Greenlet תחסוך לכם חשמל, ותעזור לכם להרוויח על הדרך [סטארטאפ]

המוצר של גרינלט לא רק יגרום לכם לחסוך בחשמל, אלא גם יסייע למשבר בשעות העומס, ובתמורה אתם תרוויחו לא מעט כסף. בנוסף, תוכלו לשלוט במכשירי החשמל שלכם ולנטר פעילותם

תמונה: צילומסך

שיצביע כל מי שמחכה לתשע בערב על מנת להפעיל את מכונת הכביסה. או לפחות כל מי שיודע שבחודשי הקיץ הלוהטים כל כך עדיף להפעיל מכשירי חשמל בשעות הלילה, ולא בשעות היום בהן העומס גבוה כל כך, ובהתאם – גם המחיר.

פנייה לצרכנים, כפי שעושה חברת החשמל חדשות לבקרים, יכולה לסייע, אבל היא כנראה לא תפתור את הבעיה. Greenlet, חברת סטארטאפ ישראלית, נחלצה לעזרה ופיתחה מודל בשם “תחנת כוח וירטואלית”, העוסק בניהול מרוכז של הפחתת צריכת החשמל ברגעי השיא.

חברת החשמל מורידה עומס, אתם מרוויחים

המוצר, שנמכר כבר לחברת החשמל, מאפשר לחבר את מכשירי החשמל אצל צרכני הקצה, בין אם מדובר בצרכן ביתי קטן או בצרכן מוסדי גדול, אל תוכנת ניהול מרכזית המופעלת מחדר הבקרה. התוכנה, מצדה, מבצעת מעקב במכשירים ושולטת בהם. בצורה כזו ניתן להפחית צריכה של עשרות מגה-וואט בשעות השיא, ולתגמל כספית לקוחות הלוקחים בכך חלק. כך למשל אדם המשתתף בפרוייקט בכפר סבא חיבר את המקרר, גילה שהצריכה שלו היא שלושה שקלים ליום, בניגוד לשקל וחצי אצל אחרים, ובזכות זה החליף את המקרר.

זה פועל באמצעות ערכות קטנות הנשלחות לצרכנים וכוללות יחידות שקע-תקע קטנות המתחברות למכשירים חשמליים גדולים, דוגמת מזגנים, מכונות כביסה, מדיחי כלים ועוד. באמצעות החיבור, ניתן לעקוב אחר המכשירים ולנהל אותם.

לכל מי שחושש שחברת החשמל תחליט על דעת עצמה מתי הוא מכבס, אל חשש. החברה בעיקר מנטרת ומתגמלת, השליטה עצמה כולה בידיים שלכם. המוצר כולל אתר אינטרנט אישי דרכו יכול הצרכן לראות את צריכת כל אחד מהמכשירים המחוברים, הן בזמן אמת והן בדיעבד, לנהל את המכשיר (למשל לקבוע שהוא ייכבה אוטומטית בלילה), ובנוסף לקבל גם טיפים לחיסכון באנרגיה. מידע אישי והצעות לחסכון יכולות להתקבל גם במייל.

אבנר כהן, מנכ”ל גרינלט, איך חשבת על זה?

עבדתי בטארטאפים בתחום ההייטק, שנרכשו על ידי ענקיות תקשורת, אז גם בהן עבדתי, וחיפשתי לעשות משהו אחר. הלכתי לקרן השקעות שמתמחה באנרגיה וחיפשתי מה אפשר לעשות בתחום האנרגיה הירוקה, שקשור לעולם ההייטק. חיפשתי אחר בעיות בעולם האנרגיה והתברר שבעיית השיא משותפת להרבה מדינות, ושישנה מוטיבציה להחליף את צריכת השיא בתמורה לבניית תחנות כח חדשות.

בארצות הברית יש מודל שאומץ לפני כמה חודשים גם בארץ לפיו משלמים לצרכנים שמפחיתים את הצריכה פי 30 מהחסכון לחברה. זה יצר שוק של כמעט 3 מליארד דולרים בארה”ב של תשלום להפחתת צריכה, וזה חוסך מליארדי דולרים שהיו מתועלים אחרת להקמת תחנות כוח חדשות או הפסקות חשמל יזומות.

המודלים האלה קיימים כיום בשוק התעשייתי ולא בסקטור הביתי וחיפשנו מודל עסקי וטכנולוגיה שתאפשר לחבר מליוני מכשירים וצרכנים בזמן קצר למרכזי שליטה ובקרה שמפחיתים צריכה בצורה מרוכזת, עוזרים לצרכנים לחסוך ומתגמלים אותם כספית בתמורה.

חברת חשמל באמת תוכל ככה להוריד לי את השאלטר?

בהסכמה. תקבלי התרעה בסמס ובמייל 24 שעות לפני השיא. אם לא תרצי שהמכשיר יפסיק לפעול זמנית, תוכלי לענות למייל או לנתק את האפשרות דרך המכשיר. בכל נקודת זמן יש לך שליטה על הנעשה.

ההפרעה היא מינימאלית, אנחנו בסך הכל מבקשים להסיט בכמה שעות את השימוש במכשיר. מצד שני, אנחנו מווסתים את המכשיר, את המזגן למשל, ש”נח” לכמה דקות וממשיך לעבוד, ומסקרים עולה ש-90 אחוזים מהצרכנים טענו שלא הייתה הפרעה כלל.

מה בעצם ההבדל בין המערכת שלכם לבין שעון שבת? הרי גם ככה אני יכולה לקבוע שהמזגן ייכבה בלילה, ושמכונת הכביסה תתחיל לפעול לפנות בוקר?

רוב הפעילות שלנו זו הפחתה מרוכזת ומסונכרנת לפי הצורך של רשת החשמל. יש הרבה סטארטאפים שמתעסקים בלעזור לצרכן, אנחנו דואגים לצד השני דווקא, את זה לא יכול לעשות צרכן בודד. כדי לרתום את אזרחי ניו יורק בדיוק בשעות הבעייתיות, לקבל את הכסף שנחסך ולחלק אותו בין הצרכנים, צריך מערכת מרכזית.

אנחנו מכוונים לא רק למכשירים קטנים כמו מחשב או נורות בבית, אלא למכשירים גדולים כמו מזגנים, מכונות כביסה, מייבשי כביסה, מדיחים ועוד. בכל מקרה, כאשר מקבלים את המייל השבועי שמסביר מהי הצריכה, ניתן דרך לחיצה על כפתור לשלוט בפעולה של המכשיר.

ספר קצת על התוכנה שעומדת מאחורי כל העסק?

תוכנת הניהול שלנו מבוססת על ג’אווה ויושבת בענן. הקליינט מופעל דרך חברות חשמל או חברות להפחתה מרוכזת של צריכה. אנחנו אוספים את נתוני הצריכה לתוך מסד נתונים, ומפעילים אלוגריתמים לזיהוי סוג המכשיר החשמלי, חיזוי הצריכה הצפויה לפי צרכן, סוג מכשיר, טמפרטורה ועוד פרמטרים. אנחנו מתממשקים לפורטל האישי ולמערכות של חברות החשמל, מייצאים דו”חות ועוד.

חברת החשמל לא יכולה לראות מה הגדרת באתר האישי שלך, ומסתכלת על כלל הנתונים וללא על הצרכן הבודד.

כך נראה מייל הבקרה השבועי. תמונת יח”צ

יש לכם כיום מתחרים בשוק?

רוב החברות עושות ערכות לבית ומתמקדות בצרכן הבודד. אנחנו מהבודדים שמתמקדים בהפחתה מרוכזת ברמה לאומית, ורוב הפעילות שלנו היא בשרתים של מרכזי הבקרה ולא ביחידות הקצה בבתים. Tendril ו-Energy Hub האמריקניות למשל עושות משהו דומה למה שאנחנו עושים, אך מתמקדות יותר בצרכני הקצה.

מבחינה ישראלית, למיטב ידיעתי אנחנו החברה היחידה שפועלת בנושא ומתמקדת בהפחתה המרוכזת.

איפה זה כבר עובד?

המערכות שלנו פעילות כרגע בשיקגו, וירג’יניה, וושינגטון, ניו יורק ופילדלפיה. בישראל אנחנו מפוזרים ב-150 צרכני פיילוט ברחבי הארץ, ויש לנו גם מוקדים באפריקה ובטוקיו.

ואם הקוראים רוצים להצטרף?

אנחנו מקימים כעת מרכז ארצי לניהול ביקושים ויעילות אנרגטית אליו יוכלו להצרף צרכנים בארץ, פרטיים ומוסדיים, בתחילת 2013. מי שרוצה לקחת חלק בפרוייקט יכול לפנות אלינו, להצטרף להסדר, לרכוש את הערכה ולהתחבר.

איפה תהיו בעוד חמש שנים?

אני לא יודע איפה הייתי רוצה להיות, אולי לנהל הפחתת השימוש באנרגיה במליוני בתים ברחבי ארצות הברית. מבחינה עסקית הייתי רוצה לראות מכירות של עשרות מליוני דולרים עליהן נוכל להסתמך.

נועה זהבי רז

נועה רז, בת 30. חיה באינטרנט מאז 1999, חובבת ג'אדג'טים אך לא יודעת מה עושים איתם, וכותבת, בעיקר על כלום.

הגב

1 תגובה על "Greenlet תחסוך לכם חשמל, ותעזור לכם להרוויח על הדרך [סטארטאפ]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
שמעון
Guest

מעוניין להפעיל מהאייפון מכשירי חשמל בבית

wpDiscuz

תגיות לכתבה: