Software as a Service – שירותי תוכנה בענן – חלק ב’

בחלק ב’ של המאמר על שירותי ענן מסביר עומר ריף את היתרונות והחסרונות מהצד הארגוני של ה-SaaS.

saas1בחלק א’ הסברנו מהו SaaS ועל הרמות השונות בהן ארגון יכול לנצל אותו. בחלק זה, נדון בקשיים השונים העומדים בפני ארגון הבוחר לעבוד בשיטה זו ומה בדיוק הוא מרוויח מכך.

על פניו, נדמה כי הלקוח או הארגון הבוחר להשתמש ב-SaaS משתחרר מעול תחזוקת האפליקציה או השירות עם כל המשתמע מכך. הספק דואג לכל, מגיוס האנשים הטכניים הנדרשים לתחזוקת המערכת, ועד לביצוע פעילות הגיבוי היומיומית השגרתית. מודל התשלום בגין השימוש בתוכנה משתנה באופן מהותי. לא עוד רכישת רישוי מלא בעלות ראשונית גבוהה, אלא הישענות על מודל גמיש יותר על-בסיס מנוי קבוע אשר העלויות הכרוכות בו עשויות להשתנות בהתאם להיקפי השימוש. מבחינת הספק, מקובל לחשוב כי הכנסותיו גבוהות יותר מאשר במודל הקלאסי של מכירת תוכנה ורישוי. היכולת לשלוט ולהגביל שימוש, למנוע הפצת עותקים בלתי חוקיים ולטפל באופן מיטבי בשימוש פיראטי או לא מורשה בתוכנה, מובילה לצמצום ההפסדים הגבוהים הכרוכים בכך. מנגד, הוא נהנה ממודל המבוסס על תזרים קבוע.

באופן כללי, ניתן לזהות מספר פרמטרים העשויים לתמוך במגמת אימוץ ה- SaaS בשוק ה- IT. מחשוב כיום נתפס כמוצר, כ- Commodity , בניגוד לימים עברו בהם זוהה כאסטרטגיה מובילה בפני עצמה בארגון. ההבנה אשר התגבשה במהלך השנים, רואה בתהליכים העסקיים והמידע הנובע מהם כעיקריים והחשובים. מכלול המרכיבים, לרבות רישוי ועלות התוכנה, החומרה, כוח האדם ועלויות נוספות הכרוכות בהקמת והפעלת אמצעי המחשוב נתפס כמרכז עלות, וככזה, מתאים למיקור חוץ מסוג זה או אחר.
מרבית האפליקציות הסטנדרטיות המצויות כיום בשימוש, להוציא חריגויות נקודתיות, דומות להפליא (דואר אלקטרוני, גיליונות אלקטרוניים ועוד), ומשתמשים מסוגלים לעבור בנוחות רבה יחסית בין אפליקציות, בדגש על אפליקציות מבוססות Web. הנגישות למחשבים ממנה נהנים מרבית האנשים וניסיון העבודה מול ממשקי Web, תורמים לעקומת למידה חדה למדי בעת מעבר לשימוש באפליקציות חדשות ואף לא סטנדרטיות.
אפליקציות מודרניות, בדגש על אלו המבוססות טכנולוגיית Web, מאפשרת בניית לוגיקה עסקית בקלות יחסית על-בסיס פלטפורמה אפליקטיבית קיימת, ללא ביצוע שינויים ברמת הקוד ומעניקה לספקי פתרונות ה- SaaS מגוון רחב של יכולות התאמה אישית ללקוחות השונים תוך מתן אפשרות לספקי תוכנה ייחודית להגיע לשווקים רחבים ביותר, בתיחום ורטיקאלי.
כל זאת, יחד עם העובדה שמערכות מבוססות Web מגלות אמינות רבה יחסית בשנים האחרונות, הסטנדרטים בתחום אבטחת המידע כגון SSL נחשבים במרבית המקרים כמספקים ורוחב הפס של רשת ה- WAN אשר גדל באופן משמעותי בשנים האחרונות מאפשרים לממש ביתר קלות תפיסה כדוגמת SaaS .

סיימנו עם מיכל התרסיס הורוד, ונעבור למספר פרמטרים העשויים להיות מגבילי מוטיבציה. עם כל הכבוד הראוי לגידול עפ”י חוק Moore ברשת ה- WAN, תעבורה כוללת על-גבי תשתית האינטרנט, סובלת מביצועים פחותים ביחס לתווך תקשורת מקומי – תמיד. בעיה נוספת המשמשת כחסם לתפוצה גבוהה יותר של הפיתרון בשלב זה הנה נעילת ספק – מאחר וכרגע בתעשייה, קיימת בעיה של ניוד בין ספקים, וכל מעבר מלווה בכאבים עזים וחום גבוה ודורש השקעת זמן ומאמצים רבים, חוששים ארגונים רבים מן התלות הנוצרת בספק. מעין חתונה קתולית שלאחריה הספק הראשון הוא גם האחרון. החשש יכול לנוע על משרעת שבחלקה נוגעת להעדר תחרות ממשית לאחר הבחירה הראשונית וחוסר יכולת להשפיע על תמחור הספק באמצעות משא ומתן ועד לפשיטת רגל של הספק כאשר כל מערך המחשוב הארגוני מצוי בשליטתו.
זמינות כלים המאפשרים בניית פתרונות מבוססי תפיסת SaaS , עדיין נמוכה. ייתכן כי מעבר לסטנדרטים פתוחים בכל הרבדים יאפשרו בעתיד מעבר קל יותר, יגבירו את התחרות ויובילו להפחתת מחירים ועלויות. אולם בה בעת, ייתכן כי דווקא זמינות אפליקציות קוד פתוח (Open Source) ואיכותן ההולכת וגוברת, יובילו ארגונים רבים לקבל החלטה להשאיר את מערך המחשוב בחצר המלך. כמו כן, פרמטר חשוב הוא מידת ההתאמה הנדרשת עבור לקוח ספציפי. ייתכן כי במקרים מסוימים מידת ההתאמה היא כה גבוהה, עד לכדי החטאת המטרה.
פרוטוקולי הגישה למערכות באמצעות האינטרנט אמנם נחשבים למאובטחים למדי, אולם קיימות סוגיות אבטחת מידע שונות עשויים להקשות על אינטגרציה עם מערכות ב-Back-End העובדות לצד המערכת הנידונה, במיוחד במקרים בהם לא מיושם SaaS טהור אלא קומבינציה כלשהי. סוגיה נוספת של אבטחת מידע הדורשת התייחסות ומחשבה נוגעת לביטחון בספק השירות, לאור העובדה כי כלל המידע הארגוני מאוחסן בתחומיו.

לפוסטים רלוונטיים נוספים:

Software as a Service – שירותי תוכנה בענן – חלק א’
Django – תשתית פיתוח לפרפקציוניסטים – חלק א’
ארכוב ודואר אלקטרוני – איך כמה ולמה?

עומר ריף הוא רפרנט תשתיות טכנולוגיות ברשות שדות התעופה, שימש במשך שנים רבות כמנהל פרויקטים בכיר, ועוסק בייזום ומימוש פתרונות טכנולוגיים במגוון רחב של תחומים ומגזרים.

עומר ריף

עומר ריף הוא רפרנט תשתיות טכנולוגיות ברשות שדות התעופה, שימש במשך שנים רבות כמנהל פרויקטים בכיר, ועוסק בייזום ומימוש פתרונות טכנולוגיים במגוון רחב של תחומים ומגזרים

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: