הגל הבא של גוגל – סקירת Google Wave

להמציא מחדש את הדואר האלקטרוני, זה מיושן, זה מלפני 40 שנה הם אמרו בועידת Google I/O האחרונה שנערכה לפני מספר חודשים ובה הוצגה לראשונה פלטפורמת ה-Google Wave. השגנו הזמנה, התחברנו, שיחקנו ובדקנו. האם זה באמת הדור הבא של הדואר האלקטרוני? או שזה בכלל סוג של מערכת שיתוף בשילוב עם רשת חברתית? כל זאת ועוד בסקירה הראשונית של Google Wave.

googlewaveלהמציא מחדש את הדואר האלקטרוני, הם אמרו. זה מיושן, זה מלפני 40 שנה. הדברים הללו נאמרים בועידת Google I/O האחרונה שנערכה לפני מספר חודשים ובה הוצגה לראשונה פלטפורמת ה-Google Wave. מספר שבועות לאחר מכן קיבלנו הזמנה ל-Developer Sandbox שנועדה לספק למפתחים התרשמות ראשונית מהמערכת ולאפשר להם לפתח יישומים נוספים לפני השקת הגרסה הסופית. לפני כשבועיים החלה גוגל להפיץ הזמנות לשירות ה-Google Wave לציבור הרחב יותר וכך נחשף העולם לראשונה אל היישום שמתיימר להחליף את הדואר האלקטרוני.

את הסקירה עצמה ביצענו על גריסת ה-Sandbox שעדיין רצה ומיועדת למפתחים, אך נכון לבדיקה האחרונה שערכנו, היא יחסית זהה לגרסת ה-Preview שרצה ב-wave.google.com. במידה ואתם יודעים על תכונות כלשהן שנוספו או שינויים כלשהם מעבר למה שכתוב כאן בפוסט, נשמח אם תעדכנו אותנו כדי שנוכל לעדכן את שאר הגולשים.

הממשק

googlewave1

מבנה ברירת המחדל של הממשק ב-Google Wave

כאשר אתם מתחברים ל-Google Wave בפעם הראשונה, תגיעו למסך ברירת המחדל – תצוגה בעלת 3 טורים ו-4 מודולים. הטור הראשון משמאל (יהיה מימין בגרסת העברית שתצא בהמשך) מכיל את מודול הניווט בחלקו העליון ומודול אנשי הקשר בחלקו התחתון. מודול הניווט מכיל קיצורי דרך לתיקיות השונות דוגמת דואר נכנס, דואר יוצא ותגיות (דוגמת אלו שאתם יכולים ליצור ב-Gmail) ומודול אנשי הקשר הוא גרסת ה-Wave של ה-GTalk. בגרסה הסופית של המוצר, אנשי הקשר הנמצאים ב-Wave Contacts יהיו זהים לאלו הנמצאים ב-Google Contacts הרגילים שלכם, אך נכון לגרסת ה-Preview ניתן להוסיף רק משתמשים אשר יש להם משתמש מופעל ב-Google Wave.  הטור השני מכיל את רשימת הגלים בהם אתם משתתפים, דבר המקביל לרשימת פריטי הדואר האלקטרוני בתיקייה בה אתם נמצאים והטור השלישי מאפשר לכם ליצור גל חדש (בתצוגת ברירת המחדל) או מציג לכם את התוכן של גל מסוים אם אתם מקליקים עליו.כל אחד מהמודולים ניתן למזעור לחלקו העליון של המסך וכאשר כל המודולים ממוזערים, המסך הראשי מציג את האפשרות לפתוח גל חדש.

כאשר מתעדכן אחד מהגלים ב-Inbox שלכם, כותרת ה-Inbox מהבהבת במידה וה-inbox נמצא במצב ממוזער. במידה וה-Inbox פתוח, הגל שעודכן מופיע בהדגשה כמו מייל שלא נקרא. בתצוגה המקדימה בטור ה-Inbox ניתן לראות את הכותרת של הגל, את שתי השורות הראשונות של העדכון האחרון בגל ו-3 תמונות Avatar המייצגות את שלושת המשתמשים האחרונים שעדכנו את הגל. הכותרת של הגל היא לא בגדר שדה חובה ולכן לעיתים תראו גלים בהם מופיע רק העדכון האחרון ותמונות המעדכנים האחרונים.

שאר הממשק זהה יחסית לשאר האפליקציות הגוגליות שאנחנו מכירים. יש כאן ניהול תיקיות, תגיות, העלאת קבצים והכל מנוהל בצורה פשוטה יחסית באמצעות Drag and Drop ותפריטים ברורים הממוקמים במקומות הנכונים אשר עוזרים להתמצא ולבצע את הפעולות הנחוצות.

אז איך זה עובד?

googlewave3

יצירת גל חדש ב-Google Wave

הגל הוא בעצם כמו מייל חכם ודינמי. הדבר הראשון שנעשה כאשר אנחנו יוצרים גל חדש הוא להוסיף את המשתתפים בגל (המקביל לנמעני דואר) אשר יהיו שותפים לתוכן הנכתב בגל, יוכלו לצפות בו ולעדכן אותו. הוספת המשתתפים מתבצעת על-ידי לחיצה על כפתור הפלוס המופיע בחלק העליון של מודול הגל (ליד תמונות המשתתפים הקיימים) והוא מאפשר הוספת משתמשים מתוך רשימת אנשי הקשר הקיימת או כתיבה של שם משתמש מלא ב-Google Wave, אך ניתן גם פשוט לגרור איש קשר מרשימת אנשי הקשר אל תוך הגל על-מנת לצרף אותו. ניתן גם לצרף אנשים לגל קיים בשלב יותר מאוחר, אך אלו עלולים לפספס חלק מהשיחה ולאבד את ההקשר של חלק מהדברים. לשם כך יצרו בגוגל את תכונת ה-Revision  Playback לכל משתמש שהצטרף שליחה בשלב מאוחר יותר, לבצע להציג את ההקלטה של השיחה מתחילתה, צעד-אחרי-צעד, תגובה אחרי תגובה כדי לראות את כל תהליך בניית הגל ובכך להבין את בניית השיחה כפי שהיא נבנתה עד כה. כל אדם המצורף לגל, יכול להפעיל את להציג את הקלטת תוכן השיחה על-ידי לחיצה על כפתור ה-Play המופיע בראש הגל.

השלב הבא יהיה הוספת התוכן לגל, אשר יכול לכלול טקסט ואובייקטים שונים כגון תמונות, קישורים, סרטוני וידאו ומספר גדול של גאדג'טים שונים כגון מפות של גוגל ווידאו מיו-טיוב או גאדג'טים של חברות צד שלישי (עליהם נפרט בהמשך).

עד כאן, הכל נשמע פחות או יותר כמו דואר אלקטרוני סטנדרטי, אך מכאן והלאה מתחיל השינוי האמיתי. לאחר שיצרתם גל וצירפת משתמשים נוספים שיהיו שותפים בו, תוכלו לראות את המשתתפים מעדכנים את הגל בזמן אמת עם תשובותיהם בשיחה. אני חייב להודות שאף על פי שידעתי שזוהי אחת מהתכונות הקיימות בפלטפורמת ה-Google Wave, זה היה מאוד מפתיע בפעם הראשונה שניהלתי דיון בתוך גל וראיתי את התשובות של השותפה שלי לאותו הגל מופיעות על המסך תוך כדי שהיא מקלידה (כולל תיקון השגיאות שלה). אני מניח שזה נובע מתוך עידן ה-Instant Messaging שבו ברוב המקרים אתה עדיין מחויב ללחוץ על אנטר או על שלח לפני שהמשתמש בצד השני רואה את ההודעה, אך אחרי כמה ימים של שימוש מתרגלים לצורת העבודה הזאת די מהר ולאחר מכן, זה נראה מוזר לחזור ולעבוד בצורה הרגילה.

googlewave2

שיחה מסועפת ב-Google Wave

אחת התכונות המשמעותיות והנוחות ביותר בניהול הגל היא תכונת ה-Threaded Conversation, או שיחה מסועפת. אחד הדברים שהיו הכי מעצבנים בשיחות IM היו זמני התגובה בין שליחת ההודעה שלנו לבין המענה של האדם איתו אנו מדברים. לא מעט פעם קורה שבזמן שאנחנו כתבנו כמה שאלות או משפטים, האדם הראשון פתאום מגיב לאחת מהשאלות הראשונות ואנחנו לא באמת יודעים לאיזה מהשאלות ששאלנו לקשר את התשובה שלו. ב-Google Wave ניתן להגיב לכל אחד מהחלקים בתוך הגל (גם אם הם לא טקסטואליים) על-יד לחיצה על כל אחד מהמקטעים ובחירה בכפתור ה-Reply שיופיע כאשר סמן העכבר מרחף מעל כל נושא. בכך מאפשרת לנו לעקוב בצורה טובה יותר אחרי כל אחד מהנושאים בשיחה ולנהל אותה בצורה כזאת שבה הדיון יתבצע פר נושא ולא בשיחה מפוזרת. אפשרות פונקציונאלית נוספת היא היכולת להגיב בצורה פרטית לאחד או כמה ממשתתפי הגל בלי ששאר המשתתפים יוכלו לראות את התגובה על-ידי בחירה באפשרות Private Reply מתפריט ה-Reply (חץ קטן שמופיע מצד ימין לשעת התגובה) שנפתח כאשר בוחרים להגיב לנושא מסוים. מעבר לתגובות הספיציפיות לנושא מסוים, ניתן גם להגיב על הגל כולו ובכך בעצם ליצור נושא שיחה חדש בגל.

זה לא נגמר פה: גאדג'טים ורובוטים

חשוב להבין ש-Google Wave היא פלטפורמת תשתית הניתנת להרחבה, בדומה למה שאנחנו מכירים בטוויטר, פייסבוק ושאר הרשתות החברתיות. ההרחבות של Google Wave מתחלקות לשני מחנות עיקריים:

googlewave41

גלריית הגאדג'טים ב-Google Wave

1. גאדג'טים – סוגי תכנים עשירים (משחקים, וידאו, מפות וכדומה) אותם ניתן לשלב כחלק מגל. חלק מהגאדג'טים פותחו בגוגל וחלק מהגאדג'טים פותחו על-ידי חברות צד-שלישי וניתן להגיע אליהם באמצעות ה-Gadget Gallery או הקלדת URL חיצוני של ה-API של הגאדג'ט כפי שסופק על-ידי החברה החיצונית. גאדג'טים לדוגמה אשר נמצאים בגרסת ה-Preview הם משחקי שחמט וסוקובן, שילוב מפות של Google Maps וגאדג'ט בשם Who is Coming המאפשר להזמין משתמשים לאירוע ולקבל את תשובתם בצורה נוחה ומהירה בתוך הגל.

2. רובוטים – הרובוטים מיוצגים באמצעות כתובות מייל שניתן להוסיף לרשימת אנשי הקשר ולמשתתפי הגל עצמו. אנו נוסיף רובוטים לגל כאשר נרצה שהם יבצעו מניפולציה כזאת או אחרת על התוכן של הגל. לדוגמה, ה-Posterous Robot מאפשר לכם להוסיף בצורה אוטומטית את תוכן הגל או את חלקו כפוסט בפרופיל ה-Posterous שלכם. ה-Posterous Robot אמנם מוסיף את הגל כפוסט סטטי, אך ישנם רובוטים אחרים דוגמת ה-Bloggy Bot אשר הופך את הגל לפוסט בבלוג על פלטפורמת Blogger, אשר מאפשר לכל משתמש Wave שנכנס לבלוג להגיב ולעדכן את הגל. בוטים נוספים יודעים לערוך ולסכם תוצאות של סקרים כחלק מהגל, לקשר חשבונות ב-Wave לחשבונות אחרים בפייסבוק ובטוויטר, לסדר מחדש את הנושאים בדיון בצורות שונות ועוד.

כבר היום קיימים אלפי גאדג'טים ורובוטים שונים המשרתים את פלטפורמת ה-Wave ולהערכתינו המספר רק ילך ויגדל עם פתיחת הפלטפורמה לציבור הרחב. חשוב לציין כי נכון להיום כל השירותים, הגאדג'טים והרובוטים מוצעים ללא תשלום, אך כבר היום ניתן לראות שמשולבים בחלק מהגאדג'טים השונים נקודות פרסומת אשר ישמשו את יוצריהם לצורך רווח עתידי.

הצד הישראלי: 6Rounds ו-Lab Pixies

מבין חמשת החברות שבחרה Google לשתף בפלטפרוהמ כבר בשלב המוקדם במטרה שיפתחו יישומים משלהם, נמצאות שתי חברות ישראליות: 6rounds ו־LabPixies.

הגאדג'ט של 6rounds ב-Google Wave

הגאדג'ט של 6rounds ב-Google Wave

הפיתוח של חברת 6Rounds הוא בעצם הגאדג'ט היחידה כרגע עבור פלפטורמת Google Wave המאפשר למשתמשים לערוך שיחת ועידה בוידאו תוך ביצוע פעולות אינטרנאקטיביות שונות. נטשה שיין, מנהל השיווק והקהילות בחברת 6Rounds, ערכה לנו הדגמה של הגאדג'ט החדש ובמהלך שיחת הועידה שתנהלה בעצלתיים כנראה עקב בעיות חיבוריות שונות, הצלחנו לגלוש יחד בפייסבוק, לצפות בסרטון ביו-טיוב ולשחק במשחקים שונים כגון דמקה, שחמט ואמת או חובה. מעבר לתוספות הללו, מאפשר הגאדג'ט להוסיף אפקטים ויזואליים שונים אל תוך תמונה המצלמה שאתם משדרים (כגון אש, צבעים מסוימים, חלוקת מסך מרובעת, מראה ועוד) והייחוד של הגאדג'ט לעומת האפליקציה המלאה שנמצאת ב-6Rounds.com הוא היכולת לבצע לכידת מסך ולהוסיפה את תוך ה-Wave כדי שכל שאר המשתתפים יוכלו לראות אותה. האפליקציה לא מאפשרת הקלטה מלאה של הצ'ט ושיתופו כחלק מהגל, לדברי החברה, בגלל מגבלה של Google Wave. כמו כן, כחלק מהשקת הגאדג'ט של 6Rounds ב-Google Wave, עורכת החברה תחרות שהפרסים בה הם הזמנות נכספות לגרסת ה-Preview של גוגל Wave. במסגרת התחרות, צריכים המשתתפים ליצור סרטונים קצרים שיציגו שימוש באפליקציה של החברה וביכולות השונות שהיא מספקת. ניתן למצוא פרטים נוספים בבלוג הרשמי של החברה.

גם חברת LabPixies פיתחה גאדג'ט משלה, אך הוא נוגע לתחום המשחקים בלבד. הגאדג'ט של LabPixies הוא משחק סודוקו שיתופי, המאפשר למשתתפי הגל להתחרות אחד בשני בפתיחת תשבצי סודוקו.

כל אחת מהחברות כבר הודיעו בעבר כי הן מתכננות לבסס את מודל הרווח העתידי שלהן מהפלטפורמה החדשה על פרסומות אשר ישולבו כחלק מובנה בגאדג'טים שלהם ב-Google Wave. דוגמה לכך ניתן לראות במשחק האמת-או-חובה שקיים כחלק מהגאדג'ט של 6Rounds, אשר בו קיימת כבר היום פרסומת לדוגמה על הבקבוק המסתובב.

האם זה באמת יחליף את הדואר האלקטרוני?

בינתיים, ניתן רק להעריך שכמו כל פלטפורמת שיתופית, גם Google Wave תהיה טובה כמו מספר המשתמשים שיהיו לה. אף על פי שאנחנו זכינו להצצה מוקדמת בגרסת ה-Preview, מספר האנשים איתם יכולנו לחלוק את החוויה היה מועט יחסית ולכן היה לנו קשה לממש את הפוטנציאל האמיתי הטמון בפלטפורמה. כמו כן, האפליקציה נמצאת כרגע בבטא מוקדמת ולכן יש בה לא מעט באגים. נתקלנו בפריטים שגולשים מחוץ לשטח התצוגה, פריטים שנכנסים אחד בתוך השני בתוך הגל וכמה הודעות שגיאה שקופצות במקומות מוזרים, אך בסך הכל המטרה של ה-Preview הייתה לספק חשיפה ראשונית לפלפטפורמה חדשה ולתת לאנשים להתרגל לצורת עבודה שונה ממה שהם מכירים עד היום ובמטרה הזאת היא עומדת יפה.

אחת השאלות ששאלו את עצמם רבים מהמשתתפים ב-Preview היא האם זה באמת יוכל להחליף את השימוש בדואר אלקטרוני כמו שאנחנו מכירים אותו היום? מחד, השילוב של תשתית השיתוף (Collaboration) כחלק אינטגרלי ממערכת דמוית דואר אלקטרוני מוסיף המון ומאפשר עבודה בצורה יעילה. אמנם ייקח קצת זמן להתרגל אליה, אך כשבכל זאת נצליח לעשות זאת, ללא ספק תשתנה דרך החיים האלקטרונית כפי שאנו מכירים אותה. מאידך, הצורך בשינוי התפיסה שדורש השימוש בפלטפורמה וההסתמכות על גוגל כאמצעי תקשורת בלעדי עלולים לסכן את קיומו של ה-Wave כחלק בלתי נפרד מצורת התקשורת שלנו.

.

פוסטים נוספים:

גוגל מכה גלים
גוגל כרום מגיע גם בגרסת אינטרנט אקספלורר

גוגל משיקה את Sidewiki – מערכת תגובות אוניברסלית

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

16 תגובות על "הגל הבא של גוגל – סקירת Google Wave"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
שלומי
Guest

תגיד יא משועמם מהחיים
למי יש כוח לקרוא את כל זה?
אשכרה GEEK

Name
Guest

גוגל החליטה לשתף גם את קלטורה הישראלית
http://corp.kaltura.com/

yanivf
Guest

תודה :-)

רועי גולדשטיין
Guest

למי שאין כוח לקרוא את כל ההסבר אבל רוצה להבין ולראות את המערכת עובדת
הציצו בסרטון הארוך (שעה ועשרים) אבל המדהים של הדגמת המערכת למפתחים
שעה ועשרים של ואאוווו
ואאווו
ואאווווווו
http://www.youtube.com/watch?v=v_UyVmITiYQ

yanivf
Guest

אשמח לדעת מאיפה קיבלת את המידע הזה. מצאתי את http://www.kaltura.org/project/kalturagooglewave אבל לא מצאתי באתר הרשמי של החברה שום דבר בנוגע לגוגל וייב…

trackback

[…] הגל הבא של גוגל – סקירת Google Wave גוגל מוסיפה לחיפוש עוגן לטקסט בתוך עמוד גוגל משיקה את Sidewiki – מערכת תגובות אוניברסלית מתויג כ: Add new tag, Google, Google Blog Search, Google Blogs, Google Books, Google News, Google search, Google Search Options, Google Trends, Search Engines, גוגל, חיפוש, חיפוש בגוגל, סרגל חיפוש בגוגל blog comments powered by Disqus var disqus_url = 'http://www.newsgeek.co.il/google-updates-search-options/ '; var disqus_container_id = 'disqus_thread'; var facebookXdReceiverPath = 'http://www.newsgeek.co.il/wp-content/plugins/disqus-comment-system/xd_receiver.htm'; var DsqLocal = { 'trackbacks': [ ], 'trackback_url': 'http://www.newsgeek.co.il/google-updates-search-options/trackback/' }; […]

asaf
Guest

מעניין
תודה.

יש מצב לקבל הזמנה ?

yanivf
Guest

תודה. לצערי נגמרו לנו ההזמנות כבר ממזמן :-)
אבל אל דאגה, לפי השמועות לקראת תחילת שנה הבאה יפתחו את השירות בצורה רחבה יותר…

Name
Guest

מומלץ בחום לראות את הסרטון של גוגל וויב ולהבין באמת איך הדבר הגאוני הזה עובד,(אומנם שעה ועשרים) שווה כל שניההה!!!!!

LIKE!!!!!!

trackback

[…] הפדרציה של גוגל Wave כפי שבטח שמעתם, לגוגל יש מוצר חדש שנקרא Google Wave המשנה למעשה את הדרך בה ניתן לתקשר על-גבי האינטרנט. Wave […]

עינת גוטמן
Guest

אפשר הזמנה???

מורן בר
Member

שלחי לי למייל את הכתובת שאת רוצה לשייך (המייל שלי נמצא באודות)

trackback

[…] למוצר שנקטל בהמשך ברוב הפורומים ברשת בגלגולו הנוכחי, ה-Google Wave. גם בניוזגיק אחד הפוסטים שהשיג את מירב תשומת לב […]

trackback

[…] השנתית שלה כקרקע לחלק גדול מההכרזות הגדולות שלה, דוגמת Google Wave שהוכרז בקול תרועה בכנס של שנה שעברה. באופן מפתיע למדי, […]

trackback

[…] לגוגל וייב אמרה מאייר כי קיים מעין פרדוקס ביצה ותרנגולת באימוץ […]

trackback

[…] המוצעים נמצא גם משחק סודוקו של חברת LabPixies הישראלית. כפי שסיקרנו בעבר, החברה נרכשה על-ידי גוגל לפני כשנה, ונקווה שנראה בקרוב […]

wpDiscuz

תגיות לכתבה: