סיכום היום הראשון ב-Google I/O

גוגל מכתירה את HTML5 בתור המלך החדש, מרעידה את עולם הוידאו באינטרנט, משחררת API לכל דבר שלא זז ופותחת את ה-Wave לכולם. כל זאת ועוד, בסיכום היום הראשון של ועידת המפתחים השנתית של גוגל.

אתמול נפתחה ועידה האינטרנט השנתית של גוגל, ה-Google I/O, בהרצאת ה-Keynote המסורתית אשר שודרה בשידור חי ב-YouTube. האירוע השנה הוא הגדול ביותר מבין האירועים שערכו גוגל עד היום, עם מעל ל-5,000 משתתפים, 80 הרצאות שונות ומעל ל-100 הדגמות ודמואים. בדומה לכל ענקיות התוכנה הגדולות, גם גוגל משתמשת בועידה השנתית שלה כקרקע לחלק גדול מההכרזות הגדולות שלה, דוגמת Google Wave שהוכרז בקול תרועה בכנס של שנה שעברה. באופן מפתיע למדי, בחרה גוגל לאזכר את מה שנחשב בעיני רבים בתור הכשלון החרוץ ביותר של החברה בשנים האחרונות, כאשר הודיעה שהחל מאתמול נפתחה פלטפורמת ה-Wave לשימוש חופשי ללא הזמנות. כאשר השיקה את ה-Wave, הכריזה גוגל בצעד קצת נמהר, על מותו הקרב ובא של הדואר האלקטרוני ובגאווה האופיינית החליטה החברה שהיא תחנך מחדש את המשתמשים לחוויה חדשה ומגניבה של גלישה ב-Wave. שנה לאחר מכן, אין רוח, אין גלים ואין גולשים. השירות עומד שומם למעט כמה אלפי אנשים בודדים שנשארו לשחק איתו ורובם הגדול כנראה הם מפתחי האפליקציות והווידג'טים השונים שפותחו עבור הפלטפורמה. האם פתיחת השירות לכולם תהיה מה שיביא רוח חדשה וייצור גלים חדשים? אנחנו בספק.

גוגל מכריזה על מפענח (Codec) וידאו בקוד פתוח – VP8

במהלך ה-Keynote הכריזה החברה על שחרור גרסה חדשה של מפענח וידאו באיכות גבוהה, לראשונה בפורמט של קוד פתוח ותחת רשיון חינמי לחלוטין. נכון להיום, פורמט קידוד הוידאו השולט באינטרנט הוא H.264, הנתמך באופן נרחב על-ידי נגני Flash של אדובי, Quicktime של אפל ו-Media Player של מיקרוסופט. הפורמט החדש, המתבסס על אינטגרציה עם HTML5, מאפשר לבעלי האתרים ולמפתחים להטמיע קטעי וידאו בסרטרימינג באיכות גבוהה ללא הצורך לשלם תמלוגים לאיגוד ה-MPEG LA, הבעלים של הפטנט על מפענח ה-H.264. במבט ראשון, קצת קשה לנו להבין מדוע בוחרת גוגל לפתוח חזית נוספת מול מיקרוסופט ואפל, אשר חברות באיגוד ה-MPEG LA ומקבלות תמלוגים מהשימשו בפורמט ה-H.264 (ועקב כך גם מאוד רוצות שכולם ישתמשו בו). אך אם נסתכל קצת הצידה, נגלה שמאגר הוידאו הגדול ביותר באינטרנט (ושמו YouTube) יושב תחת הגג של גוגל ומחזיק למעלה מ-40% מתכני הוידאו באינטרנט, מה שבהחלט מהווה עילה עסקית מספקת לחסוך בתשלומי תמלוגים שמגיעים בחלקם גם לאפל ומיקרוסופט.

כחלק מהפרויקט אספה גוגל מספר שותפים אסטרטגיים כגון פיירפוקס, אופרה וכמובן אדובי, אשר לא תפספס שום הזדמנות ללכת ראש בראש כנגד אפל. בנוסף לאלו, גוגל הכריזה גם על תמיכה מובנית של דפדפן הכרום במפענח החדש ויחד עם החיבור ל-HTML5, גם אינטרנט אקספלורר וספארי יקבלו אותו, בין אם אפל ומיקרוסופט ירצו בכך ובין אם לא.

גוגל מרחיבה את היצע הפתרונות לעסקים

בהכרזה נוספת בועידה, הודיעה גוגל כי היא תרחיב את פלטפורמת ה-Google App Engine ותאפשר החל מהשבוע גם לעסקים לפתח את האפליקציות שלהם על-גבי התשתית של גוגל. כחלק התוכנית החדשה, עסקים יוכלו להשתמש בשרתים של גוגל עלמנת לפתח, לבדוק ולפרוס את האפליקציות שלהם כאשר מודל התשלום יתבצע פר משתמש, בעלות של 8$ למשתמש בודד ועד ל-1000$ מקסימום. כמו כן, גוגל הודיעה בועידה על שיתוף פעולה חדש עם VMware, אשר יאפשר למפתחים לפרוס את האפליקציות שלהם על תשתיות המבססות על ה-App Engine של גוגל או על תשתיות של VMWare. בכך מרחיבה גוגל את פלטפורמת שירותי מחשוב הענן שהיא מספקת ונכנסת ראש בראש מול מיקרוסופט, אמזון, Rackspace ושאר ספקיות שירותי הענן הגדולות.

חנות אפליקציות Web חדשה עבור דפדפן ה-Chrome

הכרזה נוספת שנעשתה במסגרת ה-Keynote הייתה על חנות אפליקציות Web חדשה המבוססת על HTML5 ומיועדת להציע אפליקציות שירוצו על-גבי דפדפן הכרום של גוגל. החנות החדשה לאפליקציות Web תאפשר למשתמש להריץ אפליקציות כגון Tweetdeck ומשחקים כגון Lego Starwars לצד האפליקציות המוכרות של גוגל כגון Gmail, Reader, Docs ו-Calendar. במהלך ההכרזה ציינה גוגל שהחנות תעבוד על-גבי כל דפדפן התומך ב-HTML5, אך מבחינת גוגל, חנות האפליקציות החדשה למעשה פותחת את הדלת למערכת ההפעלה מבוססת ה-Web של החברה, Chrome OS.

API's API's API's

זוכרים את באזז? עוד אחת מהפאשלות הגדולות של גוגל. לעומת Wave, באופן די מפתיע הצליח הבאזז לתפוס כמות לא קטנה של משתמשים, אך הוא עדיין אינו מתקרב בכלל לסדרי הגודל של הרשתות החברתיות הגדולות. גוגל מקווה שחשיפת API חדש לבאזז, אשר יאפשר למפתחים להתחבר לבאזז עם אפליקציות חיצוניות, יעשה לבאזז מה שה-API של טוויטר עשה לטוויטר. בין אם זה יעזור ובין אם לא, גוגל הודיע כי באמצעות ה-API החדש, ניתן יהיה למצוא אינטגרציה לבאזז באפליקציות כגון Tweetdeck, Seesmic, Ping.fm ואפילו Boxee (תוכלו למצוא רשימה מלאה של האפליקציות שהודיעו על תמיכה ב-API החדש באתר הרשמי של ה-Buzz API).

הגרסה השלישית של ה-JavaScript Google Maps API נחשפה אף היא במהלך הכנס ואמורה לאפשר יישום מהיר ונקי יותר של היכולות הטמונות בפלטפומת המפות של גוגל. הפלטפורמה החדשה תאפשר למפתחים לשלב את היכולות של Google Maps בתוך אתרים ואפליקציות אחרות ביתר קלות ואף לשדרג בצורה פשוטה יחסית מהגרסה הקודמת של ה-API לגרסה החדשה. אחד החידושים המשמעותיים בגרסה החדשה של ה-API היא התמיכה ב-Streetview והיכולת להטמעה מלאה ב-HTML, מה שמאפשר תמיכה מלאה של האפליקציה גם על גבי דפדפנים ניידים למיניהם.

בנוסף לבאזז ולשירות המפות, גם Google Latitude קיבל API חדש אשר מיועד לאפשר למפתחים להתחבר לשירותי המיקום של גוגל מתוך אפליקציות צד-שלישי ואף להסתמך על זיהוי המיקום על-מנת לבצע פעולות שונות. בין הרעיונות שהציע צוות הפיתוח לשימוש ב-API החדש ניתן למצוא אפליקציה שמדליקה או מכבה את החימום באופן אוטומטי כשאתם נוסעים לכיוון הבית או הרחק מהבית, אפליקציה ששולחת התרעות על עומסי תנועה במידה והיא מזהה שאתם נוסעים בכיוון של אחד או שקיים עומס ב"מסלול הרגיל" שלכם, אפליקצית "זיהוי הונאת כרטיס אשראי" אשר שולחת לכם התראות במידה ונעשה חיוב בכרטיס האשראי שלכם במרחק גדול מדי מהיכן שאתם נמצאים כרגע ואלבומי תמונות שמתייגים באופן אוטומטי את המיקום שבו הם צולמו.

HTML5 הוא המלך

באופן כללי, המרכז של היום הראשון בועידה היה סביב HTML5. גוגל הודיעה כי כל היישומים שלה יתמכו בתקן החדש כבר בשנה הקרובה. אחרי ש-YouTube קיבל את הטיפול המל, הבא בתור יהיה Gmail, אשר יאפשר למשתמשים, באמצעות ה-HTML5 API, לקבל התראות גם כשה-Gmail סגור ולבצע הוספת קבצים מצורפים למייל ב-Drag&Drop. אז נכון שזה אולי לא נשמע "היסטרי", אבל המעבר ל-HTML5 באפליקציות של גוגל, אמור לספק (מעבר לתכונות ולפיצ'רים החדשים) חוויית שימוש מהירה יותר ונקייה יותר.

ומה קורה היום?

אחרי יום ראשון עמוס במיוחד, גם היום השני צפוי להיות מעניין עם הכרזות כגון Google TV וחשיפה רשמית של גרסה 2.2 של פלטפורמת האנדרואיד. ניתן יהיה לצפות בהרצאת ה-Keynote בשידור חי ביוטיוב בשעה 8:30 שעון החוף המערבי (18:30 שעון ישראל.

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

3 תגובות על "סיכום היום הראשון ב-Google I/O"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלמוג בקו
Guest

וידאו קוד פתוח זה רעיון מעולה. מפתיע שאין פה שום דבר מרושע :|

טל גלילי
Guest

סיכום מעניין, תודה.

רמי
Guest

תודה על העדכון.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: