HTML5, פלאש ותקנים פתוחים

HTML5 שוב עולה לכותרות בדיונים לגבי הרישוי לפורמט הוידאו H.264 והיותו תחליף ראוי לפלאש של אדובי. זהר ארד בוחן לעומק מה צופן העתיד של HTML5

W3C

W3C

הרשת שוב רוחשת בזמזומים אודות HTML5 – התקן הבא לבניית אתרי אינטרנט שעתיד לרשת את התקנים הנוכחיים XHTML 1 ו HTML4 אי שם בין מועד סיום הטיוטה הרשמית בשלהי 2012 למועד סיום כתיבת התקן המשוער ב 2022.

החשיבות הרבה של תקן HTML5 היא הרענון המבורך לו זקוקה שפת HTML שלמעשה לא עודכנה באופן משמעותי בעשור האחרון, בעוד שטכנולוגיות האינטרנט אצו להן קדימה והרגילו אותנו המשתמשים לצפות לפונקציונליות וחוויה עשירות מאתרינו המקוונים. ה W3C, הגוף האחראי על קביעת התקנים האינטרנטיים (בהם נכלל גם תקן HTML) שם לו למטרה להפוך את HTML5 לתקן התומך בכל הפנים הדרושים ליצירת יישומים אינטרנטיים עשירי ועתירי חוויה (Rich Internet Applications), ואמור לכלול תקנים לתמיכה בוידאו ואודיו, אנימציה, תקשורת שרת-לקוח משופרת, אחסון נתונים בלתי-מקוון ועוד שאר ירקות שמפתחי ומעצבי האתרים משתוקקים להם זה קרוב לעשור.

מהמטרה הנ”ל של ה W3C לגבי היכולות העשירות של HTML5 משתמע שברצונם למעשה ליצור אוסף תקנים פתוחים שיהוו תחליף נאות וראוי לפלאש וסילברלייט הקנייניות ואכן, יש דברים בגו, בעיקר משום שה W3C הינו גוף העוסק בתקינה פתוחה ולא בטכנולוגיות קנייניות וזו גדולתו וכוחו (שוו בנפשכם מה היה קורה אם טכנולוגיות האינטרנט היו קנייניות ובבעלות גוף מסחרי אחד ויחיד). מבחינת ה W3C (ואחרים, כמו קרן מוזילה המפתחת את שועל-האש היקר), קידום טכנולוגיות פתוחות על-פני טכנולוגיות קנייניות הוא בבחינת לחם-חוק משום שהאינטרנט שייך לכולם ולא רק לקומץ חברות בעלות עניין מסחרי. אולם, ברור לכולנו שמטרות נעלות לחוד ומציאות לחוד. למרות שבניגוד לעבר (הלא רחוק) בכל הנוגע ל HTML5 נראה שכל הגופים בעלי העניין (גוגל, אפל, מיקרוסופט, אופרה, מוזילה, אדובי ואחרים) משתפים פעולה בפעם הראשונה עם יוזמת התקינה של HTML5 הרי שלכל גוף מניעים משלו לגבי עתיד התקן הנובעים משיקולים מסחריים, חוקיים ואחרים.

אם ננסה, למשל, לעמוד על טיב המניעים של אפל, מיקרוסופט ואדובי בכל הנוגע ליכולות של HTML5 שעשויות להוות תחרות לפלאש (של אדובי) – אנימציה, וידאו ואודיו, נוכל לנחש ניחוש מושכל שאדובי תנסה לשמר את יכולותיו של פלאש על-פני HTML5 (אולי באמצעות פיתוח יכולות עדיפות כמו תמיכה משופרת בתלת-מימד), מיקרוסופט תנסה לשמר את יתרונות סילברלייט על-פני HTML5, אולי דרך התעקשות על תמיכה בפורמטים קנייניים לוידאו ואודיו באינטרנט אקספלורר, ואפל, שלה יריבות קדומה עם אדובי, תנסה לקדם יכולות אודיו ווידאו ב HTML5 המתבססות על MPEG4 הנתמך במערכת ההפעלה שלה ובכך לעודד אי-שימוש בפלאש.

הניחוש המושכל הנ”ל (מתחרז יפה, לא?) יוכל להאיר את עינינו באשר לטיב הצהרתו של סטיב ג’ובס, מנכ”ל אפל, שאמר לאחרונה בראיון ל Mac Rumors שפלאש היא טכנולוגיה רדופת-באגים ולכן אפל אינה תומכת בה וחיזק את טיעונו בכך שאמר שהעולם עובר לשימוש ב HTML5 (שכאמור, מביא יכולות שאמורות להוות תחרות לפלאש). למי שאינו מכיר את פרקי ההסטוריה, לאפל ולאדובי יש יריבות נושנה שחלקה לפחות קשור לאופן בו אפל שינתה את ממשקי התכנות למערכת ההפעלה שלה. אפל גם ידועה בתור חברה סגורה ומסוגרת שאוהבת לשלוט שליטה מוחלטת בטכנלוגיות שלה. מכיוון שלאפל אין שליטה על פלאש, העשוי להוות איום על מודל הרווחים שלה מחנות האפליקציות לאייפון (משום שפיתוח בפלאש אינו כפוף למגבלות שאפל מכתיבה על יישומי אייפון), לאפל אין שום אינטרס לתמוך בפלאש. בנוסף, ספארי, הדפדפן של אפל, תומך אמנם בוידאו ואודיו ב HTML5 אבל רק בפורמט H.264 הקנייני (השייך למשפחת MPEG4). כלומר אין כאן פילנטרופיה או פילוסופיה שהופכות את פלאש לטכנולוגיה רצופת-באגים, או את HTML5 למתחרה לפלאש (ולהפך). יש רק יריבות עסקית בין אפל ואדובי.

קל לראות אם כן, שלמרות מטרותיו הנעלות של ה W3C באשר לעתיד החוויה העשירה באינטרנט באמצעות HTML5, הסיפור לא פשוט כלל ועיקר. נושא נוסף הקשור לנ”ל הוא התנגדותה של קרן מוזילה לתמיכה בתקנים קניניים לוידאו ואודיו ב HTML5. תקן H.264 שנזכר לעיל הוא דוגמה לכך, וכן גם התקנים הקניניים של מיקרוסופט. אמנם, הגוף האחראי על הקניין הרוחני והרישוי למשפחת הפורמטים MPEG האריך לאחרונה את הרישוי לשימוש חופשי של משתמשי קצה במדיה המקודדת ב H.264 עד סוף 2015, אבל אין בהארכה זו הפיכה של פורמט הזה לחופשי מזכויות קניין. במילים אחרות, שימוש ללא רשיון (בין אם בכסף או בהיתר) בפורמט H.264 עשוי לחשוף את משתמשי הקצה (אנחנו) לתביעה על הפרת זכויות קניין מידי ה MPEG-LA, בעלי הזכויות על הפורמט. ולמה זה משנה? תשאלו. ובכן, YouTube ו Vimeo הכריזו לאחרונה שהן תומכות בניגון סרטוני וידאו באתריהם באמצעות תגית הוידאו של HTML5 ובפורמט H.264. אם לא יימצא פורמט החף מסכנה להפרת זכויות יוצרים, עשוי לקרות אחד משני דברים – או שמשתמשי הקצה של YouTube ו Vimeo יהיו חשופים לתביעה בגין הפרת זכויות קניין, או ש YouTube ו Vimeo יאלצו להסיר תמיכה ב HTML5 מאתריהן ובכך להחזיר את גלגל הקדמה לאחור. מיקרוסופט מצידה הודיעה שתכניס תמיכה בתגיות הוידאו והאודיו של HTML5 באקספלורר (גירסה 9?) אך תתמוך כמובן בפורמטים הקנייניים שלה (שלא עובדים על מקינטוש, לינוקס ושות’).

מצויידים במידע זה נראה שאנו בשלים לבחון את שאלת עתיד היריבות בין פלאש ו HTML5 מחדש. למיטב הבנתי ונסיוני, HTML5 אכן מבטיח עתיד מזהיר שיאפשר לנו, כשיגיע, לפתח בנקל יישומים עשירים לאינטרנט ללא צורך לשלם לאדובי על תוכנות יקרות ולהתקין תוספים (נפוצים ככל שיהיו) בדפדפנינו הרגישים. אגב, נקודת העלות הגבוהה של התוכנות הקנייניות וההגמוניה של אדובי בתחום זה הינה כואבת במיוחד פשוט מכיוון שעדיין אין אלטרנטיבה ראוייה כיום שעולה פחות. לכשיגיע עתיד ה HTML5 לסף ביתנו, נוכל אכן לבנות את כל שתחפוץ נפשנו, אך מכיוון שאנו נתונים לחסדיהן של יצרניות הדפדפנים היריבות, רוב הסיכויים שהתמיכה בטכנולוגיות המעניינות ביותר (וידאו, אודיו, האצה גרפית בדפדפן – WebGL ואנימציה) יהיו שסועות מריבים והתמיכה בהן תהיה לא אחידה במקרה הטוב. אשמח להתבדות כמובן, אך המציאות וניסיון העבר מלמדים אחרת. עד אותו יום נכסף, נוכל לשקוט לבטח ולסמוך על אדובי לפתח יכולות נסתרות ומשופרות בפלאש שיגדילו את פער היכולות שלו על-פני HTML5 המתהווה ומתעכב.

מאידך, תודות למאמציהן של גוגל ואפל בתחום המכשירים (עם תחילית i או סופית phone) ולמגבלותיו של פלאש במכשירים אלו, שלהם חומרה חלשה יחסית ולכן מתקשים יותר להריץ פלאש, אני מאמין אמונה שלמה שתחום פיתוח היישומים העשירים למכשירים אלו, בו נתמכות הרבה מהיכולות של HTML5 כבר היום, יראה שגשוג וקדמה ויהווה למעשה את הסמן הימני בתחום פיתוח החוויה העשירה ונטולת-פלאש באינטרנט.

לפני סיכום, מן הראוי להתייחס לאחת הטכנולוגיות הזנוחות ביותר שבשורת HTML5 תביא לדפדפנינו – WebSockets. טכנולוגיה זו תאפשר יצירת ערוץ תקשורת דו-כיווני בין הדפדפן והשרת בצורה חסכונית ויעילה יותר מאשר הטכנולוגיות הקיימות (XHR). המשמעות היא שנוכל לבסס ערוץ תקשורת פתוח וזול עם השרת שמניע את היישום שלנו והעביר מידע בין משתמשים (צ’אט לדוגמה) או בין המשתמש והיישום (סנכרון נתוני פרופיל משתמש למשל) בקלות וביעילות. כיום רק גוגל כרום ופיירפוקס (באמצעות תוסף) תומכים בטכנולוגיה זו, אך מכיוון שנראה שהטכנולוגיה הזו לפחות חפה מזכויות קניין וריבים ילדותיים, יש לקוות שהתמיכה בה תורחב לכל הדפדפנים הנפוצים במהרה בימינו.

נסיים בתפילה חרישית לאל התקנים ונקווה שאפילו אם העתיד אינו נראה ורדרד במיוחד לחלקנו, אחת מנקודות האור שמאירה את דרך החתחתים הנ”ל היא שלראשונה העולם מעורב הרבה יותר בכל הנוגע לעתיד האינטרנט (לראיה, אתם קוראים מאמר זה) והמודעות לאשר צופן העתיד בחובו גוברת. אם ברצונכם לשפר את סיכויי ההצלחה של HTML5 כתקן פתוח, כל שעליכם לעשות הוא להתקין כרום, פיירפוקס או אופרה ובכך לבסס את בחירתכם בדפדפן התומך בתקן זה ללא משוא-פנים (יחסי) רווי-קניין.

גלישה נעימה.

זהר ארד

צעיר נצחי, קיבוצניק שהדרים לעיר הגדולה, מפתח ווב וחובב טכנולוגיות מושבע. מעדיף הכל פשוט, מינימליסטי ועובד טוב ומשתדל להמנע מדברים עם הלוגו של מיקרוסופט ונהגי מוניות כעסנים. אוהב הרבה דברים חדשים ונוצצים, ספרים, פפאיות ומוזיקה מהחנות (בדיסק המקורי). מתנודד תדיר בין אקזיסטנציאליזם לאינדיבידואליזם ונכון להיום עדיין אוחז ב-fetish לא מוסבר לצבים.

הגב

2 תגובות על "HTML5, פלאש ותקנים פתוחים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
שגיא אישה
Guest

פוסט מצוין, הנושא בדמו של כל גולש אינטרנט.

Ran
Guest

מקווה רק שה-W3C ימציאו תקינה לדברים קיימים ולא ינסו להמציא תקינה לדברים לא קיימים ולקוות שמישהו (אפל?) ירים את הכפפה. פלאש שולטת בשוק בהפרש אדיר. בלתי אפשרי לפתח משהו ברמה הזאת ללא מימון של חברה מסחרית, יש גבול למה שתנועות הקוד הפתוח מסוגלות אליו. דעתי האישית אגב לא חובב של מיקרוסופט ובטח לא של אדובי.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: