מפתחים? 3 פעולות שישאירו אתכם בעיניינים כל הזמן

הדרך הכי טובה בה מתכנתים יכולים להישאר מעודכנים וללמוד דברים חדשים

getty images developers

קרדיט תמונה:  Getty Images Israel

מאת שם מגנזי, Tech Lead בחברת AVG

אנחנו חיים בעולם דינאמי – בכל יום אנחנו שומעים על שפה חדשה, טכנולוגיה חדשה, פיצ׳ר חדש, מוצר חדש. מתכנתים לא יכולים לקפוא על שמריהם, במיוחד שבכל שנה הסטנדרטים עולים, ויותר אנשים נכנסים לתחום ובגיל צעיר יותר. אנשי .NET שחשבו שעתידם מובטח רואים מתכנתי JS שלאט לאט משתלטים גם על עולם ה-server side. זה תקף גם למתכנתים לא מנוסים שרק סיימו תואר: הרבה פעמים הם יוצאים עם מידע בסיסי או לא רלוונטי לתעשייה ומתקשים לקבל את התפקיד הראשון.

לכן הכלי החשוב ביותר כיום למתכנתים זו היכולת ללמוד לבד ובכך תמיד להישאר מעודכנים. מקומות עבודה מעניקים כיום פחות דגש על ניסיון רב שנים בתחום, או שפה ספציפית, אלא יותר על סט יכולות שמעיד על סתגלתנות ויכולות למידה. אני לא יכול לתאר לכם את כמות הפעמים ששאלתי אנשים שמגייסים מהם צריכים והם ענו לי ״אנחנו צריכים אנשים חזקים, משם אני כבר מאמין שהם יסתדרו״.

בפוסט הזה אני אתאר לכם את הדרך שבה אני שומר על עצמי מעודכן ב-3 שלבים פשוטים. חשוב לזכור שזה משהו שלוקח זמן וכל אחד צריך למצוא את הדרכים שבו הוא מרגיש יותר נוח על מנת לבנות לעצמו מערכת משומנת שעובדת. בנוסף, לפחות בהתחלה, זה זמן שתצטרכו להקדיש (ואפילו לחסום ביומן) רק בעבור זה, סוג של עוד עבודה – אני למשל מקדיש משהו כמו 5 שעות בשבוע עבור פיתוח אישי.

כמו כן: אנחנו נתרכז פה בעיקר בפן הטכני אך אני לא חושב שזה מיועד רק למתכנתים, גם מעצבים, אנשי מוצר וכו׳ יוכלו להפיק תועלת ולבנות מערכת דומה עבורם.

1. למצוא

הנקודה הראשונה היא בעצם להבין מה אנחנו רוצים ללמוד. בשביל זה אתה צריך למצוא לעצמך דרך שבה אתה תדע אילו דברים חדשים יש. אם איש המוצר יבוא אלייך ויגיד ״שמעתי שבגרסא החדשה של iOS יש X אולי אפשר לעשות עם זה משהו באפליקציה שלנו?״ זה יהיה פחות טוב מאשר תבוא אליו אתה ותגיד לו ״בגרסא החדשה של iOS יש X, אפשר לשלב את זה באפליקציה בצורה כזו…״.

הדרך שלי היא לקרוא ולהיות במעקב אחרי בלוגים ואנשים ברשת, הבעיה היא שאין מצב לקרוא את כל מה שמתפרסם ולעקוב אחרי כל בלוג רלוונטי, לכן צריך לצמצם ולהיות מפוקס ולמצוא את התכנים הטובים ביותר. בקצרה: עקבו אחרי הבלוגים הרשמיים ומובילי דעת הקהל והעזרו בניוזלטרים שאוספים עבורכם את הדברים המעניינים ביותר.

ברגע שתהיו מעודכנים, לפחות במושגים ובמה שקורה בנושא הזה, יהיה לכם הרבה יותר קל להתמודד עם דברים חדשים.

2. להתנסות

אז הכרנו, וקראנו, ואנחנו בערך יודעים מי נגד מי. אבל הכל זה בתאוריה, כי לא באמת התנסנו בזה. בשביל באמת להבין וללמוד אין מנוס מבאמת לשחק עם הדברים. יש הבדל גדול מאוד בין להבין איך חישוב מבוזר עובד או אפילו לקרוא על Hadoop, לבין ממש להקים קלאסטר (ולו הקטן ביותר) ולהריץ עליו משהו.

לכן אני דוגל כל הזמן בלבנות משהו אמיתי. אל תתבלבלו: המטרה של הדבר שאנו בונים היא למידה, לכן זה בסדר אם אף אחד לא ישתמש בו, או שזה יהיה מכוער. אנחנו בסדר עם זה שבכל רגע נתון אנחנו יכולים לזרוק את זה לפח. ברור שזה יהיה נחמד אם גם יצא לנו משהו מדהים שכולם גם ישלמו עליו, אבל לא לשם כך התכנסנו. לכן, רוב המתכנתים הרציניים שאני מכיר מתחזקים סוג כלשהו של Side Project (או ״פרוייקט צד״ בתרגום עילג) אחד או יותר, בכל רגע נתון. הרעיון לפרוייקט צריך לענות על מספר פרמטרים:

הרעיון למה לבנות צריך להיות משהו שלך, שהוא לא משהו שהבאת מאיזה מדריך והכל כבר מוכן. הסיבה לכך שברגע שאתה עובד על רעיון שלך אתה מתמודד עם אתגרים יחודיים ואתה צריך לפתור אותם בעצמך (ולומד יותר). בנוסף: ברגע שהרעיון הוא שלך יש לך אקסטרה מוטיבציה, ואתה תצטרך הרבה מוטיבציה כשתיתקע ולא יהיה לך אף אחד שיעזור לך (וזה יקרה לא מעט).

הרעיון צריך להיות כללי ולא ספציפי מדי. כמו שאמרנו: המטרה היא ללמוד, לא לבנות משהו מדהים (אבל אם נשיג את שניהם מה טוב). לכן לפעמים אתה תיתקע ותצטרך לסטות קצת מהתוכנית המקורית. לחלופין, במהלך הדרך כנראה תגלה כל מיני דברים חדשים שתרצה להתנסות גם בהם. לכן גמישות היא שם המשחק.

הרעיון צריך להיות פשוט. חשוב להיות ריאלים ולא להתיימר לבנות משהו ממש גדול שאין לך מושג בו (נגיד מכונת זמן). חשוב שיהיו לך נצחונות קטנים בדרך ומהר מאד תראה התקדמות. אם תכוון גבוה מדי ולא תראה תוצאות אתה תתייאש ותזנח את זה מהר מאד. יכול להיות שבסופו של דבר זה יהיה משהו ממש מדהים ומסובך, אבל תתחיל עם צ׳קפויינטים קטנים וכל פעם תקפוץ עוד מדרגה או 2.

דוגמא לפרוייקט: אפליקציה פשוטה שעשיתי בשביל ללמוד Kotlin, אח״כ השתמשתי בה בשביל ללמוד איך משחררים ספרייה באנדרואיד, ואז נתקלתי בקונספט חדש באנדרואיד וניסיתי גם אותו באפליקציה. שוב – האפליקציה היא לא העניין, היא נחמדה, אבל לא אכפת לי אם יהיו לה הורדות או לא. כשהתחלתי לא חשבתי שכך היא תיראה או שאני אשחרר ספרייה לקוד פתוח ממנה. פשוט מתחילים ואז רואים לאן זה מתקדם.

3. להפנים

החלק הזה הוא לא חובה, אם כי אני מרגיש שהוא בעיקר עוזר לך לסדר דברים בראש. תוך כדי שאתה מתנסה בדברים חשוב שתרשום לך בצד סיכום שמפרט מה עשית, איפה נתקעת ואיך פתרת את זה.

כשאתה בתוך הסיטואציה אתה הרבה פעמים לא רואה את התמונה המלאה ואתה עושה דברים שאתה לא לגמרי מבין את המשמעות שלהם או למה הם עבדו באותו רגע. ה״יומן״ הזה מאפשר לך להבין כמו שצריך מה עשית, לחזור לפתרונות שכבר עבדו וגם לתת לך הרגשה טובה כשתביט בכמה דברים כבר עשית.

אפשר להגדיל ולעשות ולפרסם את זה. הרבה פעמים חסר תיעוד באינטרנט לכל מיני דברים או שגם אם הם קיימים – הם לא מעודכנים או לא שלמים. אם נתקעתם, תהיו בטוחים שגם אחרים יתקעו, והם ישמחו לקצת עזרה.

לסיכום

זהו זה, יכול להיות שהתהליך נראה קשה ומסובך ולוקח יותר מדי זמן, אבל הערך המוסף שזה העניק לי הוא גדול. ידע טכנולוגי, כמו כל דבר אחר, הוא משהו שצריך לתחזק על מנת להיות חזק ולהישאר רלוונטי.

*למען הסר ספק, חשוב שגם תעשו ספורט, זה לא סותר.

נהנתם מהכתבה? בואו לשמוע את שם בפסטיבל המפתחים

שם מגנזי, Tech Lead בחברת AVG הוא אחד הדוברים שלנו ב-Geektime Devfest שיתקיים ב-20 בנובמבר 2016 במלון “דיוויד אינטרקונטיננטל” בתל אביב, כחלק מפסטיבל הטכנולוגיה הראשון של ישראל בשיתוף לאומיטק ויש לנו מקום לעד 1,200 מפתחים בלבד. רכשו כרטיסים עוד היום!

DEVFEST

תודה לשותפים שלנו

תודה רבה לספונסרים ולשותפים שלנו שמלווים אותנו ומהווים חלק בלתי נפרד מכנס המפתחים הגדול ביותר בישראל ה-Geektime DevFest 2016!

Leumi Tech, LeumiIBM IsraelElevation Academy, Sela, MicrosoftOracle, Amdocs, CiscoCodeValueWebpals, Taboola, General MotorsWalkMe, FeedvisorRedis Labs, JFrog.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

8 תגובות על "מפתחים? 3 פעולות שישאירו אתכם בעיניינים כל הזמן"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
tal
Guest

אני לא אוהב לקטול אבל בסוף לא אמרת כאן כלום, אלא אם כן ייעדת את הכתבה למפתחים חסרי נסיון לחלוטין, ואת זה היה כדאי לכתוב בפתיח. ברור שכדי להיות בעניינים אתה צריך לעקוב אחרי בלוגים ולהתנסות… כאילו דה.
ציפיתי לקצת מידע רלוונטי, קונקרטי, קישורים לבלוגים או לאתרים מעניינים. או שרק רצית להראות לנו מה אתה פיתחת?

אריה
Guest

עם כל הכבוד עדיף להצמד למיינסטרים, ללמוד דברים חדשים זה נחמד אבל זה לא העיקר… כי טכנולוגיות חדשות צצות ונעלמות כל הזמן חשוב גם לא להיות מושקע בטכנולוגיה מסויימת שהיא לא מספיק בשלה ואין בה שימוש רחב וסבירות שתעלם מן העולם… לדוגמא angular זה נחמד לדעת אבל jquary יותר חשוב לשלוט… כי זה לא עניין של איזו טכנולוגיה יותר טובה לשימוש אלא מה יותר נפוץ ושימושי כרגע… צריך להיות מושקע בטכנוליוגיה חדשה יותר ויותר ככל שהיא תופסת יותר נתח שוק, היעילות או החדשנות שלה לא רלוונטי… נתח שוק בלבד…

סבא הייטק
Guest

הרגע הרתחת כמה פאנבוייס.
רגע, פופקורן…

שם משפחה
Guest

ממש מדכא לדעת שאחרי תשע שעות עבודה אתה צריך להשקיע מהזמן הפרטי שלך עוד כשעה (נניח) ביום לפרוייקט צדדי במקום לנוח, או לתת לעיניים לנוח, או להיות קצת עם המשפחה.

Dana
Guest

לקרוא ניוזלייטרים זה ברור שחשוב וזה גם קל ליישום ( מספיק שמצאת חצי שעה פנויה). אבל קשה מאוד לשנע פרויקט צדדי קטן תוך כדי עומס של עבודה. אולי אם הפרויקט כבר קיים אז עוד יש סיכוי על גביו להוסיף ספריה או משהו דומה.

אדון שוקו
Guest

אם היית רופא 9 שעות היה רק החימום לפני החלק שאתה צריך להתחיל להשקיע מעצמך, מצד שני בגיל 50 אתה מתחיל לפרוח בעוד שמתכנת…

משה
Guest

לדעתי עדיף להתמחות במגוון צר יחסית של טכנולוגיות (ולשלוט בהן) מאשר לרוץ בלוּפּים אחרי הזנב של עצמך… אני מוצא את עצמי לומד כליום משהו חדש על המערכת שאני עובד עליה כבר כמה שנים (תוכנה רגילה, לא web).
לא פחות חשוב – זה לדעת לבחור את הפלטפורמה / מות שרוצים לעבוד איתן. לי לקח יותר מחודש לבחור את הדבר הנכון (ועד היום אני לא בטוח שעשיתי את הבחירה הנכונה…..).
הכי חשוב זה, לעבוד פחות מ-14 שעות ביום. מעבר לזה, בונים דבר אחד ומחרבים דבר אחר.
ולשתות קפה – הרבה קפה.

משה
Guest

ועוד משו: אם אתה חושב ליצר תוכנות לווינדוס… תחשוב שוב. יכול להיות שלהיות נגר (למשל) עדיף בהרבה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: