Software as a Service – שירותי תוכנה בענן – חלק א'

SaaS או Software as a Service, כמו גם Cloud Computing או WEB 2.0 הם בבחינת מושגים שיש לבוחנם בזהירות רבה, אך האם SaaS היא בבחינת מהפיכה ממשית? מתיחת פנים לקונספט קיים, או צ'ק ללא כיסוי? עומר ריף עם התשובות.

SaaSsaas או Software as a Service, כמו גם Cloud Computing או WEB 2.0 (והרשימה עוד ארוכה) הם בבחינת מושגים שיש לבוחנם בזהירות רבה. ראשית, הגדרת או מיצוב התפיסה כשלעצמה וביחס למושגים או רכיבים אחרים – האם SaaS משמש כמסגרת על, בין השאר למושג הצובר פופולאריות רבה לאחרונה -Cloud Computing, או שמא מבטא אחד ממימושיו הרבים של ענן המחשוב? מספר הפסיקות בנושא, הנו לפחות כמספר ההתייחסויות. האם מדובר ב-מחזור חומרים ותפיסה זו, הלכה למעשה, מלווה אותנו מספר שנים ומופיעה שוב כמהדורה מהודרת בכריכה קשה לרגל החגים? דוגמא לכך – תפיסת ה-Server Based Computing המודרנית ששורשיה נטועים עמוק במחשבי ה- Mainframe במהלך שנות החמישים. בנוסף, האם תכונה כזו או אחרת של התפיסה או הטכנולוגיה המוצעת, היא בבחינת מהפיכה ממשית? מתיחת פנים לקונספט קיים, או צ'ק ללא כיסוי? אם נעשה השוואה, אז ניתן לשאול האם ריבוי בלוגים והאצת השימוש ב- Wiki's משמעו שעידן WEB 2.0 כבר כאן ?

בפשטות המרבית, SaaS הנו מודל המציע אירוח אפליקציה עסקית על שרת מרוחק, הניתנת כשירות ומאפשרת גישה אליה באמצעות האינטרנט, תוך מימוש היכולות הטמונות באפליקציות המותקנות ומנוהלות באופן פנים ארגוני. דוגמה קלאסית וקונקרטית ליישום SaaS, הנה כל אותן אפליקציות דואר אלקטרוני (המכונות פעמים רבות דואר אלקטרוני מבוסס WEB), אשר ניתנות באמצעות האינטרנט כדוגמת: G-mail, Yahoo ואחרות. כל אחת מאפליקציות אלו, עומדת בקריטריוני הבסיס התואמים לאפליקציית SaaS: הספק (חברת Google או Yahoo, לצורך העניין), מארח את כלל האפליקציות, הלוגיקה והנתונים (Data) במקום מרכזי ומספקת למשתמשי הקצה גישה לתוכנה ולנתונים על בסיס מנגנוני האינטרנט.

ניתן עקרונית לחלק את תחום ה- SaaS לשתי קטגוריות עיקריות: שירותים המוגדרים כ-Line Of Business המתייחסים לפתרונות עסקיים המוצעים לחברות וארגונים, ונמכרים או עומדים לשימוש חברות שונות על בסיס מנוי. בקטגוריה זו ניתן למצוא אפליקציות או תהליכים עסקיים כדוגמת CRM, ניהול שרשרת האספקה, משאבי אנוש ועוד. קטגוריה שנייה מוכוונת יותר ללקוחות הקצה בציבור הכללי, על בסיס מנוי או בחינם, ובה ניתן למנות את אותם שירותי דואר אלקטרוני שצוינו קודם לכן.

מהו אם כן ה-"גליק" הגדול הטמון ב- SaaS לעומת אספקת אפליקציות דרך האינטרנט, כבעבר וכיום, ומדוע מקננת בנו תחושה שכבר היינו בסרט הזה בעבר ? פתרונות SaaS פותחו באופן ספציפי תוך מינוף ושימוש בטכנולוגיות WEB מתקדמות והארכיטקטורה ברקע נשענת על מודל משתמשים מרובים (Multi Tenancy) המאפשרת לספקים למנף יתרון לגודל (Economies of scale) בהטמעה, ניהול ותמיכה במחזור חיי האפליקציה או השירות המוצעים. Multi Tenancy הוא עיקרון בתחום ארכיטקטורת תוכנה המתייחס לריצת Instance יחיד של תוכנה כ- SaaS עבור מספר לקוחות קצה או ארגונים שונים במקביל. כלומר, היכולת לבצע ברמת האפליקציה היחידנית, פיצול של מידע והגדרות כך שכל ארגון עובד באופן עצמאי עם סביבת העבודה המותאמת באופן אישי עבורו, באופן שקוף וללא תלות בגופים או משתמשים העובדים במקביל אליו. ארכיטקטורה זו מהווה שינוי תפיסה מהותי ביחס לזו המקובלת על-פיה Instances שונים ונפרדים לחלוטין, מוקמים ומנוהלים ביחס של אחד לאחד (One-To-One) עבור הארגונים או הלקוחות העושים שימוש מקביל באפליקציה הספציפית.

מכל מקום, הבנת מושגי היסוד מעלה מסייעת לנו באופן ניכר להתקדם לכיוון הגדרת ארבע רמות הבשלות המיוחסות ל- SaaS:

רמה 1 – אד-הוק/ מותאם-אישית (Customized) – ברמה זו, כל לקוח (ארגון) עושה שימוש בגרסה  מותאמת אישית של האפליקציה השייכת לו, על גבי השרתים המארחים המותקנים אצל הספק.

רמה 2 – ניתן להגדרה – מתן גמישות רבה יותר ללקוח ברמת האפליקציה, באמצעות גישה ל-Metadata, כך שלקוחות רבים מסוגלים להריץ Instances של אותו קוד אפליקציה. הדבר מאפשר לספק לתת מענה לצרכיו השונים של כל לקוח ע"י מתן אופציות קונפיגורציה מפורטות, תוך פישוט תהליך התחזוקה לקוד הבסיסי המשותף.

רמה 3 – ניתן להגדרה ובעל אוריינטציית Multi-Tenancy – רמה זו מוסיפה את נושא ה- Multi tenancy ביחס לרמה הקודמת, כך ש-Instance אחד ישרת את כלל הלקוחות. גישה זו מאפשרת שימוש יעיל יותר במשאבי המחשוב, ללא הבדל משמעותי מנקודות מבטו של משתמש הקצה, אך מוגבלת מבחינת יכולת ההרחבה.

רמה 4 – ברמת הבשלות הגבוהה ביותר, מתווספת יכולת ההרחבה המושגת באמצעות ארכיטקטורת Multi-Tier התומכת בחוות מרובות שרתים הנסמכות על מנגנוני איזון עומסים (Load Balancing ), ומריצות Instances זהים. הוספה והסרה של שרתים מאפשרת לתמוך ביכולות הרחבה (ולעיתים צמצום), בהתאם לרמת הדרישה המוצגת ע"י הלקוחות והעומסים הצפויים.

בחלק הבא נדבר על הסיכונים שלוקח הארגון כשהוא מחליט להשתמש ב-Saas ועל היתרונות שהוא מקבל כתוצאה מכך.

עומר ריף הוא רפרנט תשתיות טכנולוגיות ברשות שדות התעופה, שימש במשך שנים רבות כמנהל פרויקטים בכיר, ועוסק בייזום ומימוש פתרונות טכנולוגיים במגוון רחב של תחומים ומגזרים.

לפוסטים רלוונטיים נוספים:
Django – תשתית פיתוח לפרפקציוניסטים – חלק א'
ארכוב ודואר אלקטרוני – איך כמה ולמה?

עומר ריף

עומר ריף הוא רפרנט תשתיות טכנולוגיות ברשות שדות התעופה, שימש במשך שנים רבות כמנהל פרויקטים בכיר, ועוסק בייזום ומימוש פתרונות טכנולוגיים במגוון רחב של תחומים ומגזרים

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: