ענן פרטי משלכם: Western Digital MyCloud [סקירה]

בשנים האחרונות עברו המשתמשים מגיבויים פיזיים לגיבויים מקוונים. בהתאם לכך, ה-MyCloud של Western Digital מציע את אותה הפונקציונליות, אך בשליטה מלאה של המשתמש. בדקנו.

my cloud

שוק פתרונות הענן רותח ורווי במתחרות. בשנים האחרונות החלו לפעול מספר רב של שירותי ענן שונים המציעים נפחי אחסון שונים בענן בחינם או בתשלום, שירותים כגון Dropbox, Skydrive, Box, Copy ואחרים נלחמים על ליבם (ועל קבציהם של המשתמשים), אך חלק מהמשתמשים אינם מעוניינים לשתף עם השירותים הללו, על כל תנאי השימוש, הפרטיות, והחשש מאבטחת המידע המוחלת על הקבצים היקרים להם ביותר.

בהמשך לכך, קמו מספר פתרונות פיזיים שאמורים להעניק למשתמש ענן פרטי משלו ואת החופש המוחלט לעשות בשטח האחסון שלו כרצונו – פרוייקט הקיקסטארטר המצליח Plug (ששינה את שמו אחר כך ל-Lima), עליו כתבתי בתחילת דרכו והציע למשתמשים פלטפורמה אליה יוכלו לחבר כונני גיבוי חיצוניים קיימים ולהפוך אותם לענן פרטי עם אפליקציה חוצה פלטפורמות, גייס יותר מ-1.2 מיליון דולרים למרות שביקש לגייס 69 אלף דולרים בלבד. עם ההצלחה הגדולה של הפרוייקט, התגבשה ההבנה כי חלק מהמשתמשים רוצים ליהנות מנפח מוגדל שאינו נתון לשליטת שירות חיצוני כזה או אחר, ולא להיכנס למודל של תשלומים חודשיים תמורת השימוש בנפח האחסון של השירותים הללו.

שליטה מלאה בענן הפרטי שלכם

כונן ה-MyCloud של Western Digital הוא בדיוק כזה. מצד אחד, הוא יכול לשמש ככונן קשיח חיצוני בעל שטח אחסון של 2GB לצרכי גיבוי בלבד, ומצד שני גם לשמש כשרת ענן כמו דרופבוקס וחבריו. הוא מהווה את השילוב בין כונן גיבוי לבין שרת ענן, ומעניק את הפונקציונליות המלאה למשתמשים לגשת לקבצים הללו בכל נקודת זמן ומכל מכשיר, על ידי אפליקציות תואמות למערכות ההפעלה iOS, Android ומכל דפדפן תואם Java (מחשבים בעלי מערכת הפעלה 64 ביט ייאלצו להשתמש בדפדפן אחר מכרום). כמו כן, ה-MyCloud אינו מגביל אתכם בנפח האחסון שלו ומאפשר לכם לחבר כוננים נוספים דרך יציאת ה-USB 3.0 של המכשיר להרחבת נפח האחסון.

מקור: יח״צ

מקור: יח״צ

הדבר הראשון שתרצו לעשות עם הכונן, הוא כמובן לחבר אותו לראוטר הביתי שלכם באמצעות כבל רשת שמסופק באריזה. לאחר שעברתם את תהליך התקנת המכשיר בעזרת המחשב האישי שלכם, פעולה פשוטה למדי שתזהה את המכשיר ותתחבר אליו באופן אוטומטי, לצד יצירת חשבון אישי באתר WDMyCloud.com לצורך גישה לקבצים שלכם מכל מקום. לאחר מכן, תוכלו לגשת אל הכונן באמצעות המחשב האישי שלכם המחובר לאותה הרשת החוטית/אלחוטית המריץ Windows או OS X, ותוכלו להעביר אליו קבצים בצורה אלחוטית כמו אל כונן גיבוי רגיל המחובר אל הראוטר שלכם. ברור שהאופציה העדיפה להעברה של קבצים גדולים אל הכונן היא באמצעות חיבור ה-USB 3.0 של המכשיר ולא ברשת (וודאי שלא אלחוטית), אך עבור העברה של קבצים קטנים כגון תמונות או סרטונים קצרים האופציה הנוחה הזו בהחלט קיימת.

למשתמשי מק מדובר בפתרון גיבוי איכותי במיוחד, שכן הכונן תומך בטכנולוגיית Time Machine של אפל ולאחר ההגדרה הראשונית של הכונן תוכלו להגדיר אותו ככונן הגיבוי שלכם ב-OSX. תמיכה דומה כמובן קיימת בתוך מערכת ההפעלה Windows דרך חלונית Backup המופיעה במרכז הפעולות של מערכת ההפעלה. משתמשים מודאגים אף יוכלו לבצע Mirror לקובץ הגיבוי שלהם לאחר הגיבוי ולאחסן אותו במקום נוסף במקביל באמצעות פיצ׳ר הנקרא Safepoints, אשר יבקש מכם להגדיר מיקום ברשת, או כונן USB המחובר למכשיר, ממנו תוכלו לשחזר את התוכן הנמצא בכונן במקרה של נזק כלשהו. הבעייתיות היא ששני דרכי הגיבוי הללו מתייחסים למכשירים הנמצאים בקרבת מקום, כך שבמקרים של נזקי שריפה או מים, לא בטוח שה-Safepoints הללו יהיו לעזר מספק.

מקור: צילום מסך

מקור: צילום מסך

בשורה התחתונה – מוצר עדיף ממגוון שירותי האחסון הקיימים בשוק

ועדיין, ה-WD MyCloud הוא כונן NAS לכל דבר ויכול לשמש אתכם למגוון פעולות – מאחסון קבצים חשובים דרך צפייה בתמונות, סרטונים וקבצי מדיה אחרים. ה-MyCloud מאפשר לכם למעשה לבנות לכם מעין שירות סטרימינג אישי משלכם דרכו תוכלו להזרים מדיה לכל מכשיר נייד אותו אתם נושאים, במידה ואתם נמצאים תחת אותה רשת אלחוטית, אך לא בשימוש מרשת אלחוטית אחרת או ב-3G מהמכשיר הנייד. ה-MyCloud תומך בטכנולוגיית AirPlay של אפל על גבי רשת ה-Wi-Fi הביתית שלכם, כך שגם מכשירים המבוססים על מערכת ההפעלה iOS יוכלו להריץ תוכן מהמכשיר, כל עוד התוכן עצמו נמצא בפורמט המתאים (MP4 H.264). באנדרואיד מדובר בבעיה פחות מהותית, שכן נגנים רבים כגון MxPlayer מסוגלים להתמודד עם מירב הפורמטים הקיימים.

לסיכום, ניתן להגיד שהיתרון המרכזי של ה-MyCloud הוא בעצם העובדה שאתם יכלים לשלוט באופן מלא בגיבויים שלכם ולגשת אליהם מכל מקום תוך שימוש באפליקציות הניידות ש-Western Digital פיתחה עבור המשתמשים שלה, לצפות בתכני וידאו מכל מקום, בתמונות ולגשת למסמכים וקבצים חשובים, ולמעשה לקבל את כל הפונקציונליות שמציעים לכם בשירותי הענן השונים – כאשר אתם בוחרים את הנפח שיהיה זמין לרשותכם ומשלמים סכום מסויים מלכתחילה ולא תשלום חודשי. לא נשכח, שבמקרה של רצון כלשהו להעביר את התוכן מהכונן למקום אחר, תוכלו לעשות זאת במהירות על ידי שימוש ביציאת USB 3.0 במחשב האישי שלכם ולא בהעברה איטית דרך הרשת.

לעומת זאת, החיסרון הכי גדול של ה-MyCloud הוא שבעוד שלשירותי הגיבוי השונים יש ״אבא ואמא״ וככל הנראה במקרה של נזק פיזי לאחד המכשירים המכילים את הנתונים שלכם, יהיה ניתן לשחזר אותם די בקלות על ידי שימוש בשירותים שונים, אשר בדרך כלל אינם זמינים למשתמש הפרטי אלא לרוב למגזר העסקי הזקוק לכמויות הרבה יותר גדולות של אחסון. האפליקציות של MyCloud לפלטפורמות השונות מספקות מבחינת השימושיות שלהן ולמשתמש יש חופש פעולה רחב דרך מסך ההגדרות הוובי של הכונן, אך מכיוון שלא בדקנו עדיין מתחרות אחרות כגון Toshiba Canvio, ההשוואה נעשית לשירותי הענן הקיימים בשוק. בכל מקרה, כונן כזה הוא לדעתי הפתרון האידיאלי לאחסון מבוסס ענן לצרכים אישיים, ומחירו (799 שקלים ביבוא בנדא מגנטיק בע״מ) אינו מרתיע בהשוואה לתעריפים החודשיים שתיאלצו לשלם עבור כל שירות ענני אחר שיציע לכם את אותו נפח האחסון.

מפרט טכני:

קצב העברה: USB 3.0 – 5GB/s, USB 2.0 – 480 MB/s.
נפח: 2TB/3TB/4TB.
מימדים: גובה – 17.01 ס״מ, רוחב – 4.4 ס״מ, עומק – 13.93 ס״מ.
משקל: 0.96 ק״ג.
חיבור לחשמל: AC Input Voltage100-240 VAC/AC Input Frequency 47-63 Hz.
תאימות: Windows / OSX.

וידאו: כך עובד ה-WD MyCloud

אבישי בר

מנהל מוצר. מפתח Web ו-React Native, חולה גאדג'טים, הולך נגד הזרם ואוהב את כל מה שקשור לגוגל, לאנדרואיד ולקוד פתוח. עיסוקו העיקרי הוא לפרק לחלקים כל צעצוע חדש שמגיע למשרד ואז לכתוב עליו מדריך.

הגב

11 תגובות על "ענן פרטי משלכם: Western Digital MyCloud [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אורן
Guest

ומה קורה שהכונן הולך? האם נשמר עותק של כל המידע בשרתי WD?
לקרוא לשירות הזה ענן זה בדיחה רעה, זה שירות גישה מרחוק לכונן רשת…

דור
Guest

אתה באמת סומך יותר על שרת שאתה לא מכיר מאשר על החומרה האישית שלך?

גל
Guest

זה אחד מהרעיונות של שירותי ענן – כל המידע קיים בכמה שרתים וברגע שאחד הלך אז המידע עדיין נגיש משרת אחר.

מה קורה אם הולך הכונן? יש לו גיבוי?

אלעד
Guest

רכשתי את lima ב kickstarter..
לדעתכם איזה מוצר עדיף? (כמובן שעדיף לסמוך על חברה כמו WD לאפליקציות ועדכון אבל ב lima אפשר לחבר כל דיסק ולא חיביים לקנות)

ומה המחיר של הדבר הזה?

אהרון
Guest

שלום לך אלעד רכשת את lima אין להם אפלקציות או תוכנות כמה שידוע לי איך ניתן להגיע לקבצים ללא אפלקציה או תוכנה??
דרך דפדפן אינטרנט?
אני אשמח לקבל תגובה על המוצר מאוד מעניין אותי לקנות
תודה מראש אהרון

בב
Guest

מה המחיר ?
האם חייבים לקנות תוכנות נוספות ?

איתי
Guest

מה לגבי קצב חיבור האינטרנט הביתי (או המשרדי) ?

אם אני רוצה לגשת למידע ‘מכל מקום בעולם’ – אני צריך שיהיה לי קצב העברה גבוה (ולא, 1מגה upstream לא באמת מספיק).
מהבחינה הזו הוא לא יכול להתחרות באף שירות ענני …

יוסי
Guest

יש לי שאלה.
אם הכנסתי לענן סרטים. ואני בעיר אחרת רוצה לראות אותם דרך המחשב שלי אני צריך להוריד אותם ואז לראות? או שאני פשוט נכנס לענן וצופה בסרט??

עמי
Guest

יש אפשרות לדיסק שנמצא בבית ולגבות ברשת גיבוי משרדי? למעשה כמו גיבוי ענן מסחרי אבל אישי. ניתן למשוך מכונן זה את כל החומר בכל מקום. ניתן למשוך את החומר הביתה ולבצע השוואת קבצים?
תודה

דניאל רונן
Guest

חיבור ה usb במכשיר אינו משמש להעברת קבצים מהכונן למחשב אלא רק על מנת להוסיף נפח איחסון נוסף ע״י חיבור כונן נייד נוסף.

יש לתקן זאת בכתבה על מנת שאנשים לא יטעו.
ולגבי מהירות העברה ב lan . היא דומה למהירות העברה ב usb

אלכסיי
Guest

הדבר הזה עובד מאוד גרוע. כל הזמן מתנתק. אין תמיכה.
לא ממליץ

wpDiscuz

תגיות לכתבה: