ThinkNext 2011 וידאו: Tweegee כי העולם שייך לצעירים

ב-Tweegee זיהו את הפוטנציאל של הילדים, ומציעים להם ולהורים סביבה לגלישה בטוחה עבור הילדים, תוך מתן אפשרויות פיקוח להורים.

מקור: יח"צ

חברת Tweegee היא חברה המפתחת פלטפורמת אינטרנט עשירה לילדים. תחום הילדים בעולם הדיגיטלי הינו תחום המסקרן חברות רבות ברחבי העולם. מדי שנה גולשים יותר ויותר ילדים באינטרנט וגיל הגלישה רק יורד. רוב החברות המפעילות אתרי אינטרנט מגבילות ילדים קטנים מגיל 13 מלהשתמש בשירותי החברה.

הבעיה הגדולה היא שקיים תת-מגזר בתוך עולם הילדים המכיל כמות לא מבוטלת של משתמשים פוטנציאליים בגילאים הנעים מ-10 ל-12. אותו קהל הנקרא בשפה המקצועית Tweens, מתקשה למצוא אתרים ושירותים המתאימים לצרכיו. חברת Tweegee זיהתה את המצוקה של אותו קהל יעד והחליטה לפתח מוצר שיענה לדרישות קהל ה-Tweens. המוצר של Tweegee מספק למשתמשיו סביבה עשירה בתכנים ופעילויות תוך כדי שמירה על הכללים והתקנות החלות במדינה בו המוצר מושק.

עולם ווירטואלי שלם

בין הפעילויות הרבות שהילדים יכולים למצוא באתר ניתן למנות עולם וירטואלי שלם, פורומים בנושאים שמעניינים ילדים, משחקים מכל הסוגים הכוללים משחקי מצלמה, משחקי רשת וכו', מדורי חדשות וכתבות המספקים תכנים רבים ומעניינים המאפשרים לילדים להגיב עליהם.

מקור: צילום מסך מאתר החברה

אחד היתרונות המרכזיים של Tweegee הוא שהמוצר נבנה מההתחלה בצורה שניתן יהיה להטמיע אותו בכל מדינה בעולם. אחת הבעיות שנתקלים בה כשבונים מוצר שסובב סביב תחום הילדים היא שבכל מדינה חסם הכניסה לתחום הילדים הוא שונה. כיום האתר פועל ברוסיה, בתורכיה ולאחרונה הושק בהשקה רכה בברזיל וזוכה להצלחה רבה בקרב הילדים באותן המדינות, במיוחד במדינות בהן אין לילדים מענה מקומי בשפה שלהם. בקרוב החברה עתיד להתחיל לפעול גם בגרמניה.

שמירה על הפרטיות

ב-Tweegee קיימים מנגנוני אבטחה המיועדים לשמור על פרטיות הגולשים ומניעת חשיפת מידע אישי ורגיש. כל התכנים באתר עוברים אישור לפני פרסומם. ביישומים כגון הצ'אט והעולם הווירטואלי בו הילדים מתכתבים ביניהם, הכתיבה מתבצעת בעזרת מערכת מיוחדת המונעת כתיבה של טקסטים לא רצויים בנוסף לפיקוח אנושי המנטר את הפעילות כל הזמן.

אני מעריך שתחום הילדים וה-Tweens בפרט הינו אחד התחומים באינטרנט שעדיין בחיתוליו והפוטנציאל המסחרי שלו עוד לא מומש ואולי בעתיד הלא רחוק נוכל לראות גם גרסאות של אתרים פופולארים הפונים לקהלים בוגרים כגון פייסבוק המותאמות לקהל יעד זה.

גילוי נאות:

הכותב שימש בעברו כמנהל המחקר והפיתוח של חברתTweegee

כתבה זו הופיעה במקור ב- Hamumche.com

אמש נערך בנמל תל אביב כנס החדשנות השנתי של מיקרוסופט. מדובר בכנס שהפך למסורת בו מוצגות שלל חברות, בעיקר סטארט אפים, העושות שימוש כזה או אחר בכלים שמיקרוסופט מספקת לטובת צרכי החברות כגון כלי פיתוח, התקני חומרה, שירותי ענן וכו'.אחת מהחברות שהציגו בכנס הינה חברת Tweegee המפתחת פלטפורמת אינטרנט עשירה לילדים. עד לפני כשנה שימשתי כמנהל המחקר והפיתוח של החברה ולכן שמחתי מאד לשמוע במהלך הכנס ש Tweegee נבחרה ע"י מיקרוסופט להשתתף בתוכנית BizSpark One היוקרתית. תוכנית זו היא חלק מתוכנית ה BizSpark של מיקרוסופט המאגדת עשרות אלפי חברות סטארט אפ ברחבי העולם. אותן החברות צריכות לעמוד בתנאי כניסה מסוימים וההשתתפות בתוכנית מעניקה להם גישה לכלים ומשאבים שמיקרוסופט מספקת על מנת לקדם את המוצר או המיזם. מתוך אותן עשרות אלפי חברות בוחרת מיקרוסופט 61 חברות עבור תוכנית ה One המעניקה להן יחס אישי מטעם מיקרוסופט ועזרה לקידום המוצר אותו הן מפתחות כגון הזמנה להציג אותו בכנסים חשובים אותם היא עורכת וכו'.

תחום הילדים בעולם הדיגיטלי בו אנו נמצאים הינו תחום המסקרן חברות רבות ברחבי העולם. מדובר על קהל יעד המהווה נתח שוק מאד חשוב. מדי שנה גולשים יותר ויותר ילדים באינטרנט וגיל הגלישה רק יורד. על סמך נתונים אלא לא פלא שאפשר למצוא לא מעט ילדים הגולשים באינטרנט עוד לפני שהם למדו לקרוא ולכתוב.

למרות החזות הצבעונית העומדת מאחורי מרבית האתרים והשירותים, מדובר על אחד התחומים היותר מורכבים הקיימים באינטרנט. כאשר חברה מסויימת מעוניינת להקים שירות דיגיטלי או אתר לקהל הרחב לא קיימות עבורה יותר מדי בעיות למימוש החזון שלה. במרבית המקרים נוכל למצוא בתקנון השימוש של אותם שירותים מגבלה אחת שחוזרת על עצמה המונעת מילדים הקטנים מגיל 13 להשתמש בשירותי החברה.
לא סתם נבחר הגיל הנ"ל לשמש כחסם כניסה. בארה"ב קיים ארגון פדרלי בשם Coppa שמטרתו לשמור על שלום הילדים ופרטיותם ברשת האינטרנט. הארגון ניסח מספר כללים המחייבים כל אתר המציע את שירותיו לקהל האמריקאי ליישם עבור ילדים מתחת לגיל 13. כללים אלה לא נועדו ליופי בלבד. ל Coppa קיימת הזכות לקנוס חברות שלא יישמו את הכללים. אתר לדוגמא שנקנס בסכום לא מבוטל של מיליון דולר הוא Xanga.com אשר הפר את כללי הארגון בשיטתיות במשך תקופה של 5 שנים.

מכיוון ש Coppa הינו ארגון פדרלי ולא מסחרי, האינטרס היחידי העומד מאחורי פעילותו הוא אך ורק שמירה על שלום הילדים בזמן הפעילות שלהם באינטרנט. לא חסרים מקרים שילדים נחשפו לדברים שהם לא היו אמורים להחשף אליהם ועמדו מול גורמים מסוכנים שניצלו את תמימותם.

מרבית האתרים הגדולים והפופלוארים בעולם מודעים לחוקים אלה ומעדיפים פשוט לא להתמודד מולם ע"י מניעה מאותו קהל יעד להתחבר לשירותיהם. הם עושים זאת בצורה מאד בסיסית ע"י בדיקת תאריך הלידה המוזן בעת ההרשמה. מבין האתרים האלה ניתן למנות את פייסבוק, Myspace וחבריהם. גם שירותים אחרים כגון ICQ ומסנג'ר לא "מאפשרים" לילדים פחות מגיל 13 להשתמש בשירותיהם.
הבעיה הגדולה שניתן לעקוף מאד בקלות את אותה הבדיקה ע"י הזנת תאריך לידה שגוי ולכן לא פלא שמרבית הילדים בעולם משתמשים באותם השירותים. בעלי האתרים דואגים לעצמם משפטית ע"י תקנון המנוסח טוב והם בעצם מפילים את האחריות על ההורים שאמורים לפקח על הפעילות של ילדיהם.

מרבית החברות שכן פונות באופן רשמי לילדים ומיישמות את חוקי Coppa מציעות לרוב מוצרים המותאמים לקשת הגילאים הקטנה יותר המכילים בד"כ משחקי העשרה, תכנים חינוכים וכו'.

הבעיה הגדולה היא שקיים תת מגזר בתוך עולם הילדים המכיל כמות לא מבוטלת של משתמשים פוטנציאליים בגילאים הנעים מ 8 ל- 12. אותו קהל הנקרא בשפה המקצועית Tweens, מתקשה למצוא אתרים ושירותים המתאימם לצרכיו. מצד אחד קיימים אתרים רבים שהם כבר "קטנים" עליו המספקים תכנים המשעממים את טווח הגילאים שלו. מצד שני קיימים אתרים מעניינים ומתאגרים אבל מבחינה חוקית אסור לו להשתמש בהם.

Tweegee בעצם זיהתה את המצוקה של אותו קהל יעד והחליטה לפתח מוצר שיענה לדרישות קהל ה Tweens. המוצר של טוויג'י מספק למשתמשיו סביבה עשירה בתכנים ופעילויות תוך כדי שמירה על הכללים והתקנות החלות במדינה בו המוצר מושק. בין הפעילויות הרבות שהילדים יכולים למצוא באתר ניתן למנות עולם וירטואלי שלם, פורומים בנושאים שמעניינים ילדים, משחקים מכל הסוגים הכוללים גם משחקי מצלמה, משחקי רשת וכו', מדורי חדשות וכתבות המספקים תכנים רבים ומעניינים המאפשרים לילדים להגיב עליהם, ממשק בשם זון המאפשר לילדים לפתוח אתר אישי ומעוצב ללא צורך בידע טכני כלשהו. צאט מאובטח, שירות הודעות פנימי בו ילדים יכולים לשלוח אחד לשני הודעות ועוד יישומים מעניינים רבים אחרים.

אחד היתרונות המרכזיים של טוויג'י שהמוצר נבנה מההתחלה על מנת שיהיה ניתן להטמיע אותו בכל מדינה בעולם. אחת הבעיות שבונים מוצר שסובב סביב תחום הילדים היא שבכל מדינה חסם הכניסה לתחום הילדים הוא שונה. המערכת של טוויג'י יודעת להתמודד מול החסמים האלה ולהתאים את עצמה למדינה בה המוצר מושק. כיום האתר פועל ברוסיה, בתורכיה ולאחרונה הושק בהשקה רכה בברזיל וזוכה להצלחה רבה בקרב הילדים באותן המדינות, במיוחד במדינות בהן אין לילדים מענה מקומי בשפה שלהם ולא פלא שבזמן קצר נרשמו אתרי החברה זוכים לתעבורה של מעל ל 2.2 מיליון משתמשים ייחודים בכל חודש והפכו לאתרים הגדולים ביותר לילדים ברוסיה ובתורכיה. החברה מתכננת להתרחב למדינות נוספות וברבעון הבא תושק גרסה מקומית בגרמניה.

אחד הנושאים החשובים שטוויג'י מתמודדת איתם בהצלחה הוא נושא השמירה על הפרטיות. בטוויג'י קיימים מנגנוני אבטחה המיועדים לשמור על פרטיות הגולשים ומניעת חשיפת מידע אישי ורגיש. כל התכנים באתר עוברים אישור לפני פרסומם. ביישומים כגון הצאט והעולם הוירטואלי בו הילדים מתכתבים בינהם, הכתיבה מתבצעת בעזרת מערכת מיוחדת המונעת כתיבה של טקסטים לא רצויים בנוסף לפיקוח אנושי המנטר את הפעילות כל הזמן.
החשיבות לבטיחות הילדים ברשת היא מאד גבוהה, במיוחד בארה"ב בה החוקים נוקשים במיוחד. בכתבה הבאה ששודרה ברשת CBS לפני חג המולד האחרון מסבירים להורים כיצד לדאוג שהילדים שלהם יהיו מוגנים בעת הפעילות ברשת וטוויגי הוצג כמודל לאתר בטוח שעומד בכללים שהוצגו.

עולם הילדים באינטרנט הוא עולם שקורץ לחברות ומפרסמים רבים ולכן מדובר על פוטנציאל עסקי גדול מאד שבגלל המורכבות שבו וההססנות של חברות רבות עוד לא מומש כמו שצריך. מדי פעם אנחנו שומעים על חברות שזוכות להצלחה מסחררת או חברות שביצעו אקיזיטים מוצלחים במאות מיליוני דולרים אך עדיין לא נולד הפייסבוק או הגוגל לעולם הילדים הראשון. ייתכן שזה נובע שהחברות הגדולות לא מייחסות את החשיבות הראויה לעולם זה ומעדיפות להתמקד בקהל הבוגר יותר בהנחה שהפוטניצאל להצלחה הרבה יותר גבוה שם. כמובן שיש את אותן חברות מסורתיות כגון דיסני וניקולודיון המספקות פלטפורמות אינטרנט מכובדות עבור קהל הילדים אך לרוב אותן פלטפורמות משמשות כסוג של השלמה לפעילויות האחרות של אותן חברות ולא כמערכת עצמאית העומדת בפני עצמה. דרך אגב, טוויגי עובדת עם חלק מאותן חברות כגון דיסני, Cartoon network, frito le ועוד.

אני מעריך שתחום הילדים וה Tweens בפרט הינו אחד התחומים באינטרנט שעדיין בחיתוליו והפוטנציאל המסחרי שלו עוד לא מומש ואולי בעתיד הלא רחוק נוכל לראות גם גרסאות של אתרים פופולארים הפונים לקהלים בוגרים כגון פייסבוק המותאמות לקהל יעד זה.

גילוי נאות:
הכותב שימש בעברו כמנהל המחקר והפיתוח של חברת Tweegee

אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הוא המייסד והעורך הראשי של בלוג המומחה. הוא שימש עד לא מזמן כמנהל מחקר ופיתוח בחברת סטארט אפ בינלאומית וכיום הינו יזם ויועץ עצמאי.

הגב

1 תגובה על "ThinkNext 2011 וידאו: Tweegee כי העולם שייך לצעירים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
סער
Guest

עוד משהו משלנו לילדים בעולם טכנולוגי: ספרים לילדים במסכי מגע! :)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: