אוטודסק מקימה פעילות מחקר ופיתוח בישראל – ראיון עם גורי שטרק

ענקית התוכנה אוטודסק הודיעה היום על פתיחת מרכז מו"פ חדש בישראל ואנו הצלחנו לתפוס את גורי שטרק, אחד המנהלים הבכירים באוטודסק העולמית לשיחה מעניינת על החברה, על הענן ועל השוני בין החיים בישראל ועסקים בארצות הברית.

autodesk_Guri

גורי שטרק. צילום יח"צ

אוטודסק, החברה המובילה בפתרונות ושירותים ייעודיים לתחומי ההנדסה והבידור, הקימה מרכז מחקר ופיתוח בתל אביב, כדי לעזור לקדם את פיתוחן של טכנולוגיות מתקדמות כגון תוכנת תכנון ושיתוף מבוססת WEB.  עם הוספת ישראל לרשת הפיתוח הגלובלית של אוטודסק, מפעילה עתה אוטודסק מרכזי פיתוח ביותר מ-14 מדינות ברחבי העולם.

מהלך הרחבת פעילות המו"פ בישראל בא בעקבות רכישת חברת התוכנה הישראלית Plan-Platform בנובמבר 2009, אותה ייסדו טל ווייס, איריס שור ויונתן סרוסי. צוות המפתחים של אוטודסק ישראל יעזור לאוטודסק להרחיב את מומחיותה בטכנולוגיות מתקדמות ואספקת יישומים מרחוק, תוך התבססות על פיתוחי-עבר של אוטודסק במרחב זה.

הצוות של מרכז הפיתוח השלים לאחרונה את פרוייקט אוטודסק הראשון שלו- גרסה מוקדמת לטכנולוגיה הנקראת "Project Butterfly", אשר התחילה במעבדות אוטודסק מוקדם יותר השנה. הגרסה המוקדמת של טכנולוגיית Project Butterfly מרחיבה את חוויית אוטוקאד (AUTOCAD) אל ה-WEB, ומאפשרת למשתמשים לצפות, לערוך ולשתף פעולה בשרטוט DWG בזמן אמת עם עמיתים ולקוחות מבלי לאחסן כל תוכנה (DWG- הפורמט המקובל בעולם לאחסון והעברה של מידע הנדסי).

לכבוד פתיחת מרכז המחקר והפיתוח החדש, הגיע לארץ גורי שטרק, אחד מסיפורי ההצלחה כחול לבן הבולטים ביותר בעולם העסקים העולמי, ומאחוריו למעלה מ-30 שנות ניסיון בתפקידי ניהול בכירים. בשנים האחרונות מילא מספר תפקידים באוטודסק, אחת מחברות התוכנה הגדולות בעולם, וכיום הוא אחראי להובלת קו הפתרונות של הדגל של החברה,  AutoCAD. במסגרת תפקידו מוביל שטרק את אסטרטגיית המוצר, ניהול המוצר, שיווק, פיתוח עסקי ויצירת שותפויות. לאורך כל הקריירה הניהולית שלו בארה"ב, רצה גורי להקים מרכז מחקר ופיתוח בארץ  בעבור החברות בהן עבד ואשר לא היו בעלות פעילות מו"פ בישראל– חלום אותו הוא מגשים עתה עם ההכרזה על השקת מרכז המחקר והפיתוח של אוטודסק בישראל.

שאלה: רבים מכירים את אוטודסק דווקא מתוכנת ה- AutoCAD שאתה אחראי עליה, אבל יש לה עוד כמה קווי מוצרים אחרים. באיזה קווי מוצר אחרים (חוץ מאוטוקאד כמובן, אם בכלל) מתכוונת החברה להשקיע בשנים הקרובות ומדוע?

למרות שהחברה התחילה כחברת מוצר אחד, היום היא אינה כלל וכלל כזאת. אוטודסק היא  חברה מאוד גלובלית, ונכנסנו למספר רחב של תעשיות. ניתן לחלק לחלק את תחומי הפעילות שלנו לארבעה:

  1. AEC – אדריכלות הנדסת בניין.
  2. ייצור – מכונות, צעצועים, מכוניות, מטוסים – כל מה שאינו בניין.
  3. מדיה ובידור – משחקי מחשב, סרטים, אנימציות אפקטים מיוחדים.
  4. "כל השאר"  – תחום אופקי בו חיה אוטוקאד, ששייכת לכל התחומים האחרים, וזה יכול להיות תכנון גזירת חולצה, נעליים בגדים, צעצועים.

יש לנו מוצרי תוכנה בכל התחומים וכחברה גדולה אנחנו משקיעים היום בכל הכיוונים. ניתן לראות את קו המוצרים שלנו כמשולש – שכלפי הקודקוד הופך ליותר ויותר מתוחכם ואנו פותרים בו בעיות יותר גדולות – זה כיוון התפתחות אחד. כיוון התפתחות שני היא כלפי מטה: מוצרים יותר פשוטים, במטרה להגיע ליותר ויותר אנשים.

הנדסת בניין היא תחום השייך לחלקו העליון של המשולש אם מדברים על תכנון מסובך מאוד של מבנה כמו מגילי עזריאלי. לעומת זאת:  כלפי מטה ניתן לתכנן עם הכלים שלנו רצפת בטון מסביב לחדר, ויכול לעשות זאת אפילו לא אדריכל בלי השכלה הנדסית.

שאלה: אחת התופעות הידועות בקרב שוק התוכנה בארץ היא תופעת הפיראטיות, עד כמה וכיצד מתמודדת איתה אוטודסק?

התופעה והמאבק בה לא השתו בשנים האחרונות. זה לא תחום ספציפי לאוטודסק. כל חברת תוכנה סובלת ממנו , וזה נכון בכל העולם, כולל ארה"ב. אנחנו חברים בארגון ה- BSA בארה"ב, שלפיו נתוניו בארה"ב מגיעה  פיראטיות תוכנה לכ- 10%, בסין  מדובר על  כ- 90% תוכנות לא חוקיות שלא משלמים עבורן.

איך מתמודדים עם הבעיה, זו שאלה קשה. יש לנו מחלקות שלמות המטפלות במה שאנחנו מכנים licence compliance . אנחנו מעסיקים עורכי דין ומשתמשים בכלים להצפנה. חשוב להבין שהמקור העיקרי לפעילות בתחום ולשיפור בו הוא לא חלקות הקטן, אלא חברות גדולות שחוקית לא יכולות להרשות לעצמן להיות פיראטיות.

שאלה: לאחרונה רכשתם את חברת Plan Platform הישראלית. ספר בקצרה מה היא עושה, מה היה המניע מאחורי הרכישה, וכיצד מוצרי החברה מתוכננים להשתלב בקו המוצרים הקיים של AutoDesk?

מייסדי Visual Tao. תמונת יח"צ

מייסדי Visual Tao. תמונת יח"צ

זה קשור לעולם האינטרנט – web, מיחשוב ענן – הכל אותו דבר עם  הרבה שמות. זו מהפכה שמתחוללת מול עינינו, תשנה במשך השנים את עולם התוכנה ותשפיע יותר ויותר על אופן השימוש בתוכנה. כחברה גדולה נכנסנו לכך, וכבר שלוש שנים אנחנו בודקים, עושים פיתוחים פנימיים וגם בודקים בחוץ. יש דברים רבים שטבעי לעשות אותם בענן, כמו להעלות מודלים, לעשות שינויים, לשתף.

תוך הקמת קבוצה באוטודסק לביצוע הדברים, גיליתי חברה ישראלית שאז נקראה Visual Tao אשר הסתתרה מאחורי מסך ולא נחשפה. כאשר הם רצו לעשות גיוס כספים נוסף, הם נאלצו להקים אתר אינטרנט, אחרי שנתיים וחצי שפעלו במסתורים. גיליתי אותם, ראיתי מה הם עושים והזמנתי אותם אלינו. הפגישה הראשונה הייתה גרועה מאוד, כי נראה שאמרו להם לא לגלות לנו דבר על מה הם מפתחים ועושים. בכל זאת גיליתי שיש אצלם גרעין טוב, הזמנתי  אותם לפגישה שנייה ואז הם נפתחו והכול רץ נפלא. תוך חודשים ספורים נסגרה עסקה, לאחר שהדדית ראינו פוטנציאל והתאמה לאסטרטגיה שלנו.

מה שהם עושים זה שהם לוקחים את פורמט DWG של המודלים, יכולים להעלות מודלים לענן ולבצע עליהם וצפייה, עריכה ושיתוף. המוצר קיים, נפתח לקהל לפני שבועיים וחצי בסביבת Autodesk Labs – שהיא סביבה פתוחה לציבור ופומבית, וכבר יש לנו אלפי משתמשים בלי שיווק.

הענן הוא מהפכה. הוא  משנה הכול מסביבנו ומשפיע על כל התעשייה כולל מיקרוסופט. אפשר להחליט להשתתף בו – או לא, ולהימחק. אנחנו רוצים לא רק להשתתף אלא להוביל, ולכן אנחנו משקיעים משמעותית בתחום מיחשוב ענן.

שאלה: איזו טכנולוגיה תפותח במרכז הפיתוח, איך היא תשתלב באסטרטגיה הכוללת של מוצרי אוטודסק. האם מה שייפתחו במרכז הפיתוח יפנה לשוק הקים בארץ, או תהיה פנייה גם לשווקים אחרים, וכן האם מתוכננת יציאה עם המוצרים שיפותחו במרכז הפיתוח החוצה?

אנחנו מעוניינים כללית להיכנס לאזור הענן – מיחשוב, מודלים, המחשה ו- rendering – הכול בענן. יש לנו הרבה אתרי פיתוח – 60 מרכזי פיתוח בעולם. לכול אחד מהם צריך להיות היגיון למיקומו דווקא שם. יש לנו כ- 1500 אנשי פיתוח בסין – כי זה כוח אדם זול. הכוונה להשקיע בישראל השקעה אסטרטגית, עם מרכז פיתוח לטכנולוגיות מתקדמות בכל הקשור בענן כאסטרטגיה מרכזית של החברה. כרגע זה חזון. ריצינו, הוכחנו, עשינו צעד ראשון. אנחנו רוצים להשקיע יותר. יש פה מסר ברור: אנחנו רואים את ישראל כמקום טוב להובלת אסטרטגיית הענן, ורוצים לגדול פה בדיוק בתחום זה.

מוצר ראשון כבר קיים – לא מסחרי עדיין כי נמצא בסביבת ה- Labs. אנחנו מתכוונים להפוך אותו למסחרי תוך מספר חושים, להגדיל אותו, ולשלב לתוך מוצרים נוספים שלנו. זה כרגע פוקוס הקבוצה.

שאלה: בתור ישראלי לשעבר, כיצד השפיע עליך המעבר לארצות הברית? האם קיים שוני תרבותי מהותי בהתנהלות ה עסקית בין המדינות וכיצד התמודדת איתו? האם אתה רואה את עצמך חוזר אי פעם לארץ ומדוע?

זו שאלה מעניינת למי שנמצא כמוני כבר 24 שנים בארה"ב. האמריקאים רואים אותי כישראלי המדבר עם מבטא ישראל, והישראלים רואים אותי כאמריקאי. בעצם אני נמצא בין שני העולמות, וככזה אני רואה את הצד הטוב והצד הרע של שני העולמות. אני מאמין במות היהודי והישראלי וברוח היזמית הישראלית, ויש בארץ גם צדדים פחות ורודים. כך גם בארה"ב, לה יש צדדים חלשים מבחינת מעמדה בעולם – לא נראה שיושבת בטוחה כמעצמה מס' 1 בעולם.

מבחינת ההתנהלות העסקית: האמריקאים מאוד שמרנים ומכווני תהליכים. הישראלים הרבה יותר מעיזים ויש להם  הרבה יותר מעוף. בגלל זה תהליכים בארץ הרבה פעמים יותר מהירים, כי מדלגים על שלבים ומגיעים לתוצאות. אמריקאים לא מדלגים על שלבים. הישראלים יודעים טוב טכנולוגיה. יש בארץ פיתוח טכנולוגי מהטובים בעולם, אם לא הטוב ביותר. מה שלא יודעים טוב זה שיווק ומכירות. לא יודעים למכור מוצרים טובים אותם פיתחו. ישראל לא חזקה בהבנת שווקי העולם ואיך לשווק. הבעיה היא שהשוק המקומי קטן וחייבים לשווק בעולם.

כישראלי בארה"ב, אני מדבר עם אשתי עברית בבית, הילדים שלי דוברי עברית, מחונכים לאהבת הארץ, ומבקרים באופן שוטף. אפילו הנכדים שלי מדברים עברית.

ההיי-טק הישראלי מוציא לעולם אנשים טובים, רבים מהם בארה"ב. ניתן לראות כהפסד, אך אני רואה אותם כשגרירים. אין ישראלי בארה"ב שלא אוהב את ישראל. כולם תומכים בדרך שלהם, מסבירים לאמריקאים סביבם, כך לישראל שיש עשרות אלפי שגרירים.

זו הסיבה שלאוטודסק יש עכשיו מרכז בישראל כי אני השגריר.

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: