Greenvolved: עוצמת ההמונים למען הסביבה [סטארטאפ]

סטארטאפ חדש מעוניין לקחת את הנושא החשוב ביותר המעניין משתמשים מכל רחבי העולם, העולם עצמו ולשים אותו במרכז הבמה.

עוזרים להציל את צבי הים. מקור: צילום מסך

עוזרים להציל את צבי הים. מקור: צילום מסך

מודל מימון ההמונים עזר לאלפי יזמים, מוצרים ופרוייקטים להפוך מחלום למציאות, בעזרתה של הקהילה. חברת הסטארטאפ הישראלית Greenvolved מעוניינת לקחת את הקהילה ולהסב את תשומת ליבה לפרוייקטים חשובים לא פחות, המתמקדים בסביבה, איכות הסביבה ושימור החיים על פני כדור הארץ, הזקוקים גם הם לכוחו של ההמון על מנת לצאת לפועל.

שיתוף פעולה למען כולם

נושא שמירת הסביבה והעולם בו אנו חיים עלה למודעות במהלך השנים האחרונות, לאחר שיותר ויותר גופים ומשתמשים מרחבי העולם הבינו שהגיע הזמן לפעול לא רק לטובת עצמם, אלא לטובת הסביבה כולה. כתוצאה מכך, טרנד "הקיימות" הפך לבולט, במסגרתו גם חברות מסחריות רבות הבינו את הערך החברתי והשיווקי בקידום פעילויות סביבתיות וקבלת התמיכה והאהדה מקהל היעד הפונה אליהן.

כתוצאה מכך, אנו עדים ליותר מיזמים ופרוייקטים המגיעים לכותרות, שנועדו להציל בעלי חיים באיזורים מסויימים, לנקות חופים מזוהמים במיוחד, לנטוע עצים ואף לתעל את תעשיית ההייטק על מנת לעזור למדינות בכל רחבי העולם ולהעניק להם כלים ואביזרים להם הן זקוקות.

אך עם כל הכבוד לדאגה לסביבה, האפשרות להרים פרוייקט ללא מטרות רווח, לשווק אותו באיזורים המתאימים ולהגיע לאוכולוסיה הרלוונטית הייתה שמורה עד היום לארגונים גדולים ומסחריים, המסוגלים להרשות זאת לעצמם. פרוייקטים קטנים, המיועדים לאוכלוסיות או איזורים מצומצמים אינם מצליחים להגיע לכותרות ולעיתים רבות מוצאים את עצמם מתקשים בהעברת המסר או קידום הפעולות הללו.

במטרה לעזור למשתמשים לקחת חלק פעיל בשינוי העולם לצד העזרה לחברות קטנות להגיע למשתמשים הרלוונטים עבורם – הוקמה חברת Greenvolved הישראלית. החברה מעוניינת לפתור בעיה זאת באמצעות חיבור כל האלמנטים יחדיו: הצגת הפרוייקטים לקהל יעד רחב ככל האפשר, להציע לו לקחת חלק פעיל – מינימלי ככל שיהיה וכמובן, לשתף את המטרה עם חבריו ולהעלות את המודעות אליו.

מצביעים באמצעות העכבר

על מנת להפוך זאת לאפשרי, מציעה Greenvolved אתר אינטרנט ייעודי לצפייה, קידום והשפעה על הפרוייקטים המדוברים. באתר מציגה החברה את הפרוייקטים הזמינים באיזור שונים ברחבי העולם ולמעשה מאפשרת למשתמשים לנווט ולחפש את המטרות המעניינות אותם.

בעוד שגם כאן החברה מסתמכת על חוכמת ועוצמת ההמונים, בניגוד לאתרי מימון המונים כאן המשתמשים אינם מתבקשים לפתוח את ארנקם. למעשה, המשתמשים אינם מתבקשים להשקיע פיזית במיזם, אלא רק להצביע עבורו באמצעות לחיצה על העכבר.

עבור החברות העומדות מאחורי הפרוייקטים השונים, אלה יכולות להעזר בחוכמת ההמונים על מנת לבחון איזה מהמטרות מצליחות לייצר את העניין הרב ביותר, וכמובן לבחור לממן ולהוציא אותן אל הפועל. בפועל, המשתמשים משפיעים על תקציבים ענק של חברות המעוניינות לפעול למען הסביבה, לעזור לנווט את התקציבים לנושאים החשובים להם, מבלי לצאת מהבית, בעוד שהחברות יכולות להעמיק את הקשר והדיאלוג בינן לבין הציבור, על בסיס מכנה משותף וערכי.

עיצוב בסיסי למטרה טובה

לאחר הכניסה לאתר, תוכלו לראות עיצוב המזכיר אתרי מימון המונים פופולאריים כיום. במקום פרוייקטים המבקשים סכומי כסף כאלה ואחרים על מנת להוציא מוצרים, שירותים או אתרים לפועל, יוצגו פרוייקטים העוסקים כולם בנושא החשוב והעיקרי: הסביבה.

כך לדוגמה, תוכלו למצוא פרוייקט מקוסטה ריקה שנועד לממן ארגון מתנדבים מקצועי, שיפקח על המלטות צבות-ים אשר נמצאות בסכנת הכחדה בחוף מרכזי מאוד להתרבותם. עוד תוכלו למצוא פרוייקט מאוסטרליה, שנועד לנקות מרינה מ-100 אלף טון של זיהום שנוצר מפלסטיק, ההורג ופוצע כרישים ודגים באותה המרינה וכמובן עשרות פרוייקטים אחרים, שרק מחכים לתמיכה שלכם.

עבור כל פרוייקט תוכלו לראות את המטרה העיקרית שלו, האיזור בעולם אליו הוא רלוונטי והעלות הדרושה על מנת להוציא אותו לפועל. על מנת להצביע ולהשפיע עליו, יהיה עליכם להרשם לאתר באמצעות אחת מהרשתות החברתיות שלכם, או כתובת המייל שלכם. לאחר ההרשמה, ההצבעה שלכם תקלט – ותוכלו לשתף את המטרה עם חבריכם או פשוט להמשיך ולחפש מטרות נוספות באתר.

לצערנו, נכון לכתיבת שורות אלה לא קיימים פרוייקטים הרלוונטים למדינתנו הקטנה. בהתחשב בעובדה שהחברה עדיין נמצאת בשלבים הראשונים שלה ולמעשה מציעה פלטפורמה המזמינה ארגונים שונים להצטרף, אנו מקווים שזה רק עניין של זמן עד שגם החברות המקומיות או הבינלאומיות יתחילו להתעניין בסביבה הקרובה שלנו.

הצילו את הפרפרים. מקור: צילום מסך

הצילו את הפרפרים. מקור: צילום מסך

הופכים את הסביבה לטובה

Greenvolved נוסדה ביולי 2012 כחברה אמריקאית על ידי ארבעה מייסדים: עומרי פורטל, תומר בנימין, עידו מרקוביץ' ויואב אבניאון. הרעיון עלה לפורטל לפני כ-3 שנים בצורה גולמית, כאשר לפני כשנה וחצי השלים עם ההחלטה להוציא אותו לפועל ופנה אל שלושת השותפים הנוספים.

באוגוסט 2013 השיקו הארבעה את גרסת הבטא של האתר, ועד סוף השנה ביקרו בו למעלה מ-15,000 משתמשים, כאשר 85 אחוזים מהם הגיעו מרחבי העולם כולו. מדובר למעשה בקהל היעד העיקרי של החברה: משתמשים בעלי מודעות סביבתית, המחפשים דרכים להשפיע על הסביבה מבלי לתרום מכספם או הרבה מזמנם.

לאור הפופולאריות של נושאי הסביבה, אין זה מפתיע שלחברה קיימות מתחרות רבות בשוק, הכוללות את מגוון הפלטפורמות המציעות יצירת עצומות המוניות וכמובן תרומות כספיות למטרות וארגונים שונים, כאשר הפלטפורמות הבולטות הן Causes.com ו-Avaaz. הראשונה נוצרה למטרת רווח ומונה למעלה מ-180 מיליון משתמשים, הכוללים משקיעים כגון שוק פארקר מפייסבוק ושאר שמות מוכרים. השניה אמנם לא הוקמה למטרות רווח, אך עדיין צומחת בקצב מרשים ועומדת על 32 מיליון משתמשים.

עם זאת, מסתמן כי Greenvolved אינה חוששת מהמתחרות. פורטל מסביר כי היתרון שלה הוא שמדובר בפלטפורמה חינמית לחלוטין למשתמשים, המתמקדת בדבר החשוב ביותר: בסביבה. זאת בשונה מהמתחרות, שמתרימות כספים מהמשתמשים למגוון רחב של מטרות, לרוב חברתיות. בנוסף, ברוב המקרים למרות ההיענות האדירה, העצומות או הפרוייקטים אינם יוצאים לפועל מכיוון שאינן פרקטיים.

פורטל מבהיר כי החברה מציעה מוצר עם ערך ברור ומיידי לסביבה: תקציבי חברות שיממנו ארגונים, לא למטרות רווח, שיבצעו את הפרוייקטים שנבחרו על ידי הגולשים. כמובן שקיים גם ערך לחברות עצמן, שבאמצעות הפלטפורמה יוכלו להשקיע תקציבים בפרוייקטים "מוכחים", שבאמת מעניינים את קהל היעד, ולממן אותם רק לאחד שהגיעו ליעד הצבעות שנקבע מראש. כך למעשה, החברות מבטיחות את התמורה התדמיתית והשיווקית לאותן השקעות.

בשורה התחתונה, מסביר פורטל, מדובר על אינטרס המשרת את שני הצדדים – הצלת הסביבה באמצעות פרוייקטים שישתלמו לחברות, ואף יצמחו בעתיד. כחלק מחזון זה, פורטל מציין כי החברה מתכננת לשתף פעולה רק עם חברות חיוביות ומעוניינת להמנע מחברות אחרות ומתופעת ה-Green-Wash, פעילות של מתן תדמית ציבורית חיובית להתנהלות הנתפסת כבלתי סביבתית.

עוד מוסיף פורטל כי מאחורי כל אחד מהפרוייקטים באתר עומד גוף מקצועי, לא מלמטרות רווח, שמבטיח להוציא את הפרוייקט לפועל לאחר גיוס הכספים הנחוצים. במסגרת הפעילות, Greenvolved נמצאת בקשר עם למעלה מ-30 ארגונים בילאומיים, המשתמשים בפלטפורמה על מנת לקדם את הפרוייקטים שלהם.

המטרה של החברה היא ללמוד אילו פרוייקטים ופעילויות עוזרים למשוך ואף לסחוף את קהל המשתמשים, תוך כדי הוספת פרוייקטים חדשים ממגוון רחב של ארגונים, בכל רחבי העולם. נכון להיום החברה החלה בסבב גיוס מאנג'לים ישראלים הכוללים את איתן מרקוביץ', ארווין ליבוביצ'י ודני מיכאליס.

וידאו: Greenvolved- Saving sea turtles in Costa-Rica

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

6 תגובות על "Greenvolved: עוצמת ההמונים למען הסביבה [סטארטאפ]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
י.י.ט
Guest

גאוני! לרתום את כוח ההמונים לטובת כולנו.

תמיר
Guest

רעיון גדול עם פוטנציאל לענק עשות טוב בעולם.

tal
Guest

פרויקט מדהים והיזם מאוד מוכשר ללא ספק נשמע הרבה עליהם !

אביב
Guest

רעיון אדיר !!!!

יוצר מוכשר וגאון בדור
פורטל אתה משהו שילמדו עליו בשיעורי היסטוריה

ציון
Guest

מדהים ביותר
חשוב להגביר את המודעות למצב הגלובוס אין לנו כדור אחר, יחד נשמור עליו.

תמיר
Guest

נדיר למצוא פרוייקטים שהמניע שלהם לא מתחיל ונגמר בטובת החברה/הבעלים בלבד.
יש כאן משהו עמוק הרבה יותר עם ראייה כוללת של העולם כולו ומטרה עילאית לעשות טוב יותר לכולנו.
עם היכרות אישית של הנפשות הפועלות אני יודע שיש נשמה עמוקה, אמונה ומניעים טהורים.
מחזיק אצבעות להצלחה הקרבה!
בהצלחה Greenvolved !!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: