רגעי המשבר האישי והתסכול בהקמת סטארטאפ, איך יוצאים מזה? [דעה]

בן הורוביץ , אחד ממייסדי קרן ההון-סיכון Andreessen Horowitz, בפוסט אורח בניוזגיק, מסביר על הקשיים בחיי היום יום של היזם בסטארטאפ ומספק כמה עצות כיצד להתמודד איתם.

הפוסט נכתב על-ידי בן הורוביץ, שותף-מנהל ואחד ממייסדי Andreessen Horowitz, אחת מקרנות ההון-סיכון הגדולות והמוכרות ביותר בארצות הברית. לפני שהקים את Andreessen Horowitz, הקים הורוביץ מספר סטאטראפים כאשר המוכר שבהם היא חברת Opsware, שהונפקה ב-NASDAQ ולאחר מכן נמכרה ל-HP תמורת 1.6 מיליארד דולר.

תמונה: flickr, cc-by, Mariela De Marchi Moyano

(הפוסט כתוב בלשון נקבה אך פונה לשני המינים)

מתוך “Beautiful Lasers”, מאת Lupe Fiasco:

“Don’t admit that your faith is weak
Don’t say that you feel like dying
Life’s hard then it feels like diamonds
Your home’s just far too gone
Much too late to even feel like trying
Can’t understand what I’m saying
Can’t figure out what I’m implying
If you feel you don’t wanna be alive
You feel just how I am”

כל יזמת מתחילה את החברה שלה עם חזון ברור שיביא להצלחה. את תייצרי סביבה מדהימה ותגייסי את האנשים החכמים ביותר שיצטרפו אליך. יחד, אתם תבנו את המוצר היפה שישמח לקוחות ויעשה את העולם מעט טוב יותר. זה הולך להיות מגניב.

אז לאחר שעבדת יום וליל כדי להגשים את החזון שלך ולהפוך אותו למציאות, את מתעוררת ומגלה שהדברים לא עבדו לפי התוכנית. החברה לא התפתחה כמו ה-keynote של ג’ק דורסי (Jack Dorsey) שהאזנת לו בתחילת הדרך, המוצר שלך סובל מבעיות שקשה לתקן, השוק לא בדיוק במקום בו הוא אמור להיות והעובדים שלך מאבדים את הבטחון בחברה וחלק מהם עזבו. במקביל, חלק מאלה שעזבו היו די חכמים ואלה שנשארים תוהים אם זה הגיוני להישאר.

הכסף אוזל וקרן ההון-סיכון אומרת לך שיהיה קשה לגייס הון נוסף בעקבות המצב הקשה באירופה. את מפסידה בקרב מול המתחרים. את מאבדת לקוח נאמן. את מאבדת עובד נהדר. הקירות מתחילים לסגור מכל הכיוונים. מה עשית לא בסדר? מדוע החברה לא תפקדה כמו שחזית? האם את טובה מספיק כדי לעשות את זה? כשאת מגלה שהחלומות שלך הופכים לסיוטים, את מוצאת את עצמך בתוך המאבק.

על המאבק

המאבק הוא כשאת תוהה למה התחלת את החברה מלכתחילה.

המאבק הוא כאשר אנשים שואלים אותך מדוע אינך מוותרת ואת לא יודעת מה לענות להם.

המאבק הוא כאשר העובדים שלך חושבים שאת משקרת ואת חושבת שאולי הם צודקים.

המאבק הוא כאשר לאוכל אין כבר טעם.

המאבק הוא כאשר את כבר לא מאמינה שאת האדם הנכון לנהל את החברה שהקמת. המאבק הוא כאשר את יודעת שהסתבכת מעל הראש, ושאי אפשר להחליף אותך. המאבק הוא כאשר כולם חושבים שאת אידיוטית, אבל אף אחד לא יפטר אותך. המאבק הוא כאשר ספק-עצמי הופך לשנאה עצמית.

המאבק הוא כאשר את מנהלת שיחה עם משהו וכל מה שאת שומעת זה לא את הדברים שהוא אומר אלא את המאבק.

המאבק הוא כאשר את רוצה שהכאב ייפסק.

המאבק הוא עצבות.

המאבק הוא כאשר את יוצאת לחופשה כדי להרגיש טוב יותר, אבל מרגישה בפועל רע יותר.

המאבק הוא כאשר את מוקפת באנשים אבל את בכל זאת לבדך. למאבק אין רחמים.

המאבק הוא ארץ ההבטחות השבורות והחלומות שלא יתגשמו. המאבק הוא זיעה קרה. המאבק הוא כאשר בוער לכם מבפנים כל כך שאתם בטוחים שתיכף תקיאו דם.

המאבק הוא לא כשלון, אבל הוא יכול לגרום לכשלון. במיוחד אם את חלשה. תמיד אם את חלשה.

מרבית האנשים אינם חזקים מספיק.

כל אחד מהיזמים הגדולים, מסטיב ג’ובס למארק צוקרברג, עברו את המאבק ונאבקו עימו, אז את לא לבד. אבל זה לא אומר שאת תצליחי להתגבר עליו. אולי את לא תצליחי. בגלל זה מכנים את זה ‘המאבק’.

מהמאבק צומחת עליונות.

בתוך מצולות הים

כמה דברים שאולי יעזרו ואולי לא:

אין תשובה למאבק, אבל הנה כמה טיפים שעזרו לי:

  • אל תניחי את כל המשא על הכתפיים שלך – קל לחשוב שהדברים שמטרידים אותך יטרידו את העובדים שלך יותר. אבל, זה לא נכון. למעשה, ההפך הוא הנכון. אין אדם שייקח הפסדים קשה יותר מהאדם שאחראי להם, אין משהו שירגיש את זה יותר ממך, לא תוכלי לשתף כל משא או עומס, אבל את אלה שכן, שתפי. הביאי כמה שיותר מוחות לכל בעיה גם אם זו בעיה קיומית. כשניהלתי את Opsware והפסדנו כל כך הרבה עסקאות תחרותיות, כינסתי את כל החברה והודעתי לכולם שמכסחים לנו את הצורה ואם לא נפסיק לדמם, אנחנו נמות – כולם היו מתוחים. הקבוצה התאפסה על עצמה, בנתה מוצר מנצח והצילה את תחת שלי.
  • זה לא דמקה; אנחנו מדברים על שחמט – עסקים טכנולוגיים נוטים להיות מאוד מורכבים. הטכנולוגיה המרכיבה אותם משתנה, התחרות משתנה, השוק משתנה ואנשים משתנים. כפועל יוצא, כמו במשחק שחמט תלת-ממדי במסע בין-כוכבים, תמיד יש מהלך שאפשר לעשות. אתם חושבים שנגמרו לכם המהלכים? מה לגבי להנפיק את החברה עם 2 מיליון דולר בהכנסות ו-340 עובדים, ותוכנית להכניס 75 מיליון דולרים בשנה הבאה. אני עשיתי מהלך כזה, עשיתי אותו ב-2001, תקופה שנחשבה לאחת הגרועות בהיסטוריה להנפיק חברת טכנולוגיה. באותו שלב, נשאר לי מזומן לעוד שישה שבועות בלבד. תמיד יש מהלך.
  • תתרכזו בדרך – כשמלמדים נהגים מקצועיים איך לנהוג במכונית מרוץ אומרים להם להתרכז בדרך כשהם מתחילים סיבוב. הם אומרים את זה משום שאם תתרכזי בקיר, את תתנגשי בקיר. אם תתרכזי באיך תכשלי, את תכשלי. גם אם נשאר לך כדור אחרון באקדח, את עדיין עשויה לקלוע למטרה, ולכן התרכזי במטרה. את אולי לא תפגעי בה, אבל את בטוח לא תפגעי אם תתרכזי על דברים אחרים.
  • שחקי מספיק זמן במשחק, ואולי יהיה לך מזל – במשחק הטכנולוגיה, מחר אינו דומה להיום. אם את שורדת מספיק כדי לראות את המחר, הוא עשוי לספק לך את התשובה למה שנראה היום כבלתי-אפשרי.
  • אל תקחי את זה אישית – המצב שבו את נמצאת הוא כנראה באשמתך. את גייסת את האנשים, את קיבלת את ההחלטות, אבל, את ידעת שהעבודה מסוכנת כשהסכמת לה. כולם עושים טעויות, כל מנכ”ל עושה אלפי טעויות, להעריך את עצמך ולתת לעצמך ציון “נכשל” לא עוזר.
  • זכרי שזה מה שמפריד בין נשים לילדות. אם את רוצה להיות מדהימה, זהו האתגר. אם את לא רוצה להיות מדהימה, אז לא היית צריכה לפתוח חברה מלכתחילה.

הסוף

כשאת בתוך המאבק, הכל קשה ואין דבר שמרגיש נכון או מתאים. צללת אל תוך התהום ואולי אף פעם לא תצאי ממנו. מהניסיון האישי שלי, בלי קצת מזל ועזרה ברגע הנכון, הייתי אבוד.

אז לכל מי שמרגישה שהיא בתוך התהום, מי יתן ותמצאו כוח, ושתמצאו שלווה.

הפוסט נכתב במקור באנגלית בבלוג של בן הורוביץ (Ben Horowitz).

Avatar

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

6 תגובות על "רגעי המשבר האישי והתסכול בהקמת סטארטאפ, איך יוצאים מזה? [דעה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מאור
Guest

למה הפוסט כתוב בלשון נקבה?
הכותב הינו זכר… למה לתרגם ללשון נקבה…
זה יוצר רושם של לקיחת בעלות על תוכן שלא את כתבת… רק תרגמת את זה.
במקור.. מכיוון שהוא נכתב באנגלית בוודאות אין לשון נקבה… כי זאת אנגלית

וכן.. .זה היה מרגיז אותי באותה מידה גם אם זה היה הפוך…

יניב פלדמן
Admin

אף על פי שברוב הפוסט אי אפשר באמת להבחין אם מדובר בזכר או נקבה, הפוסט באנגלית נפתח בלשון נקבה (“Every entrepreneur starts her company with a clear vision for success” וכאשר ביקשנו מבן רשות לתרגם את הפוסט ולפרסם אותו בניוזגיק הוא ביקש באופן מפורש שנשמור על לשון הנקבה בתרגום.

מאור
Guest

אם זהו המצב… אני מתנצל.

דוד
Guest

סליחה, אבל זה אסופה של גיבובים, פשוט מיותר

מומי
Guest

טפשי ומיותר

נדב
Guest

יש טעות בכתבה – בן הורוביץ אכן מכר חברה ל-HP, אבל הוא מכר את Opsware…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: