מדוע התקשורת מעדיפה את הפלייסטיישן 4 על פני ה-Xbox One?

רגע לפני ההשקה, נראה שהעיתונאים המסקרים את תחום הגיימינג עסוקים בעיקר בלרדת על ה-Xbox One. למה בכל זאת כדאי לקחת את הדברים בערבון מוגבל?

אולי עוד יש תקווה? (מקור: יח"צ)

לקראת השקה (מקור: יח"צ)

בעוד ימים ספורים יושק דור הקונסולות הבא, עם הפלייסטיישן 4 שתושק רשמית בארה"ב ב-15 בחודש, והאקבוקס 1 שתושק שבוע אחריה. בערך מאז שהוכרזו שתי הקונסולות באופן רשמי עושה רושם שהתקשורת מחבבת יותר את הקונסולה של סוני שזוכה לשבחים רבים, בזמן שהקונסולה של מיקרוסופט זוכה בעיקר לסיפורים מביכים ולהדגשה של פניות הפרסה המרובות שמיקרוסופט ביצעה במדיניות שלה לדור הקרוב. הדבר בולט במיוחד בתקופה האחרונה, אז לפני שאתם ממהרים לפסול קונסולה אחת בגלל תקשורת עויינת – בואו ננסה להסתכל על הידיעות בהיגיון.

שרתי ענן מתאתחלים מעצמם

שמועה טריה יחסית מתייחסת לשרתים שיספקו שירותי ענן למשחקי אקסבוקס 1. אחד היתרונות של הקונסולה של מיקרוסופט, לטענת מיקרוסופט לפחות, הוא הענן שיעמוד לרשותה. כמובן שגם לרשות הקונסולה של סוני יוכל לעמוד ענן, אבל למיקרוסופט אכן יש חוות שרתים שזה ייעודן ושיועמדו לרשות הקונסולות מיום ההשקה. אלא שמסתבר שלא הכל מושלם, ושרתי הענן יצטרכו לעבור שדרוגים תכופים ברמת מערכת ההפעלה, ומכיוון שמדובר במחשבים מבוססי חלונות, הם גם יעברו איתחול אחרי כל שדרוג כזה, שלטענת מיקרוסופט יתרחשו לעתים קרובות למדי. ומה אם השרת בדיוק מנהל משחק? לא משנה – הוא יעבור איתחול באופן מיידי. זאת לא אמורה להיות בעיה, מן הסתם ניתן להעביר את עומס העבודה מהשרת לשרתים אחרים בצורה שתהיה שקופה למשתמשים, אבל עושה רושם שזה לא מה שמיקרוסופט עושים. כשנשאלו מה יקרה אם שרת יבצע איתחול במהלך ניהול משחק, התשובה הייתה "זה תלוי במפתחים".

אבל בואו נודה באמת – מחשוב ענן הוא לא משהו שבשלב זה אפשר לסמוך עליו עבור משחקים שדורשים תגובה מהירה, ולא המתנה לתוצאת חישוב אי שם באינטרנט. סביר להניח שהענן ישפיע על דברים שוליים יחסית במשחק. אז כמה יחידות מרוחקות יהיו טיפשות פתאום, או שכל מיני תוספות גרפיות חביבות אבל חסרות חשיבות ייעלמו לכמה זמן, אבל הסיכויים שנפילת שרת כזאת ממש תהרוס את חווית המשחק או אפילו תגרום למשחק ליפול לגמרי הם קלושים. בינתיים למיקרוסופט יש תשתית ענן שתשרת את קונסולת הדור הבא שלה, ולסוני יש רק את היכולת להישען על תשתית כזאת, במידה ותקים אותה יום אחד.

גל הבאנים כבר התחיל

הנה סיפור משעשע – עקב טעות של רשת Target קיבלו מספר מבצעי הזמנות מוקדמות של קונסולת האקסבוקס החדשה את הקונסולות שלהם כבר לפני כמה ימים, יותר משבועיים לפני ההשקה. אחד מהם אפילו דיווח על העניין בטוויטר, מסר פרטים, העלה סרטון ליוטיוב, ואז חטף באן.

אז לא, מיקרוסופט לא הרחיקו את הבחור מהרשת לצמיתות. למרות ההתלהבות שהוא הביע בנוגע לקונסולה, הם העדיפו לשמור את הפרטים בשקט ולכן הרחיקו אותו מהרשת עד ההשקה. מאוחר יותר הם גם יצרו איתו קשר ויישרו את ההדורים. אז נכון, הדרך הנכונה לעשות את הדברים הייתה ליצור איתו קשר ורק אחר כך לנקוט בצעדים משמעתיים, אבל בסופו של דבר, לא מדובר פה בפעולות שמאפיינות משטר כזה או אחר עם אחריות כזו או אחרת לפריצת מלחמת העולם השניה – רק בכיבוי שריפות שנעשה בחוסר חן לו הייתי מצפה דווקא מסוני, לא ממיקרוסופט. באמת שאין על מה לכעוס.

שירותי הרשת מקרטעים

הסיפור הבא הוא בסך הכל שמועה, אבל זכה ליותר כיסוי ממה ששמועה צריכה לקבל, וחבל.

תמצית הסיפור: עם השקת הדור החדש מיקרוסופט עיצבה מחדש את רשת הלייב, והתכנון החדש נעשה על ידי אנשים ללא רקע במשחקים, מה שהוביל לרשת הרבה פחות מוצלחת מזו שהייתה למיקרוסופט בדור הנוכחי.

מצטער מאוד – אני פשוט לא קונה את זה. בניגוד למה שאנשים אולי חושבים, מיקרוסופט לא מנוהלת על ידי טיפשים ואני פשוט לא מאמין שיש מישהו במיקרוסופט שיפקיד את שדרוג הרשת המיועדת למשחקים בידי מהנדס שלא יודע מה הדרישות של משחקים. מה שנשמע יותר הגיוני הוא שאם אכן יש בעיות ברשת, הן נובעות מהשינוי המאסיבי שהיא צריכה לעבור מרשת שמבוססת על ה-DRM עליו הכריזה מיקרוסופט ובסופו של דבר בוטל לרשת שכן מאפשרת השאלת עותקים פיזיים של משחקים. אבל עוד לפני שמחליטים מה הסיבה לכך שהרשת של מיקרוסופט לא מתפקדת בהשקה, בואו נבדוק אם באמת יש לה בעיות תפקוד בהשקה. חכו עוד שבוע וחצי-שבועיים ונראה מה יהיו התגובות אחרי השקת הקונסולה. במידה והתגובות יצביעו על בעיות ברשת, אז יגיע הזמן לחפש אשמים.

אגב, ישנה שמועה שגם הרשת של סוני סובלת מבעיות דומות, ומאותה סיבה בדיוק – גם סוני תכננה DRM דומה לזה של מיקרוסופט על פי השמועה והחליטה לוותר עליו כשראתה את התגובות להכרזה של מיקרוסופט. הם פשוט עשו את זה בשקט ותוך הפניית ההמון הזועם לכיוון מיקרוסופט. אבל גם הפעם, מדובר בשמועה בלבד. רוצים לדעת אם יש בדברים אמת? חכו להשקה.

זה לא Full HD

בניגוד לדברים הקודמים, כאן לא מדובר בשמועות והערכות – העניין הזה כבר הוכח. משחקי אקסבוקס 1 רבים ירוצו ברזולוציות נמוכות מ-1080P. יהיו כאלה שירוצו ב-900P ויהיו אפילו כאלה שירוצו ב-720P. הדבר נכון גם לגבי מספר כותרי מולטי פלטפורמה שירוצו ב-1080P על הפלייסטיישן 4. יש מי שמנסים לצמצם את הנזק ולטעון שזאת בסך הכל רזולוציה, שהעין האנושית לא יכולה לקלוט את ההבדלים ועוד כל מיני טענות שנועדו לבלבל את הקהל מכיוון שהן נאמרות על ידי אנשים שלכאורה מבינים בתחום, אבל זה פשוט לא נכון. אין מה לעשות – Call of Duty Ghosts טוב יותר על הפלייסטיישן 4 מאשר על האקסבוקס 1. Battlefield 4 טוב יותר על הפלייסטיישן 4 מאשר על האקסבוקס 1. ויש עוד משחקים שאפשר לצרף לרשימה, ויהיו נוספים, ואתה יודעים מה? זה בכלל לא משנה. אתם יודעים למה זה לא משנה? כי אם זה מה שחשוב לכם, אז למה אתם בכלל שוקלים לקנות קונסולה? אם אתם רוצים את החוויה הטובה ביותר שניתן לקבל מבחינה גרפית, קנו מחשב. קונסולה קונים מסיבות אחרות כמו נוחות, מחיר זול יותר של החומרה, משחקים בלעדיים או ריבוי חברים שבחרו בפלטפורמה מסויימת ואיתם אתם רוצים לשחק כשאתם משחקים ברשת. חוץ מזה, אחת הסיבות להבדל היא הארכיטקטורה המעט מסובכת יותר של האקסבוקס 1. נכון, גם אחרי שהמפתחים יצליחו לשלוט במה שגורם להם לבעיות תישאר האקסבוקס 1 קונסולה חלשה יותר מהפלייסטיישן 4, ומערכת ההפעלה שלה תישאר בזבזנית יותר, אבל תהיו בטוחים שההבדלים הטכניים בין הפלטפורמות יצטמצמו עם הזמן, וזה ייקח הרבה פחות זמן מצימצום ההבדלים הטכניים בין אקסבוקס 360 ופלייסטיישן 3.

אם אתם חושבים לרכוש קונסולה מהדור הבא, אל תתנו לשלל השמועות, שחלקן ממש זדוניות, להניא אתכם מלקנות את הקונסולה שאתם רוצים. תבדקו לאיזו קונסולה יש יותר משחקים שמוצאים חן בעיניכם, על איזו מהן עובדים יותר אולפנים שאתם מחבבים, מה חבריכם לרשת מתכוונים לעשות. אולי כדאי גם לחכות מעט כדי לראות אם אחת מהן סובלת מבעיות חומרה חמורות כמו אלו שאיפיינו את הקונסולות הראשונות בדור המסתיים אצל שתי היצרניות. אבל אל תתנו לשיקולים כמו אופן הפעולה של שרתי הענן או ספירת הפיקסלים במשחקים הראשונים המפותחים עבור הקונסולה להשפיע עליכם, כי לא צריכה להיות להם אפילו השפעה מזערית.

איתי חורב

אני איתי, וביליתי למעלה מ80% מחיי במשחקים. משחקי מחשב כשהייתי ילד, משחקי תפקידים (לא כאלה!) בגיל מאוחר יותר, ועכשיו משחקי קונסולות. יש לי PS3 ו XBOX360 ואני לא חושש להשתמש בהם!

הגב

13 תגובות על "מדוע התקשורת מעדיפה את הפלייסטיישן 4 על פני ה-Xbox One?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
חיים
Guest

ונשאלת השאלה מה פיתאום פרץ הליטופים לקונסולה של מיקרוסופט שאני בטוח לא סתם הוציאה לעצמה שם רע… אהה..מיקרוסופט מפרסמים אצלכם…אולי איזה גילוי נאות?

רפי
Guest

באמת שסתם. תקרא אילו השמצות הוציאו על מיקרוסופט ותבין.

אנשים אצלי בחברה פלטו דברים כמו "הקינקט תצלם אותך ותגבה ממך תשלום לפי כמה אנשים יושבים בסלון אם מזמינים סרט". בחיאט, זה החרטא הכי גדולה ששמעתי בחיים. אנשים אוהבים להאמין לדברים שקריים מסתבר..

ע
Guest

ובאמת שלא מפריעה לך העובדה שהמכשיר יעבוד אך ורק עם הקינקט?
באמת לא איכפת לך להכניס לסלון או לחדר שלך מיקרופון ומצלמה פתוחים באופן קבוע, שמחוברים למייקרוסופט ולמי יודע מי עוד?

אגב, אני בכלל לא אתפלא אם מייקרוסופט ינסו לעשות את מה שתיארת בעתיד הקרוב או הרחוק.

ע
Guest

תגיד לי אתה, אם מייקרוסופט כ"כ תמימים וכ"כ איכפת להם ממך ומהפרטיות שלך, איזו סיבה בעולם יש להם לחייב אותך להפעיל את הקינקט כל הזמן?

רפי
Guest
עוד דברים שאנשים שוכחים: 1. Xbox One היא מערכת מולטימדיה. יש לה אינפוט של HDMI ויכולה לעשות לכם קצת סדר בבלאגן של להעביר כל הזמן ל-HDMI1, HDMI2, וכו. הכל מעכשיו עובר דרך האקסבוקס! 2. תזכרו! גם כשיצא PS3 התקשורת דאגה לומר כמה הוא שווה הרבה יותר מ-Xbox 360. בסופו של דבר, ניווכחנו לראות שהביצועים של 360 לא נפלו משל ה-PS3 ואפילו במקרים ספציפיים היו טובים יותר. 3. KINECT! לסוני אין הטכנולוגיות שיש למיקרוסופט, אני בטוח שמיקרוסופט יוכלו לעשות עם הקינקט דברים משוגעים הפעם. במיוחד בגלל החסרון הבאמת גדול של הקינקט הקודם של המרחק המינימלי שאתה חייב לעמוד מול הטלויזיה (+מצב… Read more »
אריק
Guest

אוי נו באמת, מה עם איזה גילוי נאות לגבי זה שהאתר הזה קשור בצורה לא קטנה למייקרוסופט, עם כל הפרסומות לBIZSPARK ולAZURE? אני מרגיש כאילו אני קורא כתבה פרסומית

ע
Guest

לגמרי כתבה פרסומית.

PC גיימר
Guest

זה מאוד פשוט –

מי שרוצה קונסולה שתריץ משחקים בצורה הטובה ביותר (ומוכן לחכות איזה חצי שנה עד שייצאו משחקים נורמלים) – PS4

מי שרוצה מרכז בידור ביתי, קינקט ועל הדרך גם לשחק – XB1

בתור בעל הקונסולת משחקים הטובה ביותר כבר עכשיו, אין לי מה לחפש בPS4 כי הוא לא יחדש שום דבר יחסית לPC שלי. גם המשחקים האקסלוסיבים לא מדברים אלי בPS4 ולכן הנטייה היא לXB1.

בכל מקרה, אל תאמינו לשום HYPE. אף פעם לא קונים קונסולה בתאריך ההשקה.

זה יקר, אין הרבה משחקים ובטוח שיהיו גם בעיות חומרה.

חיים
Guest

תישארו עם ה-PC תשחקו דרך ה-STEAM, תשדרגו את המחשב במידת הצורך ותרכשו שלט XBOX ONE ב-2014 כשמייקרוסופט יחליטו לאפשר תמיכה.. פשוט בדיחה שלא תיהיה תמיכה מיידית.

ע
Guest

"רק בכיבוי שריפות שנעשה בחוסר חן לו הייתי מצפה דווקא מסוני, לא ממיקרוסופט."
כמה ברור שאיתי חורב, הכתב, הוא fanboy של מייקרוסופט ו-xbox.
מייקרוסופט הרסה והורסת את שוק הקונסולות (יותר מסוני) ויש להחרים אותה.

ע
Guest

כתבה פרסומית!!!
בושה שלא מציינים את זה באופן ברור.
צריך רק להציץ בראש העמוד בצד שמאל ולראות שמייקרוסופט מממנת את האתר.

אנונימי
Guest

הסתכלתי, אין שם כלום. -_-

אנונימי
Guest

הם לא חסות. הם רק עשו להם ערוץ (דף) בגלל שהיא המובילה במערכות ההפעלה למחשב (windows).

wpDiscuz

תגיות לכתבה: