מן הפח אל הנחת; עוקרים מהודו לתאילנד [סטארטפיסט מסביב לעולם]

שנייה לפני שהוא נוטש את הודו דברים מתחילים להשתבש. אמיר ולד, סטארטפיסט מסביב לעולם, עוזב את הודו אחרי חצי שנה ומגלה בתאילנד גן עדן ליזם הנודד

תמונה: דגלי תפילה טיבטים מהווים השראה לפיתוח קולנקט בדאראמסאלה

זהו יומן המסע של אמיר ולד, הסטארטפיסט והיזם שמאחורי הסטארטאפ הישראלי Colnect, אשר פיתח רשת חברתית לאספנים. לקיץ 2011 יצא אמיר למסע חובק עולם, אך הוא ממשיך לנהל את החברה והשירות וחוויתיו השונות במהלך המסע יתפרסמו כאן בניוזגיק תחת סדרת הפוסטים "סטארטפיסט מסביב לעולם".

חודש במעוזו ההררי של הדאלאי לאמה היה סביבת עבודה נהדרת עבורי. אוויר הרים צלול, אוכל טיבטי טעים, אינטרנט מהיר ב-3G וכמות סבירה יחסית של הפסקות חשמל ומים. בהודו, כשהכל נפלא זה אומר שמשהו עומד להשתבש. כרטיס הסים שלי בוטל כמה ימים לפני שעזבנו למקדש הזהב באמריצאר. איך ביטול של כרטיס סים שהיה פעיל חודש עוזר למלחמה ההודית בטרור הוא עניין שההגיון שלי לא הצליח לפתור. אבל לנסות להפעיל יותר מידי היגיון, או חס וחלילה לנסות לפתור איתו דברים, הוא מנהג גרוע בהודו. את הודו צריך לקבל, לא לאתגר.

ביום האחרון בהודו, בין סוטים (נראה ששיא השחרור המיני במדינה הוא לדבר עם נשים לא הודיות) לרמאים (שקרים טפשיים, "טעויות" בעודף ושאר רמאויות שגרתיות) לסתם אנשים שאינטיליגנציה היא לא הצד החזק שלהם (כגון שומרים בכניסה לשדה התעופה שממציאים חוקים שהשומרים בשער הבא לא שמעו עליהם), נגנב לזוגתי האייפון שלה. לא הייתה לה אפליקציית איתור מה גם שקבוצת הגנבים המקצועית מהמטרו של דלהי, שהצפיפות בו לא הייתה מביישת את הרכבות לאושוויץ, וודאי מחקה את התכנים על המכשיר תוך פחות משעה מאז שהגנב פתח את הרוכסן בתיק בו היה המכשיר. מעניין אולי לציין שהרוכסנים האחרים לא נפתחו כלל וכן שיש שיקוף תיקים בכניסה למטרו. הייתכן שלעובדי האבטחה יש השלמת הכנסה? בניסיון לאופטימיות, ארשום כי כבר מזמן המלצתי לה לעבור לאנדרואיד. האייפון עשה לנו הרבה צרות: לא ניתן להחליף סוללה, מיקרו-סים לא קל להשיג בהודו ועד שהשגנו, האפשרות להוט-ספוט הייתה חסומה. אני בכלל בעד לזרוק מכשירים שאין בהם את הכפתור הטריוויאלי של "אחורה".

שעות בודדות במטוס ו…. סיאם

תאילנד היא עולם אחר. מהרגע שנחתנו היינו בהלם תרבות. אחרי קרוב לחצי שנה בהודו היה קשה לעכל שאנחנו עדיין במזרח אסיה. הכבישים בבנגקוק טובים מאלו שבישראל, הרחובות נקיים יותר מאשר בתל-אביב, האוויר מזוהם בגזי הפליטה של כלי רכב ממונעים ולא של מעלי גירה ההולכים להנאתם על ארבע רגליים. התאילנדים, בניגוד להודים, לא מסתכלים על כל זר כאילו הוא חייזר שבא לביקור מאחת הספירות בהן שיווה יושב על צ'ילום עם פארווטי.

אינטרנט זמין ברוב המקומות בקלילות, קל מאוד להשגה ומהיר לאללה. רוב מקומות הלינה ומרבית המסעדות מציעים ווי-פיי חופשי כך שיצא לי מעט מאוד להשתמש ב-3G. בחלק מהמקומות בהם התאכסנתי האינטרנט הגיע למהירויות שבארץ לא יצא לי לחוות. להשיג כרטיס סים מקומי היה עניין של לבחור אחד ולשלם עליו. בהודו, לשם ההשוואה, מילאתי טפסים ארוכים לקבלת כרטיס סים והמתנתי שעות או ימים שיפעילו אותו, מקווה שלא יחסמו גם אותו מאיזו סיבה מונפצת של "מלחמה בטרור" לפני שאעבור למדינה הבאה בהודו (הודו, בדומה לארה"ב, מחולקת למדינות) ואצטרך להחליף לאחד אחר בכל מקרה.

כשמוסיפים לטובת ממלכת סיאם המחודשת את רמת החדרים שלא תבייש את מערב אירופה והאוכל הטבעוני הטעים בכל פינה (קוקוסים נפלאים, מיצי פירות טריים, ירקות מוקפצים), חייבים להודות שתאילנד מהווה בסיס מוצלח בהרבה, מכל בחינה כמעט, ליזם נודד עם מחשב נייד. כל זה עוד לפני שהתחלתי לדבר על הנופים המקסימים והשקט בכפרים הקטנים.

הצד המעט בעייתי הוא הויזה למדינה. ניתן לקבל ויזת תייר לחודש בחינם או לחודשיים בתשלום בכל כניסה למדינה, מה שגורם ללא מעט אנשים שמיקמו את עצמם בתאילנד לעשות VISA RUN תכופות. עושה רושם שחלפו הימים בהם, בתוספת של בקשיש לסוכנות נסיעות, הדרכון היה עושה את הטיול מחוץ למדינה ובחזרה ללא הבעלים שלו.

תמונה: גם בתאילנד יש לפרוגנקטור מעריצים

פגישות עסקים על מוקפץ תאילנדי

בבנגקוק נפגשתי עם אספני טלכרטים נכבדים בקולנקט. האחד, גרמני בשם קארל שחי כמה חודשים בשנה בתאילנד כבר שנים רבות, אירח אותנו בדירה הנוספת שלו בפאטאיה. שמחתי לדעת שלפאטאיה יש מה להציע מלבד זנות. במחירים של הדירות בתאילנד קארל העדיף שתהיה לו עוד דירה לאורחים. עלותן של שתי הדירות, מרחק כמה דקות הליכה מהחוף, היא בסדר הגודל של מחסן רעוע בפאתי תל-אביב.

קארל הוסיף עשרות אלפי טלכרטים לקטלוג הטלכרטים הגדול בעולם של קולנקט ונראה שהמקלדת עוד נטויה. מדהים לפגוש פנים אל פנים את העוזרים המרכזיים בקולנקט ולהתרשם מהמוטיבציה והדבקות במטרה שלהם. כיום יש מעל 444 אנשים שקיבלו כוכבים על עזרתם באתר ואני חייב להודות שבלי המתנדבים, קולנקט היה יכול להיות רעיון נחמד לאיזו מגירה לכל היותר.

בפגישה פנים אל פנים אל מחשב, קל יותר לקבל משוב וחלק מהדברים שהפריעו לקארל, היו ממש קלים לטיפול עבורי ברגע שיכולתי להקדיש להם תשומת לב. את סומבאט, אספן טלכרטים תאילנדי נלהב, פגשתי בבנגקוק. הוא חבר בקולנקט שנים רבות ועשה רבות למען הטלכרטים התאילנדים בקולנקט. גם הוא שמח להצטלם עם פרוגנקטור.

כפר פסטורלי ופסבדו היפי – המשרד החדש

צ'אנג מאי, בירת צפון תאילנד, היוותה בסיס נחמד ונוח. כעיר היה קל לקבל בה את כל השירותים הנחוצים (הויזה לסין מוכנה למי שתוהה לאן הלאה) והאווירה בה נעימה יותר מהרעש של בנגקוק. עושה רושם שלא מעט זרים בחרו בה כבסיס לשהות ארוכת טווח בתאילנד אך באופן אישי העדפתי את פאי. מדובר במקום עם כ-3,000 תושבים ואין סוף תיירים. על אף התיירות המופרזת, מצאנו מקום שקט בפאתי הכפר עם אינטרנט מהיר בטירוף. בחצר האחורית נהר עטוי חבצלות מים והמוני פרפרים וציפורים ובמרחק דקת הליכה מהרחוב הראשי עם כל המסעדות והחנויות. פאי הייתה נהדרת אך הויזה נגמרה ואם הייתי נשאר במקום אחד, לא הייתי יכול להכין לכם את הפוסט הבא על לאוס.

אמיר ולד

אמיר ולד הוא היזם שמאחורי הסטארטאפ הישראלי Colnect, רשת חברתית לאספנים. היום הוא מטייל מסביב לעולם ומנהל את החברה מהפינות הכי נדחות בגלובוס.

הגב

6 תגובות על "מן הפח אל הנחת; עוקרים מהודו לתאילנד [סטארטפיסט מסביב לעולם]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אוריב
Guest

תענוג לקרוא :)

Ori Mishi
Guest

אתה משקיע ומפתח באתר של אספנים של משהו שפס מהעולם, צץ ונעלם תוך פרק זמן קצר בהסטוריה של התקשורת. לפחות אתה עדיין נהנה להסתובב
נראה שאתה עדיין נהנה מאותם דברים שנהנת לפני עשר שנים ובאותה הדרך. אגב מה ארע לציוד הצלילה שלך?

Amir Colnect Wald
Guest

בקולנקט כיום 15 קטגוריות (בקרוב עוד) ואת חלקן אנשים אוספים לפחות מאז זמני האימפריה הרומית (מטבעות) או לתקופה קצרה של כ-160 שנים (בולים). גם אנחנו צצים ונעלמים בעולם תוך פרק זמן קצר, לא אומר שאי אפשר להינות מזה :)
ציוד הצלילה עדיין בדירה הקודמת, מישהו רוצה לקנות ציוד איכותי במצב מעולה? :)

Amir Colnect Wald
Guest

בקולנקט כיום 15 קטגוריות (בקרוב עוד) ואת חלקן אנשים אוספים לפחות מאז זמני האימפריה הרומית (מטבעות) או לתקופה קצרה של כ-160 שנים (בולים). גם אנחנו צצים ונעלמים בעולם תוך פרק זמן קצר, לא אומר שאי אפשר להינות מזה :)
ציוד הצלילה עדיין בדירה הקודמת, מישהו רוצה לקנות ציוד איכותי במצב מעולה? :)

David Alloul
Guest

אמיר אם לא תמצא קונה אני יכול לזכות אותך במצווה נוספת ולקחת את זה וזה יחשב כמצווה ענקית

Amir Colnect Wald
Guest

תודה על ההצעה אבל קולנקט לא למכירה :)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: