צעדים ראשונים בעולם ה- User Experience

מה זה User Experince? למה חשובה להתחשב בממשק המשתמש כשמתכננים אתר או אפליקציה? איך מחליטים מה נחשב טוב ומה לא? ליאור יאיר מסביר לנו איך אפשר לדעת ואיפה כדאי ללמוד.

UXכל כמה שבועות בממוצע יוצא לי לנהל שיחה דומה עם מישהו שרוצה להיכנס לתחום ה UX. הוא מצידו רוצה לדעת איך התחלתי להתעסק בתחום ואיפה אפשר ללמוד את זה בארץ (אי אפשר, לא בצורה מסודרת בכל אופן – אבל זה כבר נושא לפוסט אחר) והכי חשוב: “איך מתחילים?”. אני מצידי מרגיע אותו ומדקלם כל פעם מחדש את כל האתרים, הספרים, הסרטים, הבלוגים והכלים שהוא צריך להכיר כדי להיכנס לתחום ולהתמקצע בו. לא עוד.

חשוב להבין שבתחום שלנו אי אפשר להפסיק ללמוד. אנחנו תמיד צריכים להיות עם יד על הדופק בכל מה שנחשב חדש או מהפכני ולא תמיד יש לנו זמן להשקיע בהתעדכנות ולכן כדאי שתסגלו לעצמכם שיטות ומקומות קבועים שבהם אתם צורכים את המידע המינימלי על בסיס יומי. בפוסט זה תכירו את המקומות שלי.

אתרים בתחום

Wireframes Magazine

UI patters

UX Magazine

UI Pattern Factory

Refreshseattle

Konigi

בלוגים (להוסיף ל-RSS)

UX BOOTH

Grace Smith

Think Vitamin

webdesigner depot

swissmiss

adaptivepath

52 weeks of ux

Smashing Magazine

alistapart

בלוגים בעברית

עיצוב שמיש

דיזיינר מול המכונה

לחצתי, עכשיו מה?

UX (Re)view

פשוט שימושי

השראה

כמו בכל עבודה יצירתית לפעמים אנחנו נתקעים בחסם יצירתיות וחשוב לדעת איך להתמודד איתו. הפתרון שלי הוא לגלוש במקומות מלאי יצירה כפי שתמצאו בלינקים הבאים

inspire me now

fubiz

ffffound

notcot

the FWA

design snips

כלים שחשוב להכיר

ברשימה הבאה תוכלו למצוא את הכלים שמשמשים אותי בעבודה היום יומית שלי בפרויקטים שונים. אין צורך להבין את כולם בבת אחת אבל כדאי שתדעו במה מדובר ומתי כדאי להתחיל ולהשתמש בכל כלי.

  • google analytics – יש המון כלים לdata mining אבל אין ספק שאחד הכלים הנפוצים ביותר הוא הכלי של google, ולכן אני משתמש בו בתדירות גבוהה. כדי לעשות זאת נכון צריך להבין את המונחים וחלוקת המידע הפנימי. לא מסובך ומאוד חשוב לדעת.
  • google trends – יש חברות שמכל מיני סיבות משתמשות דווקא ב google trends ולכן כדאי להכיר גם אותו.
  • crazy egg – כלי מעולה לבדיקות שימוש מהירות ופשוטות. מאוד יעיל כאשר אוספים מידע על אתר קיים בשלב המחקר.
  • UX find – מנוע חיפוש לעולם המונחים שלנו.
  • slideshare – מדובר אמנם באתר שמאפשר להעלות מצגות ולשתפן אבל מבחינתי זהו מאגר עצום של מצגות מעניינות מהתחום. מומלץ מאוד – במיוחד כאשר עובדים על מצגות דומות ורוצים לקבל נקודת מבט שונה.
  • 960 grid – למי שרוצה לעשות נכון ולסגל לעצמו גרידים מסודרים. תוכלו למצוא שם גריד כמעט לכל תוכנת שרטוט/עיצוב/אפיון להורדה.

UX find – ללא RSS reader (או תוכנה דומה) לא יהיה לכם סיכוי לסדר את כמות המידע שמגיע יום יום מהבלוגים והאתרים אליהם אתם מנויים. אני ממליץ על google reader.

ספרים שיעיפו לכם את הגג

יש לא מעט ספרים בעולם ה UX ואני בטוח שאתם (כמוני) רוצים לקרוא את כולם. לצערי אין לי את הזמן לקרוא את כולם, ואני מניח שגם לכם, כך שאני אתמקד בלדבר על אותם הספרים שיתנו לכם את הערך הגדול ביותר:

ספרי בסיס:

Homepage Usability
uxbook1כאשר קיבלתי לידי את הספר הזה עדיין לא הייתי בטוח מהי שימושיות, הבנתם נכון מדובר בספר הראשון שלי. הספר מדגים עקרונות בסיסיים של שימושיות על גבי 50 עמודי בית של אתרים גדולים ומכובדים (ובעיקר מדבר על הטעויות שלהם). הסתכלתי לא מזמן על הספר וגיליתי שלמרות שכבר עברו לא מעט שנים מאז שנכתב הוא עדיין רלוונטי ללא מעט אתרים (במיוחד בארץ). רבות נכתב על הספר ועל מחברו Jakob Nielsen המהולל (שאגב מוציא בקרוב ספר על EYETRACKING) וקראתי לא מעט תגובות אוהדות והרבה מאוד תגובות עוקצניות אבל בשורה התחתונה כמעט כל מי שעובד בתחום קרא את הספר לפחות פעם אחת. וכדאי שגם אתם.

Site-Seeing: A Visual Approach to Web Usability
uxbook2הספר של Luke Wroblewski מאוד דומה בגישתו לספר של Jakob Nielsen אך בנוסף להצבעה על טעויות באתרים אחרים, Luke מראה לנו גם פתרונות לאותן טעויות. הספר מהווה חוויה מתקנת ומשלימה לספרו של Jakob Nielsen ומאוד מומלץ לקרוא אותו מיד אחרי. אמנם חשוב לדעת לזהות בעיות בממקש קיים אך חשוב עוד יותר לדעת איך לפתור אותן ובספר זה תוכלו לקבל את עקרונות הבסיס בכל הקשור לתהליכי עבודה וגישה נכונה לפתור בעיות שימושיות.

Don’t Make Me Think
uxbook3ספר עתיק (במונחים אינטרנטיים) שנכתב על ידי Steve Krug ובכל זאת מומלץ מאוד. הספר מיועד למאפיינים מתחילים או לבעלי אתרים שרוצים להיות בטוחים שהאתר שלהם יהיה שמיש למשתמש הממוצע (ומתחת). הספר מלא בהומור ומאוד קל לקריאה. אני חושב שאם הייתי צריך לבחור נקודת התחלה להיכנס לתחום Don’t Make Me Think היא הנקודה. הוא אמנם לא מכיל המון מידע חשוב בנוגע לעולם השימושיות אבל מכסה כמעט את כל מה שצריך לדעת כדי להיכנס לעולם.

Emotional Design: Why We Love (or Hate) Everyday Things
uxbook4אנחנו תמיד נרצה שהמשתמשים שלנו יתאהבו במוצר אותו אפיינו וכדי לעשות זאת אנחנו צריכים להבין את הדינמיקה שבין צרכן למוצר. הספר של Donald Norman מתעסק באותה שאלה בדיוק – “למה אנשים אוהבים מוצרים מסוימים ושונאים אחרים?”. מסיבות פיזיולוגיות ועד תת הכרתיות הספר מסביר לנו על ידי מחקר של מחקרים לדוגמה מהי הדרך הטובה ביותר לעורר רגש אצל קהל המשתמשים. הספר אמנם לא מדבר על עולם האינטרנט אבל בהחלט חשוב לכל מעצב באשר הוא.

The Elements of User Experience
uxbook5 ספר קצר וברור על עולם האפיון שנכתב על ידי Jesse James Garrett. הספר מתאר בצורה מתודולוגית את הדרך הטובה ביותר לגשת לפרויקט אינטרנט משלב הקונספט ועד הפורוטוטייפינג ומסביר את המטרות וההגיון בכל שלב. תענוג לקריאה. סטייל הכתיבה המעניינת של גארט והשילוב של עצות פרקטיות הופכים את הספר הקצר הזה לקריאת חובה.

.

About Face 3
uxbook6התנ”ך של עולם האפיון. Alan Cooper וחבריו – Robert Reimann ו- David Cronin כתבו את הספר שנחשב ללחם ומים של המאפיינים בעולם. מדובר בספר גדול ומקיף שמעניק כלים חשובים בעיצוב מערכות דיסקטופ, ווב וסלולר. הספר מלמד עקרונות בסייסים ומתקדמים מעולם חווית המשתמש והכל לפי הגישה של חברת cooper כמובן. אני זוכר שבזמנו היה לי מאוד קשה לסיים לקרוא אותו (הוא ממש ארוך) אבל היה שווה כל רגע. זהו לא ספר שקוראים ושמים על המדף והוא כלי עבודה יעיל לכל מי שעושה את צעדיו הראשונים בתחום ובכלל.

ספרי קריאה למתקדמים:

Designing for the Digital Age: How to Create Human-Centered Products and Services
uxbook7ספר נוסף מבית היוצר של cooper. ספר זה הוא עדכני יותר וכולל בתוכו שיטות עבודה מעודכנות בכל הקשור לביצוע נכון של ראיונות משתמשים, עיבוד מידע, גיבוש פרסונות, ניהול נכון של צוותי אפיון ועיצוב והעברה העיצוב לפיתוח. הספר מעניין ומתאים למאפיינים מנוסים.

.

Designing for Interaction: Creating Innovative Applications and Devices
uxbook8אני מאוד אוהב את Dan Saffer והסיבה שאני אוהב אותו היא הספר הזה. Dan שהיה אחד ממנהלי חברת Adaptive Path וכיום המייסד של חברת KICKER STUDIO הוא כותב מוכשר ומעניין שלא חושש לדבר על הטעויות שלו בתור איש מקצוע כדי ללמד את הקוראים בצורה הטובה ביותר.הרקע שלו האקדמי והמקצועי שלו הופכים את הספר לדרך מעולה להתחיל להיכנס לעולם האפיון לכל מי שנמצא בתפקידים משיקים – מנהלי פרויקטים, מעצבים גרפים, מנתחי מערכות ומנהלי מוצר. הספר ממולץ למאפיינים מתחילים אבל יכול להעניק המון גם למנוסים שבינינו.

.

Subject to Change
uxbook9כשחברת adaptive path כותבת ספר אני קורא אותו והאמת שכדאי גם לכם. הספר שנכתב על ידי צמרת החברה מגולל שלל של דוגמאות, מסקנות ואסטרטגיות מתהליכי העבודה שלהם. קצר אבל מכיל בתוכו המון רעיונות חזקים (“המוצר הוא לא המטרה. מוצר מצליח הוא כזה ששם דגש על החוויה”). אם היו לי ילדים זה היה הספר שהייתי מקריא להם לפני השינה. חובה בכל בית.

.

Mental Models
Indi Younguxbook10 היא חוקרת וכותבת מוכשרת (ובין השאר עובדת ב- adaptive path) והיא כתבה ספר שעוזר לכל מי שרוצה לקבל כלים שיעזרו לו להבין את תנהגות משתמשים בצורה טובה יותר. בספר תוכלו לקרוא על: תהליכי גיוס מרואיינים, תהליך הראיון, איסוף מידע, יצירת פרסונות והחלק החשוב ביותר – שימוש נכון בפרסונות שיצרנו. ספר מרתק ומרשים ויזואלית (אפילו קומיקס תמצאו שם).

The Back of the Napkin: Solving Problems and Selling Ideas with Pictures
uxbook11 כשסיפרתי לעוזי (מנכ”ל נטקראפט) על הספר הזה הוא מיד שלל אותו, מה שלא עצר בעדו לקנות אותו שבועיים לאחר מכן בניו יורק ולהגיד לי שזה ספר מצוין ושיש לי יומיים לקרוא אותו (תודה עוזי). Dan Roam , מחבר הספר, הוא יועץ ומרצה לניהול ותהליכי חשיבה. בספר הוא מראה לנו איך אפשר לפתור בעיות מסובכות על ידי ציורים פשוטים. הספר חכם מאוד ומרכז בתוכו לא מעט עצות שימושיות שכדאי לאמץ לתהליכי העבודה שלנו. עד היום אני מצטער שעוזי לא קנה לי עותק.

The Laws of Simplicity
uxbook12 פשטות הפכה לדרישה בסיסית מכל פרויקט. אבל איך באמת עושים משהו פשוט? John Maeda עונה על שאלה זו בספר המדהים הזה. על יד הבחנה בהרגלים יום יומיים פשוטים ובתהליכי עבודה מורכבים John מצליח לזקק 10 חוקים שעזרו לי בהתנהלות המקצועית שלי. את החוקים הוא הוא פורס על בדיוק 100 עמודים כי חשוב לשמור על הפשטות.

.

.

אני יודע כמה זה קשה להתחיל ולקרוא כל כך הרבה ספרים, אז הכנו לכם את רשימת הספרים לקריאה לתלייה על המקרר (או על כל מקום אחר בזה אני לא מתערב) כך שתוכלו לקרוא ולסמן. לשמירת התמונה.

סרטונים

פה העבודה שלי קלה. בפוסט הזה של Smashing Magazine. עשו עבודה מעולה בקיבוץ יחד של סרטונים מעניינים. אני מצרף את ההרצאה הראשונה בסדרה של Jesse James Garrett ב UX Week 2009, פשוט לפנות זמן ולהנות.

פוסטים קודמים שלי

למי שמעוניין לקרוא דברים נוספים שכתבתי בנושא מוזמן להתסכל בפוסטים הבאים:

זהו. מקווה שהצלחתי לעזור. יש למישהו משהו להוסיף לרשימה? (בשביל זה תגובות)

ליאור יאיר

ליאור יאיר הוא מומחה לחווית משתמש ומנכ"ל משותף בחברת נטקראפט.

הגב

17 תגובות על "צעדים ראשונים בעולם ה- User Experience"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ברק דנין
Guest

אחלה פוסט ליאור, הרבה מאוד ספרים וקישורים טובים.

למי שרוצה להכיר את התחום יש גם שתי סדנאות, זו שלי (הקרובה מתחילה בעוד שבוע וחצי, ב-1/2/2010) – הקישור בשם שלי, ואת זו של ג’ון ברייס (הקרובה בקיץ)

בספרים שווה להזכיר גם:
The Design of Everyday Things של Don Norman, אותו אחד של Emotional Design. ספר יסוד בתחום ה-usability
The Inmates are Running the Asylum של Cooper, אותו אחד שכתב את About Face שהזכרת.
ואת Web Form Design של Luke Wroblewski – מאוד פרקטי, על נושא הטפסים שהוא הכרחי לכל אתר ומוצר תוכנה.

מעיין
Guest

מעולה. תודה רבה. עכשיו צריך להתחיל…
אתה מחפש עובדים מתחילים במקרה?

אורן
Guest

פוסט מרתק, שיתוף המידע והחשיפה הם מדהימים בעיניי, תודה ליאור.

עוזי
Guest

פוסט מדהים.
הרבה אנשים שרוצים להיכנס לתחום ה-UX לא יודעים מאיפה להתחיל. מה שעוד יותר מדהים זה שבדרך כלל הם חושבים שיש איזו תוכנית לימודים מסויימת שצריך להשתתף בה ואז הם רוכשים קורסים יקרים בכל מיני מקומות, שלא לומר תארים שלמים.

ראיתי עבודות של אנשים משנקר, ראיתי עבודות של אנשים מג’ון ברייס, ראיתי עבודות של אנשים מבצלאל. העבודות הכי טובות שראיתי (גם בעולם) הן של אוטודידקטים שחיים ונושמים את התחום ונכנסו אליו על ידי קריאה של הספרים והמקורות שציינת.

ושל פוסטים כאלו…

רן לירון
Guest

הי יאיר.
תודה על ההפניה לבלוג שלי. נחמד להיות מוזכר בחברה מכובדת שכזו.
2 מקורות שהזכרת בעקיפין, בלי הפניה ישירה לאתר שלהם, שכדאי מאוד להכיר:
– useit.com – האתר של ג’יקוב נילסן ורשימת הדיוור שלו. מעניין, אפקטיבי ומתעדכן כל הזמן (גם אם לא יזכה בשום פרס אסטטיקה)

– boxesandarrows.com – אתר מצוין עם כתבות מושקעות ודיונים איכותיים.

אגב – בקשר לסדנת הממשר בג’ון ברייס -זה פשוט עניין של ביקוש.
אם יהיו מספיק פניות , אני מניח שנפתח מחזור מוקדם יותר.
לפרטים – אפשר לפנות אלי.

ישראל
Guest

אחלה פוסט!

הגיע הזמן שמישהו יקח את ה UX בארץ לרמה מקצועית, שאפו!

ירון
Guest

שיחקתם אותה.

תודה רבה.

נטע
Guest

מקור מידע מקיף ומצויין ועוד בעברית!. מקום לחזור אליו ולהפנות אליו אחרים. תודה רבה!

מרטין פולי
Guest

Nice post! Thanks!

Another great site is http://johnnyholland.org. (They also have lots of UX-related videos at http://johnnyholland.tv.)

רן
Guest

טוב לדעת שיש עוד אנשים שלוקחים את המקצוע הזה ברצינות :-)
הרבה ספרים פרסמת ליאור, אבל התקציב שלי מתיר רק 2.. על איזה אתה ממליץ?

דנה
Guest

איזה תענוג!
לשמור ולהתחיל לעבוד.
תודה רבה

רומי
Guest

אחלה פוסט, כתוב בצורה עניינית ומובנת.
באיזה ספר אתה ממליץ לי להתחיל? (אני מעצב בוגר בית ספר לעיצוב ככה שאני מגיע עם בסיס כלשהוא)

יצחק
Guest

צעד ראשון בשמישות – תכתוב שזה פורסם כבר בבלוג של החברה שלכם…

ליאור יאיר
Guest

שלום לכולם ותודה על התגובות.

לגבי השאלות שנשאלו פה – אני הייתי ממליץ להתחיל עם

Site-Seeing: A Visual Approach to Web Usability
ועם
The Elements of User Experience

שנותנים מושג טוב ביחד על העולם ועל התהליך הכולל.

ולמי שבאמת רוצה להתעמק מומלץ לקרוא מיד אחרי (ולא להתייאש כי זה ספר לא קל לקריאה ראשוה) את -About Face 3.

וליצחק – הפוסט אכן פורסם גם בבלוג החברה (אפילו אחרי שהוא פורסם פה). אבל אני לא כל כך מבין מדוע זה קשור לשמישות? אשמח אם תסביר.

ברק דנין
Guest

אני הייתי ממליץ דווקא להתחיל עם
Don’t Make Me Think
הוא הקליל מכולם, ובגובה העיניים, במיוחד למי שלא עוסק בתחום עדיין.

יצחק
Guest

אולי כבר מאוחר מכדי לכתוב זאת עכשיו.

חלק מהשמישות, כפי שאני רואה אותה, לא לגרום למשתמש לבזבז זמן מיותר (אם אין בכך תועלת כדוגמת אתר משחקים). כאשר אני רואה כתבות דומות לוקח זמן מה לודא שהן זהות ואין צורך לקרוא שוב.

אישית קראתי את זה קודם בבלוג של החברה שלכם, באמת צריך לכתוב את השורה “פורסם לראשונה/גם ב_” בכל המקומות שהתוכן נמצא – גם מנועי חיפוש ישמחו מזה.

ברק דנין
Guest

בדיוק באותו נושא, אתר עם המלצות בעברית לספרים על חוויית משתמש. כל אלה שכאן, ועוד – לפי נושאים. אתם מוזמנים למצוא ספרים מעניינים ולהזמין מהאתר החביב עליכם.

http://uxbooks.co.il

wpDiscuz

תגיות לכתבה: