נאום תשובה לקברניט תקשורת-חזותית בצלאלי

בתגובה לפרסומים ל ynet וחורים ברשת על הצבת דרישה לרכישת מחשבי מקבוק פרו לתלמידי מסלול תקשורת חזותית בבצלאל, לקחנו את השד שיצא מהבקבוק לסיור במחוזות האפליה והבחירה החופשית.

היה רעש קטן ברשת בעקבות פרסום של למה-רשת (ynet) אודות הוראתו של ראש מסלול תקשורת-חזותית בבצלאל הדורשת מתלמידי המסלול להצטייד בדגם ספציפי של מקבוק פרו כחלק מציוד החובה לשנת הלימודים. הרעש התגבר בתגובתו של ארז רונן ב”חורים ברשת” שקרא למתלהמים “צבועים” והוציא שלא במתכוון את שד מערכות ההפעלה (לא הלוגו של FreeBSD) מהבקבוק.

עקב ההתלהמות, ההתכתשות וחשיבות הנושא המרכזי בעיני, חשבתי שיהיה נכון לנסות ולהחזיר את השד לבקבוקו, לסטור לניצים ולעשות קצת סדר בבלגן.

השד מכה את בצלאל

מק או לא מק?

מי שקרא את שתי הכתבות, יגלה שלמעשה ישנם שני נושאים במרכז הדיון – הראשון הוא תקפות הדרישה של בצלאל מתלמידי מסלול תקשורת חזותית להצטייד במחשב יקר מהממוצע, תוך התעקשות על דגם ספציפי. השני הוא תקפות הטיעון שמקינטוש כפלטפורמה יותר מתאים לעולם התקשורת החזותית לעומת החלופות.

כדי לסבר את אוזניכם, אגלה שכיום אני מלמד סטודנטים לעיצוב גרפי במסלול תקשורת חזותית במכון הטכנולוגי בחולון, כך שאוכל לתת מעט הקשר מנסיוני בהתייחסות שלי להצהרות שהושמעו בכתבות הנ”ל. ומכיוון ש”רק על עצמי לספר ידעתי” ההתייחסות שלי לנושאים שעל הפרק תבוא תחת כותרת “ניסיון חיים אישי”.

נעילת מוכר

נעילת מוכר (Vendor Locking) היא פעולה או רצף פעולות שננקטות ע”י גוף מסחרי כדי לנעול צרכנים למוצריו. אנו מכירים זאת היטב מהמערכים האקולוגית של אפל ומיקרוסופט עם כלים כמו iTunes, אופיס ו Visual Studio.

למעשה, דרישתם של קברניטי בצלאל מתלמידי מגמת תקשורת חזותית לרכוש מחשבי מקינטוש היא בבחינת Vendor Locking למרות שאינם יצרני המוצר המדובר, ולכן, עוד לפני שנעסוק בשאלה האם הדרישה להשתמש אך במקינטוש לגיטימית מבחינה אקדמית, עלינו לבחון האם היא לגיטימית מבחינה מוסרית.

התשובה כמובן היא “חד-משמעית לא!”

למעשה יש כאן אילוץ שיכול להחשב כסוג של אפליה. לאף גוף אין מנדט על הבחירה האישית של האדם, ובטח אם אותו אדם מודע לבחירותיו (רובינו לא מודעים לחלק מבחירותינו). מדוע יכול גוף מסויים להחליט שכתנאי קבלה אליו יצטרך המועמד לרכוש מוצר ספציפי כאשר ישנן חלופות אחרות שאולי יתאימו לכיסו, כישוריו והעדפותיו? האם אדם הרוצה להתקבל לגוף זה שאין הפרוטה מצוייה בכיסו, אך התברך בכישרון נדיר לא יוכל להתקבל? ברור שלא, כי כישרון נדיר שווה יותר ממחשב ולכן יהיו יוצאים מן הכלל שיביאו עימם אפליה נוספת נגד אלו שכבר הופלה נגדם ורכשו את המוצר המדובר במיטב כספם.

אגב, זה נכון גם לגבי כל גוף פרטי או ציבורי אחר המאלץ לקוחות או מבקרים להצטייד במוצר ספציפי כדי להנות משרות, גישה או מוצר כלשהם. כמו שלא היינו חולמים למנוע כניסה למסעדה מעיוור בעל כלב נחייה שאינו לברדור בטיעון ש”רק לברדורים יודעים להתנהג יפה ליד אנשים”, כך לא יתקבל על הדעת להכתיב לסטודנט במוסד אקדמי באיזה מחשב להשתמש.

רבותי, אפליה זו אפליה זו אפליה. זה מגעיל, זו חוצפה, והחוק המעוות של מדינת ישראל לא תמיד יהיה לצד הנפגעים. במובן זה, האפליה נגד תלמידי בצלאל שקולה לאפליה נגד תלמידי משפטים או מחשבים במישור העקרוני מכיוון ש vendor locking מכל סוג שהוא מבטל את עקרון הבחירה החופשית ומכריח ציבור לפעול ללא אלטרנטיבה.

צביעות ההמון

בכתבתו התייחס ארז רונן לנושא ה vendor locking וקרא למתקוממים כנגד ההחלטה של בצלאל “צבועים”, תוך שהוא מצביע על נעילת המוצרים של מיקרוסופט במוסדות להשכלה גבוהה כדוגמה שמקבילה בעיניו לדרישה לרכישת מקינטוש בבצלאל.

ואכן, ההמון צבוע. ההגמוניה של מיקרוסופט במוסדות הציבור היא חד-משמעית ודורסנית, וההמון שותה את כוס התרעלה בששון. האילוץ להגיש עבודות כתובות בפורמט קנייני הוא סוג של vendor locking ללא קשר לנפוצות הפלטפורמה. ומה אם אין לי כסף לרכוש חבילת אופיס או שחלילה איני מסכים לרשיון השימוש בתוכנה? אילו חלופות יש לי?

ליברה-אופיס ואופן-אופיס אינן תואמות במאת האחוזים לחבילת אופיס של מיקרוסופט. אני יודע את זה כי אני משתמש בלינוקס ומק כל יום וחווה את הבעיות הללו כל פעם שאני מקבל מסמך docx. אופיס עולה כסף כמו שמחשב מקינטוש עולה כסף, ואגב, אין תמיכה טובה בעברית לאופיס על מק, כך שהנעילה היא לא רק לאופיס עצמה אלא גם לחלונות כמערכת הפעלה (אלא אם כן אזרתם אומץ והתקנתם CrossOver).

אם להוסיף חטא על פשע, הגשת עבודות אקדמיות במוסדות רבים חייבת להיות בגופן דוד שגם הוא קנייני (מישהו שומע ברקע את המונולוג של קרמבו “ממבצע סבתא” על הפסנתר בחדר ההנצחה?).

כלומר אם יצאתם נגד האילוץ לרכוש מקינטוש בבצלאל, עליכם לצאת נגד האילוץ לרכוש אופיס כדי להגיש עבודות אקדמיות (אלא אם כן התקנתם עותק פרוץ ואז אתם סתם גנבים קטנים ומלוכלכים), וזה עוד בכלל בלי לדבר על פורטלי סטודנטים שעובדים רק באקספלורר.

אגב, גם במסלולי מדעי המחשב במוסדות להשכלה גבוהה יש Vendor Locking כי מלמדים שם #C שהיא פלטפורמה קניינית של מיקרוסופט. אז נכון, אפשר להתקין חינם אם יש לך חלונות (ובטח בצורה עקומה כלשהי עם מונו על לינוקס ומק), אבל זה שלא שילמנו לא אומר שלא נתקענו ושלא הפלו נגדינו.

חוויית המשתמש

הטיעון האקדמי העומד בבסיס הדרישה לרכוש מקינטוש (כפי שאני מבין אותו) נשען על ייחודה של מערכת ההפעלה של מקינטוש בתחום חוויית המשתמש. זה נכון שפעם מקינטוש היתה הפלטפורמה דה-פקטו לכל עסקי החזות והגרפיקה ושהיום אפשר לעשות הכל על חלונות וחלק גם על לינוקס. עדיין, אי-אפשר להשוות את רמת הגימור ותשומת הלב לפרטים בתחום חוויית השימוש במקינטוש לחלונות ולינוקס.

זה לא אומר שחלונות אינה טובה, ידידותית ומוצלחת אלא מבחין בין שתי גישות שונות בתכלית בתחום חוויית המשתמש בו, לדעת קברניטי בצלאל (ולדעתי) לאפל יש עדיפות על מיקרוסופט.

Macbook Pro

האם זה מצדיק חובת רכישת מחשב של אפל כתנאי לקבלה ללימודים? כמובן שלא, אבל יש בהחלט מקום לעודד שימוש בפלטפורמה הזו אם יש לה ערך אקדמי (למשל בתחום הטיפוגרפיה או עיצוב ממשקי משתמש לסלולר). העידוד יכול לבוא בצורת מעבדות מקינטוש, הנחות מפליגות ברכישה קבוצתית דרך המוסד האקדמי (שאגב, לאידיגיטל קשה לתת כי אין להם מרווח תמרון רחב עקב מדיניות התמחור של אפל), השכרת והשאלת ציוד ומחשבים ניידים ומתן הדרכה והכוונה קונטקסטואלית לגבי היתרונות והחסרונות של מוצרי אפל בתחום המדובר.

וכדי להצדיק את הכותרת ש”רק על עצמי לספר ידעתי”, אספר לכם שהסטודנטים שלי לומדים איתי בניית אתרים וטכנולוגיות אינטראקטיב במעבדה שיש בה מקינטושים, אבל עודדתי אותם להביא מחשבים מהבית אם יש להם, והכנתי להם רשימה של כלים שיוכלו להתקין גם על מק וגם על חלונות ולעבוד איתם. בנוסף, במקומות המתאימים אני מנסה להמחיש או להסביר להם את ההבדלים בין שתי מערכות ההפעלה בנושא הנלמד בכיתה.

הרעיון הוא שלימודים גבוהים אמורים לפתוח אופקים, וחלק עיקרי מתהליך פתיחת האופקים הוא מתן חופש בחירה אמיתי, המבוסס על מערך שיקולים אישי. בפן זה, בצלאל חטאו לדעתי הן לחופש הבחירה כחלק מתהליך הלמידה והיצירה והן לתדמיתם בעיני תלמידיהם בהווה ובעתיד.

ואף על פי כן נוע תנוע

לאחר כל המלל על חופש הבחירה, הצביעות ונעילת המוכרים, ישנם עדיין שני טיעונים שלדעתי שווה להביא בחשבון בדיון על כדאיות הבחירה בין מק ופיסי לסטודנט המצוי לתקשורת חזותית.

הטיעון הראשון אותו תמיד משמיטים נושאי הדגל של מחנה הפיסי הוא טיעון עלות הבעלות הכוללת (total cost of ownership). מדד ה TOC מביא בחשבון לא רק את עלות רכישת המוצר אלא גם את ההוצאות השונות על אחזקת המוצר לאורך כל חייו אצל בעלים מסויים.

סטטיסטית, ועל פי נסיוני האישי בלבד בביתי ובקרב חוג מכרי המצומצם, העלות הגבוהה של מחשבי מקינטוש מתקזזת עם עלות תחזוקה נמוכה יחסית, מכיוון שלמחשבים החביבים הללו יש נטייה לעבוד יותר טוב לאורך זמן. אני לא מסתכל על מקרי הקצה, או על גאוני המחשבים שיודעים לפרמט ולהתקין ולתחזק, אלא על רוב בעלי המחשבים שאינם בקיאים ברזי לוח האם.

אם ניקח את מדד כאב הראש הנלווה למדד עלות הבעלות הכוללת, הרי שלרוב (שוב, על-פי נסיוני), יש פחות כאבי ראש יומיומיים למשתמשי מקינטוש כי לרוב הכל עובד כראוי ולאורך זמן. שדרוגי מערכת ההפעלה זולים יותר וקלים מאוד (היום כבר דרך ה AppStore), תוכנת TimeMachine מעודדת את המשתמש לגבות נתונים, ותהליך האחזור לרוב עובד היטב, יש פחות וירוסים, פחות פופאפים ופחות דברים שנשברים או מפסיקים לעבוד פתאום כי אין עדכון לדריבר.

לכן, סטודנט עני, יכול לשקול האם ברצונו לשלם בזול עכשיו ולהוציא ממון וזמן בעתיד על תיקונים ואובדן מידע או לקנות שקט נפשי וחיים נעימים ביותר כסף (שוב, סטטיסטית, זוכרים?). מנסיוני הפרטי ההוצאה הזו משתלמת.

הטיעון השני הוא טיעון המערך האקולוגי. תכנתי דוט.נט מוצאים את אוריהם ותומיהם בכל פעם שמישהו מעיז לבקר את הזוועה שהם עובדים איתה ולהציע שיש טכנולוגיות מתאימות יותר לפיתוח Web. דפוס ההתנהגות הזה נובע מהתמכרותם למערך האקולוגי של טכנולוגיות מיקרוסופט בו יש להם עולם ומלואו של כלים, תוכנה ותמיכה בטכנולוגיה עימה הם עובדים.

לאפל יש גם כזה. הוא גם גדול והוא גם נוצץ וממכר ומכוון לאוכלוסיות מפתחי ה iOS ואנשי החזות, הגרפיקה וחווית המשתמש, שאגב גם להם אורים ותומים משלהם אותם הם שולפים עם כל סימן של ביקורת.

נכון, אפשר לעצב ולערוך וידאו גם על פיסי, אבל לדעת להריץ פוטושופ זה לא מספיק. בפעם הבאה שאתם בבית קפה, הסתכלו סביבכם ומנו לכמה אנשים יש אייפון. אם גם לכם יש אייפון, שאלו את עצמכם למה רכשתם אותו (סמל סטטוס?) ולמה אתם ממשיכים להחזיק בו (בא לכם לאכול אותו?).

השורה התחתונה היא שמיקרוסופט יודעת למכור תוכנה. אפל יודעת למכור חוויה. אם בחרתם ללמוד את תחום חוויית המשתמש כנראה שהאפל תתאים לכם יותר (אתם כמובן יכולים תמיד ללמוד על דרך השלילה עם חלונות).

מילות קינוח

כנראה שאחד מקורסי החובה בכל מסלולי התואר הראשון בארץ צריך להיות אתיקה וחופש הבחירה. אולי דרך המחברת יצאו לנו פחות עדרי פרות וכבשים שנוהים בעיוורון ריקני אחר ההמון ופועים וגועים בצביעות בכל פעם שציפור נפשם המדומה נרמסת. כמובן, גם קברניטי מערך החינוך יפיקו תועלת מלימוד שכזה ואולי יגאלו יום אחד מהתמכרותם למוצר נוצץ זה או אחר.

למרות שהאילוץ לרכוש מק אינו מוצדק מוסרית, יש מקום לבחון חלופות שיגשרו בין הצידוקים האקדמאים לבין העלות הגבוהה וחבל שבצלאל בחרו בגישה כה דורסנית, מכיוון שאם זה היה כ”כ חשוב, הם בטוח היו מוצאים אלטרנטיבות משביעות רצון. מבחינה זו, הטיעון שהכל עובד גם על חלונות אינו מספק מכיוון שבעולמנו מרובה הפלטפורמות אין לאף פלטפורמה הגמוניה על האמת. סטודנטים צריכים להיות חשופים למגוון המוצע בשוק כדי שיוכלו להרחיב את אופקיהם ולהתמקצע.

אם אני הייתי בבצלאל, הייתי בודק אם ניתן לתבוע את המוסד הזה על אפליה נגדי ועמל כדי להסיר את השטות הזו מסדר היום הציבורי. אם וכאשר הייתי זוכה בתביעה, הייתי משתמש בתקדים כדי להסיר את הרעה החולה של נעילת המוכרים במוסדות אחרים להשכלה גבוהה. אבל זה רק אני, ואין לי תואר במשפטים.

כמובן שבשם חופש הבחירה, הייתי משתמש בכספי הפיצוי מהתביעה לרכוש מקינטוש, ומתקין עליו לינוקס בשביל הספורט, אבל זה עניין של בחירה אישית ולא חקוק בשום סלע.

Avatar

זהר ארד

צעיר נצחי, קיבוצניק שהדרים לעיר הגדולה, מפתח ווב וחובב טכנולוגיות מושבע. מעדיף הכל פשוט, מינימליסטי ועובד טוב ומשתדל להמנע מדברים עם הלוגו של מיקרוסופט ונהגי מוניות כעסנים. אוהב הרבה דברים חדשים ונוצצים, ספרים, פפאיות ומוזיקה מהחנות (בדיסק המקורי). מתנודד תדיר בין אקזיסטנציאליזם לאינדיבידואליזם ונכון להיום עדיין אוחז ב-fetish לא מוסבר לצבים.

הגב

11 תגובות על "נאום תשובה לקברניט תקשורת-חזותית בצלאלי"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אורי ער
Guest
זהר יקירי, לא מסכים. יש תכונות מסויימות במערכת ההפעלה של מק שאינן קיימות בווינדואוז, למשל תמיכה מובנית בטיפוגרפיה מתקדמת וניהול צבע. ניתן לטעון שזה לא הבדל מספיק, אבל זה כבר סובייקטיבי, כי מצד שני אפשר לטעון שבלי זה אי אפשר. חופש בחירה הוא פריבילגיה של אנשי מקצוע, לא של סטודנטים – הם צריכים ללמוד כלים, חוקים וערכים. אפשר לעצב מצויין על ווינדואוז וכנראה שאני לא הייתי נוהג כפי שעדי נהג, אבל בהחלט חושב שדרישתו לגיטימית. הדרישה מתייחסת לערכים מסויימים שאינם באים לביטוי בפלטפורמה המקבילה – האם הערכים האלו מצדיקים את הדרישה? לא יודע ואפשר להתווכח על זה, אבל זה היה… Read more »
זהר ארד
Guest

אורי, אם תשים לב, אני לא שולל את הלגיטימיות האקדמית של הדרישה לעבוד תחת מקינטוש אלא את הלגיטימיות המוסרית. אני מסכים (וגם אומר זאת בפה מלא) שבתחומים מסויימים מקינטוש עולה על חלונות ושיתרונות אלו חשובים ללימודי תקשורת חזותית. אם בצלאל חושבים שתלמידיהם חייבים מקינטוש בגלל הערך האקדמי של הפלטפורמה לחומר הנלמד, עליהם למצוא דרכים לסייע לכל המועמדים לקבל גישה מספקת לפלטפורמה במקום להכריח אותם לרכוש מחשב ספציפי.

למה סטודנט לא יכול להוציא 3000+ ש”ח על מק מיני ולעבוד עליו בבית ועל מקינטוש של בצלאל בכיתה?

אורי ער
Guest

נדמה לי שהם מציעים עזרה למתקשים, אבל אנחנו מסכימים על נקודה זו. חינוך טוב לא צריך להיות פריבילגיה של עשירים.

אלעד
Guest

בלי כל קשר למאבקי הPC VS MAC האין סופיים זה כמו שאנשים יתחילו להתקומם שתואר במכללה X עולה 30 אלף שקל לעומת מכללה Y ששם 9,000 ש”ח. בצלאל הוא מוסד פרטי ומותר לו לעשות כטוב בעיניו. מי שלא יאה לו – יש עוד מוסדות אקדמים בארץ.

אלעד
Guest

תיקון: שכ”ל 30k לעומת 9k ולא תואר שלם :)

זהר ארד
Guest

אלעד, ראה את הדוגמה שלי על העיוור עם כלב הנחייה במסעדה. גם מסעדה היא מוסד פרטי ועדיין יש בארץ חוק ויש כבוד וחרות אישיים. גם כשמדובר במוסד פרטי, כל עוד ניתן שירות לציבור והשירות פתוח לכל, אם אדם עמד בתנאי הקבלה, אסור להתנות את כניסתו למוסד ברכישת ציוד כה ספציפי וכה יקר.

זה כלל לא משנה אם הנוהג הזה קיים ואם הוא נפוץ או לא, זה עדיין לא הופך את זה לבסדר.

אלעד
Guest
הבנתי אותך, למרות שהדוגמא הספציפית הזו לא מספיק טובה כיוון שרוב המסעדות בארץ אוסרות על הכנסת כל בעל חיים שהוא – אני יכול לטעון שמסעדה שמנעה ממני להכניס כלב פוגעת בחירותי ולתבוע אותה או להקים מאהל לידה ולקוות שעוד אנשים יצטרפו אליי. מה שאני בא להגיד, שנכון שיש חוקים, ונכון שמדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית אבל נדמה שבמיוחד בתקופה האחרונה עם כל גל המחאה ועניין המתמחים, אנשים מרגישים שמגיע להם הכל וזהו – שלא. אנשים התחילו לבכות על כל שטות ולעשות חרמים שונים על כל מוסד או חברה שלא נראית להם וכאן גם נכנס הסיפור של בצלאל כי אילולא הגל… Read more »
זהר ארד
Guest

אלעד, אני לא עורך דין אבל מסעדה שאוסרת על עיוור בעל כלב נחייה להכנס ולקבל שירות כאחד האדם עוברת לדעתי על החוק. אני לא חושב שהסיפור של בצלאל קשור למחאה חברתית, וגם אם כן, הוא עוד דוגמה למצבינו העגום וטוב שעלה לכותרות. קשה לי מאוד למצוא הצדקה להוצאה של יותר מ 9000 בנוסף לשכ”ל של מוסד פרטי. כפי שעניתי לאורי, אם יש חשיבות אקדמית ניתן למצוא דרכים להתמודד עם הצורך. למה למשל ההתעקשות על דגם ספציפי? אם כבר מקינטוש יש יותר זולים שאולי יתאימו לכיסו של הסטודנט.

ezaton
Guest
אני מסכים. למרות שאני אישית חושב שהדרישה למערכות מדיה על מק הן אחת הרעות החולות של עולם העיצוב בארץ, והקבעון הזה נגרר כבר שנים רבות, בלי הצדקה מעשית. גילוי נאות – אשתי גרפיקאית מזה שנים בעולם המדיה, והיא עובדת על PC כבר שנים. לא. היא לא עושה טיפוגרפיה, והיא ממעטת לעסוק בפרינט, כך שדיוק הצבעים תלוי במסך שלה ובמסך של הצופה באתר גם כן… וחזרה לנושא – ניחא הדרישה למק. ניחא הדרישה ליכולת להריץ את הכלים והתוכנות (אגב – האם עבור קורס טיפוגרפיה יחיד יש הצדקה לרכוש מק במקום לעבוד במעבדה של בצלאל? שאלה מעניינת. וזה נכון לכל קורס ולכל… Read more »
אורי
Guest

שני דברים:
1. בצלאל הוא לא מוסד פרטי! שכר הלימוד הוא 9,000₪ כמו בכל אקדמיה/אוניברסיטה מוכרת
2. PC תומך בטיפוגרפיה מורכבת. למעשה פורמט ה־OpenType שכל כך שם דבר בעולם הטיפוגרפיה הוא המצאה של מיקרוסופט והפטנטים עליו רשומים על שמם

אורי ער
Guest

ווינדואוז תומך בטיפוגרפיה מתקדמת, אבל לא ממשקית. מספיק לראות את ההבדלים בהקלדת תווים מיוחדים כמו n-dash. בהתחשב בזה שפעם עבדו עם לטראסט, אולי זה לא הבדל מוצדק לסטודנט, אבל כמעצב אני יכול להעיד שמבחינתי זה ועוד כמה תכונות של מק עושה את ההבדל. מצד שני, הרבה מעצבים טובים מסתדרים יפה על ווינדואוז.

אשר לטיעונים לגבי מחאת צדק חברתי השפעותיה – אישית אני חושב שטוב שבוחנים מחדש דברים שנהיו מובנים מאליהם. תלמידים לא צריכים לקבוע מה יהיו הכלים, אבל בהחלט זכותם לקבל הסבר מספק.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: