ביקורת: אחד-על-אחד עם גוגל נקסוס אחד

היו לי רק 48 שעות עם הגוגל-פון החדש, נקסוס אחד. זה הספיק כדי לגלות מכשיר מצויין המספק אלטרנטיבה ראוייה לאייפון, שרק מחכה למישהו שיאמץ אותו באופן רשמי בישראל.

“מצפה לך הפתעה” אמרו לי בטלפון, “אבל היא מוגבלת בזמן – 48 שעות”. בלב דואב נפרדתי מה-HTC HD2 וקיבלתי לידי את האח החורג שלו, הגוגלפון החדש. אחד-על-אחד עם הגוגל נקסוס אחד.

נתחיל מהסוף: אחרי תקופה ארוכה בה חיכינו, בישראל ובעולם, למכשיר שיכול לעמוד זקוף מול האייפון (ואפילו להסתכל עליו מלמעלה), בלי רגשי נחיתות, מצאנו. שניים. תאומים סיאמיים שהופרדו בלידתם. הנקסוס וה-HD2 חולקים את אותה החומרה, לא מפתיע בהתחשב בהורים שלהם – HTC. לשניהם המעבד החזק של קוואלקום במהירות 1GHz, מסך גדול וברור (של הנקסוס קטן יותר ובלי מולטי-טאץ’ – כרגע), מעטפת שחורה-כסופה ודקה (הנקסוס עבה בחצי מ”מ) ומצלמה 5 מגה-פיקסל (לנקסוס פלאש בודד, לא כפול). הדימיון מסתיים בערך כאן, אבל הרוכש המאושר של כל אחד מהם יוכל להציב אותו בגאון על השולחן, גם ליד אייפון.

From left: HTC HD2 and Google Nexus One - courtesy of 1800pocketpc.com

From left: HTC HD2 and Google Nexus One - courtesy of 1800pocketpc.com

ניהול משרד. אם עדיין אין לכם חשבון בגוגל, הגיע הזמן לפתוח אחד. בלעדיו הנקסוס פחות מגניב. עדיין אפשר להתחבר למשרד (דואר בדחיפה עם אאוטלוק – לא נבדק) ולהגדיר מספר חשבונות דוא”ל (חוץ מהחשבון הראשי של גוגל), אבל החשבון הראשי מנהל את המכשיר: ג’ימייל, אנשי קשר, לוח שנה, יו-טיוב, פיקאסה, חיפוש, מפות, מיקום, אנדרואיד מרקט והרשימה עוד ארוכה. בצורה מוזרה, נושא (רק הנושא, המייל עצמו בסדר) של מייל בעברית בתיבת הדואר הראשית יופיע הפוך (כלומר: “שינוי מועד הפגישה” יהיה “השיגפה דעומ יוניש”). בתיבת הדואר המשנית שפתחתי, הבעיה הזאת לא מופיעה ונושא בעברית מופיע בסדר. לא מצאתי איזכור לבעיה (או לפתרון) בפורומים של הנקסוס. מקלדת עברית/אנגלית (ושפות אחרות) ניתן להוריד דרך המרקט וכדאי לעקוב אחר ההוראות כדי להגדיר אותה. בשונה ממכשירים אחרים (HD2, נוקיה סדרה E, בלקברי, אייפון), לחיצה ארוכה על “q” או “ץ” לא נותנת “1” וחייבים לעבור למקלדת “123”. חבל. שתי המקלדות (אנדרואיד ועברית/אנגלית) תומכות בטקסט חזוי וחוסכות זמן יקר בהקלדה. המקלדת של הנקסוס נוחה יותר והצלחתי להקליד מהר יותר מאשר עם ה-HD2.

המקלדות של נקסוס אחד - בשורה העליונה האפליקציה שמוסיפה עברית, למטה המקורית של אנדרואיד

המקלדות של נקסוס אחד - בשורה העליונה האפליקציה שמוסיפה עברית, למטה המקורית של אנדרואיד

זיהוי דיבור. הפיצ’ר המרשים ביותר כנראה בנקסוס אחד הוא זיהוי הדיבור, אשר נגיש בכל יישום ע”י לחיצה על “הכפתור” הימני ביותר בשורת הכפתורים, המקפיץ שורת חיפוש בראש המסך עם מיקרופון לידה. עם הלחיצה על המיקרופון מופיע פופ-אפ שמודיע “דבר עכשיו”. הזיהוי הוא עדיין ניסיוני, אבל מאוד מרשים, ובאנגלית בלבד בינתיים. לא צריך לדבר אנגלית כאילו אתם בקלאב בתורכיה – תשמרו על 5 היחידות שלכם ודברו נורמלי. הודעות טקסט, חיפוש בגוגל, אנשי קשר – הנקסוס מקבל הכל. טקסט שהוזן בדיבור מסומן בקו תחתון ואפילו אם זה עדיין לא מושלם ודורש מדי פעם תיקון ידני, זה ממש-ממש מגניב!

פונקציית זיהוי דיבור בנקסוס אחד

פונקציית זיהוי דיבור בנקסוס אחד

מולטי-טאץ’ הוא נקודה מעניינת. היכולת קיימת במכשיר, היא פשוט מנוטרלת ע”י גוגל. השמועות אומרות שבנקסוס שתיים הניטרול ייפתח, אבל למי שלא יכול לחכות יש כבר פירצות (hacks) שמאפשרות מולטי-טאץ’, רק בדפדפן בשלב זה. למרות זאת, הנקסוס מציע פתרון עוקף מולטי: לחיצה כפולה על המסך (גלרייה, דפדפן, מפות) עושה זום-אין. לחיצה כפולה נוספת עושה זום-אאוט. נוח ויעיל.

מנהל המשימות - שימו לב לפרסומת בתחתית המסך, הרכישה של AdMob

מנהל המשימות - שימו לב לפרסומת בתחתית המסך, הרכישה של AdMob

חומרה וביצועים. הניסיון הקודם שלי עם אנדרואיד התחיל טוב מאוד ונגמר רע מאוד. מאז אותו מקרה אני מקפיד על שני מאפיינים עיקריים בבחינת מכשירים: זמן סוללה ומעבד (חומרה). במקרה של הנקסוס אחד החומרה (ראו טבלה) בהחלט הייתה במקום מעולה בסדר העדיפויות, עם המעבד המהיר ביותר בשוק וזיכרון פנימי ברמה (512 מ”ב) המסוגל להתמודד עם מספר רב של משימות שרצות במקביל ברקע. ההשהייה מינימלית, מסכים זזים במהירות ואין תקיעות – גם לא בוידאו. הסוללה טובה והחזיקה 8 שעות עבודה מאומצות – כדי לסחוט ממנה יותר מומלץ לבטל את הסינכרון האוטומטי ולסגור את הוויי-פיי והGPS (כמעט כל יישום בנקסוס משתמש ב-GPS הפנימי לטובת Geo-Tagging). מנהל (“הורג”) משימות הוא אחד מהיישומים הראשונים שאני ממליץ לכם להוריד מהמרקט – הרבה יישומים מופעלים עם הדלקת הנקסוס, כל ווידג’ט במסך הבית הוא משימה שרצה ברקע – וגוזלת לכם גם סוללה וגם תעבורת דאטה. אם אתם רוצים נקסוס, קחו איתו גם חבילת דאטה של 1 ג”ב לפחות.

HTC HD2 vs Nexus One - מפרט טכני

HTC HD2 vs Nexus One - מפרט טכני

אנדרואיד מרקט. קהילת מפתחים חזקה היא יותר משוק יישומים מגוון, היא גם התאמות אישיות והרחבות ליישומים קיימים. ניקח לדוגמא את הדפדפן, או הגלרייה – שני יישומים שמגיעים כברירת מחדל גם בנקסוס וגם ב-HD2. שניהם מציעים “שיתוף” בתפריט, אבל ה”שיתוף” של הנקסוס עשיר יותר: קראתם מאמר מעניין בניו-יורק טיימס – Post לפייסבוק, ציוץ בטוויטר; תמונה – העלאה לחשבון שלכם בפיקאסה או הצבה בפייסבוק. שליחה כדוא”ל/סמס/בלוטוט הוא סטנדרטי וקיים בשני המכשירים. פורסקוור עושה את צעדיה הראשונים בישראל (וגם בעולם היא יחסית חדשה) וכמובן שיש אפליקציית אנדרואיד, כולל ווידג’ט (widget) לדף הבית עם 4 עידכונים אחרונים של החברים.

Android Market on Nexus One

Android Market on Nexus One

תמיכה ושירות. אז ככה, הנקסוס נמכר רק בארה”ב, ישירות דרך האתר של גוגל ולא דרך טי-מובייל, המפעיל הסלולרי. התוצאה: לארי פייג’ וסרגיי ברין גילו (בדרך הקשה) שצרכנים (במיוחד של חברות הסלולר) לא יכולים לעבוד במודל של פורומים ואי-מיילים. ובשביל הספקנים, נקודה ישראלית: המכשיר הגיע לידי בלי הגדרות של נקודות גישה לרשת של סלקום, והשעה הייתה 23:59 (לפי שעון טוויטר). לא נורא תגידו, נגיע הביתה, נתחבר לווי-פיי, נשחק שעה-שעתיים עם הנקסוס ונטפל בזה בבוקר מול השירות לקוחות. ובכן – הנקסוס לא זיהה את הרשת האלחוטית אצלי בבית, כנראה בגלל שה-SSID שלי כולל “_” (קו תחתון). ציוץ זריז בטוויטר וקיבלתי קישור להגדרת נקודות הגישה. עכשיו, בהרמת ידיים – כמה מכם היו מוותרים ב-00:05 והולכים לישון? שלושה קישורים חשובים (להוסיף למועדפים) לכל רוכשי הנקסוס אחד למינהם: מדריך למשתמש (יש גם PDF), פורום תמיכה והפורטל הישראלי לאנדרואיד.

לסיכום, הנקסוס אחד מהווה אלטרנטיבה ראויה לאייפון, ומוסיף על ה-HD2 עם חנות יישומים מרשימה ומסך מגע מצויין, אפילו בלי מולטי-טאץ’. הוא מרגיש נוח מאוד ביד, זיהוי הדיבור יהיה הדבר הבא בסלולר וגם כמכשיר טלפון הוא עושה עבודה מעולה, למרות שהספיקר יכל להיות חזק יותר. כדי להצליח בישראל, לא רק אצל המאמצים-המוקדמים-אוהבי-גוגל, הנקסוס חייב גב תמיכה ושירות מצד יבואן או חברת סלולר מקומית.

מכשיר הנקסוס וואן, נמכר בישראל על-ידי חנות Go Mobile בת”א במחיר של 3841 ש”ח.

דביר רזניק

מנהל שיווק, בלוגר, בעל חיבה עזה לשיווק דיגיטלי, מדיה חברתית וכלים לשיתוף וניהול ידע. מאמין שהמובייל משנה את העולם. דירקטור שיווק בסטארט-אפ Onavo. בוגר תואר שני במנע"ס, בן 32 מקרית אונו.

הגב

18 תגובות על "ביקורת: אחד-על-אחד עם גוגל נקסוס אחד"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דב
Guest

איך 530 $ הפכו בישראל ל-4200 ש”ח.
העלות כולל מע”מ היא 2350 ש”א אפילו רווח נחמד והוצאות הובלה מגיעים ביום רע ל-3,000 ש”ח. 4,200 שוד לאור היום.

יניב פלדמן
Member

מה שלא לקחת בחשבון זה מכס ומיסים של משרד התקשורת על מי שמייבא מכשירים לארץ באופן חוקי…

אבישי
Guest

מי מתקן נקסוס? האם יש מלאי חלפים? לאייפון יש כבר “קהילת” מעבדות מכובדת ומלאי לא קטן של חלפים. נעזוב כרגע את מחיר התיקון, העיקר שאפשר יהיה להשמיש מכשיר כזה בזמן סביר (48 שעות).

גיא
Guest

מחיר המכשיר בארה”ב הוא 530$.
נכון להיום (לפי גוגל) זה שווה ל- 1976 ש”ח.
כלומר, החברים ב Go Mobile עשו בצורה פשוטה – פי 2.

ליאור
Guest

אין ספק שלקנות טלפון בארץ זה שוד לאור יום. עדיף להתאזר בסבלנות ולקנות כשנוסעים לחו”ל. אני מאמין שרוב האנשים יכולים למצוא בין החברים והמכרים מישהו שנוסע בטווח של חודשיים שלושה קדימה.

חבר הביא לי לפני כ-4 חודשים HTC Magic מארה”ב ב-480$, שבחיוב השקלי היו 1780 ש”ח בלבד. אם תבדקו ב-zap היום, 4 חודשים אחרי, עדיין המחיר הנמוך ביותר הוא 2950 ש”ח…

shay
Guest

לכל אלה שחושבים שהמחיר הוא 1780 שח אני מוכן לקנות מהם 100 יחדות לפי 2500 שח
זה אומר רווח של 72000 שח אז גיא ודב התותחים אם אתם יודעים תביאו
אני מוכן להתערב גם שאחד לעצמכם לא קניתם , אתם מסוג האנשים שיושבים ליד המחשב ובחיים לא עשיתם עסק אחד , אז מישהו שכבר עושה אתם מוצאים את החשק !

כפיר בלוך
Guest

אחלה פוסט דביר,
בהחלט בא לי לשנות אחרי שני אייפונים, אופציה ראויה לחלוטין.

דביר רזניק
Guest

תודה כפיר.
הוא אכן אופציה ראויה לאייפון, ומבחינת חומרה אפילו עולה עליו.
את האנדרואיד גוגל עוד ישפרו, אפילו לפני שאפל ישיקו את גרסה 4 של האייפון.

אלעד
Guest

נכון לעכשיו קיבל multitouch בעדכון תוכנה האחרון :)

דביר רזניק
Guest

נכון, קראתי את הבשורה.
עוד סיבה לקנות.. :-)
http://bit.ly/9pDV2x

זאביק
Guest

המקלדת שהשתמשת בה, היא לא המובנית, היא פרי פיתוח של בחור ישראלי.
במקלדת המקורית לחיצה ארוכה על ה”q” נותנת “1”. כך שההשוואה לhd2 בענין הזה היא ממש לא מדוייקת.

רועי
Guest

אחלה פוסט.יש פרטים נוספים באתר שלי http://www.nexusone.co.il

ישי
Guest

מה עם השוואה בינו לבין מיילסטון ?
יתרונות וחסרונות

vmobile
Guest

פוסט מגניב מחירים קצת יקרים לא?

רונאל
Guest

יש לי את ה-N1 בארה”ב ואני מאוד מרוצה מהמכשיר. השאלה שלי היא כהכנה לביקור מולדת עוד כמה חודשים: האם יש כבר תוכנת GPS טובה ל-N1 (לאנדרואיד) לכבישי ישראל? לא מצאתי. אם אין אז אולי אצטרך לקנות אייפון משומש רק למטרה הזאת (ואז למכור אותו בארץ בסוף הביקור) ;)

עוד שאלה קטנה: קניתי את גרסת N1 לתדרים של T-Mobile. אוכל לחבר למכשיר SIM של סלקום בלי בעיות קליטה (המכשיר כידוע פתוח)?

תנקס

wpDiscuz

תגיות לכתבה: