Smartype: להקליד ולצפות, בו זמנית [סקירה]

מקלדת ה-Smartype שחשף שבוע שעבר דב מורן מציעה מסך מובנה המציג את הטקסט תוך כדי כתיבה, לצד שלל ווידג’טים מובנים. מהפכה?

תמונה: יח”צ

לפני כשבוע, קיים דב מורן מסיבת עיתונאים במסגרתה חשף את המוצר החדש שלו – מקלדת ה-Smartype. מדובר במקלדת המגיעה עם מסך מובנה, המציע פתרון לקהל המשתמשים שאינו מורגל בכתיבה רבה מול המחשב, או עבור כל משתמש הזקוק או מעוניין בחיווי בזמן אמת שיאפשר לעקוב אחר הזנת הטקסט, לזהות ולתקן טעויות מבלי להסיט את המבט אל צג המחשב.

בנוסף לעזרה במהלך ההקלדה, מציע המסך הצבעוני המובנה של המקלדת מגוון ווידג’טים מובנים, הכוללים בין היתר תצוגה של השעה והתאריך, מזג האוויר באיזור מבוקש, מסוגל להתריע על אימיילים חדשים ואף להציג את אוסף התמונות השמור במחשבו של המשתמש, באמצעות תצורה המותאמת אישית בהתאם לדרישותיו ורצונותיו של המשתמש.

בעוד שהביקורות ברשת מעט חלוקות לגבי המיזם החדש של מורן, החלטנו לבדוק בעצמנו את טיבה של המקלדת ולראות האם היא אכן פונה רק לפלח אוכלוסיה ספציפי, שאינו יודע להקליד מהר – או שאולי מדובר במקלדת לכל דבר המציעה ערך מוסף גבוה מהרגיל. המסקנות לפניכם.

תיאום ציפיות

רגע לפני, או אפילו אחרי שאתם מרימים גבה בנוגע למיזם החדש של דב מורן, חשוב לזכור למי הוא מיועד. בעוד שרובכם בוודאי יודעים להקליד במהירות וביעילות ואין לכם את הצורך להסתכל על המקלדת על מנת להבין על איזה מקש ללחוץ, קיימים הרבה מאוד משתמשים שאינם מזדהים עם אופן השימוש האישי שלכם ומוצאים את עצמם משחקים פינג פונג מאונך עם המקלדת והמסך.

בנוסף, אחת הדוגמאות המובהקות למשתמשים שזקוקים למקלדת מסוג זה, הם אלה הכותבים בשפות קשות במיוחד, כמו סינית לדוגמה. השפה הסינית מכילה למעלה מ-60,000 סימנים, אותם המשתמשים צריכים ‘להרכיב’ תוך כדי כתיבה, מה שמאלץ אותם להסתכל שוב ושוב על המסך מיד לאחר הלחיצה על המקש הרצוי במקלדת.

אז אם אתם יודעים להקליד מהר, מומחים בהקלדה עיוורת ומעוניינים במקלדות מלאות המציגות גם את פד המספרים הימני, אנחנו אומרים לכם כבר עכשיו – המוצר הזה אינו מיועד עבורכם. מצד שני, אם אתם מקלידים עם קצת פחות בטחון, או פשוט אוהבים גאדג’טים חדשים המגיעים לשוק – בואו להכיר את Smartype.

לא בדיוק ‘לחבר ולעבוד’

האריזה של מקלדת ה-Smartype מעניקה לנו תחושה מקומית, בזכות כיתוב בעברית המופיע על גב הקופסה, המסביר מעט אודות המקלדת, מה היא בדיוק מציעה וכמובן, כיצד היא נראית. בצידה של האריזה ניתן למצוא את ההצהרה “Out of the box” עם הסבר שמיד לאחר החיבור ניתן להתחיל להשתמש בה, אך לאחר שפתחנו את האריזה – הבנו שצפויה לנו לא מעט עבודה מקדימה.

על גבי המקלדת עצמה, המתאימה למידותיה של מקלדת לפטופ ‘מוקטנת’ ואינה מציעה את לוח הספרות הממוקם בצידה הימני של מקלדת מלאה, מופיעה מדבקה המזמינה אותנו להכנס אל אתר החברה ולהוריד את הדרייברים המתאימים עבורה. בהתחשב בכך שהמקלדת מיועדת גם לקהל משתמשים שאינו בקיא יותר מידי במחשב, אין ספק שמדובר במכשול רציני – שעלול להשפיע ולגרום גם למנוסים יותר מבינינו להשמיע אנחת ייאוש או שתיים לאור המצב.

באתר החברה, אנו מגלים כי על מנת שהמקלדת תעבוד כמו שצריך, עלינו להוריד בנוסף לדרייבר המדובר גם את סביבת דוט נט בגרסה 4 ומעלה, ועל הדרך מבינים כי נכון להיום המקלדת מיועדת רק עבור משתמשים בעלי מערכת ההפעלה חלונות, בגרסאת XP או חלונות 7 (משתמשי המק מחוץ למשחק). לאחר ההתקנה, איתחול של המחשב וחיבור המקלדת, הסאגה לא הסתיימה והבנו שעל מנת שהמקלדת תעבוד בצורה האידיאלית, יהיה עלינו לחבר אותה ישירות למחשב, ולא למפצל USB.

בנוסף, במידה וחשבתם – כמונו שתוכלו להשתמש במקלדת על מנת להקליד בטאבלט או אפילו בסמארטפון שלכם, צפויה לכם אכזבה, שכן מדובר במקלדת חוטית העובדת רק באמצעות חיבור כבל ה-USB למחשב הנייח או הנייד.

בשלב זה אתם בוודאי חושבים בדיוק את מה שאנחנו חשבנו – איזה קטנוניות מצידנו. בסך הכל היה עלינו להוריד דרייבר למחשב – אך כאשר תרכשו את המקלדת עבור הוריכם, או אפילו עבור ילדכם בכיתה א שרק מתחילים ללמוד את יסודות המחשב, תגלו שמדובר בתהליך שלוקח זמן ומאמץ גדולים משמעותית בהשוואה לחיבור מקלדת רגילה, מה שעלול להשפיע על החלטתכם האם בכלל לרכוש אותה או לא.

[flagallery gid=30 name=Gallery]

לא הכל שחור ולבן

למרות חבלי הלידה הקשים בהם נתקלנו עם המקלדת, לאחר שהתגברנו עליהם – הצלחנו סוף סוף להתפנות למלאכת ההקלדה. כאן אגב, נכנסת לעבודה סביבת דוטנט שהורדנו, כאשר מסך המקלדת למעשה לא סתם מציג את רצף האותיות שאנו מקלידים, אלא מציג את השורה המלאה כפי שנראית על גבי מסך המחשב.

כלומר, מדובר בזכוכית מגדלת של ממש, המסוגלת לעיתים לשמש אותנו גם על מנת להגדיל את הטקסט עליו אנו מסתכלים ברגע זה, גם אם לא אנחנו הקלדנו אותו. לא מדובר במעקב אחר ה-Key Stroke של המשתמש כפי שהמקלדת מרמזת, אלא בתצוגה מורחבת של המסך – מה שפתר את השאלה האולטימטיבית: מה קורה כשאנחנו רוצים להכניס את הסיסמה שלנו לשדה טקסט מוגן.

לצד שורת ההקלדה, מופיע אייקון קטן המציג למשתמש באיזה חלון הוא נמצא, עם הלוגו המתאים. במידה ואתם גולשים בדפדפן כרום, תוכלו למצוא לצד אייקון כרום המוכר, ‘דגם מוקטן’ של הדף בו אתם גוללים, המתעדכן אוטומטית כשאתה גוללים מעלה ומטה.

מדובר באלמנט מאוד שימושי, שיכול ליידע את המשתמש בעת ההקלדה האם אכן נמצא בחלון המתאים, או שרצף של לחיצות רנדומליות הובילו אותו למקום אחר לחלוטין, וכעת יהיה עליו להקליד הכל מחדש.

גם בכל הנוגע לווידג’טים נרשמה התלהבות בקרב כלל המשתמשים, שאהבו את הרעיון שיש להם תצוגת אימיילים, תמונות ושעה ישירות על המקלדת, גם כשהמחשב נכנס למצב שומר מסך. מכיוון שחונכו כי בכל פעם שאנחנו רואים מסך עם ציורים או סימנים עליו, אנו אוטומטית מנסים להפעיל אותו על ידי לחיצה – נרשמה מעט אכזבה כשזה לא הגיב ללחיצות.

אבל איך זה עובד?

מכיוון שאנו מנוסים בהקלדה מהירה ועיוורת, הביקורת שלנו על המקלדת תהיה מעט לא הוגנת עבורה, בעיקר מאחר ואנחנו לא קהל היעד העיקרי. לכן, החלטנו לבדוק את המוצר עם קהל יעד שככל הנראה באמת יהיה זקוק לה – משתמשים שאוהבים להיות במחשב, אבל סובלים בעת ההקלדה.

בדיוק כפי שצפינו, נרשמה התלהבות מסחררת מהאפשרות לצפות באותיות בעת ההקלדה, מבלי שצריך להסיר את העיניים מהמקלדת. אחד ‘הנסיינים’ שלנו התלהב כל כך מהעובדה שיכול לא רק לראות את הטקסט, אלא גם את הדף בו נמצא – שהיה ממש עצוב לחזור אל המקלדת הישנה שלו, ומיהר לברר כיצד יכול להזמין את Smartype.

לצערנו, כשפנינו לנסיינית דוברת הסינית שלנו נרשמה אכזבה משמעותית. בעקבות הכמות האדירה של הסמלים בשפה, בכל פעם שאנו רוצים להקליד מילה בסינית, עלינו לבחור מהתפריט הנפתח את השילוב המתאים. האמנו שבזכות המסך המובנה יהיה יותר קל לבחור את האותיות, אך בפועל המקלדת הצליחה להציג רק את השילוב הראשון ומכיוון שלא ניתן לגלול ישירות מהמקלדת ולצפות בשאר המילים המופיעות בתפריט – עדיין היה צורך להרים את המבט ולהסתכל אל מסך המחשב.

במידה ואתם משתייכים לקבוצת המשתמשים שיודעים להקליד מהר, אך לא עיוור (או זקוקים מידי פעם להצצה או שתיים על מנת להבין היכן האצבעות ממוקמות), לדעתנו – לא מדובר במוצר המיועד עבורכם. אופן הבנייה של המקלדת למעשה מקשה על תהליך ההקלדה המהירה, בזכות המקשים הקשיחים והבולטים, שהופכים את התהליך ללא נוח בעליל.

מקור: צילום מסך

כן, לא, אולי

למרות הכל, המיזם הנוכחי של דב מורן יכול להיות הצלחה מסחררת, כל עוד יתמקד בקהל משתמשים ייחודי שאכן זקוק למוצר זה – ומדובר בקהל גדול ביותר, במיוחד אם מחשיבים את כל המשתמשים הנמצאים בסין בנוסף לאלה ש”סתם” מתקשים בהקלדה.

ההמלצה הטובה ביותר שאנו יכולים להעניק למשתמשים השוקלים האם לרכוש את מקלדת ה-Smartype או לא, היא שאלה צריכים קודם כל לבדוק לאיזה קבוצת משתמשים הם שייכים, ורק לאחר מכן להגיע למסקנה – ובמחיר מומלץ לצרכן העומד על 399 שקלים, מדובר בהחלטה משמעותית.

להערכתנו, מדובר בהשקעה טובה עבור כלי עזר מרשים המיועד למשתמשים המתקשים בהקלדה, או אפילו עבור אלה הנוהגים להקליד עם אצבע אחת. אך עבור כל משתמש אחר, מדובר במקלדת לא אידיאלית, יקרה וכזאת הדורשת זמן הסתגלות ארוך במיוחד.

וידאו: smartype by KeyView

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

5 תגובות על "Smartype: להקליד ולצפות, בו זמנית [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גל
Guest

אז תנו לי לראות אם הבנתי נכון.

בהתחלה –
פירסמתם פוסט “PREVIEW” של המקלדת, שספגה ביקורות “לא משהו” (בלשון המעטה).

לאחר מכן –
פירסמתם פוסט שכל מטרתו הייתה לצאת כנגד הטוקבקיסטים, שכביכול לא פירגנו למקלדת בגלל החסרונות שלה, קראתם להם “לא מפרגנים” וכו’.

בסוף –
פירסמתם פוסט: ביקורת מקדימה למקלדת.
המסקנה המשתמעת מהביקורת לכל קורא: המקלדת – לא משהו.
“כן, לא, אולי”. זה לא נקרא “לפרגן”.
בביקורת הכללתם את כל האספקטים הנגטיביים של המקלדת – אותם ציינו הטוקבקיסטים בפוסט הראשון, עליהם כאמור כתבתם סוג של פוסט נאצה.

NEWSGEEK –
האמינות שלכם ירדה מתחת לתחתונים.

מורן בר
Member

גל (שם בדוי), אז לא הבנת נכון.

פוסט Preview על המקלדת הוא פוסט שהציג אותה.

פוסט הדעה אחרי כן (שלא נכתב על ידי כותבת הסקירה) לא היה על המקלדת, אלא על הביקורת האישית על יזמים בכללי.

בפוסט השלישי יש סקירה אחרי שקיבלנו את המכשיר.

מקוה שעכשיו יותר ברור :-)

גל
Guest
ממש לא שם בדוי, זה השם שלי :) וה שאת אומרת זה קצת סילוף של העובדות, פוסט הדעה לא היה על המקלדת? לא רק שהוא היה מכוון על המקלדת, הוא גם היה מכוון ספציפית לטוקבקיסטים שהביעו ביקורות שליליות על פוסט ה PREVIEW, והוא הגיע יום אחרי פוסט ה PREVIEW. אני מצטט (מהפוסט השני, זה שקטל את הטוקבקיסטים) : “אז לפני שאתם שוב מחליטים לקטול את המקלדת של דב מורן, את הרכב של אגסי או את הסטארטאפ החדש שורדי השקיע בו, קחו לעצמכם כמה דקות לחשוב לפני שהמקלדת מתחילה לעבוד. ” מוזר, לטענתכם הטוקבקיסטים לא לקחו רגע לחשוב לפני שהמקלדת התחילה… Read more »
אבינועם
Guest

סדר הצגת התגובות שגוי:
מאת גל:‏ 5 בספטמבר 2012 בשעה 12:34
מאת גל:‏ 5 בספטמבר 2012 בשעה 11:54
מאת מורן בר:‏ 5 בספטמבר 2012 בשעה 12:18

Ilan Ogen
Guest
רכשתי את המקלדת, מאכזבת מאוד (בשלב זה). ראשית תקן סימול המקשים בו נעשה שימוש בעיתי – אותיות באנגלית בצד שמאל למטה ועברית בצד ימין למעלה. רוב המקלדות הן אנגלית שמאל למעלה ועברית ימין למטה. נהוג שהאותיות האנגליות הן מודגשות יותר ("בולד") והעבריות פחות. במקלדת זו מופיע ההפך. ממש מבלבל ומתסכל. בחברה ענו לי שזה לא כמו מיקרוסופט אלא תקן אחר (אפל) – שכחו כנראה שגם לוגיטק – המובילה בעולם, "כן"-מיקרוסופט. הכתיבה בשורת הכתיבה לא נוחה כי רואים רק את השורה (או עד 3) אבל לא את כולה ובמקום לעזור להדפסה זה רק מבלבל. שדה הדואר האלקטרוני לא תומך ב- POP3… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: