Fitbit Flex: ניטור פעילות גופנית ושינה מבוסס בלוטות' [סקירה והשוואה]

שבוע שעבר נחת בישראל צמיד ניטור הפעילות הגופנית והשינה של Fitbit, חודשיים לאחר שהושק מעבר לים. בימים האחרונים הלכנו, רצנו וישנו עם שלושת הצמידים המובילים בשוק והגענו למספר מסקנות.

תמונה: fitbit flex, יח"צ

תמונה: fitbit flex, יח"צ

צמיד הפלקס של פיטביט (Fitbit) הוא אחד המוצרים האחרונים שהושקו בתחום ניטור הפעילות הגופנית שנחשב בשנים האחרונות לאחד התחומים הטרנדיים יותר בעולם הטכנולוגי. השקתו המאוחרת מאפשרת לו להנות מאוסף של פיצ'רים שמופיעים באופן חלקי בלבד או נעדרים ממוצרים מתחרים ותג המחיר הנמוך שלו הופך אותו לאטרקטיבי ונגיש ביחס לאחרים. אלא, וכמו שתגלו בקרוב בסקירה, הפלקס אינו חף מבעיות ובמספר אלמנטים מתקשה להתמודד בתחרות מול המוצרים האחרים הזמינים בשוק.

הסקירה הזו תתמקד אמנם בפלקס, אך תהיה גם השוואתית וזו מאחר ויצא לנו כבר להתנסות בשני המתחרים המובילים של הפלקס, ה-Nike+ FuelBand וצמיד ה-UP של Jawbone. נציין כבר עתה שבעוד שהפלקס נמכר החל משבוע שעבר בישראל, שני המתחרים טרם הגיעו לארץ וניתן לרכוש אותם באמצעות ייבוא פרטי בארה"ב או באירופה.

טרנד בחיתולים

נתחיל באמירה כללית: צמידי הניטור לא נועדו להפוך אתכם לחטובים או לגרום לכם לישון שנת ישרים במהלך הלילה. בראש ובראשונה מדובר במכשיר שילמד אתכם הרבה על עצמכם ובמקביל ינטע בכם מוטיבציה שתאפשר לכם לנהל אורח חיים בריא יותר. לכל אחד מצמידי הניטור מנגנון משלו שנועד לייצר מוטיבציה בקרב המשתמשים, לעודד אותם לעמוד ביעדים, להעדיף פעילות גופנית על ישיבה ועל הדרך גם לשתף אותם עם נתונים סטטיסטים שנועדו לגרום להם להבין היכן הם עומדים ביחס ליתר.

יש בזה משהו מנחם. מהר מאוד תגלו שכאשר משווים אתכם לקהל המשתמשים האמריקאי – אתם לחלוטין בכושר, ועם זאת, הרבה פעמים תגלו שהיעדים המינמלים שקבע ארגון הבריאות העולמי נמצאים הרחק ממה שאתם מצליחים להגיע אליו ביום ממוצע כשאתם מעדיפים לרדת בתחנה שליד הבית או לנוע בין החנייה לרכב ולהפך.

מבין שלושת המוצרים המובילים בשוק ואלו שהזכרתי קודם לכן, רק ה-UP וה-Flex יודעים לנטר גם שינה. גם כאן תפקיד חשוב ללמידה העצמית שלכם ומהר מאוד תגלו מתי אתם ישנים טוב יותר ומתי מעט פחות ולייחס את זה לפעולות שביצעתם במהלך היום או ממש לפני הכניסה למיטה.

אלו המייחסים לצמידי הניטור טכנולוגיה מתקדמת ואינספור חיישנים מתוחכמים יתאכזבו לגלות שבסופו של יום מדובר בחיישני תנועה בלבד המניעים את שלושת המוצרים המובילים בשוק וכי למעשה מדובר בתחום שנמצא בשלב זה בחיתוליו וככל הנראה יציע מדדים מדוייקים הרבה יותר בדגמים שעוד יופיעו בהמשך.

מה בערכה?

תמונה: יח"צ, Fitbit

על מנת שלא תתקעו עם צמיד שאינו מתאים להיקף היד שלכם (ע"ע UP), פיטביט כללה בערכת הפלקס שני צמידים בשני גדלים שונים שמכסים טוב את היקף היד של מרבית האוכלוסיה האנושית.

הפלקס עצמו הוא מנגנון אלקטרוני קטנטן (שני משמאל), הכולל חיישני תנועה, סוללה, חמש נורות לד, מנגנון רטט וחיישן בלוטות' 4.0 שמאפשר סנכרון אלחוטי מול מחשבי PC או מק ומגוון רחב של סמארטפונים. הסוללה תספיק לחמישה ימים בלבד (יותר מ-4 הימים שיעניק לכם ה-FuelBand של נייק, אך הרבה פחות מ-10 הימים שמציע ה-UP של Jawbone).

טעינת הפלקס נעשית באמצעות כבל USB (הימני קיצוני בתמונה), שם מתיישב המנגנון האלקטרוני של המכשיר ומעניק חיווי באשר למצב הטעינה באמצעות נורות הלד.

לבסוף ישנו דונגל הסנכרון (השמאלי ביותר בתמונה) המתחבר ליציאת ה-USB במחשב ומאפשר סנכרון נתונים אלחוטי באמצעות תוכנה הניתנת להורדה בחינם.

סנכרון והגדרה ראשונית

הפעולה הראשונה שתתבקשו לבצע לאחר טעינת הפלקס היא הגדרת פרופיל המשתמש שלכם בפיטביט. התהליך עצמו קצר וכולל הזנת נתונים בסיסים שנועדה בין היתר להתאים לכם יעדים מומלצים על בסיס הנתונים האישיים שלכם. על מנת להגדיר נתונים ולצפות בהם, תתבקשו להוריד תוכנה מתאימה מאתר החברה למחשב האישי ואת האפליקציה למכשיר הסמארטפון בו אתם משתמשים. (אייפון, אנדרואיד).

כאן המקום לציין: הפלקס אינו מותאם לכלל מכשירי הסמארטפון הזמינים בשוק. למעשה, יתכן מאוד ותגלו שמכשיר הסמארטפון שלכם אינו נתמך על ידי השירות והדרך היחידה שלכם לבצע סנכרון תהיה רק מול המחשב האישי. נתונים עם זאת, תוכלו לראות גם במידה והמכשיר אינו תומך בסנכרון הנתונים.

אלו המכשירים הנתמכים:

גזרת האייפון: 4S ומעלה (או במילים אחרות: רק האייפון 4S והאייפון 5).

האייפד והאייפוד: אייפד 3 ומעלה, אייפד מיני, אייפוד דור חמישי.

גזרת אנדרואיד: סמסונג גלקסי S3 או S4, גלקסי נוט 2 וגלקסי נוט 10.1.

יש לכם מכשיר מבוסס אנדרואיד שאינו שייך לסמסונג? באסה.

המכשירים בהם תומך הפלקס נכון להיום

המכשירים בהם תומך הפלקס נכון להיום

עיצוב ושימוש לאורך היום

צמיד הפלקס מגיע בחמישה צבעים ובכל ערכה שני צמידים בגדלים שונים מהצבע בו בחרתם. במידה ותחליטו שאתם מעוניינים לרכוש צמידים בצבעים נוספים תוכלו להזמין את המעטפת בנפרד ולהעביר את השבב האלקטרוני מצמיד אחד לאחר.

הפלקס כולל משטח מגע קטנטן וחמש נוריות חיווי שיוכלו לעדכן אתכם בכל רגע נתון ביחס לכמה אתם קרובים או רחוקים מהיעד שהצבתם לעצמכם, מה מצב הסוללה בעת טעינה וגם לעדכן אתכם כשעברתם ממצב שינה לעירות ולהפך.

הפלקס, כמו מקבילו ה-UP, כולל מנגנון רטט שמשמש גם הוא עבור חיווי, אך מעל לכל, מאפשר לכם להתעורר מבלי להפריע לבן או בת הזוג הישנים לצידכם תוך התחשבות בחלון הזמן האידיאלי ליקיצה על בסיס מצב השינה שלכם.

מנגנון נעילת הצמיד על היד עשוי פס מתכת קטנטן שנתפס בשני חריצים אך התגלה כלא ידידותי במיוחד וכל מי שהענקנו לו את הצמיד וביקשנו ממנו לסגור אותו על היד בילה דקות ספורות בניסיון כושל לעשות זאת. בהתחשב בעובדה שלאורך היום תצטרכו להוריד ולהחזיר את הצמיד (פעולות ניקוי כאלה ואחרות, הדחת כלים, כניסה לים ומה לא), תגלו שהפעולה הבסיסית הזו עשויה להתגלות כמעיקה, בניגוד מוחלט לשני מתחריו של הפלקס.

עם זאת, עיצובו של הפלקס מרשים והוא ילכוד לא מעט מבטים. הצמיד עצמו קל משקל עד שתשכחו שהוא בכלל מונח על ידכם ונוריות החיווי מאפשרות לקבל תמונת מצב גם מבלי לבצע סנכרון מול הסמארטפון.

מגיע בחמישה צבעים, ניתן לרכוש צמיד בצבע נוסף תמורת 15 דולרים באתר החברה

מגיע בחמישה צבעים, ניתן לרכוש צמיד בצבע נוסף תמורת 15 דולרים באתר החברה

ניטור פעילות גופנית ושינה

שהרי לשם כך נתכנסנו כאן לא? ובכן, על מנת לבדוק איזה מבין צמידי הניטור הכי מדוייק, ערכנו מבחן השוואה קל.

בחרנו מסלול ריצה שנמדד באופן מדוייק לשם תחרויות ספורט וענדנו את שלושת הצמידים שברשותנו על אותה יד (הפלקס, ה-UP וה-Fuelband של נייק). לאחר מכן, הסרנו את שלושת הצמידים במקביל וסנכרנו אותם לקבלת הנתונים.

במקום הראשון ניצב ה-FuelBand של נייק עם הנתון הקרוב ביותר לאורך מסלול הריצה, במקום השני ה-UP של Jawbone, והפלקס הגיע רק למקום השלישי והאחרון.

בדיקה דומה ביצענו גם על מנת לבדוק את מדדי ניטור השינה.

מאחר וצמיד ה-FuelBand של נייק אינו מציע ניטור שינה, הוא אינו רלוונטי לשם השוואה זו ולכן הפעם הלכנו לישון כשאנו עונדים על היד שני צמידים, האחד הוא הפלקס והשני ה-UP של Jawbone.

את שניהם הכנסנו למצב שינה באותו רגע והוצאנו ממצב שינה באותו רגע ואת שניהם ענדנו על אותה היד.

לפני שאנחנו מנתחים את התוצאות, הנה הן מוצגות בפניכם:

תמונה: מימין נתוני הפלקס, משמאל נתוני האפ

תמונה: מימין נתוני הפלקס, משמאל נתוני האפ

גם הפעם נתוני הפלקס איכזבו אלא שהפעם הרבה יותר.

הסיבה לכך נעוצה בדרך הצגת הנתונים ולא רק ברמת הדיוק. בעוד שעם צמיד ה-UP גילינו כמה זמן שהינו במיטה, כמה זמן היינו במצב של שינה עמוקה, כמה זמן במצב של שינה קלה, כמה פעמים התעוררנו במהלך הלילה, תוך כמה זמן נרדמנו וכמה זמן היינו במצב עירנות, הפלקס ידע רק לומר לנו מתי הלכנו לישון ומתי התעוררנו (נתונים שהזנו לו בעצמנו כשהעברנו אותו למצב שינה ולהפך) לצד מספר נתונים מרושלים למדי הנוגעים לאיכות השינה שלנו.

תוכנה, אפליקציה וסנכרון

צמיד הפלקס מסתנכרן באופן אלחוטי באמצעות קישוריות בלוטות' 4.0 חסכונית באנרגיה ומהירה להפליא. הסנכרון נעשה באופן מיידי יחד עם פתיחת האפליקציה או מול המחשב האישי בזמן שהדונגל מחובר.

ממשק השליטה מציג נתונים כמו מספר הצעדים שהלכתם, המרחק, הקלוריות ששרפתם ומציג גם את הנתונים של החברים שלכם העושים שימוש בצמיד במטרה לקדם גיימיפיקיישן (משחוק בעברית תקינה). בשלב זה הממשק אינו תומך בשפה העברית, אך מהחברה מבטיחים כי כזו תופיע בשלב מאוחר יותר.

אלא שכאן טמון גם החסרון הגדול ביותר של צמיד הפלקס. התוכנה, האפליקציה והשירות הוובי המסונכרנים כולם ומאפשרים לכם לצפות בנתונים שאגר הצמיד הם בסיסים למדי ומאכזבים להפליא. בהיבט זה אין בכלל מקום להשוות בין הממשק שמציעים ה-FuelBand וה-UP.

פיטביט מיהרה להציג ממשק הצגת נתונים ל-iOS, אנדרואיד, OS X וחלונות במקביל ולפחות בנוגע לתפוצה הרחבה היא בהחלט מנצחת את מתחרותיה, אך זו מגיעה ללא צל של ספק על חשבון האיכות. אלו מכם שירצו לקבל ממשק משודרג וניתוח נתונים איכותי יותר יאלצו לשלם לחברה 49 דולרים לשנה עבור מנוי פרימיום שיכלול בין היתר גם "מדריך ספורט וירטואלי צמוד".

במידה ותרצה להיוותר רלוונטית בתחום, תאלץ פיטביט להשקיע את מירב זמנה על שדרוג האפליקציה, התוכנה והאתר שמציעה לשירות ולפחות בהקשר זה חשוב לזכור שמדובר בעדכון קל שעשוי בהחלט להגיע בהמשך.

לסיכום

כשבוחנים את שקלול המרכיבים הנוגעים לרכישת צמיד ניטור לפעילות גופנית ושינה, הפלקס הוא בהחלט שחקן משמעותי שמציע עיצוב מרשים עם סנכרון אלחוטי במחיר משתלם. בארץ נמכר הפלקס ברשת חנויות באג במחיר 529 ש"ח והוא היחיד למעשה הזמין לרכישה בארץ מבין המותגים המובילים בתחום.

הפלקס נחשב לצמיד הניטור הזול ביותר מבין שלושת המותגים המובילים (מעבר לים הוא נמכר תמורת 99 דולר למול 129 דולר מחירו של ה-UP ו-149 דולרים עבור ה-FuelBand) ולפחות במובן זה הוא גם הבסיסי ביותר ברמת הנתונים והאיכות שמציע.

דווקא עם הביקורת שנשמעה כלפי באג בהקשר למחיר אינני נוטה להסכים. צריך לזכור שהמחיר הנקוב פה מעבר לים אינו כולל מיסים ומטפס ברכישה קמעונאית, שהעלויות הנדרשות ממשווק מורשה שונות מאלו של היצרן וכי מחירו של ה-Fitbit מחוץ לארה"ב יקר יותר ובצרפת למשל מוכרת פיטביט עצמה את המכשיר תמורת 99 אירו.

מי שמבסס את רכישתו של הפלקס על בסיס ניטור השינה מוטב שיחפש במקום אחר, בשלב זה ועד שהחברה לא תעדכן את האפליקציה שלה אין כאן כל בשורה ומדובר בנתונים מאכזבים למדי, אך אלו שמחפשים צמיד לניטור פעילות גופנית עשויים לגלות מוצר בסיסי ומשתלם עם חווית שימוש טובה בסך הכל ותקווה גדולה שתשתפר הרבה יותר יחד עם עדכון האפליקציה והתוכנה בהמשך.

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

12 תגובות על "Fitbit Flex: ניטור פעילות גופנית ושינה מבוסס בלוטות' [סקירה והשוואה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ניקול
Guest

אני חושבת שהפיטביט יותר מתאים לי, כי יש לו אפשרות של קליפס נסתר שאפשר לשים בכל מקום ולא חייבים צמיד
וחוצמזה כאישה לא טכנולוגית כל כך, הסנכרון האלחוטי הוא קריטי, באילו צבעים זה מגיע?

אשר
Guest

לסיכום

אם הניטור שינה חלש וירוד

למה משתמש באפליקציית ריצה ( לדוגמא נייק+) צריך את זה ?
מה זה תורם מעבר לאפליקציה בסיסית ?

אודה לתשובה

ארז
Guest

מחיפוש קצר בפורומים (לא ממש השקעתי בחיפוש, אז אני לא יודע כמה זה נכון), הבנתי שהסיבה שרק מכשירי הסמסונג שציינת נתמכים היא שהם תומכים בBluetooth 4 low energy.

אם זה נכון, אז עכשיו שיצא עדכון 4.3 למכשירי הנקסוס, הנקסוס 4 שלי אמור לתמוך בצמיד.

אתה יכול לאשר לי את זה?

dodo
Guest
דבר ראשון, אם כבר עשיתם איזה שהיא השוואה, יש לציין שב-UP הסנכרון הוא רק דרך קבל (חור האוזניות) בניגוד לfitbit שמסתנרכן בבלוטות' 4.0. דבר שני, הוא הרבה יותר נעים על היד ביחס לUP. כמובן גם שהאפשרות בשינוי של הרצועות (גם בצבעים שונים) היא פלוס גדול, במיוחד שהמוצר משמש לצורך פעילות גופנית, בניגוד למוצרים האחרים שלא מאפשרים זאת, ועלולים תוך שנה כבר להראות כמו פח. כמו כן בפיט ביט, ניתן להציג את הנתונים ע"ג המחשב, ואילו בUP כל הסיפור נגמר באפליקציה. דבר אחרון, לפיט ביט יש מספר נורות לד כפי שצויין אשר נותנות אינפורמציה לגבי הקירוב להשג המבוקש אשר דרשנו מעצמנו… Read more »
דני
Guest

עדכון קצרצר, עובד כמובן גם על xperia z

מאור
Guest

הוא מתאים גם ל GALAXY S2 ? תודה(:

אודי
Guest

רועי שלום רב !
רציתי להתיעץ אתך לגבי צמיד הניטור , אני עושה ספינינג ורציתי לדעת מה טוב בשבילי
כיוון שיש לי LG G2 ואני לא יודע עם הוא יוכל לענות על הצורך שאני רוצה לקבל כמו דופק בזמן פעילות ושריפת קלוריות , ואולי יש משהוא חדש בשוק שיכול לענות לצרכים ואולי עוד פרמטרים ?
תודה מראש על התשובה

ישראל
Guest

אשמח לקבל סיוע הפעלה קבלתי צמיד נייק + הטענתי באמצעות מחשב מראה טעינה מלאה אבל לא מצליח להפעיל .כצד מפעלים על מנת לראות את הצג .תודה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: