בדרך לעתיד חד הרבה יותר: על טרנד ה-4K בתערוכת CES

הטלוויזיה הבאה שלכם צפויה להיות חדה הרבה יותר ותציג שיפור של פי 4 בכמות המידע שתוכלו לראות על המסך. ב-CES 2012 מרבית היצרניות כבר מבהירות שזהו הכיוון אליו הן פונות

מקור: גלריית התמונות של ניוזגיק מ-CES 2012, המפורסמת בדף הפייסבוק של ניוזגיק

בשקט, בלי ששמנו לב, אנחנו נמצאים בליבה של מערכה כלל-עולמית שצפויה לשפר את איכות התמונה הנעה, בין אם מדובר במוניטורים או בטלוויזיות ובאופן משמעותי.

את תקני השידור הישנים (PAL, NTSC) החלפנו בשנתיים האחרונות בשידורי HD, ובישראל, אירופה, ארצות הברית ובמדינות נוספות, אנשים רבים מוצאים את עצמם משדרגים את הטלוויזיות הביתיות בטלוויזיות HD, ואת המקלטים האנלוגיים הכריחו אותנו להחליף במקלטים דיגיטליים.

כיום, בחנויות בישראל כמעט שלא ניתן למצוא מקלטים שאינם מקלטי HD או תומכי HD, מהפכת הפורמטים הבאה כבר בפתח, והתקן שלה, הוא תקן ה-4K. התקן החדש מתייחס לכמות פיקסלים הגדולה פי 4 מהתקן הנפוץ היום, תקן ה-HD 1080, הכולל, כפי שמעיד שמו, 1080 שורות, בנות 1920 פיקסלים כל אחת (במקרה של פורמט 16:9). מכאן אתם בוודאי מבינים, שהתקן החדש גדול פי כמה מהתמונה שאתם רגילים לראות במסכי HD.

מקור: יח"צ, עיבוד תמונה

במקביל לשינוי הצפוי בתקן, המתייחס לכמות הפיקסלים המוצגים על המסך, מתנהלת מלחמה על הפורמט של התמונה. הפורמט הישן, לפיו יחס התמונה במכשירי הטלוויזיה הוא 4:3 (רוחב לגובה) הוחלף במסכים התומכים בפורמט הקולנועי 16:9. במהלך ספטמבר האחרון, במסגרת תערוכת מוצרי הצריכה הגדולה באירופה, IFA 2011, הציגה חברת פיליפס סדרה חדשה של מסכי טלוויזיה בפורמט 21:9, מסך רחב עוד יותר ממה שהיינו רגילים אליו עד היום.

בעוד שמלחמת הפורמטים תמשיך במהלך 2012, תקן הרוחב החדש שצפוי להתפשט הוא תקן ה-4K. כמות הפיקסלים לאורכו של המסך תשתנה בין מסכים בפורמט ה-16:9 לעומת ה-21:9, אך בשניהם אנחנו צפויים לראות מסכים חדשים עם 4,000 פיקסלים לרוחב.

מההוביט באהבה

אחת הדוגמאות הפופולאריות ביותר ששמענו עליה לאחרונה של שימוש ברזולוציה גבוהה במיוחד מגיעה מפיטר ג'קסון, במאי סדרת הסרטים של שר הטבעות, המצלם בימים אלו את העיבוד הקולנועי לספרו המצליח של J.R.R. Tolkein, ההוביט. בסרטון המצורף, ששוחרר לאחרונה לרשת, מדגים ג'קסון כיצד הוא מצלם את ההוביט בתלת-ממד באמצעות מצלמות Red Epic, שכל אחת מהן מצלמת ב-5K. במסגרת ההפקה של ההוביט, ג'קסון משתמש ב-48 מצלמות כאלה.

וידאו: מצלמות Red Epic בפעולה בצילומי ההוביט

CES 2012 כנקודת המפנה

מקור: גלריית התמונות של ניוזגיק מ-CES 2012, המפורסמת בדף הפייסבוק של ניוזגיק

בתערוכת CES המתקיימת בימים אלו בלאס וגאס בחרו חברות טכנולוגיה רבות להציג מוצרים שעומדים לצאת אל השוק, אשר תומכים בתקן ה-4K החדש. בין החברות שבלטו, נמצאות סמסונג, טושיבה, סוני ו-LG. החברות הללו הציגו מסכי טלוויזיה חדישים, התומכים ב-4K, וסוני אף הציגה מקרן המסוגל להקרין תכנים בתקן ה-4K (כרגע אין הרבה כאלה זמינים לקהל הרחב), בעלות של 25,000 דולרים.

במסגרת התערוכה פורסם, כי בחברת LG מעריכים שעד שנת 2016 עלות מסכי ה-OLED תוזל בצורה משמעותית, ותהיה זהה לעלות ייצור מסכי LCD של היום. כיום, מסך טלוויזיה התומך בתקן ה-4K מתוצרת LG עולה ביפן כ-10,000 דולרים, מחיר שהוא אמנם זול מהמקרן של סוני, אבל עדיין יקר משמעותית ממסכי טלוויזיה קיימים.

במסגרת התערוכה הציגה החברה מסכי טלוויזיה בגדלים ענקיים (84 אינץ') דקים במיוחד (4 מ"מ עובי), אשר צפויים להגיע לשוק במהלך המחצית השניה של 2012. מסכים אלה צפויים להציע רזולוציה שהחברה מכנה "Ultra Definition", מעט פחות מתקן ה-4K כשהם מצביעים על הכיוון הכללי של החברה, לפרוץ את מסגרת הפיקסלים שמכתיב תקן ה-HD 1080p, בדרך ל-4K.

שארפ מקדימה את השוק

אחת החברות שהקדימה את זמנה וחשפה כבר במאי 2010 מסך טלוויזיה מסוג LED בגודל 85 אינץ' התומך בתקן ה-4K היא חברת שארפ (Sharp). את הטלוויזיה פיתחה חברת שארפ בשיתוף עם רשות השידור הציבורית ביפן, NHK (ראו סיקור של ניוזגיק בנושא). הדגם העובד שהציגה שארפ כבר במאי כלל יכולות תצוגה מרשימות, הן בגודל המסך והן בתקן השידור. כעת, נראה שיתר יצרניות המסכים מיישרות קו עם שארפ, ועם התקן החדש שצפוי להשתלט על עולם שידורי הטלוויזיה.

בדרך לשם, חברות הטכנולוגיה יצטרכו להציג ליצרני התוכן מצלמות המסוגלות לצלם תכנים בתקן ה-4K, שכן כרגע אין כמעט תכנים מצולמים בתקן וזמינים לשידור. כפי שקרה במעבר משידורים רגילים לשידורי HD, אחד הגורמים החשובים להגדלת אחוז החדירה של הטכנולוגיה החדשה, והתקן החדש, תהיה עלות ציוד הצילום החדש, עד כמה הוא שונה לתפעול ותחזוקה מהדורות הקודמים ותמיכת יוצרי התוכן.

מקור: גלריית התמונות של ניוזגיק מ-CES 2012, המפורסמת בדף הפייסבוק של ניוזגיק

אם פיטר ג'קסון הוא אינדיקציה, כנראה שהמאמצים הראשונים של תקן ה-4K מקרב יצרני התוכן יגיע מעולם הקולנוע. יצרנים שכאלה נהנים מתקציבים גדולים בהרבה מעמיתיהם העובדים בעולם הטלוויזיה, ומכאן יש להם יכולות רכישה של הטכנולוגיה המתקדמת בעולם, ובמיוחד בראשית דרכן, כאשר העלויות עדיין גבוהות. בנוסף, עולם הטלוויזיה העולמי עדיין לא סיים את המעבר המלא לצילום ויצירת תכנים ב-HD, וגם מי שהיו מראשוני המאמצים של ציוד ה-HD בשנים האחרונות יצטרכו לשקול היטב האם להחליף את הציוד שזה עתה רכשו בציוד התומך בתקן ה-4K.

למי שכבר יש מצלמת 4K יש כבר היום אפיק מוכן המזמין אותו לפרסם תכנים בתקן החדש – יוטיוב. אתר אחסון הסרטונים הפופולארי הודיע כבר ביולי 2010 כי הוא החל לתמוך ב-4K לצד פורמטים פופולאריים אחרים, כמו 360p, 720p ו-1080p.

רוצים דוגמאות?

ביוטיוב הכינו רשימת הקרנה של סרטונים שצולמו בציוד התומך בתקן 4K (קישור לרשימה). כאשר אתם צופים באחד מהסרטונים הללו, אל תשכחו ללחוץ בתפריט בחירת האיכות, שבפינה הימנית-תחתונה של חלונית הנגן של יוטיוב, במקום 360p לבחור את האפשרות "Original" שמעל 1080p. אנחנו מצרפים כאן את אחד הסרטונים (לא לשכוח לבחור את האיכות), לדוגמא. שימו לב שלאור כמות המידע הגדולה, עדיף לצפות ממקום בו יש לכם חיבור מהיר (מאוד) לרשת, ובכל מקרה לוקח מעט זמן עד שכל הסרטון יורד. כל זאת, כמובן, בהנחה שתשיגו גישה למסך התומך ב-4K. אחרת, קחו בחשבון שהתצוגה שתראו תהיה ברזולוציה המקסימלית של המסך שלכם.

וידאו: סרטון שצולם בתקן 4K

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

2 תגובות על "בדרך לעתיד חד הרבה יותר: על טרנד ה-4K בתערוכת CES"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
טל
Guest

צר לי לעכזב אותך, אבל אתה טועה.
1. ה-4K לא מחליף את ה-HD אלא את ה-2K.
2. המחליף של ה-HD הוא ה-UD.
3. 2K מתחרה ב-HD, ו-4K ב-UD.
4. כל התקנים האלה לא מדברים על רוחב של פיקסלים, אלא גובה.
5. 2K ו-4K זה לא פי 2 ופי 4 מ-HD, אבל קרוב לזה.

אריאל
Guest

המסך של פנסוניק כבר קיים מעל שלוש שנים
ובארץ נתקלתי בו בארבעה מקומות לפחות
כך שחדשות גדולות הוא ממש לא, הוא יותר סוג של גימיק

wpDiscuz

תגיות לכתבה: