משלוח מהדוד סאם

רכישה של מוצר מחו"ל עלולה להראות כמסובכת ומורכבת למי שלא התנסה בה. היא מלוות בשלל חששות, החל מההיבטים הקשורים למשלוח, דרך החשש להשתמש בכרטיס האשראי שלנו באינטרנט, ועוד. כל המידע שצריך לדעת לפני שמחליטים לרכוש מוצר מחו"ל

צילום: flickr, cc-by, sporkist

למרות שחלק ניכר מהמוצרים ניתן להשיג כבר בארץ, קיימים מוצרים שאפשר לרכוש רק בחו"ל. בין אם זה גאדג'ט חדש, נעליים ייחודיות, או כל מוצר צריכה אחר. לפעמים אנחנו חסרי סבלנות, ומתקשים להמתין עד לנסיעה הבאה או עד שהמוצר יגיע לארץ.

החלטנו לעשות סדר, ולבדוק מהן האפשרויות העומדות לרשותנו היום לרכוש מוצרים מחו"ל. בדקנו את מגוון המוצרים הקיימים ובחרנו להתרכז בשוק האמריקני, זאת מאחר ומרבית הגאדג'טים ומוצרי האלקטרוניקה מושקים תחילה בארצות הברית ורק לאחר מכן מתפשטים גם לשווקים נוספים בעולם.

שיקולים הנוגעים לרכישה מחו"ל

אחד השיקולים הרלוונטים בהכרעת הכדאיות של רכישת מוצר חדש קשור בין היתר למכס. המכס נחשב לגוף האחראי על פיקוח ומיסוי סחורות הנכנסות לארץ, והוא מקיים רשימה מתעדכנת של מוצרים האסורים בייבוא לארץ. רשימה זו מהווה, מבחינתנו, רשימה מנחה. אין טעם להזמין מוצר האסור לייבוא לפי הנחיות המכס מאחר ולא נוכל להכניסו במסגרת החוק לארץ. גם אם שילמנו עליו, אם הוא נמצא ברשימת המוצרים האסורים, הוא לא ייכנס (דוגמת האייפד בתחילת דרכו).

במקביל לרשימה זו, מקיים המכס גם רשימה מתעדכנת של מוצרים אשר הייבוא שלהם מותנה באישור הרשות המוסמכת. זה יכול להיות משרד התחבורה אם מדובר בקורקינט ממונע ומשרד התקשורת אם מדובר במכשיר טלפון נייד.

מיסים

המכס מטיל מיסוי על מוצרים שונים המיובאים לארץ מחו"ל. המיסים יכולים להופיע כמכס, מס ערך מוסף (מע"מ), מס קניה, או כל היטל אחר, אותו נדרש הצרכן לשלם על מנת לשחרר את הסחורה שהוזמנה מחו"ל. אף על פי כן, המכס גם מאפשר קבלת פטור ממסים. עבור הרשימה המייצגת, מומלץ להתעדכן באתר האינטרנט של המכס לפני הרכישה, כדי לודא את הנהלים והתעריפים המתאימים למוצר אותו אנו מעוניינים להזמין מחו"ל.

אפשרויות תשלום

הדרך האופיינית להזמנת מוצרים מחו"ל היא באמצעות כרטיס אשראי בינלאומי. רכישה באמצעות כרטיס אשראי, רצוי שתעשה באמצעות אתר מאובטח. על מנת לודא זאת כדאי להביט בשורת הכתובות בעמוד בו מקלידים את מספר כרטיס האשראי. כתובת האתר צריכה להתחיל בכיתוב "HTTPS" ולא ב-"HTTP".

את הרכישות שלנו באמצעות כרטיס האשראי נעדיף לבצע בחנויות מוכרות, כגון B&H בניו-יורק, או באתר אינטרנט של אחת מהרשתות הגדולות, כגון אמאזון, וולמארט, בסט ביי, סירס, טארגט ועוד.

אפשרות נוספת, אשר קיימת רק בחלק מהמקומות, היא לשלם באמצעות חשבון PayPal. חשבון כזה מאפשר לנו להתחשבן מול PayPal, ואחר-כך החברה תעביר את התשלום לחנות שבה רכשנו את המוצר, מבלי לחשוף את מספר כרטיס האשראי שלנו בפניה.

אפשרות אחרת היא כרטיס ויזה נטען. חברת דואר ישראל משווקת כרטיס ויזה שניתן להטעין בו סכומי כסף. היתרון של השרות הוא שבעזרתו ניתן לרכוש ברשת מוצרים עם כרטיס ויזה שאינו מקושר לחשבון הבנק שלנו, ויכול להיות מחויב רק עד לסכום שבו הוא טעון. החסרון של השרות הוא שבשלב זה, הסכום המקסימלי לטעינה הינו 1000 ש"ח.

ביטוח

ביטוח מוצרים הנרכשים בחו"ל רלוונטי במיוחד אם מדובר במוצר יקר, כגון ציוד צילום, אלקטרוניקה, או כל ציוד אחר היקר ללבכם. אנחנו ממליצים בחום לוודא בעת הזמנת המשלוח מהם התנאים לביטוח, ומהי תקרת הביטוח. במידה ותרצו לבטח מעבר לתקרה, בחלק מהחברות יוכלו להציע לכם ביטוח נוסף, הכרוך בעלות נוספת בהתאם.

משלוח

עם השלמת הרכישה, עולה הסוגיה של משלוח המוצרים ארצה. קיימות חנויות המאפשרות משלוח ישיר לארץ, אך הבעיה בדרך כלל מתחילה כאשר אי אפשר לשלוח את המוצרים אל מחוץ לגבולות ארצות הברית.

הפתרון הפשוט לבעייה הוא ללא ספק הדוד מאמריקה. למי שיש חברים/משפחה באמריקה, אפשר לדאוג שהמוצר ישלח אליהם ולתאם איתם שהם ידאגו להעברתו ארצה. אך מי שאין באפשרותו להעזר ב"שיטת הדוד", צריך למצוא פתרון חלופי.

EMS

אחת האפשרויות העומדות לרשותנו היא שרות בינלאומי שמציעה חברת דואר ישראל. שרות ה-EMS נועד לאפשר לאנשים לייצא ולייבא מוצרים באמצעות תאגיד ה-EMS הבינלאומי. לא כל האתרים תומכים בשירות זה אך מנגד בחלק ניכר מהם מציעים שילוח לארץ תמורת מחירים משתנים. בחירה בשרות זה אמורה להופיע כאשר נצטרך להכריע בעת הרכישה מבין אפשרויות שליחת המוצר.

חברות השילוח הגדולות

צילום: flickr, cc-by, chrishimself

במסגרת הבדיקה שערכנו, יצרנו קשר עם נציגי חברות Federal Express, חברת UPS וחברת DHL. ביקשנו לברר את עלות המשלוח מארה"ב לישראל עבור מוצר השוקל עד 1 ק"ג (למשל אייפוד), ומגיע באריזה שנפחה הינו 30x30x30 (ס"מ). שווי החבילה אותה ביקשנו להעביר הוא 999 דולר. נציגי החברות הסבירו כי הצעות המחיר שיוכלו לספק אינן כוללות מיסים שהמכס הישראלי יכול לגבות בעת שחרור הכבודה.

הצעת המחיר שקיבלנו מאנשי FedEx היא 1070 ש"ח כולל מע"מ. המחיר כולל הובלה, היטלים ודמי טיפול, אך אינו כולל מיסים. היתרון שמצאנו בשירות של FedEx הוא שהמוצר מגיע תוך שני ימי עסקים מרגע איסוף החבילה על ידם. בנוסף, ניתן לרכוש ביטוח למוצר, בעלות נוספת של 20$ אך במקרה שיש צורך להפעיל את הביטוח נשלם השתתפות עצמית בסך של 100$. יש לשים לב כי ישנם מוצרים שלא ניתן לבטח כלל.

נציג חברת UPS פירט כי העלות היא 654.07 ש"ח כולל מע"מ, הובלה והיטל דלק, אך לא כולל מיסים ועמלות. המשלוח צפוי להגיע תוך 2-3 ימי עסקים מרגע האיסוף ותלוי במיקום המשלוח. כבודה עד לשווי 100$ מבוטחת אוטומטית, ועלות השלמת הביטוח עבור החבילה שלנו תעלה עוד 63.75 ש"ח כולל מע"מ, ולכן סה"כ עלות המשלוח היא 717.83 ש"ח. במקרה של הפעלת הביטוח, אין השתתפות עצמית. עוד הסביר הנציג שנצטרך לפתוח אצל החברה מסגרת אשראי, משום שהחיוב של UPS מתרחש לאחר שהמשלוח הגיע לארץ. במסגרת התהליך UPS נושאים בעלויות וגובים אותם מהחשבון שלנו. לצערנו, הסביר לנו נציג החברה כי יצירת מסגרת אשראי, תיקח כמה ימי עסקים וזאת משום שלוקח זמן עד שחברות האשראי מאשרות אותה.

חברת DHL מסרה הצעת מחיר בגובה 665 ש"ח, כולל מע"מ, עבור ההובלה. סכום זה כולל היטל דלק. עלות שחרור המכס אינה כלולה, ועלות ביטוח החבילה שלנו היא 76.5 ש"ח. נציג החברה ידע לומר כי הביטוח הזה יחזיר לנו את מלוא עלות הנזק, במידה ויהיה, ומחושב לפי 18 $ או 1% משווי המוצרים, לפי הגבוה מביניהם. החברה עובדת לפי שער דולר קבוע של 4.25 ₪ לדולר, ולכן המחיר בתוספת הביטוח הינו 776.30 ₪. יש לציין כי ההצעה אינה כוללת עלויות שחרור מהמכס. במידה ונרצה לשחרר את הסחורה באמצעות DHL, העלות עבור החבילה שלנו הינה 30 ש"ח בתוספת מע"מ. לסכום זה יש להוסיף את מיסי המכס, כפי שייקבעו.

עלות המשלוח באמצעות מסטופ היא 15 דולר בתוספת 6 דולר נוספים עבור כל חצי קילו. את החיוב בדולרים הם ממירים לשקלים לפי שער העברות והמחאות של בנק לאומי. עלות ביטוח מחושבת לפי דולר אחד לכל 100 דולר שווי של המוצר שנרכש, והביטוח מכסה עד לשווי המבוטח. במקרה שלנו, תמורת 10$ נוכל לבטח את מלוא השווי, ובמידה ונפעיל אותו לא נחויב בהשתתפות עצמית. מיסים ומכס, ככל שחלים, אינם כלולים במחיר הנקוב ויש להוסיף אותם לפי הוראות המכס. עמילות המכס דרך מסטופ עולה לנו במקרה זה 3.5$. במסטופ מאפשרים לבצע איחוד חבילות, בעלות של 3 דולרים לחבילה. כך נוכל לאסוף חבילות ממספר מקומות, ואז לשלוח את כולן יחדיו לארץ.

כתובת אמריקאית למשלוח לארץ

אתרים המספקים כתובת מקומית בארה"ב למשלוח מוצרים נחשבת לאחת האופציות שהפכו פופולאריות בתקופה האחרונה. לרוב מדובר באתרים ישראלים אשר פותחים שלוחה בארצות הברית. תמורת סכום סמלי, הם יקבלו אל הכתובת שלהם את המוצר שהזמנו מהאינטרנט, והסניף האמריקני יעביר הלאה לארץ את החבילה לכשתגיע. כיום קיימים מספר אתרים שונים המציעים את השרות הזה.

הטיפ הכי חשוב שנוכל להעזר בו הוא לקרוא באתר כיצד פועל השירות בעיון. באחד האתרים שבדקנו, ביקשו מאיתנו שבעת הזמנת המוצר נמסור את הפרטים של האתר בתור הרוכשים, בנוסף לציון כתובת למשלוח המוצר כך שתגיע אליהם. לא היה די מידע באתר כדי שנוכל לברר מדוע אי אפשר להשאיר את הרכישה על שמנו, שכן אנחנו שילמנו על המוצר, ורק להוסיף את הכתובת למשלוח של נציגי האתר בארצות הברית.

אתר אחר שבדקנו הוא אתר שזכה השבוע למתיחת פנים. אתר Mustop.co.il שמפעילה חברת נטויז'ן סחר בינלאומי (2002) בע"מ. האתר היווה בעבר חלק ממגוון השירותים שהציעה חברת נטויז'ן (עוד לפני האיחוד עם ברק 013).

מסטופ מאפשרת לנו לבצע את המשלוח של מוצרים שרכשנו בארצות הברית לישראל. האתר מצריך הרשמה ראשונית במהלכה הועברנו לאתר של חברת האם – USONESTOP.COM. לצערנו, על אף שבאתר הבית הישראלי רוב התוכן בעברית, כדי להתחבר לשרות ולבצע הרשמה צריך לצלוח גם את האתר האמריקני, ולהשלים בו את ההרשמה.

התהליך שהיינו צריכים לעבור במהלך ההרשמה דרך את מספר כרטיס האשראי שלנו, תוקף ופרטי בעל הכרטיס, כבר בשלב ראשוני, עוד לפני שקיבלנו אישור שאכן נרשמנו לשרות.

לשאלתנו, ציין רונן איקוניקוב ממסטופ, כי בשלב זה ההרשמה מתבצעת דרך חברת האם, שהיא החברה האמריקנית שמפעילה את האתר USONESTOP.COM. עוד הוסיף כי נטויז'ן סחר פועלת כדי לקדם את התרגום לעברית של הממשקים.

ניסיונותנו לקבל פרטים מנציגי השרות של החברה בטלפון אחרי השעה 16:00 אחרי הצהרים עלתה בתוהו ונותבנו לתא-קולי, בו נשמעה הודעת שגיאה כי תיבת התא-הקולי מלא ואז השיחה נותקה.

חברה גדולה, שרות מקומי

צילום: flickr, cc-by, kamshot

אופצייה נוספת היא השירות של חברת TNT, שהיא בעצם אחת מחברות השיגור הגדולות בעולם. החברה הודיעה השבוע כי היא מתחילה לספק שרות חדש בארץ, שרות משלוח כבודה מחו"ל בדגש על משלוח מארצות הברית לישראל עבור לקוחות פרטיים ומספקת ללקוחותיה פתרון כולל המשלים את הליך הרכישה של מוצרים בארצות הברית. במקור,TNT היא למעשה חברת דואר, אשר התפתחה והפכה לשחקנית מובילה בשוק שינוע מטענים הבינלאומי.

החברה משיקה בימים אלה את האתר החדש שלה, www.tnt.co.il, אשר מאפשר לצרכן הישראלי להרשם לשרות החברה. לאחר ההרשמה, כל משתמש מקבל כתובת ייחודית בארצות הברית. עם הכתובת ניתן לבצע את הרכישות באתרים השונים ברשת. למשל, כאשר ניגש לבצע רכישה באתר כלשהו ונתבקש לספק כתובת למשלוח, ניתן את הכתובת שקיבלנו בהליך ההרשמה. החבילה הארוזה עם המוצר שלנו תגיע לשם, ועם הגעתה היא תכנס למאגר הניתוב של TNT ותשוייך לישראל. מאותו רגע, נוכל להתעדכן באינטרנט אחר מיקום החבילה בדרכה אלינו.

על פי האתר, החברה מתחייבת לספק את הסחורה ששלחנו דרכה תוך כ-3 ימי עסקים מרגע הגעת החבילה אל הכתובת הייחודית בארצות הברית.

השירות שחברת TNT מציעה מספק מספר יתרונות ברורים על פני המתחרים. במקרה זה מדובר בחברת שילוח עצמאית, לא בחברה אמריקנית שנעזרת בחברת משלוחים. לחברה יש סניף ישראלי, עם כתובת ומספר טלפון בו יכולים לענות על שאלות. גם אופציית ה"צ'אט החי" באתר שניסינו עבדה בהצלחה והנציג היה אדיב ואינפורמטיבי.

בראיון שקיימנו עם מר אודי כספי, מנכ"ל טי.אנ.טי אקספקס וורלדוויד (ישראל) בע"מ, הוסבר לנו כי צבירת חבילות ושליחתן יחד אינו מומלץ. זאת, משום שלפי תקנות המכס ייתכן ואם החבילות תגענה בנפרד הן יהיו מתחת לרף הפטור של המכס, ויחדיו יכול להיות שהן יעברו ונהיה חייבים לשלם עליהן מכס.

כספי ממליץ לבדוק מראש מהם הנהלים במכס לגבי סוג הטובין שרוצים לקנות בחו"ל, ומהם הפטורים שהמכס מאפשר. חשוב לציין כי תקנות אלו מתעדכנות לפי שיקול דעת המכס, וחשוב לבדוק אותן שוב בסמוך למועד הרכישה בחו"ל והמשלוח לארץ.
עוד ציין כי יתרון נוסף שהחברה מציעה נוגע לאפשרויות התשלום – אצל TNT אין תשלום מראש. את פרטי אמצעי התשלום נצטרך לספק רק לאחר שהחבילה נאספה ונקלטה במערכת החברה, והתחילה את דרכה בפועל מארצות הברית לארץ. יתרון נוסף בתחום זה היא האפשרות ש-TNT מציעה, לשלם עבור המשלוח באמצעות חשבון הפייפל (PayPal) שלנו.

ב-TNT ישראל מבצעים את הביטוח דרך אחת מחברות הביטוח הישראליות. במקרה של סחורה שמבוטחת ונפגעת במהלך המשלוח, יוכל מזמין המשלוח לקבל את השווי המבוטח, בניכוי 50$ השתתפות עצמית.

בשונה מאתרים ישראליים, היתרון של שימוש בחברת שילוח ישירות הוא גדול. במקום שנצטרך להעזר באתר אינטרנט של חברה ישראלית שמנהלת סניף גם בארצות הברית, אשר שולחת בעצמה את הסחורה לארץ באמצעות דואר או חברות שילוח אחרת, אנחנו יכולים להעזר בחברת השילוח המקומית והיא זו שתביא את החבילה לארץ, ותוכל גם לאפשר לנו בכל רגע נתון לעקוב אחרי מיקום החבילה בדרכה לארץ.

בעקבות בדיקת המחירים, פנינו לנציגי פדרל-אקספרס בישראל לקבלת תגובתם על המחיר הגבוה של המשלוח. נמסר כי בין הגורמים המשפיעים על העלות היא העובדה שפדרל-אקספרס מתחייבת למסור את החבילה בארץ תוך 2 ימי עסקים בלבד, זמן שהוא אכן מהיר יותר מיתר המתחרים שבדקנו.

עוד מסרו מפדרל-אקספרס כי "החברה מפעילה שירות ייעודי המשלב, מהירות שיא, שחרור ממכס ומסירה ביום ההגעה לישראל… השוואת מחירים בתחום זה, אינה הדרך לבחון את כדאיות העסקה, היות ומשוכללים בה, כאמור, הרבה מאוד משתנים שירותים נוספים".
על כן, מי שלחוץ להשיג את המוצר במהרה, יבחר בדרך המהירה ביותר. מי שיכול להמתין עוד יום-יומיים מעבר לכך, יוכל לבחור באלטרנטיבות זולות יותר, אשר יביאו לו את המוצר לארץ.

הכתבה פורסמה לראשונה במגזין און ליין של עיתון מעריב ב-6.2.2011

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

5 תגובות על "משלוח מהדוד סאם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גרי
Guest

כתבה מושקעת ומפורטת! ישר כח!!

יעל
Guest

טי אנ טי חברה גרועה ביותר. מאבדים מוצרים, ואין מי לדבר. שירות גרוע.

אירי
Guest

טי אנ טי גובים סכומי משלוח לא הגיוניים. בחבילה שהזמנתי נופח המשקל מ-3 ק"ג בפועל ל-16 ק"ג משקל נפחי. נגבה ממני סכום משלוח אסטרונומי יחסית לעלות ההזמנה. היזהרו, כי את המשקל הנפחי לא ניתן לדעת מראש. אני לא אזמין יותר דרכם משלוחים.

יולי
Guest

יכולה להמליץ על usa.buy2.co.il שזה המשלוחים מארהב של מאקו/נטקס. ההמלצה היא לא בגלל שניסיתי, אלא בגלל שניסיתי להבין והם היחידים שמפרטים לגמרי כמה תכלס יעלה עד הבית, כולל הכל, בלי ניחושים…לייק! אם מישהו התנסה אשמח לדעת באימייל:
[email protected]

שלומי דוידי
Guest

אני ממליץ על האתר הדוד מאמריקה. קונים בשבילי בחנויות פיסיות בארצות הברית. בדגש על חנויות Outlet בארצות הברית. כתובת האתר הינה http://www.uncle4us.com ומחיר המשלוח מארצות הברית לישראל הינו הזול ביותר

wpDiscuz

תגיות לכתבה: