הכה את הגיק – אתם שואלים והגיקים עונים [פרסים]

כיצד פועלים מסכי מגע? האם ניתן לכתוב תוכנית מחשב שתדפיס את הקוד של עצמה ללא קלט חיצוני ואיפה בדיוק נמצאת רשת האינטרנט?

כמה פעמים שאלו אתכם “מה עדיף: טלוויזית LCD או LED” או “מה יותר טוב: AWS או Google AppEngine”? כמעט כל אחד מחברי הצוות בניוזגיק מקבל לפחות שאלה אחת כזאת ביום.

בפוסטים הקודמים החלטנו לאפשר לכם לנסות ולהתקיל אותנו בשאלות הטכנולוגיות הכי מסובכות, הכי מאתגרות והכי גיקיות שאתם רק יכולים לחשוב עליהן.

ביום רביעי, ה-26 באוקטובר, אנו עורכים את מפגש הגולשים הראשון של ניוזגיק ומזמינים אתכם לנסות את מזלכם בגמר “הכה-את-הגיק” (תחרות נושאת פרסים) שאנו עורכים במפגש בשיתוף עם רשת חנויות האלקטרוניקה, מחשבים וגאדג’טים, ביג-בוקס.

ההשתתפות באירוע היא ללא תשלום, אך מספר המקומות מוגבל בהחלט, אז מהרו להירשם!  פרטים נוספים והרשמה

ואלו השאלות שזכו השבוע :

האם אפשר לכתוב תוכנית מחשב אשר תדפיס את הקוד של עצמה מבלי להשתמש בקלט חיצוני (לדוגמא קבצים/מקלדת וכו’..) ?

לשאלתך יש תגובה מאוד פשוטה והיא – כן, אפשר. למעשה, חשבו על אפשרות זו כבר קודם ויש לה שם משלה – Quine, פירוש השם הוא תוכנת מחשב שאינה משתמשת בקלט חיצוני ומפיקה עותק של קוד המקור שלה בתור הפלט היחיד. פשוט, נכון? אבל מה זה אומר?

Quine היא נקודה קבועה בסביבת הביצוע, כשסביבת הביצוע למעשה נחשבת כפונקציה. אפשרות זאת קיימת בכל שפת תכנות בעלת היכולת להציג פלט שהוא מחרוזת. בשפות מסויימות, קובץ מקור ריק הוא הנקודה הקבועה ואינו מציג שום פלט. למעשה, יש סיפור דיי משעשע הנלווה למקרה זה – בשנת 1994 נכתבה תוכנית כזו בשפת C והיא זכתה במקום הראשון בתחרות “תכנית השכפול העצמי הקטנה ביותר בעולם”, כשבעצם פשוט הייתה תוכנית ריקה. כמובן שלאחר מכן שונו החוקים, המצריכים מהמשתתפים לכתוב תוכנה שהגודל המינימלי שלה יהיה גדול יותר מהתוכנה הריקה.
/
לצפייה במגוון Quines בשפות פיתוח שונות, אתה יכול לגשת לאתר המאחד את כולם, שתאתר כאן.
 /

איפה האינטרנט? כאילו יש מקום ספציפי שבו יש שרתים ראשיים שמחוברים לשרתים של חברות שמחוברים למחשב? מי מארגן את כל הסיבוך הזה שקוראים לו אינטרנט? תודה!

אלון היקר, האינטרנט היא רשת עולמית של מחשבים, המחוברים ביניהם ומשתפים ביניהם מידע על-גבי פרוטוקול ה-TCP/IP. בהמשך לשאלתך, הרי שצדקת, שכן רשת האינטרנט מתבססת על מספר סוגים של שרתים ראשיים המחוברים לשרתים אליהם אתה יכול להתחבר דרך ספק האינטרנט שלך.

כדי לעשות סדר, ראשית נגדיר את חלוקת הכתובות באינטרנט; לכל מחשב המחובר לרשת האינטרנט יש כתובת ייחודית באותו רגע נתון בו הוא מחובר. כתובת ידועה בפורמטים IPv4 או IPv6, וכוללת רצף של מספרים המייצגים את החיבור הספציפי שלה לרשת. כדי להמיר את אותם מספרים לשמות מתחם, למשל, כדי שתוכל להקיש “http://www.google.com” במקום “74.125.127.147”, משהו צריך לנהל רישום שהמספר הזה (המייצג כתובת IP) שייך לשם המתחם של גוגל-נקודה-קום.

מי שעושה את זה בפועל הם שרתי ה-DNS. ישנן כמה רמות של DNS, ואלה כוללות את שרתי ה-ROOT, השרתים החשובים ביותר המהווים את הליבה של מערכת ה-DNS. מעבר להם ישנם שרתים נוספים, ולמעשה, כמעט כל ספק אינטרנט היום מנהל שרת DNS משל עצמו, כדי לקצר את הזמן שלוקח לבקשה שלך למידע (הכנסת כתובת בדפדפן והקשה על כפתור “enter”) עד שיתחיל להיטען הדף שביקשת.

לאחר שיודעים להמיר את כתובת שם המתחם שביקשת (גוגל-נקודה-קום) לכתובת IP, המערכת פונה לאותה כתובת ומבקשת את המידע האינטרנטי הזמין לגולשים מבחוץ. אם יש שם מידע, הוא יוצג בפניך בדפדפן, כפי שהוא נשלף משרת (או שרתי) האחסון של אותה חברה. שרת האחסון הוא זה שמאחסן את הקבצים בפועל של האתר שביקשת לראות.

מעניין לציין, כי שרת המחשבים הראשון שפעל ב-World-Wide-Web, אותו הגה טים ברנרס-לי, היה מחשב של חברת NeXT, החברה אותה הקים סטיב ג’ובס אחרי שפוטר מאפל, אותה חברה שאפל רכשה מספר שנים מאוחר יותר כדי להחזיר את ג’ובס להנהגת החברה.

וידאו: מבט על “המצאת” רשת האינטרנט

רציתי לשאול על פי איזה עקרונות עובדים מסכי המגע (מה החומרה שלהם בשונה ממסכים רגילים) ומה משפיע על איכות רמת הדיוק, והאם כל מסך מגע יכול להיות “מולטי טאץ’ ” ?

על אף שמסכי המגע הפכו פופולאריים מאוד בשנים האחרונות, הטכנולוגיה המאפשרת קלט ופלט באמצעות צג המחשב מלווה אותנו כבר שנים ארוכות. בראשית הדרך היו מספר טכנולוגיות שהציעו פתרון שאיפשר לשלוט על מכשירים ממוחשבים באמצעות מגע אך הן סבלו מבעיות שונות שהפכו אותן לרגישות ובלתי אינטואיטביות. בשנים האחרונות הפכה הטכנולוגיה יחד עם הממשק לנגישה ונוחה להפליא ומסכי המגע זכו לעדכנה באמצעות מכשירי הסמארטפון וכעת גם עם מחשבי הלוח.

את הקמבק של מסכי המגע הוביל ללא ספק מכשיר האייפון של אפל שנחשף לראשונה בשנת 2007 ושילב בצורה מושכלת מספר אמצעים טכנולוגים שאיפשרו לא רק מגע אלא מגע סימולטני של מספר אצבעות במקביל. יכולת זאת מתאפשרת באמצעות שיכבה הקיימת מתחת למסך וכוללת אלפי חוטי חשמל דקיקים המונחים כשתי וערב מתחת למסך עצמו. הפרעה למתח החשמלי על ידי מוליך (אצבע למשל) מציינת למכשיר את נקודת המגע המדוייקת שמופענחת על ידי יכולות המחשוב של המכשיר. רמת הדיוק אם כך, נוגעת למספר מרכיבים ובינהם לצפיפות חוטי החשמל וליכולות המעבד לפענח את המיקום המדוייק. לא כל מסך יכול להיות מולטי טאצ’, אלא רק מסכים הכוללים את שורת המרכיבים מרמת החומרה ועד רמת התוכנה ויכולים לפענח את המיקום המדוייק באופן מיידי.

גמר הכה את הגיק

רוצים לפגוש את הגיקים שמאחורי ניוזגיק? ביום רביעי, ה-26 באוקטובר, אנו עורכים את מפגש הגולשים הראשון של ניוזגיק ומזמינים אתכם לנסות את מזלכם בגמר “הכה-את-הגיק” (תחרות נושאת פרסים) שאנו עורכים במפגש בשיתוף עם רשת חנויות האלקטרוניקה, מחשבים וגאדג’טים, ביג-בוקס. לפרטים נוספים והרשמה

מעבר לפגישה עם הצוות שמאחורי ניוזגיק, במפגש תערך תחרות טריוויה טכנולוגית נושאת פרסים (בין הפרסים: מכשיר טאבלט מוטורולה זום ותלושי קנייה בשווי מאות שקלים ברשת ביג-בוקס). חושבים שאתם גיקים אמיתיים? זאת ההזמנות שלכם להוכיח את זה.

ההרשמה לתחרות שתערך באירוע תתבצע במקום עצמו, על-בסיס כל הקודם תופס, כך שככל שתגיעו יותר מוקדם, יהיה לכם סיכוי גבוה יותר להירשם לתחרות.

ההשתתפות באירוע היא ללא תשלום, אך מספר המקומות מוגבל בהחלט, אז מהרו להירשם.


פינת “הכה את הגיק” מפורסמת בחסות רשת חנויות המחשבים והאלקטרוניקה BigBox


רשת חנויות האלקטרוניקה, המחשבים והגאדג’טים BigBox יוצאת במבצע מיוחד לחגים – בקנייה מעל ל-1,000 ש”ח תוכלו לבחור מוצר ממגוון המוצרים שבמבצע בשקל אחד. בנוסף, מבצעים נוספים כגון: קונים מקרר סמסונג שבמבצע ומקבלים מעבד מזון של Kenwood. ניתן למצוא פרטים נוספים על המבצע ועל רשימת המוצרים בקטלוג ביג-בוקס ספטמבר 2011.

 


מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

5 תגובות על "הכה את הגיק – אתם שואלים והגיקים עונים [פרסים]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ליאור
Guest

אם הסמארטפונים היום הם ממש מחשבים לכל דבר, האם יש מכשירים שאוכל להתקין עליהם מערכות הפעלה שונות מאלו שמגיעות איתן מלכתחילה?

אלון
Guest

תודה על התשובה!

אלון
Guest

תשובה לליאור – כן, אני יודע על זה שאפשר להתקין אנדרואיד על אייפון…

אלעד
Guest

שמעתי בזמן האחרון שהמחשב האישי הומצא ע”י אפל ומצד שני שמעתי שהם העתיקו.
אז מי בעצם המציא את המחשב האישי?

מורן בר
Guest

חברים, התחרות באתר הסתיימה ולזוכים ישלחו הודעות מחר.

נשמח אם תצטרפו אלינו לגמר ולשאול אותנו ישירות. פרטים בלינק בסוף הפוסט הנוכחי.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: