותנו בדרכו לדוג בנהר. אולי זה האוטובוס מלא הכבאים שאסף אותנו אחריו. לא בטוח שהיו כבאים כי הסלובקית הלא קיימת שלנו לא ממש עזרה להבין אותם. הם הראו לנו איזה וידאו שלהם עם זרנוק מים ענקי, אז ייתכן והבנו אותם. כולם קיבלו ממני דולר צפרדע. פשוט נהדר שאפשר לתת דף פרסומי של האתר שלך והמקבל יעריך את זה כמתנה. ואולי היה זה הטרמפ האחרון עם הבחור הפולני שאסף אותנו בג'יפ שלו. הייתה אחלה נסיעה עד שבכניסה לקראקוב שבק המצבר חיים. מזל שאשתו הגיעה תוך חצי שעה להציל אותו, בעודנו נהנים משקיעת החמה. מאז שעזבנו את איסלנד, יש לציין, החלה השמש לשקוע בשעות מוקדמות הרבה יותר…

כבר מגיע החלק הבא. עוד כמה ימים. אני מבטיח.


Microsoft Bizspark היא תוכנית גלובלית שפותחה במטרה לסייע להצלחת סטארטאפים בשלבים המוקדמים על-ידי אספקת מספר משאבי מפתח, בזמן שהכי צריך אותם:

תוכנה – במסגרת התוכנית, תקבלו גישה מלאה למגוון הרחב של כלי הפיתוח, הפלטפורמות השונות ורשיונות לכל מוצרי מיקרוסופט לשימוש מיידי למשך 3 שנים, לצורך פיתוח וחדירה לשוק של פתרונות וטכנולוגיות חדשות. כל אלו, יחד עם כל ההטבות האחרות בתוכנית, מגיעות ללא תשלום.

תמיכה – התחברו לשותפים נוספים בתוכנית מרחבי העולם – חממות, משקיעים, יועצים, משרדי ממשלה וספקי הוסטינג – כולם מעורבים ומושקעים באופן שווה בתחומי החדשנות והיזמות בתחום התוכנה והאינטרנט ומציעים מגוון רחב של פתרונות שיוכלו לסייע לכם בפתרון בעיות טכנולוגיות ועסקיות.

חשיפה – מעבר לשיתוף הפעולה עם ניוזגיק, תוכנית Bizspark חושפת את הסטארטפים החברים בה לקהל רחב של משקיעים, לקוחות ושותפים פוטנציאליים. כחברים בתוכנית Bizspark של מיקרוסופט, תזכו לגישה לאקו-סיסטם עשיר של עמיתים למקצוע, שותפים ומגבים משאבי תמיכה מכל העולם, אשר יסייעו לכם לגדול ולהצליח. Microsoft Bizspark זו הדרך המהירה ביותר להזניק את הסטארטאפ שלכם קדימה.

אמיר ולד

אמיר ולד הוא היזם שמאחורי הסטארטאפ הישראלי Colnect, רשת חברתית לאספנים. היום הוא מטייל מסביב לעולם ומנהל את החברה מהפינות הכי נדחות בגלובוס.

הגב

6 תגובות על "סטארטפיסט מסביב לעולם: סטארטאפיסט באומן [חלק א']"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מתן
Guest

אחלה פוסט, כרגיל. אמיר אתה כותב בצורה קולחת שנונה ומהנה! נחמד מאוד וקליל לקרוא וגם הצילום של השקיעה יפה. פעם הבאה אנא הוסף תמונות מפסטיבלים מסויימים במדבר, אני בטוח שכמות הקוראים תקפוץ באופן מפליא :)

נדב
Guest

או שהקוראים יקפצו בעצמם. אחלה פוסט אמיר. חוצמזה שממש חסרות לי בדיחות שואה. מה נהיה מאיתנו? דור אבוד, תאמין לי. על השיטוטים בכל מיני פסטיבלים הזויים וחסרי תוכן בתל-אביב אתה לא מתכנן להתעכב?

נתי
Guest

אם זה מה שלקחת מאומן ומרבי נחמן- די פספסת את הפואנטה…

דרור ולד
Guest

אמיר סיפר לי שהוא קרא שם את התיקון הכללי…
בעזרת ה' ר' נחמן כבר יעזור לו :-)

דרור ולד
Guest

כיף לקרא אותך אחי.
פיספסנו מפגש הסטורי בקייב…
אומן אומן ראש השנה.
אולי בהזדמנות אכתוב על איך היה לי באומן בראש השנה…

ר' נחמן, ר' נחמן, איך כמוך בעולם…
ר' נחמן ר' נחמן, אוהבים אותך כולם…

אמיר
Guest

מתן ונדב, תודה על התגובות התומכות. באמת מפתיע שבחרתם להתמקד דווקא בחלק מסויים :)

נתי, עוד לא כתבתי ממש על חוויותי משם כך שכנראה לא קראת. חלק ב' יצא היום.

דרור, תודה גם לר' נחמן בשמי :)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: