חלונות 10: יציבה, נוחה וידידותית [רשמים ראשונים]

החידושים במערכת ההפעלה החדשה והמסקרנת של מיקרוסופט עדיין לא מורגשים יותר מדי, אך ווינדוס 10 היא מערכת יציבה, נוחה ושאינה נוטה לקרוס – ואפילו קל לחבב אותה. עכשיו נשאר לה לשדרג את חנות האפליקציות

 

windows 10

מאת הראל עילם, כלכליסט.

ווינדוס 10, שגרסת ה-PC שלה הושקה בשבוע שעבר, היא אחד המוצרים החשובים ביותר שמיקרוסופט הוציאה אי פעם. לפי התכנון, זו תהיה מערכת ההפעלה “הגדולה” האחרונה מתוצרתה, כשאחריה יגיעו עדכונים תכופים יותר. זוהי נקודת הכרעה מבחינת ענקית התוכנה והמנכ”ל סאטיה נאדלה, שתקבע כיצד השנים הקרובות ייראו עבורה.

כיוון שמדובר במערכת הפעלה חשובה כל כך, ייתכן ותצפו שהיא תדהים אתכם. ואולם, לאחר השדרוג מווינדוס 7 או 8 לגרסה 10, כמעט ולא מרגישים הבדל. וזה דבר טוב.

לאחר מספר בעיות בהתקנה (שסביר להניח כי פחות ופחות משתמשים יחוו עם הזמן), המעבר מווינדוס 7 היה חלק לחלוטין. הכל נשאר כפי שהיה לפני השדרוג: סיסמאות וחשבונות, הגדרות קבצים ורשתות, קיצורי דרך, קבצים, תוכנות מועדפות וכו’ – הכל עבד בלי צורך לבזבז זמן על התאמות חדשות ושינויים.

אף יישום לא קירטע או הפסיק לפעול בעקבות המעבר, אפילו לא משחקי דוס ישנים. ומרשים מכך – המערכת, לפחות אצלנו, פשוט לא סובלת מקריסות, בניגוד לנטייתן של כמה מקודמותיה. זה ללא ספק היה השדרוג הכי נעים, מהיר ויציב שאי פעם חווינו.

מיקרוסופט התאמצה מאוד כדי לעודד את המשתמשים לעדכן לווינדוס 10: השדרוג מוצע בחינם לבעלי גרסאות 7 ו-8, אפילו פיראטיות (אם כי הן לא יקבלו עדכונים). ולמען האמת, נראה שאין סיבה ממשית לא לעשות זאת, אלא אם תתגלה פתאום תקלה או פרצה חמורה במיוחד במערכת. כל מה שתקבלו היא מערכת הפעלה טובה ומשויפת יותר מקודמותיה, עם כמה תכונות חדשות ומעניינות, גם אם לא הכרחיות. לא מאוד נוצץ, אבל גם לא צריך להיות.

windows 10

ממשק: מיקס מוצלח

הממשק עצמו נראה כהכלאה בין ווינדוס 7 ל-8. רקעי החלונות והתפריטים מזכירים את מראה האריחים של ווינדוס 8, בלוקים צבעוניים של גוון אחיד ואייקונים פשוטים ושטוחים, שמזכירים קצת את המראה העדכני של iOS. עם זאת, המראה הזה מולבש על המבנה הבסיסי של ווינדוס 7, המציב במרכזו את תפריט ההתחל (ברוך השב!) ואת שולחן העבודה הקלאסי. לוקח קצת זמן להתרגל למעבר, והמראה אף עלול להיראות מעט חדגוני, אך מיקרוסופט נותנת הרבה כלים לשדרג את מראה הממשק, והוא קריא ונגיש יותר מקודמיו.

תפריט ההתחל המחודש, שהחל לחזור לחיים בווינדוס 8.1, השתדרג משמעותית. הוא כולל בלוקים עם האפליקציות המועדפות על המשתמש, וניתן לגרור אריחים פנימה והחוצה בקלות. היתרון באריחים לעומת אייקונים הוא שהם יכולים להציג מידע, כמו ווידג’טים: אריח של יישום מזג אוויר יציג את הטמפרטורה היום בלי שתצטרכו להיכנס אליו. בכך מאפשרת מיקרוסופט ליהנות מהיתרונות (המועטים) של ווינדוס 8, תוך שמירה על ממשק מקיף נוח הרבה יותר.

עוד עדות לשילוב הזה הוא אזור החדש הנקרא Action Center, שמשלב את התפריטים המהירים שהופיעו בשולי המסך בווינדוס 8, יחד עם רשימת ההתראות של ווינדוס 7 (זו שהתחבאה מאחורי הדגל בשורת המשימות שבתחתית המסך). ניתן להיכנס ל-Action Center באמצעות כפתור המופיע על המסך ולהגדיר בקלות מה ייכלל בו, למשל גישה מהירה לרשתות ולהגדרות המיקום.

windows 10

חידושים: עדיין ברמת הגימיק

ווינדוס 10 כוללת מספר יכולות חדשות, שעדיין לא יוצרות שינוי דרמטי בחוויית השימוש, לפחות בשלב זה.

קורטנה, הסייעת הדיגיטלית המצוינת של מיקרוסופט, שולבה בצורה עמוקה במערכת ההפעלה ובחיפוש – אם כי היא עובדת לפי שעה באנגלית בלבד, ורק אם תגדירו את מיקומכם כארה”ב ואת שפתכם כאנגלית אמריקאית. למרות זאת, היא תוכל לספק תוצאות אם תחפשו מסעדה איטלקית טובה בתל אביב, ומבינה היטב אנגלית במבטא ישראלי. קורטנה נשמעת הרבה יותר אנושית מסירי של אפל, ומספקת תוצאות מעניינות ומורכבות יותר. כמעט כל שאלה מורכבת (למשל: “מה יהיה מזג האוויר בניו יורק בעוד שלושה ימים, בצלזיוס?”) היא הצליחה לפענח, בלי שום בעיות.

עם זאת, נכון לרגע זה לא ברור עד כמה באמת צריך סייעת דיגיטלית במחשב אישי. בטלפון כן, אבל במחשב? ההפעלה הקולית, לפחות כרגע, לא באמת נותנת יתרון מרשים על פני המקלדת למשתמש הממוצע. עם זאת, חברות כגון לנובו כבר הראו מה קורטנה יכולה בתיאוריה לעשות – היא פיתחה כלי חיפוש שמאפשר לדבר אל המחשב בשפה אנושית כדי למצוא קבצים שהמשתמש שכח היכן שמר. זה כבר יכול מאוד להועיל, ואנחנו מצפים לראות לאן מיקרוסופט והיצרניות ייקחו את קורטנה.

חידוש אחר, מיינסטרימי יותר, הוא הדפדפן אדג’. מיקרוסופט זונחת את אינטרנט אקספלורר הוותיק אחרי 20 שנה (חלקית, הוא עדיין מותקן בווינדוס 10 לצורך תאימות אחורה), ואדג’ מצליח במידת מה לתקן את המוניטין הרע של קודמו. הוא מינימליסטי ויעיל, אך כרגע כמעט נטול פונקציות שיהפכו אותו לעדיף על כרום או פיירפוקס, ואין לו את מגוון התוספים והיישומים שנוצרו עבור שני מתחריו. במבחן הביצועים שלנו הוא עמד בכבוד מול הגרסה החדשה ביותר של כרום, דשדש מול פיירפוקס, וסבל מבעיות בעיקר בהרצת וידאו בחלונות מצומצמים. ההימור שלנו הוא שרוב הגולשים ישתמשו באדג’, אך הכבדים שבהם ישמרו אמונים לדפדפנים המוכרים להם.

ווינדוס 10 מנסה בנוסף לחזר אחרי קהל ה-PC הנאמן ביותר – הגיימרים. היא כוללת יכולות מעניינות כמו הזרמת משחקים ישירות מהמחשב לאקסבוקס One, תמיכה בתקן הגרפיקה החדש DirectX 12 וגם גרסה חדשה למשחק מיינקראפט. בפועל הזרמת המשחקים מקרטעת בישראל (שבה תדרי WiFi מהירים עדיין אינם נתמכים). לא שזה קריטי: כרגע אין עדיין אף משחק או אפילו דמו טכנולוגי מתקדם שמשתמש ב-DirectX 12, ומיינקראפט לווינדוס 10 לא באמת מחדש משהו. נצטרך לחכות כמה חודשים לפחות כדי לעמוד על טיבם של השדרוגים האלה.

המחשבים שיושקו שנה הבאה כבר יאפשרו לסרוק את העין על מנת לגשת למערכת במקום סיסמא

המחשבים שיושקו שנה הבאה כבר יאפשרו לסרוק את הפנים על מנת לגשת למערכת במקום סיסמא

השאלה הגדולה: האפליקציות

כפי שניתן לראות, ווינדוס 10 מסתמנת כמערכת הפעלה מוצלחת, וסביר יותר שהיא תזכה להצלחה בסגנון ווינדוס 7 ולא תנחל כישלון צורב כמו גרסה 8. השאלה הגדולה שנשארת פתוחה כרגע היא מה יקרה עם האפליקציות.

מיקרוסופט שיפרה את האפליקציות האוניברסליות שלה (סקייפ, אאוטלוק, נגן המדיה וכו’), וכעת הן אמורות להתאים למחשבים, טאבלטים וטלפונים באותה מידה, אחרי שבווינדוס 8 הן נראו רע וסבלו משטחים ריקים רבים בגרסה השולחנית. בווינדוס 10, לפחות בגרסת המחשב, כולן נראות טוב ובמיוחד אפליקציות המדיה השונות (תמונות, וידאו ומוזיקה). השאלה היא האם מפתחים חיצוניים יאמצו את הפלטפורמה.

חנות האפליקציות הרשמית לווינדוס 10 לפי שעה מצומצמת ומאכזבת, ונראית יותר כחנות המתאימה למשתמשי מובייל מאשר למחשב האישי. זה לא יפריע למי שמפעילים מחשב רק כדי לכתוב מסמך בוורד או לגלוש קצת בפייסבוק, אבל אנחנו רוצים להאמין שמיקרוסופט מסוגלת להרבה יותר.

הכתבה פורסמה לראשונה בכלכליסט.

לקריאה נוספת

כלכליסט

אתר החדשות הכלכלי המוביל בישראל. באתר מתפרסמות כל חדשות הכלכלה בארץ ובעולם, בורסה, טכנולוגיה, IT, נדל"ן, משפט ושיווק.

הגב

15 תגובות על "חלונות 10: יציבה, נוחה וידידותית [רשמים ראשונים]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
avi
Guest

באמת כל הכבוד.
חברה עם כל כך הרבה כסף סוף סוף מוציאה גרסה שלא עושה בעיות.
לאן הגענו.

369
Guest

בנתיים אני רק סובל ממנה, אפילו עשיתי התקנה נקייה וברגע שאתה עושה התקנה נקייה אחרי שכבר “שידרגת” לווינדוס 10 לא תוכל לחזור לווינדוס 7 לעולם…(עם אותו סריאל קי) אני ברוב טיפשותי האמנתי שיש עוד סיכוי, וכמובן שהבעיות המשיכו… דברים מוזרים, פתאום לא נותן ללחוץ על הגדרות או לפתוח את מנהל ההתקנים וכדומה, חייב לעשות ריסטרט,
בסקרנותי, בדקתי את האבטחה טיפה ובוא נגיד ש”כספת” הווינדוס לא יהיה….
בקיצור חברים… רק לינוקס בחינם, יציב וכמובן מאובטח.

yes
Guest

שטויות. אתה כן יכול לחזור ל-Windows 7 אם יש לך Serial חוקי.

369
Guest

ניסיתי…זה לא נותן (מחשב נייד והסיראל כתוב למטה)

לירון
Guest

אתה בטוח שלא יהיה ניתן להתקין ווינדוס 7 שוב עם אותו סריאל חוקי שהיה לי?

מתן
Guest

יש שני מחשבים

מתן
Guest

יש לי שני מחשבים על אחד היא עובדת מצויין ועל השני היא הרסה לי את המחשב ובנוסף אני לא יכול לחזור לווינדווס 7
פשוט עצבים!

U!
Guest

תעלה את המחשב הבעייתי עם hirnes boot שם יש MINI XP/7 תחלץ את המידע לכונן חיצוני תפרמט ותתקין חזרה את 7/8/10 מה שבא לך.

א.א.
Guest

אז רק אותי מטרידה העובדה שמייקרוסופט לא רק קוראת את המיילים של כולם אלא גם סורקת את הקבצים המאוחסנים על הכוננים הקשיחים ותעביר אותו לגורמים אחרים ע”ב שיקוליה היא בהתאם לאיך שהיא תופשת הפרות חוקים או סכנות (מישהו אמר טורנטים?) וזה לא אופציונאלי או ניתן לביטול?

מזכיר לי את הפרסומות של “מה תהיה מוכן לעשות עבור חטיף X?”

eyal453
Guest

שטויות. אם תקרא את ה TOS שלהם קצת יותר טוב תבין שזה רק מה שנמצא ב onedrive. אז זה בדיוק כמו כל חברת ענן אחרת מדרופבוקס ועד גוגל. יותר מזה, הם אומרים לך שאם הרשויות יבקשו הם מחוייבים לפי החוק בארה”ב לתת להם את כל החומרים שיש. מודיעים לך מראש שלא תהיה מופתע אחר כך. זה החוק כרגע בארה”ב. אתה קונה/משתמש במוצר של חברה אמריקאית. זה מה יש. אז אם יש לך מה להחביא אל תשים אותו בענן.

Noam Kamrat
Guest

למה דווקא יש הרבה אפלקציות בחנות. זה לא שדרוג של החנות שנוצרה כבר בוונדוס8?

Magurin
Guest

כנראה כך חושבים רק בכלכליסט כי זה אותה מערכת 8 עם תיקונים קטנים. כל המומחים בעניין מיחשוב קבועים כי יותר מי חצי משתמשי חלונות עדיין על 7 ואקס.פי. לאחר שאפל הורידו מחירים למחשבים התחלה שלהם אנשים מעדיפים מקבוק בגלל מערכת נוחה יותר וידידותית.

יצרנים של חומרה וציוד לחלונות אומרים שיש ירידה משמעותית ברכישות ומאוד כועסים על מיקרוסופט. אני בתור משתמש גם בחלונות ומק יכול לאגיד שחלונות זה אותו בעיות ולגים, חוסר יציבות. בקיצור, כלכליסט, תפסיקו לבלבל אנשים.

ד.ביל
Guest

“ולמען
האמת, נראה שאין סיבה ממשית לא לעשות זאת” – חוץ מאשר פרטיות כמובן…. אבל כמו שכתבו לפני, אנחנו בעידן של חוסר פרטיות, מי שרוצה פרטיות הוא ה”מוזר” בחבורה.

ערן
Guest

10, כשלון צפוי מראש, עדיף להישאר עם 7.

iphone1000
Guest

גירסה יותר טובה מ 8 ו 8.1
מיקרוסופט למדו לקחים הפעם

wpDiscuz

תגיות לכתבה: