אינטרנט אקספלורר 9 נגד העולם

סבב ההתכתשות האחרון בין מוזילה למיקרוסופט עוסק בנושא מידת העדכניות של אקספלורר 9 לעומת פיירפוקס 4. זהר ארד מרחיב על סוגיית העדכניות של אינטרנט אקספלורר 9

מוזילה פרסמה השבוע פוסט חוצב להבות המתעסק בשאלה “האם אינטרנט אקספלורר 9 הוא דפדפן מודרני או לא“, שמסקנתו היתה שאקספלורר 9 הוא “צעד בכיוון הנכון“. במסורת החבטות המקוונת, מיקרוסופט לא נשארה חייבת ופרסמה בתגובה פוסט המנסה לצנן את קיתונות הביקורת הלוהטים ומסביר מדוע אקספלורר 9 הוא מודרני בעליל.

צילום: flickr, cc-by, smemon87

לא פלא שסבב החלפת המהלומות הזה מתרחש כעת, זמן קצר לפני שחרור גרסאות חדשות הן לפיירפוקס והן לאקספלורר. זהו אותו משחק מוכר בין שני זאטוטים בני חמש שצועקים אחד על השני “הצעצוע שלי יותר טוב משלך“.

מוזילה מצידה טוענת שעדכניותו של דפדפן נמדדת בתמיכה בתקנים העדכניים ביותר של טכנולוגיות הפיתוח לדפדפנים (HTML, CSS, Javascript) כפי שהוגדרו ע”י ארגון ה W3C. לחיזוק טיעוניה מביאה מוזילה תוצאות מבחנים בלתי-תלויים המראים את תמיכתו הירודה של אקסלפורר 9 בתקני HTML5 ו CSS3 בהשוואה לפיירפוקס ומסיקה שישנה עוד כברת דרך לפני שנוכל לכלול את אקספלורר בפנתיאון הדפדפנים המודרנים.

מיקרוסופט מצידה, מתעלמת מעט משלל הטיעונים של מוזילה ומסיטה את מרכז הכובד של הדיון לחוויית המשתמש, אותה היא מציגה כאבן בוחן למידת עדכניותו של הדפדפן. זו אולי טקטיקה זולה אבל לטענת מיקרוסופט השיפורים שהוכנסו באקספלורר 9 משפרים משמעותית את חווית הגלישה בו ולכן, למרות התמיכה הירודה בתקנים עדיין מדובר בדפדפן טוב, זריז שיכול להתמודד עם יישומי-אינטרנט מודרניים היטב.

אז למי יש צעצוע יותר טוב?

במידה מסויימת אני נוטה להסכים עם שני הצדדים. הן חוויית גלישה טובה והן תמיכה בתקנים העדכניים מהווים קריטריונים מרכזיים בהגדרת מידת העדכניות של דפדפן. העניין הוא ששני הקריטריונים הללו אינם יכולים להמצא בנפרד זה מזה. דפדפן מודרני חייב הן להעניק חווית גלישה טובה והן לתמוך בתקנים העדכניים כדי להציג יישומים מקוונים באופן העשיר והנכון ביותר. אי לכך, הטיעונים של מוזילה ומיקרוסופט אינם סותרים זה את זה אלא נותנים לנו תמונה שלמה יותר לגבי מידת העדכניות (או אי-העדכניות) של אקספלורר 9.

אם נשקלל את טיעוני שני הצדדים, נגלה שאקספלורר 9 הוא אכן דפדפן המבטיח חווית גלישה טובה ומהירה עם תמיכה בהאצה גרפית וניצול מיטבי של משאבי החומרה של המחשב אך נופל מהמתחרים בתמיכה נאותה בתקני HTML5 ו CSS3. במילים אחרות (בנוסח “גבעת חלפון”) – “לא דובים ולא סולר, מקסימום, חולר“.

האמת, זו לא כזו הפתעה גדולה, אבל עדיין נדרשת כאן התייחסות מכיוון שאקספלורר, על גרסאותיו השונות, הוא הדפדפן עם נתח השוק הגדול ביותר.

הבעיה המרכזית לדעתי בכל סוגיית “אינטרנט אקספלורר מול העולם” היא לא בכמה מהתקנים הוא תומך או האם יש האצת חומרה, ריבוב נימים, חילוץ אניצים או כל שם מומצא אחר לפיצ’ר העדכני האחרון שישרת את מסע יחסי-הציבור של מיקרוסופט. סוגיות התמיכה בתקנים וחוויית המשתמש הן פועל יוצא של סוגיות בסיסיות יותר עליהן מיקרוסופט לא נותנת מענה הולם.

הדפדפן ומערכת ההפעלה

הבעיה הראשונה של אקספלורר ומיקרוסופט היא שאקספלורר הוא חלק אינטגרלי ממערכת ההפעלה ולא רכיב חיצוני שמותקן עליה. הקושי בצימוד המופרך והמיותר הזה הוא שרכיבים פנימיים של הדפדפן מושתתים על רכיבים המשותפים למערכת ההפעלה ומושפעים מהם ביציבות, אבטחה ועדכניות. במילים אחרות, יש תלות בין שתי מערכות לא קשורות המקשה על טיפול נאות בכל מערכת בנפרד. אגב, גם אפל עושים את זה, אבל הם לפחות עושים את זה קצת יותר טוב.

מה זה אומר בפועל? נניח שמחר מיקרוסופט רוצים לעדכן את תשתית הטיפול ב-AJAX של אקספלורר, הם לא יכולים, כי התשתית הזו קשורה בעבותות לתשתית ה XML של .NET וזה אומר שצריך לעדכן קודם את התשתית של .NET ורק אח”כ את של אקספלורר.

עדכונים שוטפים

נראה שבשל יחסי הגומלין המעוותים בין אקספלורר לחלונות, מיקרוסופט לא מצליחה לשחרר עדכונים שוטפים לדפדפן בקצב שגוגל ומוזילה משחררות, ובאופן שאינו תלוי בעדכוני מערכת הפעלה. כדי לתת קצת פרופורציות, כרום מתעדכן ברקע ומסמן למשתמש מתי צריך לאתחלו כדי להחיל את העדכון. אקספלורר מתעדכן עם מערכת ההפעלה (תהליך די מפחיד בחלונות) ויש סיכוי שהמשתמש יצטרך לאתחל את המחשב כדי להחיל את העדכון.

דפוס העדכונים הזה (שאגב נכון גם לגבי ספארי ואפל) מונע עדכון תדיר של הדפדפן ושחרור תמיכה בפיצ’רים חדשים בצורה חלקה ושוטפת. אני צריך לסמוך על יצרן מערכת ההפעלה שישחרר את העדכונים הרלבנטיים למערכת ההפעלה (ולא רק לדפדפן חלילה) ועל המשתמש שיעיז לעדכן את מערכת ההפעלה שלו כדי לקבל את העדכון אחרון של אקספלורר, שלרוב מכיל רק עדכוני אבטחה ותוכנה, בלי פיצרים חדשים.

התוצאה היא כמובן שאקספלורר נשאר תמיד מאחרי כולם וגורר את האינטרנט אחריו.

מלחמת האגו

בעיה נוספת של מיקרוסופט היא בעיית האגו. קשה להם להודות שהם טעו. סילברלייט לדוגמה היא טכנולוגיה מיותרת שנוצרה כתחרות לפלאש (כי “גם אנחנו רוצים צעצוע כזה”) ועכשיו עוברת הסבה ל HTML5. בכל הנוגע לאקספלורר, מיקרוסופט קצת איחרו את הרכבת בגלל XP ואספלורר 6. במקום להודות שהם טעו, לאסוף את שברי האגו מהרצפה ולקחת את WebKit כמנוע לדור הבא של אקספלורר, מיקרוסופט מתעקשת לפתח טכנולוגיה חדשה משלה, שכמובן לא מצליחה להתחרות במה שיש היום בשוק ועדיין חולה בהרבה המחלות של הדורות הקודמים.

בעידן האינטרנט הנוכחי כבר פחות אכפת מ-JScript או מ-filters ובטח שמ-ActiveX ומ-Windows Media. זה בכלל לא משנה אם הטכנולוגיות הללו טובות או לא, הן נהיות פחות ופחות רלבנטיות כי שאר הדפדפנים, שלא תומכים בהם מצאו פתרונות אחרים שעובדים. במקום לשחק יפה עם שאר הילדים בגן, מיקרוסופט מתעקשת להמציא צעצוע משלה שאף אחד מהילדים האחרים לא יכול לשחק איתו וצועקת בקול רם שהצעצוע שלה הכי טוב כי “יש לו חווית משתמש משופרת”, תוך רקיעת רגליים ברצפה כי אף אחד מהילדים האחרים לא משחק איתה.

השורה התחתונה היא שאפשר ליצור טכנולוגיות משלימות לדפדפן בלי קשר לדפדפן עצמו וכל עוד הטכנולוגיות הללו יהיו הן טובות ומתאימות והן מזמינות ופתוחות כדי שיקל לאמצן ולהטמיען בקלות, הרי זה משובח. לא צריך לקשור בחבל את Windows Media (או כל טכנולוגיה קניינית אחרת) לדפדפן. זה ממש לא קשור ולא נחוץ. רוצים Windows Media, שכנעו את העולם שזו הטכנולוגיה הטובה ביותר ע”י פתיחתה והפצתה אך אל תכריחו את העולם להשתמש בה כי לא הותרתם ברירה.

קהילת המפתחים

הנקודה החשובה ביותר לדעתי בסאגה הזו היא ההתעקשות העיוורת של מיקרוסופט להעניש את קהילת המפתחים הרלבנטית חזור והענש.

זה באמת לא ממש משנה כמה אקספלורר 9 מודרני כי גם כך תעבור יותר משנה עד שרוב המשתמשים הממוצעים יתקינו אותו, וגם כשהם כבר יתקינו אותו הם לא ממש ירגישו בהבדל. המלחמה העיקרית היא לא על מחשבו של המשתמש הפשוט, כי הוא לרוב לא מקבל החלטות מודעות לגבי סוג וגרסת הדפדפן בו הוא משתמש. המלחמה היא על שוק המפתחים שבונים את היישומים המקוונים לדפדפנים השונים (כולל שוק המובייל כמובן).

בשוק זה, הכולל את מפתחי צד-הלקוח והמעצבים הגרפיים, יש לרוב טינה עזה כלפי מיקרוסופט מכיוון שהעבודה עם גרסאות אקספלורר השונות הן בבחינת סיוט אחד ארוך. כאן התמיכה בתקנים האחרונים היא רלבנטית מאין כמוה, והשוק נוקט כיום בגישה שנוטה לתמוך פחות טוב באקספלורר פשוט בגלל שיש חלופות טובות יותר. הרבה יותר קל לפתח תוכנה לדפדפן שעובדת סביר על אקספלורר ומצויין על כל שאר הדפדפנים מאשר להלחם בדפדפן הארור הזה חזור והלחם. אין פינות עגולות והצללה? לא נורא, העיקר שאפשר להעלות את האתר ולהשתמש בו. אין תמיכה טובה ב Cross-Domain AJAX? לא נורא, נשתמש בפלאש ושיעבוד יותר לאט. מי שסובל בסוף הם כמובן משתמשי הקצה שיקבלו חוויה מנוונת, למרות שלל השיפורים המהוללים של חוויית המשתמש באקספלורר 9.

אקספלורר 10

אם אני הייתי צריך להחליט איך יראה פרוייקט אקספלורר 10, הייתי מאמץ את הנקודות הבאות:

  • זניחת מנוע Trident וספיחיו לטובת WebKit עם או בלי V8 תוך הכרה ביתרונות פרוייקט WebKit כפרוייקט עצמאי שנהנה מתמיכה הן של אפל והן של גוגל ומבטיח מנוע עדכני, יציב ומודרני ללא הסכנות של תלות והשפעה שלילית מגורמים מסחריים
  • הפרדה מוחלטת בין חלונות לדפדפן אקספלורר והטמעת מנגנון עדכונים נוסח פיירפוקס וכרום שאינו תלוי בעדכונים ממערכת ההפעלה
  • פיתוח כלי עזר למפתחים המבוססת על כלי העזר הנמצאים ב WebKit כדי להעניק יכולות debugging מקסימליות למפתחי הממשקים
  • פיתוח תשתית תוספים מבוססת HTML, CSS ו Javascript
  • פיתוח גרסת מובייל חוצת פלטפורמה
  • תמיכה בכל מערכות ההפעלה הנפוצות
  • מיצוב אינטרנט אקספלורר כפלטפורמה מובילה בתחום הדפדפנים ע”י קידום ופיתוח טכנולוגיות תקניות ופתוחות המבוססות על תקני ה W3C ותקנים משלימים בתחום המדיה

כמובן שלא צריך להיות נביא כדי לנחש את הסיכויים שפלא כזה יקרה במהרה בימינו. לא נותר לנו אלא להיזכר במילות השירים “חלום כחול” ו”רבותי ההיסטוריה חוזרת” ולהתרפק ברוך על העבר.

זהר ארד

צעיר נצחי, קיבוצניק שהדרים לעיר הגדולה, מפתח ווב וחובב טכנולוגיות מושבע. מעדיף הכל פשוט, מינימליסטי ועובד טוב ומשתדל להמנע מדברים עם הלוגו של מיקרוסופט ונהגי מוניות כעסנים. אוהב הרבה דברים חדשים ונוצצים, ספרים, פפאיות ומוזיקה מהחנות (בדיסק המקורי). מתנודד תדיר בין אקזיסטנציאליזם לאינדיבידואליזם ונכון להיום עדיין אוחז ב-fetish לא מוסבר לצבים.

הגב

16 תגובות על "אינטרנט אקספלורר 9 נגד העולם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יניב
Guest

מה שונה החזון שלך של אקספלורר 10 מגוגל כרום?

LightningIsMyName
Guest
וואו. אחרי המאמר חוצב הלהבות הזה נגד מיקרוסופט, אני הולך לצאת מעט להגנתה למרות שאני חובב מושבע ומפתח של קוד פתוח (מה שישמע לחלקים מסויימים באוכלוסיה כסתירה). אני מפתח קוד פתוח, ואני עושה את זה בווינדוס (למרות שגם אני משתמש בלינוקס מדי פעם). אהבתי ואני עדיין אוהב את הפשטות במערכת ההפעלה שלהם, וכמו כן בדפדפן. אני לא צריך אתר של עשרות אלפי תוספים לדפדפן שלי. אני לא צריך שהדפדפן שלי יתעדכן כל שני וחמישי כי “יש משהו חדש וטוב” – אני רוצה לדעת שברגע שיש לי משהו שעובד (ונכון, עם מיקרוסופט זה עשוי לקחת קצת זמן) הוא ישאר כזה ולא… Read more »
אור
Guest

אני מתנצל, אבל חצי תגובה שלך בכלל לא רלוונטית. אם כרום, אופרה ופיירפוקס יכולים להיות בלתי תלויים במערכת ההפעלה ועדיין לספק את כל ה”פיצ’רים” שאתה מדבר עליהם.. אין שום סיבה שמייקרוסופט לא תעשה זאת.

דוד קודיש
Guest

המלחמה הבלתי נגמרת הזו מאוד הזויה כיוון שעם כל הכבוד לניואנסים – אין חדש תחת השמש. לכולם יהיה הכל ואם לא עכשיו אז בגרסא הבאה. זה טוב שכולם מיישרים קו עם הסטנדרטים אבל זה גם אומר שתהיה פחות חדשנות פורצת דרך.

הבעיה העיקרית עם אקפלורר 9 הוא שהוא תומך רק ב WIN7 דבר שמאוד יגביל את התפוצה שלו עד שהארגונים הגדולים ישדרגו.

מסכים שהחיבור למערכת ההפעלה הוא יותר חסרון מיתרון. בעולם שהולך יותר ויותר למערכת הפעלה רזה ופשוטה כשהכל קורה בענן / בדפדפן, החיבור למערכת הפעלה בעייתי

דור
Guest

אחלה כתבה

אור
Guest

אני תמיד אוהב לקרוא את הכתיבה שלך.

מה שיותר מעצבן בכל הסיפור הזה הוא העובדה שהדפדפן לא יהיה זמין לXP (וכנראה גם לא 10 שיבוא אחריו) כשברור לכולם שXP לא תיעלם מהעולם בקרוב, ואיתה גם לא המשתמשים.

בתור מפתח, לא אכפת לי שתהיה תמיכה בהאצת תלת מימד, כאשר ל35% מהאינטרנט לא תהיה תמיכה ב border-radius.
בשיטתיות, הם מעכבים את ההתקדמות האינטרנט, וחבל.

יודהיודה
Guest

בדיוק כך. כל הדיון הזה כמעט עקר כאשר IE9 דורש WIN7 ומעלה – כי עדיין כולנו נצטרך להמשיך לתמוך ב-IE8 ומטה למשך שנים…
כך שאם יש משהו ש-MS טעו בו בענק – זו חוסר התמיכה ב-XP. רק על זה הם ייענשו ע”י משתמשים שיותר ויותר יעברו לדפדפנים, אהמ, מודרניים.

מה זה חשוב
Guest
משתמע מהכתבה כאילו שהדפדפנים של מוזילה מבוססי webkit. אני אישית חושבת שמה שמיקרוסופט עושה למפתחי ווב ובסופו של דבר, כמו שציינת גם לכלל משתמשי האינטרנט הוא אשכרה למשוך את העגלה אחורה. בחיאת ראבאק, יש תקן, כולם עובדים (בערך) על אותו תקן- הפסדתם משפט אנטי טראסט על הקייס הזה של קידום מוצר (גרוע) תוך ניצול מונופול ועדיין אין לכם מספיק מחויבות ציבורית בשביל ללכת עם הציבור שהגוף שמייצג אותו מבחינתי הוא W3C. מצד שני אני מגיל 10 מחכה לראות את מיקורוסופט נופלת ואם זה לא קרה עד היום… אז כנראה שבתור מפתח אין לי ברירה ונקודת ההסתכלות העיקרית שלי היא IE8… Read more »
דרופל מן
Guest

אהבתי את הכתבה ואת הדיון בתגובות. אוסיף רק שגם אני מפתח על חלונות ואוהב את המערכת באופן כללי ומסכים שאין צורך שאיכספלורר יהיה קרוס-פלטפורם. בשביל זה יש דפדפנים מודרניים ;)

אמיר סימן טוב
פרקטיקול – לומדים קוד פתוח

זהר ארד
Guest

הסיבה שהעלתי את נושא חציית הפלטפורמה היא בגלל שוק המובייל. אסטרטגית זה השוק הבא שצריך לכבוש ודפדפן שעובד היטב על הרבה פלטפורמות יכול לעשות זאת. לגוגל ופיירפוקס יש כזה דבר וזה רק עוזר לדעתי לקדם את אימוץ התקנים ופיתוח היישומים.

מיקרוסופט כן יכולה להיות רלבנטית וכן יכולה לתרום הרבה מהידע והמרץ שלה, היא פשוט צריכה לעשות זאת עם המפתחים ובלי טכנולוגיות סגורות.

Vedder
Guest

שאלה : בשביל מה צריך אינטרנט אקספלורר ??

תשובה : בשביל להוריד פיירפוקס !!!!

תום
Guest

ניטפוק קטן – באקספלורר 9 מנוע הדפדפן הוא צ’אקרה, לא טריידנט.

איתי ברנר
Guest

בשורה התחתונה, השאלה מבחינת הקהל הרחב וחלק לא קטן מבוני האתרים היא אם אקספלורר 9 יציג אתרים כמו שצריך או ששוב נצטרך להתאים כל אתר לאקספלורר 7,8 ו 9 בנפרד, או לגרום ל9 לעבור למצב תאימות של 8…

יוסי-יוסי
Guest
חצי + חצי + חצי = שלם. השלם של מוצר מסוגו של דפדפן מורכב מהרבה יותר ממאה אחוזים. כאן זה לא 1+1=3 אלא בכיוון שהתחלתי איתו, 1+1+1=2 אופרה לדוגמה מגיע בחבילה מרשימה במיוחד, גם מבחינת פיצ’רים וגם מבחינת חווית משתמש, פשוט תענוג! של דפדפן. והנתח שלו? עלוב. מה שאומר שצריך יותר מזה.. קח את כרום, כל חודשיים גרסה חדשה. ומי באמת זוכר מה היה קודם? מי באמת מודע למידת השינויים? רוב המשתמשים לא. לכרום יש תדמית של דפדפן עם ביצועים נפלאים. בדיקה אמיתית של הדפדפן בגלישה “טבעית” מראה שאין יתרון גדול. ועדיין, הנתח שלו עולה בהדרגה והתמדה. אפילו הסכם הרישוי… Read more »
אור
Guest
אתה צודק לגבי מותג, אבל בקשר לכרום זה כן מורגש. כרום הוא דפדפן פשוט מהיר. אני לא יודע באיזה מחשב אתה משתמש שאתה לא רואה הבדל, אבל במחשב עגלה שיש למסעודה משדרות מרגישים את ההבדל מהשנייה הראשונה. אני עדיין משתמש בפיירפוקס, רק כי חסר לי ה User-Agent סוויצ’ר שיש בכרום. ואני משתמש בכרומיום, ד”א. אם קראת, או לא, את הסכם המשתמש של כרום זה לא משנה כי כנראה שלא קראת את הסכם השימוש של אינטרנט אקספלורר שהוא לא כל כך רחוק ותלוי ב”סימונים” שלך בהתקנה (שכברירת מחדל מסומנים) יכול להיות אפילו גרוע יותר. לגבי מנוע הרינדור וניהול הDOM. אני לא… Read more »
ר.מ
Guest

במקום מיקרוסופט הייתי בכלל משנה את השם – למותג אקפלורר יש תדמית זקנה ושלילית.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: