העולם הטכנולוגי נערך לברצלונה [MWC2012]

תערוכת המובייל הגדולה בעולם תפתח מחר ותערך ארבעה ימים בברצלונה. הכרזות על מוצרים חדשים כבר החלו להופיע אבל הנה קצת רקע למה שעוד עתיד להתרחש

מקור: צילום מסך מאתר האירוע, עיבוד תמונה

ההכנות לאירוע המובייל הגדול בעולם, ה-Mobile World Congress שיפתח מחר בברצלונה וימשך ארבעה ימים כבר בעיצומן. במהלך השבוע החולף קיבלו באי הכנס את תגי הכניסה שלהם לקראת פתיחת השערים מחר בבוקר וכעת כולם ממתינים להכרזות הגדולות שיגיעו משם.

האירוע של עולם הסלולר

אירוע ה-Mobile World Congress הפך בשנים האחרונות לזירה בה בוחרות חלק מיצרניות הסלולר לשחרר הודעות חשובות או לחשוף דגמים חדשים בתחום המובייל. מבחינת התזמון, ה-MWC ממוקם בלוח השנה אחרי שני כנסי טכנולוגיה חשובים לא פחות: IFA הנערך בברלין ו-CES המתקיים בלאס וגאס. בשני אירועים אלה נוהגות חברות הטכנולוגיה לחשוף את גלי החידושים שצברו לקראת תקופת ספטמבר-ינואר. כעת, אנחנו נמצאים בקצה השני של הגל, עם אירוע המתרכז ספציפית בזירה הסלולרית ומוקדש לה בלבד.

במסגרת ה-MWC 2012 יציגו חברות רבות, על מרביתן טרם שמענו, וינסו למשוך את תשומת ליבם של עשרות אלפי המבקרים הצפויים בתערוכה. במסגרת ההכנות לפתיחתה, הודיעו מיקרוסופט וסקייפ, כי בכוונתן לפתוח לקראת התערוכה כמה עשרות אלפי 'נקודות חמות' (hotspots) שיאפשרו למשתמשים בטווח הקליטה לגלוש בחינם באינטרנט אלחוטי. נקודות אלו פרוסות לא רק באיזורי הדוכנים, אלא בכל האיזורים הסובבים, כולל בנמלי התעופה.

מפעילות הסלולר מודות לכם

פריסת מערך האינטרנט האלחוטי הינו הכרחי היום בכנסים מסוג זה, שכן רשתות הסלולר מתקשות, ולרוב אינן כלל מסוגלות לעמוד בעומסי השידור של המבקרים, המעוניינים לבצע בכל רגע נתון אלפי שיחות קוליות ולגלוש באינטרנט דרך החיבור הסלולרי שלהם. באמצעות אספקת שירותי WiFi בחינם יכולים המארגנים (וחברות הסלולר) להוריד את העומס מהרשתות הסלולריות, ולהשאיר את עיקר תעבורת התקשורת של מפעילות הסלולר המקומיות כתעבורה לשיחות קוליות.

במהלך האירוע השנה אנחנו צפוים להיחשף למספר חידושים בתחומי הפרסום המקוון והסלולרי, חשיפה של מספר מכשירי סלולר של חלק מהיצרניות, ועוד. חלק מהיצרניות לא רצו לחכות לאירוע עצמו, בו הם יצטרכו להתחרות בתשומת הלב שלכם מול כל המתחרים הגדולים שלהן, ולכן בחרו לשחרר מידע עוד לפני הכנס עצמו. כך פעלה, למשל, LG שבימים האחרונים שיחררה תמונות ומידע טכני על האופטימוס Vu (אותו יש לבטא כ-View), אחד מהמכשירים החדשים שתחשוף לעיני הציבור בפעם הראשונה בתערוכה.

יצרניות הסלולר האנדרואידיות צפויות ליישר קו ולהציג מכשירים המפעילים כבר עתה את מערכת אנדרואיד 4.0, הידועה בשם Ice Cream Sandwich. בנוסף, מגמת הגישור בין הטאבלטים לסמארטפונים צפויה להימשך, וייתכן ונראה מכשירים חדשים השייכים לקטגוריית הביניים, שבין סמארטפון לטאבלט.

על רקע דברים אלה, נזכיר שלאחרונה רכשה סוני את חלקה של אריקסון בשותפות הסלולר של החברות, ובעוד שלא בטוח אם נוכל לצפות כבר עתה בתוצרי המהלך הזה, כנראה שבאירועים הגדולים הבאים נחשף למכשירים הסלולריים שיפותחו בלעדית על-ידי סוני.

הסינים באים

מקור: יח"צ

אחד מסימני השאלה הגדולים בתערוכה עשויה להיות נוכחותן של היצרניות הסיניות על חלקן אולי שמעתם: ZTE ו-Huawei. הראשונה מייצרת נטסטיקים המשווקים כבר היום בישראל, ואת הסמארטפונים של Huawei המבוססים על אנדרואיד ראינו בארץ, בין היתר דרך המפעילות הסלולריות החדשות, של רמי לוי ואחרים. יצרניות אלה עשויות לחשוף מכשירים שלא נופלים בביצועיהם מהמכשירים הסלולריים של החברות המערביות שאנחנו מכירים היום. אם הן אכן יחשפו מכשירים שכאלה, המחיר המשוער שלהם בשווקי היעד עשוי להיות סיבה לדאגה עבור היצרניות הגדולות.

במסגרת ההכנה לקראת פתיחת האירוע מחר, החלו החברות הגדולות לשחרר הודעות לעיתונות, לקראת מה שצפוי מחר. חלקן כבר חשפו תמונות של המוצרים החדשים שייחשפו בתערוכה, וחלקן שחררו הודעות מעורפלות יותר, המזמינות את העיתונאים להגיע דווקא למסיבת העיתונאים של חברה אחת על חשבון חברה אחרת.

כך גם פעלה נוקיה כשהצהירה כי תצא בהכרזה מיוחדת עבור התעשייה כולה, כהגדרתה. למרות ההבטחות לחדשות מרעישות, נוקיה כבר איכזבה בעבר. האם מדובר כאן שוב בקריאת זאב-זאב?

נוקיה קוראת לכם. תבואו?

בתקופה האחרונה נוקיה נלחמת על זכות קיומה. החברה בצעה מספר שינויים דרמטיים, כאשר החליטה לזנוח את שיתוף הפעולה המתוקשר שלה עם אינטל על מערכת הפעלה סלולרית בשם MeeGo, ולעבור למערכת ההפעלה הסלולרית של מיקרוסופט. החלטה זו הביאה לא רק לגלי פיטורים, אלא בעיקר לתהיות על עתידה של נוקיה כיצרנית סלולרית מובילה.

למעשה, נוקיה היום מובילה רק במספרים, אם סופרים את כמות המכשירים הנמכרת בכל שנה ברחבי העולם. מספרים אלה משקפים כמובן בעיקר מכשירים שהיום אנחנו מחשיבים לדור הישן, כאשר כל מה שהמכשיר עושה הוא לנהל שיחות טלפון, ואם יתמזל מזלו של משתמש, יהיו לו גם מצלמה או אפשרות לקלוט שידורי רדיו דרך המכשיר.

נשארת מאחור

קברניטי החברה החליטו במשך שנים, מאז השקת האייפון הראשון של אפל, להישאר על הגדר, ולא להיכנס לעולם הסמארטפונים. החלטה זו גרמה עם השנים לנזק עבור נוקיה, כאשר יצרניות כמו HTC, סמסונג ואפל חטפו ממנה את אור הזרקורים והחלו למכור מכשירים מתקדמים לכל העולם, ללא כל תחרות ממשית מצידה.

את השינוי בגישתה היינו אמורים להרגיש בעקבות שיתוף הפעולה עם אינטל, שהוליד מערכת הפעלה המיועדת למסכי מגע, אלא שתוך פחות משנה, חזרה בה החברה ובחרה בווינדוס-פון ובמיקרוסופט על פני מיגו ואינטל, ורק לאחרונה השיקה את הסמארטפון הראשון מתוצרתה שנולד מהשותפות החדשה הזאת.

מקור: תמונות מסך מאתר החברה, עיבוד תמונה

במסגרת אירוע ה-Nokia World 2011, שנערך באוקטובר האחרון (ראו לייב בלוגינג כאן), חשפה נוקיה את הגל הראשון של מכשירים שנכנסים לשוק מאז הכרזת החבירה שלה למיקרוסופט. באירוע הוכרזו המכשירים: נוקיה לומיה 800, נוקיה לומיה 710, ונוקיה אשא (Asha) במספר דגמים. כבר באירוע הנוקיה וורלד הדגישה החברה כי היא אינה מכוונת לשווקים הגדולים של מדינות המערב, אלא מתמקדת במדינות מתפתחות, בדגש על שווקים מתפתחים ביבשת אמריקה הדרומית, באסיה והמזרח הרחוק בפרט.

המערב כבר לא רלוונטי עבור נוקיה

בכך, למעשה, מדגימה נוקיה, כי בפועל קברניטיה החליטו לוותר על התחרות במדינות המערב, והיא מעדיפה לנצל את היתרון היחסי שיש לה בייצור מכשירים פשוטים ('טיפשופונים'), ולפנות איתם לשווקים המתפתחים במדינות המזרח. דברים ברוח זאת נאמרו על-ידי קברניטי החברה במסגרת אירוע הנוקיה וורלד האחרון. בהקשר זה יש לציין, כי לנוקיה יתרון משמעותי על מרבית יצרניות הסמארטפון המובילות בכל הקשור לייצור מכשירים פשוטים ועמידים. לאפל, HTC, ורבות אחרות, אין כלל מכשירים שיכולים להתמודד בקטגוריה הזו. סמסונג, שנחשבת היום ליצרנית הסלולר הגדולה בעולם, היא חברה מספיק ותיקה בשוק כדי שיהיו לה מכשירים מהדור הישן בארסנל, ויכולה באמת להתמודד מול נוקיה בשווקים המתפתחים.

לאור הפנייה הברורה שלה לשווקים המתעוררים וזניחתה המוחלטת של מדינות המערב והשווקים בהם עולם הסלולר כבר מתקדם, ויש שיאמרו רווי, האם נוקיה עדיין רלוונטית, ללקוח ישראלי, אמריקני או אירופאי? לא ברור בכלל. התשובה עוד יותר מתערערת כאשר צופים באחד הסרטונים שהעלתה נוקיה במהלך הימים האחרונים לערוץ היוטיוב שלה, תחת הכותרת "המהות החדשה של נוקיה". כשאתם צופים, תנסו לשער כמה מהסצנות שבסרט מתארות זירות מהמזרח הרחוק או ממדינות מתפתחות ברחבי העולם, לעומת כמה בוודאות זיהיתם מאתרים במערב.

וידאו: "המהות החדשה של נוקיה"

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: