הסטארטאפ הישראלי Twine יודע להדפיס חוטים בכל צבע אפשרי

הסטארטאפ הישראלי פיתח מדפסת ודיו תואם המאפשרים יחד לצבוע כל חוט לבן סטנדרטי לכל צבע שרק תרצו, תוך כדי שמירה על הסביבה ועל הכיס

מקור: Twine

טקסטיל היא התעשייה השנייה בגודלה בעולם לאחר תעשיית המזון. כתוצאה מכך, נעשה שימוש בכמויות אדירות של מים שבסופו של דבר הופכים למים מלוכלכים המזהמים את הסביבה. הסטארטאפ הישראלי Twine משלב טכנולוגיות מתחום הדפוס הדיגיטלי ביחד עם עיבוד תמונה בעולמות הטקסטיל, במטרה לצמצם את כמות המשאבים שבהם נעשה שימוש בתהליכי ייצור הבגדים שכולנו לובשים.

קיצור תהליכים ללא שימוש במים

Twine מפתחת פתרון שמורכב משני מוצרים: הראשון הוא מדפסת דיגיטלית לצביעת חוטים (שהם המרכיב הבסיסי בתעשיית הטקסטיל) והשני, אפליקציה לזיהוי מיידי של צבע – בתוך חצי דקה בלבד. לצורך השוואה, כיום מדובר בתהליך ידני שאורך בין יומיים לשבועיים. לאחר תהליך הזיהוי ניתן לשלוח את הצבע הנבחר למדפסת של Twine ולקבל תוך זמן קצר חוט צבוע בצבע שזוהה. אותם חוטים משמשים למגוון רחב של אפליקציות בהן תפירה של בגדים, יצירה או סריגה של נעלי ספורט, עיטורים ורקמות למיניהן, אריגה של בדים שהופכים לשמיכה, מצעים, רהיט או מושב לרכב, כמו גם תיקים וכובעים. למעשה כל מוצר טקסטיל שמתחיל את "חייו" כחוט רלוונטי לטכנולוגיה זו.

"המדפסת מסוגלת לצבוע בצורה דיגיטלית חוט לבן למבחר צבעים עצום הכולל מיליוני צבעים וגוונים, כאשר תהליך הצביעה נעשה על חוטי – מדף רגילים מסוגים שונים ולא נזקק שום טיפול מקדים או משלים בתחילת או סוף התהליך. החוטים מוכנים מיד לשימוש, בין אם לתפירה, אריגה, רקמה, סריגה וכו'. אורך החוט הנצבע אינו מוגבל ויכול להיות גם קצר ביותר מה ששונה מאוד מהתהליך המסורתי תעשייתי שמתבצע היום שבו הצביעה נעשית בגוון אחד בלבד כל פעם ונעשית בכמויות של מאות ק"ג (או אלפי קילומטרים) לפחות בתהליך ארוך, מסורבל וכזה שצורך כמויות מים אדירות ומזהם ביותר לסביבה", הסביר לנו יריב בוסתן, סמנכ"ל מוצר ושיווק בחברה.

בעזרת הטכנולוגיה שפיתחה, Twine מקווה לחולל מהפכה בעולם הטקסטיל ולבטל את התהליך הארוך, המבולגן והמסורתי של צביעת חוטים, וללא שימוש בטיפת מים אחת. החברה מבטלת את הצורך במלאי חוטים צבעוניים, מלאי שיש לכל יצרן בעולם הטקסטיל, מקזזת באופן משמעותי את עלויות הלוגיסטיקה, ניהול המלאי ו"המלאי המת" של חוטים שאין בהם צורך. בנוסף, בעזרת המדפסת החכמה היא מאפשרת גם מגוון עצום של צבעים ואפקטיים ייחודיים של צבע משתנה (AKA גרדיאנט), מה שלא ניתן לביצוע בהליכי ייצור בדים כיום. המדפסת עצמה היא קטנה כמו מדפסת משרדית ופועלת כמו אחת, שכן זמן ההדפסה על בד נע בין כמה שניות לכמה דקות. הידידותיות שלה לסביבה באה לידי ביטוי בצריכת חשמל נמוכה וכמויות דיו מדויקות בתהליך הצביעה.

מקור: Twine

עד כמה זה חסכוני? מה העלות של מדפסת כזו? "המערכת חסכונית מאוד בהיבט הכלכלי. הלקוחות שלנו יחזירו את ההשקעה שלהם תוך 6 עד 12 חודשים שזה נחשב מהר מאד להשקעה מסוג זה.
למעשה יש ללקוח מחסן צבעים וירטואלי בענן (שזה בעצם אלגוריתם הצבע שלנו שיושב בענן), הלקוח לא מחויב להזמנת כמויות מינימום גדולות כמו שקיים היום וכל הלוגיסטיקה הרבה יותר פשוטה קלה וזולה", הסביר בוסתן. יש לציין ש-Twine לא מוכרת את החוטים בעצמה אלא רק את המדפסת ואת הדיו. בשלב זה הם לא חושפים את מחיר המוצר אך מדובר בכמה עשרות אלפי דולרים.

מי קהל היעד שלכם? "מכיוון שאנחנו "מטפלים" ("מטפלים"=כרגע צובעים ובהמשך נחדיר לחוט חומרים שונים כגון: אנטי בקטריאליים, מונעי בעירה, חוסמי מים וכו') בחוט שהוא המרכיב הבסיסי ביותר בתעשיית הטקסטיל, אנחנו למעשה רלוונטיים לכל "משתמשי החוטים" בתעשייה אם זה לאריגה, תפירה, רקמה וסריגה. יחד עם זאת מעצם היותנו סטארטאפ שחייב להתמקד שלושת הקהלים הראשוניים שלנו הם: 1. תופרים/בעלי מתפרות בגודל בינוני (לא ענקיות לייצור המוני) 2. חברות שנותנות שירותי רקמה 3. יצרני טקסטיל לשימוש לסמפלים ולפיתוח של דגמים חדשים. נכון לשלב זה הלקוחות הם עסקיים (B2B) ולא אנשים פרטיים".

האם בסופו של דבר זה יהיה רלוונטי גם למעצבים פרטיים או לתופרים 'חובבנים'? "כמובן. מעצבים פרטיים יוכלו להשתמש במערכת בקרוב מאד, תופרים "חובבנים" יוכלו ליהנות מהטכנולוגיה בשלב השני כאשר הם יוכלו לקנות את השירות מספקי משנה. כמו שהיום לקוח ניגש לחנות למוצרי בית ומבקש 5 ליטר של צבע מסוים והמוכר בחנות מערבב לו את הגוון שביקש במקום, כך גם עם Twine. הוא יוכל להגיע עם חתיכת בד או תמונה של צבע ספציפי (הווילון שלו או המצעים) שהוא צריך והכמות הנדרשת לו תופק לו במקום תוך דקות ספורות".

צוות Twine

מתבססים על "מודל ג'ילט"

המודל העסקי שלהם, בדומה לחברות מעולמות הדפוס הדיגיטלי הוא מודל "ג'ילט – מכונת הגילוח והסכין", כלומר: הם מוכרים את המדפסת עצמה וגם את הדיו שמפותח על ידם. סבב הגיוס האחרון של Twine הושלם בפברואר השנה, אז גייסה החברה כמה מיליוני דולרים בודדים ממשקיעים פרטיים בתעשיית הטקסטיל והדפוס, המדען הראשי, קרן ההון סיכון "גפן קפיטל" ו-Haama. מבחינת תחרות, "ישנה חברה שוודית שמנסה לעשות משהו דומה אבל הטכנולוגיה שלהם שונה לחלוטין מהטכנולוגיה שלנו ולכן גם מוגבלת ביותר. החברה ששמה Coloreel מסוגלת לצבוע רק סוג אחד של חוט שאותו היא מספקת בעצמה והחוט הזה מתאים רק לרקמה, לעומת Twine שמשתמשת בטכנולוגית ה-DST (שמוגנת בין היתר במספר פטנטים) שמאפשרת את הגמישות בצביעת חוטי מדף "רגילים" מסוגים שונים שמהם אפשר לייצר בדים (בטכנולוגיית אריגה או סריגה) או לתפור איתם וגם לרקום. הבדל זה הוא הבדל מהותי ביותר גם בהיבט הטכנולוגי וגם בהיבט העסקי אסטרטגי".

החברה נוסדה ב-2015 ע"י האחים התאומים ארז (שאינו פעיל באופן שוטף בחברה) ואלון משה (שמשמש כמנכ"ל). שם החברה אגב מגיע ממשחק המילים twin (תאומים) ו-Twine (חוט שזור). כיום מועסקים בה כ-16 עובדים והתכנון הוא לגדול ל-20 עד סוף השנה. בקרוב צפויה Twine להתחיל בשלב האלפא של המוצר, שלב הבטא יתחיל ברבעון השני בשנה הבאה והייצור ההמוני מתוכנן לרבעון השלישי בשנה הבאה. כמו כן החברה נמצאת כרגע בשלבי עבודה עם מספר מותגים מובילים בתעשיית הטקסטיל העולמית, מתחומי האופנה העילית ,הספורט, הריהוט והטקסטיל לבית.

הילה חיימוביץ׳

גיקית, Deal With It

הגב

9 תגובות על "הסטארטאפ הישראלי Twine יודע להדפיס חוטים בכל צבע אפשרי"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
בן ביטון
Guest

מחיר?

אריה
Guest

כנראה סתם גימיק עם מחיר כל כך יקר שרק אנשים פרטיים חובבנים יקנו אותו בגלל עלויות תחזוקה יקרות וכמות ייצור קטנה ואיטית, וגם יצרני הטקסטיל לא משתמשים במכונות כאלו קטנות, צריכים כמות, מכונות שמסוגלות לספק תוצר בטונות בזמן קצר… לכן לפי דעתי אם לא ייצרו דגם מותאם לתעשייה קהל היעד שלהם יהיה מאוד מאוד מצומצם…

אמיר
Guest

מחזק את דבריך.
זה נראה כמו מוצר שכמעט ולא יהיה לו שוק.

א.
Guest

קודם כל עולם הטקסטיל הוא מספיק גדול ויש מקום לחדשנות וטכנולוגיה.
שנית, לשיטתכם. דווקא עסקים קטנים כן יוכלו להשתמש בזה. היום השוק הוא לא מבוזר אלא הוא "תעשייה". אם המגמה היא לשבור את שרשרת האספקה והייצור המסורתיים אז ייצור מיידי ללא מלאים על פי בקשת הלקוח און ליין יהיה אפשרי גם אם מדובר בפריט בודד.
לדעתי מדובר בפיתוח מאוד מעניין עם פוטנציאל אדיר

Asaf Shelly
Guest

מתאים כנראה לרקמה ותיקונים

איריס
Guest

כל הכבוד, רעיון נפלא עם פוטנציאל אדיר. יש כיום גל גדול של מותגי אופנה אתיים כמו , WOOL AND THE GANG REFORMATION, SKUNKFUNK, ועוד רבים שימחו להשתמש בזה.

ערן
Guest

נשמע מבטיח, בהצלחה

a2l
Guest

This is undoubtadly , the best invention in textile for long !
I really am impressed with the fact that as opposed to Coloreel , u are using a technology which can colour on a lot of different types of fabric .
All the best and cant wait to design clothes using this .

alon moshe
Guest

There is no problem with color – we are OekoTek Certified to Grade 1 – in other words thread can be applied on baby clothing.
The quality is of great standards and is Intertek Grade 4-5 (the highest) for washing and other
Thanks for the kind words Alon

wpDiscuz

תגיות לכתבה: