האם למערכת ERP תרומה אסטרטגית לארגון? Does ERP Matter?

"טכנולוגית המידע אינה משנה דבר" כתב ניקולאס קאר וגרם לכולם לעצור ולחשוב. שאלתו של קאר היא טריגר מצוין לחשיבה מחודשת של מגוון אמיתות אליהן מתיחסים, כך נדמה, כאקסיומות. חיים יוספי בודק .. Does ERP matter?

ERP בשנת 2003 כותב ניקולאס קאר את המאמר "IT Doesn't Matter", במגזין היוקרתי Harvard Business Review, ושוחט פרה קדושה בה מושקעים מליארדים רבים ושמה טכנולוגית המידע.

במאמר משווה קאר את משאב 'טכנולוגית המידע' למשאבים אחרים,הנמצאים בשרות האנושות  שנים רבות כמו: מסילת הברזל, הטלגרף והחשמל.

משאבים אלו, אומר קאר, אכן נתנו בעבר ערך מוסף עצום לאירגונים שהשתמשו בהם לראשונה (יחסית לאירגונים שלא השתמשו בהם), אך ברבות השנים הם הפכו נפוצים ונגישים לכולם, ולכן גם פסקו מלהוות יתרון משמעותי לאירגונים שהשתמשו בהם.

משאב 'טכנולוגית המידע' זהה באופיו למשאבים אלו, טוען קאר, ופוסק כי מרגע שטכנולוגית המידע הפכה גם היא לשכיחה, תיקנית (סטנדרטית), זולה ונגישה, פסקה אף היא מלתת יתרון משמעותי לאירגון הצורך אותה.

לא לטעות. קאר אינו טוען כי טכנולוגית המידע איננה חיונית, נחוצה והכרחית לאירגון. ממש לא.
הוא 'רק' טוען שמכיוון שהאירגון המתחרה יכול בקלות יחסית להטמיע את אותה הטכנולוגיה (או טכנולוגיה דומה), אזי אין היא מזכה את האירגון המיישם ביתרון המשמעותי הנכסף.

המאמר (והספר שלאחריו) עוררו תגובות רבות בעולם.יש שהיסכימו עם קאר יש שהתנגדו, אך נדמה כי גם המתנגדים מסכימים ש " יש משהו בדבריו של קאר". המעניינים הם דווקא אלה שעל מנת להחליש את טיעונו של קאר, טענו  את הטיעון הבא:  טכנולוגית המידע ,בדמותם של יישומים, איננה עומדת בפני עצמה, אלה משרתת תהליכים. בתהליכים אותם מאפשרת המערכת ,כך אמרו, טמון היתרון המשמעותי ולא בטכנולוגיה כשלעצמה.

אירגון שמפתח, תוך שימוש בטכנולוגית המידע שרכש, תהליך בעל יתרון משמעותי (קצר, מהיר, זול) , יזכה ליתרון האסטרטגי המיוחל. מכיוון שבשפה האנגלית זה נשמע יותר טוב הסכימו כולם:

"  IT doesn't matter, process is " Does ERP matter   ?

אני מוכרח להודות ששאלתו של קאר היא טריגר מצוין לחשיבה מחודשת של מגוון אמיתות אליהן מתיחסים, כך נדמה, כאקסיומות ואחת מהן היא, איך לא .. Does ERP matter?
על מנת לתחם קצת יותר את השאלה הפתוחה הזו, נגדיר כי השאלה מתייחסת להבטים הטקטיים והאסטרטגיים של יישום מערכת ERP  קלאסית,כלומר ללא התאמות משמעותיות.

תרומתה הטאקטית של המערכת:

למערכת  ERP יתרונות טקטיים רבים,נזכיר את המרכזיים שבהם:

ניהול התהליך הכולל: נדמה שיתרונה המשמעותי ביותר של מערכת ה ERP טמון ביכולתה לנהל ביעילות את התהליך העסקי הכולל, התהליך השלם.

הטכנולוגיה היא זו המאפשרת את ניהולם של תהליכים עסקיים (לעיתים חובקי עולם) באפליקציה אחת. היא זו המאפשרת תיעוד מלא של כלל ההביטים (לוגיסטי,פיננסי וכד') לכל פעילות מוגדרת.
היא זו המאפשרת,בלחיצת כפתור (נו טוב..כמה לחיצות),לקבל מבט כולל על כל תהליך עיסקי, מאפשרת לאתר ולנהל צווארי בקבוק תהליכיים, חריגות תקציביות, וכד' ולכן מיעלת מאד (לעיתים מאפשרת ממש) את יכולת הניהול של התהליך ואת התהליך עצמו.

תיקשורת יעילה: הימצאות כלל המידע אודות התהליך במקום אחד מאפשרת תקשורת יעילה בן הפונקציות בארגון. מערכת המידע היא זו המאפשרת תיעוד נתונים כולל עבור יישויות מוגדרות,ויותר מכול מאפשרת שיתוף הפונקציות באירגון בנתונים אלה. כך לדוגמא מאפשרת שאילתה אחת פשוטה (דגש על פשוטה) לקבל החלטה האם ניתן לשלם לספק בגין חשבונית.

שיפור מתמיד: בזכות היכולת למדוד את יעילותה של כל פונקציה באירגון מנקודת ראות תהליכית, גלובלית (כמו גם מקומית), בצורה פשוטה ובכל נקודת זמן, המערכת כמעט כופה על האירגון תהליך של שיפור מתמיד.

אכיפת תהליכים: היכולת לאכיפה פשוטה  (באופן יחסי) של רגולציות, נהלים ותהליכים מיטביים חוצי אירגון,משפרת משמעותית את יכולת הבקרה אודות הדרך בה מבוצעת כל פעילות.

תרומתה האסטרטגית של המערכת:

ההחלטה ליישם מערכת ERP באירגון היא החלטה אסטרטגית (אני מסכים עם קאר שבעתיד, עבור חברות מסוימות, היא תהיה כמעט שקולה להחלטה לחבר את האירגון למערכת החשמל) אך למערכת אין בהכרח תרומה אסטרטגית.

תרומתה האסטרטגית של המערכת תלויה בפרמטרים כמו היקף היישום באירגון (חלקי או מלא), עומק היישום (שרשרת אספקה עם או ללא אילוצי זמינות משאבים) יעילות המערכת (כולל זמני תגובה), מידת אכיפת השימוש בה ומעל לכול מידת התאמתה לצרכי האירגון.

המערכת תהווה כלי בעל חשיבות אסטרטגית בכל המיקרים בהם ניתן יהיה לזקק (לא פחות מזה) ממכלול הנתונים בה מידע המסייע בקבלת החלטה אסטרטגית (עבור ההנהלה הבכירה) או מידע המשפר את השרות ללקוח.

לסיכום:

קיים מתאם חיובי בן מידת השימוש של הדרג הניהולי הבכיר במידע המבוסס על נתוני המערכת, למידת תרומתה האסטרטגית לארגון. (ממתאם זה נגזרת לא רק חשיבותה של המערכת בעיני הארגון, אלה חשיבותה של מחלקת מערכות מידע כולה). כשהמתאם גבוה ערכה לא יסולה בפז. כשהמתאם נמוך הממערכת (והמחלקה כולה) חלקה כולה הם בבחינת 'רע הכרחי'.

זהר ארד

צעיר נצחי, קיבוצניק שהדרים לעיר הגדולה, מפתח ווב וחובב טכנולוגיות מושבע. מעדיף הכל פשוט, מינימליסטי ועובד טוב ומשתדל להמנע מדברים עם הלוגו של מיקרוסופט ונהגי מוניות כעסנים. אוהב הרבה דברים חדשים ונוצצים, ספרים, פפאיות ומוזיקה מהחנות (בדיסק המקורי). מתנודד תדיר בין אקזיסטנציאליזם לאינדיבידואליזם ונכון להיום עדיין אוחז ב-fetish לא מוסבר לצבים.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: