הניחו למורן, עזבו את ורדי, שחררו את אגסי [דעה והוצאת קיטור]

המיזם של דב מורן הצליח לספק אתמול לא מעט ביקורת שבתוך רגע הפכה לעליהום רועש במיוחד. מדוע אנחנו ממהרים לתקוף יזמים ישראלים בקלות רבה כל כך?

תמונה: דב מורן, יח”צ

מרגע ההכרזה אתמול בבוקר (ד’) על המיזם החדש שבו דב מורן מעורב, עולם עיתונאי הטכנולוגיה כמרקחה – אחרי כשלון מודו, שאיחרה לצאת לשוק והוכנעה על ידי אפל והשקת האייפון, נראה לכולם, בין אם בצדק ובין אם לאו, כי דב מורן לא מצליח לשחזר את הצלחת הדיסק-און-קי, אחת ההמצאות ששינו את דרך העבודה של כולנו ואת עולם אחסון הקבצים.

המיזם החדש של מורן זכה אתמול לביקורת מקיר לקיר, טיפה של פרגון או סיכוי לא הותירו לו, למורן, עוד בטרם ניגש בכלל לחשוף את המוצר החדש. תרעומת על הרעיון, על הביצוע, כמעט כל היבט הנוגע למוצר נבחן בקפידה ועבר טיפול יסודי, ומנגד מעט מאוד התנסו בו בכלל, ואלו שכן – אינם ככל הנראה קהל היעד אליו מכוון היזם.

לא ברור אם זו הציפייה הגבוהה שנושא עימו מורן, או שמא ההשוואה הבלתי הוגנת עם מוצרי העבר שחשף וזכו להתעניינות בינלאומית בעת הכרזתם. מורן, כמו יזם מפורסם מעט יותר, מנכ”ל אפל המנוח, ניסה והצליח, וגם ניסה ונכשל – הוא ניסה. בעת הכרזת האייפד ב-2010 מיהרו אתרי הטכנולוגיה בעולם להספיד את אפל ולדבר על הפיאסקו שבהשקת מחשב הלוח שלה, לטעון שהחברה הפסיקה לחדש ושאין באמת צורך ב”אייפוד טאצ’ גדול”. המציאות הוכיחה שעיתונאים לא תמיד יודעים לנתח את המציאות באופן הנכון, ושאז כמו היום, תלו תקוות גבוהות מידי ביזם שכבר הצליח להוביל מהפכה אחת או שתיים בחייו.

חזרה לישראל – עליהום

תמונה: יח”צ, מודו, גם נוקיה ומוטורולה לא צפו את הכרזת האייפון והמהפכה שיוביל

הסתייגות קלה: לגיטימי ואף ראוי לבקר את המיזם החדש של מורן, היה גרוע הרבה יותר אם העיתונות המקומית הייתה ממהרת לשבח ולקדם את היוזמה מבלי לבחון ולבדוק, מבלי לשאול שאלות ולחקור.

אלא שמה שהתרחש אתמול הוא יותר כמו עליהום, כזה שמתעלם מהתמונה המורכבת ומתמקד בחסרונות באופן כמעט עיוור. כשניגשים להשקת מוצר חדש יש אינספור מרכיבים שנלקחים בחשבון וסמויים מהעין של משתמש הקצה. יש את חומרי הגלם, את עלות היצור, את המחיר הסופי ששואפים אליו, את השותפות העסקית, את קהל היעד, את הקרבות על פיצ’רים שממש ממש רוצים אבל אי אפשר, ויש לבסוף מוצר אחד שמושק בהתאם לאינספור אילוצים, ושאולי, אולי, אפילו יצליח לסלול את הדרך למוצר אחד נוסף בהמשך.

דב מורן הוא לא היחיד שנמצא תחת התקפות חוזרות ונשנות מצד התקשורת הטכנולוגית בישראל. יוסי ורדי, שאת היקף פעילותו אין צורך בכלל להזכיר, ממשיך את התמיכה שלו בקהילת הסטארטאפים בשלל אמצעים. החל מאירועים בסדר גודל בינלאומי ועד השקעות בסטארטאפים ופתיחת דלתות לאחרים. וגם הוא, סופג מפעם לפעם את נחת זרועה של התקשורת או אלו המתיימרים להיות מובילי דעת קהל בישראל.

יזם אחר, גם הוא מוכר וחבול מהתקשורת הישראלית הוא שי אגסי, מייסד חברת Better Place. שחזונו לקידום אנרגיה ירוקה דווקא בישראל, זכה ללא מעט ביקורת מצד האחרונה. מי שכבר בשנת 2003 נחשב היה ל”אחד המשפיעים ביותר בכלכלה העולמית”, זכה אמנם לרגעי חסד לעיתים, אך רבים העדיפו לראות ביוזמה שלו ניסיון שהולך רחוק מידי ולא יזכה לכדי מימוש אמיתי.

מהיכן התעוזה?

דב מורן, ורדי ואגסי הם מותיקי התעשיה שהקימה את מה שאנחנו מכנים עולם הסטארטאפים הישראלי. (כמובן שלא מדובר רק בהם, הם פשוט אלו שזכו לעמוד קצת יותר באור הזרקורים בעת האחרונה). ישראל זוכה בזכותם לסיקור תקשורתי לא רק בשל היותה מדינה קטנה מוקפת אוייבים שמייצרת חדשות לכל העולם ועומדת בלב סערות בטחוניות בשל מיקומה האסטרטגי, אלא גם בשל היותה “Startup Nation”, ולרבים מאיתנו נוח לשכוח את זה.

מי מאלו שביקרו את הכשלון הקודם של מורן הקימו חברת ענק? מי מאלו שחוזרים ומפקפקים בחלום החשמלי של אגסי מכרו חברה ב-400 מליון דולרים? מי ממפרסמי הסטטוסים הקוטלים השקיעו בכמות לא מבוטלת של סטארטאפים, הרימו כנסי ענק והביאו את ראשי התעשייה העולמית לישראל כמו ורדי?

את שלושת אלו ועוד שועלי קרבות ותיקים מזכירים גם בשיחות אחרות, על כך שנמאס לראות אותם כל הזמן בחזית, וכדאי שנרענן את השורות של חזית עולם הטכנולוגיה הישראלי בדם צעיר יותר (“נמאס לראות את ורדי בכנסים, את דב מורן משיק מוצרים ואת אגסי מספר למה הקים את בטר-פלייס”). אך מי יעמוד אל מול כיתת היורים במקומם? מי הבא בתור שהתקשורת תחליט להעלות על המוקד כי הוא יכשל יותר מפעם אחת או פעמיים אחרי הצלחה גדולה? בינתיים יש אותם ואנחנו בטוחים שמאחוריהם מסתתרים לא מעט כאלו ששמחים שאלו הם שחוטפים את האש.

לכל החכמים שידעו לנתח כשלונות לאחר שקרו – יזמים נמדדים לא רק ביכולת שלהם להצליח להקים חברות כמו ICQ, טופטיר או M-Systems, אלא גם ביכולת ובנכונות שלהם להמשיך להיות חלק מהקהילה הזו – אחרי ההצלחה וגם אחרי הכשלון. היזמים האלו המשיכו וממשיכים לתרום, להקים או להצטרף למיזמים חדשים, ומשמרים את האש הישראלית הזו שמחזיקה אותנו, כמדינת סטארטאפים, ויש בכך גם הימור פרטי שדורש לא מעט אומץ והקרבה.

תחביב ישראלי – שמחה לאיד

אחת התופעות הבזויות בעולם הטכנולוגי, היא השמחה לאיד. כולנו אוהבים אמנם לפרגן, אבל כישראלים או כעיתונאים, ממש כיף לחשוף כשלונות, לצחוק על טעויות, להצליח לקבל המון לייקים על משפט אחד שמוחק בכזו קלות קריירה שלמה או מפעל חיים של אדם.

מאיזה תוקף? לא ממש הבנו. אנחנו מעריכים את פועלם של גופי התקשורת אשר מסקרים טכנולוגיה וכלכלה ואת הצורך שלהם להיות צודקים, אך כמות העיתונאים שבאמת הגיעו מעולם הטכנולוגיה והבינו בדיוק מה עובר במוחו של יזם או משקיע סדרתי, לפני שהפכו לכתבים, היא לא גדולה במיוחד. למעשה, אפשר לספור אותם על כף יד אחת.

כמות המלעיזים שהקימו סטארטאפ זה או אחר, חברו לסטארטאפ ולא רק על מנת לסקר אותו, אלא כדי לחוות את הקשיים בהקמתו, במלחמת ההשרדות שלו, בכשלונות הרבים עד הצלחתו ואולי עד לסגירתו – קטנה מכדי שיהיה כדאי לספור אותם בפוסט זה.

אז לפני שאתם שוב מחליטים לקטול את המקלדת של דב מורן, את הרכב של אגסי או את הסטארטאפ החדש שורדי השקיע בו, קחו לעצמכם כמה דקות לחשוב לפני שהמקלדת מתחילה לעבוד. על ענווה, על פרגון ובעיקר על שאיפות וחלומות – ותאמינו לנו, להם אולי לא ממש יזיז מה שכתבתם, אבל לאחרים, ביניהם לנו, זה כן. זה מעצבן, זה קטנוני וזה בעיקר מיותר.

רועי לטקה ומורן בר

הגב

30 תגובות על "הניחו למורן, עזבו את ורדי, שחררו את אגסי [דעה והוצאת קיטור]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
נברא
Guest

אתם כל כך צודקים… אין מילים בפי.

Yarin Hochman
Guest
פוסט נוקב ונכון. להעביר ביקורת זה הדבר הקל ביותר כעיתונאים המסכנים מעט מאוד לעומת היזמים. מזכיר לי את שורות הסיום של הסרט רטטוי: In many ways, the work of a critic is easy. We risk very little, yet enjoy a position over those who offer up their work and their selves to our judgment. We thrive on negative criticism, which is fun to write and to read. But the bitter truth we critics must face, is that in the grand scheme of things, the average piece of junk is probably more meaningful than our criticism designating it so. But there… Read more »
Sagee Ben-Zedeff
Guest

התקשורת הישראלית, בכל תחום, היא מתלהבת בקלות ומתלהמת בקלות, ואת שניהם היא עושה בדרך כלל בחוסר מקצועיות. כמו שהיא מתלהבת להמליך מלכים (ע"ע מורן, אגסי) כך היא מתלהבת לקבור אותם (ע"ע מורן, אגסי).
Moran Bar

Tzahi Wolkowicz
Guest

מי מאלו שביקרו המבקרים עסוקים בחנפנות למשקיעים, יזמים סדרתיים והתעשייה בכלל?
לא צריך להיות יזם סדרתי כדי לצקצק בלשון – מספיק להיות צרכן. קהל היעד של המוצרים עצמם.
עוצמת הביקורת לא הייתה מוגזמת בעיני – פשוט נשמע קול אחיד, בקרב לא מעט מבקרים, שאומר – זה נידון לכישלון.
זו חריגה מעבודה עיתונאית ראויה? תעוזה מוגזמת? זו דעה, שאתם יכולים לקבל או לא לקבל.
end of story.

אורן
Guest
אני מעריך את התעוזה שלהם אבל החסרונות פשוט קופצים לעין. דב מורן מתעקש לכאורה להשקיע במוצרים שהיו נכונים לעשר שנים אחורה (טלפון גאדג’ט ומקלדת עם מסך – דברים של שנות התשעים אפילו יותר מאשר שנות האלפיים). ומר אגסי הוא כמו פוליטיקאי ממולח (נתניהו 2.0 אולי?) שמבטיח הרים וגבעות ובסוף מוציא מוצר שלוקה בחסר בענק (טווח נסיעה של 120-160 ק”מ) , כובל אותך לתשתיות שלו, וגובה מחיר גבוה למרות הנחות המס לו הוא זוכה, שלא לדבר על ההגבלה לחוזה נוסח חברות הסלולר הישנות והרעות. ועכשיו הוא מנסה לשכנע שזה יהיה שווה בגלל שמחיר הדלק שעולה יהפוך את זה ליותר כלכלי.. ודווקא… Read more »
חיים
Guest

אנחנו פה עובדי הייטק ודווקא נרשמה התלהבות… (למעשה התלונה היחידה היא המחיר המיועד)
בתור מי שמקלידים הרבה, ולא כולם פקידות שמקלידים עוור, זה נראה פתרון לא רע. אך קצת יקר בכדי שמישהו יאשר רכישה מסיבית למשרד.

Asaf Peeri
Guest

מאמר מצויין.
אפשר ללמוד מהעיתונות הטכנולוגית האמריקאית, איך מתייחסים ליזמים ומייזמים שלא הצליחו. יש המון סלחנות, הבנה, הערצה על התעוזה וכבוד לעשייה.

כמה קל לשבת מאחורי מקלדת ולבקר מקלדת.

דב מורן הוא יזם מצויין, בעל ראש פתוח ומחשבה נכונה, ובאמת באמת נראה שיש לו רצון להרים מוצרים שישנו לנו את החיים. זה יזם אמיתי לדעתי.

Plonter.com
Guest

לפי מה שידוע לי הביקוש למקלדת החדשה של דב מרקיע שחקים. אצלנו הוזמנו כמה וכמה יחידות במהלך הלילה ומקווה שנוכל לספקם בשבוע הבא. לגבי שי…. עוד נראה. לא פשוט לשנות תפיסה לגבי רכב. אתגר אמיתי. ימים יגידו אם יצליח או שזה יהיה פלופ.

Nir Kouris
Guest

מסכים עם כל מילה.. מי שרוצה שיקום ויעשה . יותר מידי טוקבקיסטים ישר מתנפלים בלי להבין את הדברים באמת

ליאור
Guest

כל הכבוד על הפוסט הזה! מסכים עם כל מילה!
ה”ספורט הלאומי” הזה של להתחרות מי מגיב תגובה צינית ומשתלחת יותר עבר מזמן את גבול הטעם הטוב ועצוב שרוב התקשורת בארץ שכחו איך לפרגן. כל הכבוד לניוזגיק שהם מהבודדים שעדיין מפרגנים לעשייה בהיי טק הישראלי.
מסיר את הכובע ומחזק את ידיהם של כל היזמים שמתמקדים בעשיה. היחידים שלא נכשלים הם אלה שלא עושים כלום.

Tzvi Katzburg
Guest

וואו, כנראה שבאמת הזיתי אתמול. אני מתקשה לזכור התקפות כל כך רבות כמו שאתם מתארים כאן… אני זוכר יותר פרסומים בכל פינה גם כאלו שלא ידעתי שהן קיימות. ובכל מקרה, לחרוץ דעה מבלי להתנסות ממש, לכאן או לכאן, זה באמת לא ראוי

מורנו'ס שיווק באינטרנט
Guest

אתמול – קראתי אחד מעיתונאי הטכנולוגיה בישראל בחוסר פרגון משווע לרעיון החדש של דב מורן.
"מה, זה שהוא הצליח פעם אחת אומר שאסור לו להצליח שוב?" הזדעקתי.
אני חושבת – שהרעיון החדש של דב מורן הוא לא פחות ממבריק, ויזכה להצלחה רבה.
אבל את זה רק הזמן יגלה.
היום – אני שמחה לקרוא את הדעה הזאת,
ולגלות – שגם עיתונאים יכולים לפרגן לפעמים.
למרות שהם עיתונאים.
שאפו.

Itay Cohen
Guest

נכון, נכון ושוב פעם נכון! צריך להוקיר וללמוד מהאנשים שמחליטים לקחת את העולם קדימה. הם לא רבים ולקטר זה ממש קל. במקום לגדף וללכלך, תעשו טובה לעצמכם ותנצלו את האנרגיה שלכם לעשייה וקידות. נורא קל להגיד זה לא יעבוד וזה יפשוט רגל, הרי מה זה עולה להעיף באוויר מילים חסרות תוכן. תציעו מיזם משלכם ותלכו איתו קדימה.

פבל
Guest

אני מעריך את דב מורן על זה שהוא לא ניסה לקפוץ מעל הפופיק כמו עם מודו (חברה שגייסה 100 מליון דולר עם 100 עובדים) אלא הלך הפעם על משהו צנוע בהשקעה של כמה עשרות אלפי דולרים

שלומי
Guest

כל מילה בסלע

יאיר יונה
Guest

אני כל כך מסכים, אשכרה התכווצתי אתמול מכל הפרסמים על מורן, וכמה רוע נשפך שם.

Gal Weissman
Guest

לא ידעתי מי זה מורן, לא ידעתי מה הוא עשה בעבר, או מה יעשה בעתיד.

סך הכל המוצר נראה לי לא טוב ועם המון פגמים, אני אישית לא הייתי קונה אותו.
בלי קשר לדב מורן או לביל גייטס.

איך קישרתם בין זה לבין לאומיות ?!
איך קישרתם בין זה לבין העלבה אישית ?! איך קישרתם בין זה לבין שימחה לאיד ?!
למה כל דבר חייב להקשר בהיבט אישי כשנמצאים פגמים?

כל הכבוד ליזמים, לא קל להרים מוצר, ושיהיה בהצלחה.

Asaf Peeri
Guest

אם אפל היו מוציאים את המקלדת הזו כאביזר של ה-Mac החדש, כולם היו משתפכים כמה מגניב זה, ואיך לא חשבו על זה קודם. אל תגידו שלא…

GPX
Guest

רועי ומורן, עשיתם פעם עסקים? יצרתם פעם ממש? הייתם עצמאיים או יזמים במו עצמכם, או, שאתם רק מין כאלה גיבורי מיקלדת “עיתונאיים” לכאורה…
אתם מוזמנים לעיין ב: http://www.mobilityfreak.co.il/index.php?q=node/9340 ולקרוא את הכל!! הכל, זה אומר גם לינקים לתגובות מעבר לים… הניחו לנו לצרכנים ולפריקים, להחליט מה אנחנו רוצים והניחו לדעות שלנו להיבטא ללא איצטלה של תעודת עיתונאי. זה ממש לא מסמיך את אותו/אותך ה”תקשורתן” (רכילאי־מדיה) להתיימר, להתרפס, לייצג ולבחור מה טוב יותר והכי נכון בשבילי. קפיש?

Mickey Nagel
Guest

מה יש לומר…? לא פשוטים הם חייו של יזם בישראל!

Maya Elhalal Levavi
Guest
Couldn't agree more! Theodore Roosevelt said it best: “It is not the critic who counts; not the man who points out how the strong man stumbles, or where the doer of deeds could have done them better. The credit belongs to the man who is actually in the arena, whose face is marred by dust and sweat and blood, who strives valiantly; who errs and comes short again and again; because there is not effort without error and shortcomings; but who does actually strive to do the deed; who knows the great enthusiasm, the great devotion, who spends himself in… Read more »
Maya Elhalal Levavi
Guest

and another good one:

Maya Elhalal Levavi
Guest

“Pay no attention to what the critics say. A statue has never been erected in honor of a critic.”

Jean Sibelius

Maya Elhalal Levavi
Guest

and while I'm at it, recently on TED:

Maya Elhalal Levavi
Guest

“And I realized, oh my God. This is what I've been doing for 20 years. It's what all journalists do. We travel across the world with our notepads in our hands, and we wait for the gems. And the gems are always the outermost aspects of our interviewee's personality. And we stitch them together like medieval monks. And we leave the normal stuff on the floor.”

Jon Ronson

Dana Rosenthal
Guest

one of my favorite quotes…

Nuke Goldstein
Guest

אחד המנועים לסטרטאפיסטים ישראלים הוא היכולת של החברה לסלוח על כישלונות ולכבד את הייזם על הנסיון. זה ההבדל בייננו לבין היפנים, סינים, סינגפורים ואחרים שמגיעים לכאן כדי להבין את הסוד. נאבד את זה וישראל תחזור להצטיין בחקלאות.

גיא
Guest
המוצר של דב מורן נראה מגניב. ולא משנה מה יגידו המלעיזים. זה אולי לא יתאים לכולנו, אבל ההורים שלי בטח יתלהבו מזה. ולא רק הם. יש לי רק ביקורת אחת קטנה, והיא לגבי ההכנסה של אגסי לעניין הזה: שי אגסי הביא לארץ רעיון מעולה, חדשני ואין ספק שהוא מאוד מהפכני. אבכל הוא נכשל במודל הכלכלי שלו. ההסכם שהוא מחתים רוכשים עליו הוא לא פחות מדרקוני. בנוסף לעובדה שאתה רוכש רכב ב-120-130 אלף ד”ח, אתה לא יכול, למשל, למכור את הרכב ללא התראה של 3 חודשים (!!) ומבלי שבטר פלייס יידעו על כך. אתה גם לא יכול למכור את הרכב למישהו… Read more »
גדעון
Guest

זה לא נושא היזמות, או פריצת הדרך, זו שיטה שגויה כפי שהוכח של גם וגם.
דב מורן – גם תוכנה וגם חומרה – פורצת דרך.
אצל אגסי – גם תשתית וגם רכב.
אם הם היו מתמקדים בנישה אחת, ולוקחים בה הובלה כפי שהם עשו בעבר, מורן, עם חומרה, ואגסי עם תוכנה. כנראה שהמיזמים שלהם היו מצליחים יותר
לדוגמה המתחרה של אגסי שיצר רכב, ולא עסק בתשתיות.

ורדי הוא סיפור מוצלח על אנגל מוצלח, שיודע לזהות ולקדם טכנולוגיות בצורה מדהימה. אבל אין מקום להשוות אותו לשתי יזמים אמיתים שציינת.

Tzahi Rozental
Guest

נו, אז הוא הצליח בסוף או לא?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: