צמצום הוצאות בשדרוג לחלונות 7 על ידי וירטואליזציה

האם אפשרי ליצור פתרון לשדרוג מחלונות XP לחלונות 7 שיחסוך בעלויות וכן לא יפגע בחוויות המשתמש? ברק ניסים עונה ומסביר

אילוסטרציה (מקור: stock.xchng)

בשעה שמחשבים החזר ההשקעה מפרויקטים בתחום הווירטואליזציה של תחנות קצה, מוצאים כי החזר ההשקעה איננו כדאי אם מחליטים להשקיע ברכש ובהגדלת שטחי אחסון של מערכי אחסון ריכוזיים יקרים. מאידך, העלות של העברת דיסקים מקומיים מתחנות הקצה לתוך מערכי האחסון יכול להחליף את הפתרון היקר בפתרון זול ומשתלם.

כבר לפני מספר שנים הבחינו אנליסטים כי פרויקטים בתחום תשתיות המיחשוב לא מצריכים בהכרח השקעות רבות ברכש. למרות שהוכחות רבות בשטח מחזקות טענה זאת, רבים ממנהלי המחשוב ממשיכים לשים דגש על הוצאות אלו כאשר הם באים להעריך כדאיות של פרויקט חדש. אלא שבשנים האחרונות, אנו רואים כי טכנולוגיות כגון וירטואליזציה של שרתים ואיחוד שרתים דחקו את סעיף ההשקעות ברכש אל מחוץ למשוואה, והעבירו את המשקל להוצאות התפעול השוטפות.

סביבת תחנות הקצה הינה דוגמא מצוינת לסביבה בה לעלויות התפעול השפעה גדולה בהרבה מאשר השקעות ברכש. במהלך חיי תחנת עבודה, עלויות הניהול, תחזוקה, פעולות העדכון ופעולות אחרות מוערכות כפי 3 עד 5 מהשקעות בציוד ובחומרה עצמה. חישוב זה אינו נותן ביטוי לסיכונים נוספים כגון ניהול יומיומי ואבטחת מידע המשפיעים על עולם תחנות הקצה, כמו מידע חשוב שנשמר על דיסקים מקומיים אשר  ללא גיבוי או הגנה כלשהי. בנוסף, מחשבי קצה נמצאים במצב המתנה במירב זמנם ללא ניצול משאבים מצד המשתמש אך גוזלים חשמל, דבר המשפיע על יעילותם למרות שקיימים פתרונות שונים של ניהול חכם של משאבים.

היגיון זה הוא שדחף את טכנולוגיות הווירטואליזציה לעולם השרתים ונמצא גם יותר ממתאים לסביבת תחנות הקצה. למרות שתחנות עבודה בעלות מעבדים מרובי-ליבות, ביצועים גראפיים ושטח אחסון רב נחשבות לזולות אם מתייחסים אליהן כיחידות בפני עצמן, הרי שהן משקפות נתוני ניצולת נמוכים ברוב המקרים, דבר המציב אותם כמטרות מעולות לווירטואליזציה, תחת תשתית מחשוב מאוחדת שתספק את המשאבים על פי דרישה ממקור יחיד. כתוצאה מכך, אין זאת הפתעה כי וירטואליזציה של תחנות עבודה משכה תשומת לב בארגונים רבים, גדולים וקטנים, אשר שואפים לשלוט בתקציבי ההוצאות במקביל לייעול תהליך ניהול סביבות העבודה.

עם זאת, התנסויות מוקדמות עם טכנולוגיה זאת התקשו להציג חיסכון בעלויות וגם החטיאו את דרישות חווית המשתמש ושביעות רצונו. הדור הראשון של פתרונות הווירטואליזציה לתחנות העבודה הצריך מכונה וירטואלית בודדת לכל משתמש ולכן נמצא בזבזני בעבודה מול מערכי האחסון. האתגר שבהחלפת דיסק מקומי זול ופשוט בנפח של 20 ג’יגה בדיסק בנפח דומה במערך אחסון מרכזי היה בלתי אפשרי.

על רקע כל זה עלתה השאלה: האם ניתן ליצור פתרון אשר יחסוך בעלויות וכן לא יפגע בחוויות המשתמש?

אפיון ותכנון

בהתחשב בדמיון בין מערכות ההפעלה, ובקבצים והיישומים המותקנים בכל תחנה ותחנה, קיים פוטנציאל לצמצום דרישות האחסון בצורה דרמטית, שבהכרח יוביל לצמצום בעלויות האחסון וקיצור מועד החזר השקעה לפרויקט וירטואליזציה של תחנות הקצה. בעבור ארגונים רבים מדובר במשתנה קריטי להתנעת פרויקט מסוג זה.

בדומה, חווית המשתמש יכולה לקבוע את עתידו של הפרויקט. חווית המשתמש בהקשר לפרויקט  מסוג זה נוגעת בעיקר למידת התגובה של המערכת, שלרוב מושפעת מדרישות פעולות קריאה\כתיבה מול מערך האחסון. במבט ראשון, דרישות פעולות הכתיבה\הקריאה הממוצעות על גבי תחנות הקצה נראות נמוכות, אולם ההשפעה המצטברת שנוצרת כאשר מספר רב של משתמשים מתחברים למערכת באותו פרק זמן, יכולה להביא לערכי ניצולת גבוהים מהרגיל. פרקי זמן אלו המוגדרים כ”התפרצות” פעולות כתיבה\קריאה, ורלוונטיים בעיקר לפעולות אתחול תחנות העבודה או ההתחברות לתחנה עצמה, הינם הגורם קריטי לשביעות רצונם של המשתמשים ואימוץ פתרון וירטואליזציה לתחנות העבודה.

הפתרונות הקיימים בשוק

פתרונות וירטואליזציה הקיימים בשוק, דוגמת VMware ו-Citrix מציעים פתרונות מתקדמים סביב שיתוף דיסקים וירטואליים כבסיס למערכות דומות. כך הם מפחיתים את מספר העותקים הייחודיים ושכפולים מיותרים. חיבור העותקים (Linked Clones) של חברת VMware מאפשר חיבור של עותק-אב (Gold Image) עם עותקים מותאמים לכל משתמש, בעוד Citrix מציעה ניתוק של רכיבי מערכת ההפעלה, היישום ופרופיל המשתמש בעזרת שרת הפצה (Provisioning server). ההשפעה של שני הפתרונות מורגשת בצורה דרסטית בצריכת משאבי האחסון ודואגת לאחד עותקים ומידע זהה בין תחנות העבודה בצורה שקופה למשתמשים, ובעצם לאחסן את ההבדלים לכל משתמש בנפרד.

נושאי היתירות והניצולת הנמוכה הינם נושאים קריטיים לספקי האחסון ועל רקע זה מציעים הספקים  פתרונות נוספים, הסובבים סביב יכולות צילום (Snapshots) מבוססי אחסון, יכולות פריסה דקה (Thin provisioning) ואיחוד עותקים (Deduplication). האחרונה מגיעה מעולם הגיבויים וממנפת יכולות אלו לסביבות וירטואליזציה במקביל.

סוגיית פעולות הכתיבה\קריאה נובעת מהתאמה של מערכי האחסון המובילים לסביבות שרתים יותר מאשר לסביבות בעלות אופי של תחנות עבודה, שכן, בסביבות השרתים קיימת התאמת זיכרון המטמון לפעולות ביחס גבוה של קריאה\כתיבה, לעומת הדרישות בעולם תחנות העבודה בו היחס בין קריאה לכתיבה שונה ואפילו הפוך מעולם השרתים. גורם נוסף הוא אופי מבנה העותקים וקבצי המקור והימצאותם ע”ג מערך האחסון שעשוי להשפיע על אופי הפניה לאחסון הן מבחינת סדרתיות ואקראיות המידע בנוסף ליחס.

בשלות המוצרים וזמינותם הגבוהה של פתרונות יצירתיים תורמים לכדאיות להשתמש בטכנולוגיה ולנכונות של ארגונים לאמצה. עם זאת, המניע המרכזי ביותר הינו המעבר של כל הארגון לעבודה על Windows 7.0. ארגונים רבים עדיין משתמשים ב-  Windows XP והם מחפשים מתודולוגיה מובנת לצמצם בצורה משמעותית את המאמץ וההשקעה הכספית שבמעבר כולל של המערכות לגרסא החדשה. בעזרת וירטואליזציה בעולם תחנות העבודה ניתן לבצע מעבר זה בצורה פשוטה ויעילה עם משמעויות כספיות נמוכות יותר לשדרוג, וכן אפשרות לשלוט גם בקצוות הרחוקים בתשתית המחשוב של הארגון.

זהר ארד

צעיר נצחי, קיבוצניק שהדרים לעיר הגדולה, מפתח ווב וחובב טכנולוגיות מושבע. מעדיף הכל פשוט, מינימליסטי ועובד טוב ומשתדל להמנע מדברים עם הלוגו של מיקרוסופט ונהגי מוניות כעסנים. אוהב הרבה דברים חדשים ונוצצים, ספרים, פפאיות ומוזיקה מהחנות (בדיסק המקורי). מתנודד תדיר בין אקזיסטנציאליזם לאינדיבידואליזם ונכון להיום עדיין אוחז ב-fetish לא מוסבר לצבים.

הגב

4 תגובות על "צמצום הוצאות בשדרוג לחלונות 7 על ידי וירטואליזציה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלכס מ
Guest

כתבה מענינת , יש לציין כי כבר לפני 5 שנים בדקתי מערכת מחברת STARTUP ירושלמית שעסקה בוירטואליזציה של תחנות עבודה .
הניסוי לא הצליח ותוכנה וחברה נסגרו מאז.

כמו כן בכתבה קיימת תחושה שעדיין זה לא זמן לעבר לוירטואליזציה של תחנות אלא רק לאחר שהארגונים יחליטו לעבר לחלונות 7 , המשתמשים לא ישימו לב לשינוי בחווית משתמש כי יקבלו ממשק גרפי חדש…

האם ניסתם לבצע פיילוט אמיתי מול המשתמשים?

ברק נסים
Guest

כמובן. בארץ קיימות כבר מספר סביבות רצות ועובדות המשרתות מספר רב של משתמשים. בנוסף, המון ארגונים כבר נמצאים בשלבי פיילוט מתקדמים והתוצאות נראות מאד חיוביות גם למשתמשים וגם למנהלי התשתיות.

הטכנולוגיה בשלה והפתרונות המוצעים בשוק נותנים מענה מצוין לדרישות בעולם המשתמשים.

ערן שטרנברג
Guest
כתבה יפה מאוד! החכימה אותי באופן משמעותי. יצא לי לעבוד לא מזמן בחברה שהחליטה ללכת על הפתרון של Ericom עם החלפת תחנות עבודה ב-VDI. המעבר בוצע ב-3 רשויות מקומיות ויצא לי לקחת בו חלק. אני יכול לומר שהטכנולוגיה אכן בשלה אבל מניסיוני לא לגמרי. לפי מה שאני מבין לאור קריאת הכתבה הטכנולוגיה הזו – VDI – הינה הקצאת מכונה וירטואלית לכל משתמש והיא נכנסת כאן בתיאור תחת הדור הראשון שלא עבד כראוי. ולכן ברור מדוע היא לא בשלה. הכל טוב ויפה ברמת מערכת ההפעלה, אך כשמתקינים את האפליקציות מ”העולם האמיתי” במערך הוירטואלי, מתחילות אינספור בעיות. מרמת הפונקציות העיקריות של התוכנה… Read more »
ברק נסים
Guest
סוגיית המדפסות בעולם ה-SBC היתה אתגר מסורבל בעבר אך בשנים האחרונות פותחו והוצגו התקנים מיוחדים בשביל להקל על מנהלי התשתיות בהצגה וחיבור מדפסות למשתמשים. לעומת זאת עדיין לא ניתן לומר כי הבעיות נעלמו לחלוטין ואכן קיימות סוגיית עם מדפסות עתיקות (Legacy) כמו מדפסות סיכות וכו אך רוב המקרים קיבלו התייחסות. לגבי עניין היישומים (אפליקציות), טכנולוגיות כמו שידור אפליקציות (Application Streaming), עטיפת יישומים בצורה וירטואלית (Applicaiton Recording) והצגתן (Publishing) מספקות מגוון רחב של יכולות שעשויות להתאים בצורה כזו או אחרת טוב יותר עם יישומים מסוימים ופחות עם אחרים. לכן חשוב לזכור, במיוחד בכתבות כלליות כאלה, כי על כל מקרה להבחן לגופו.… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: