מפקד 8200 לשעבר: ידם של ‘הרעים’ נמצאת על העליונה

2017 היתה שנה קטסטרופלית בסייבר, אבל למרות זאת, אומר נדב צפריר, מפקד 8200 לשעבר, מדובר בקרב ארוך ומתמשך. שוחחנו איתו ועם לירן גרינברג שמובילים את Team8, מיזם מסקרן שמאתר בעיות בעולם האבטחה ומקים חברות סייבר שיפתחו להן פתרון

שלושת המייסדים של Team8. צילום: גיקטיים

שלושת המייסדים של Team8. צילום: גיקטיים

נדמה שאחד העופות המוזרים בעולם הון הסיכון הישראלי הוא מיזם הסייבר Team8 (טים8). בניגוד לחלוקה הברורה והמוכרת של דרכי הפעולה של סטארטאפים מצד אחד וקרנות הון הסיכון מצד שני, המיזם פועל בדרך שמשלבת ביניהם וכוללת תהליכי מחקר, יצירת סטארטאפים מאפס וגיוס כספים עבורה. במובנים רבים מדובר בסטארטאפ שהמוצר שהוא מפתח הוא סטארטאפים.

הוקמה על ידי יוצאי 8200 וגייסה למעלה מ-100 מיליון דולר

Team8 הוקמה ב-2014 על ידי מפקד 8200 לשעבר, תא”ל (מיל) נדב צפריר ו-2 יוצאי היחידה, ישראל גרימברג ולירן גרינברג. מאז הקמתה גייסה החברה כ-42 מיליון דולר משורה של קרנות הון סיכון מובילות דוגמת Bessemer ו-Innovation Endeavors של יו”ר גוגל לשעבר, אריק שמידט וקרנות תאגידיות של חברות טכנולוגיה דוגמת מיקרוסופט, קוואלקום, סיסקו, AT&T, נוקיה ואלקטל-לוסנט. Team8 הקימה ארבע חברות, כששלוש מתוכן – Illusive Networks, Claroty ו-Sygnia הושקו כבר – והרביעית תושק בקרוב. ב-Team8 עצמה מועסקים 25 עובדים ובחברות הפורטפוליו שהוקמו על ידה עוד כמה מאות.

בראיון שערכנו עם מנכ”ל Team8 נדב צפריר וסמנכ”ל השיווק והפיתוח העסקי שלה, לירן גרינברג, חושפים השניים לאן לדעתם צועד תחום הסייבר, איך מכינים חברות ותיקות למתקפות ואיך עובד השילוב בין סטארטאפ לקרן הון.

כשהרעים יכבו את החשמל למדינה

הודעת הכופר של WannaCry

2017 היתה שנה קטסטרופלית למדי בהיבט של הסייבר. היה לנו את WannaCry וחודש אחרי את Petya / NotPetya, פריצות לקמפיינים בבחירות בצרפת, פריצות לאובר ולווריזון, חברת נתוני האשראי Equifax ועוד. אנחנו מפסידים במלחמה?

צפריר: “אני לא רוצה להגיד שהרעים מנצחים, אבל כרגע, הידיים של הטובים על התחתונה. אבל זה מסע ארוך. אין פה ניצחון או הפסד, זה לא ייגמר, זו מערכה שמתרחשת כל הזמן, זה לא שלום ומלחמה, אנחנו במערכה כזו, וצריך לקבל את העובדה הזו כחלק מהחיים. צריך להבין שמדובר בתחרות ולמידה ואנחנו מאמינים שהשיטה שלנו מאפשרת לנו לראות שנתיים קדימה ולנסות להעריך מאיפה יגיעו ההתקפות הבאות”

גרינברג: “שנת 2017 סימנה שוב התחזקות של מגמות האיום בסייבר, בין היתר לאור זליגת טכנולוגיות מדינתיות לידיהם של ארגוני הפשיעה בסייבר לצד אין ספור התקפות משמעותיות, ביניהן Wannacry ו- NotPetya. התוקפים ממשיכים להתקדם באגרסיביות, לכוון למטרות גדולות יותר, ולשתף פעולה ביניהם באופן חסר תקדים. אין ספק שב-2018 נראה את המגמות האלה רק ממשיכות להתחזק וכותרות העיתונים לא תהינה חפות מעוד ועוד התקפות סייבר הרסניות. בצד האופטימי, אם נסתכל על תעשיית ההגנה בסייבר, ההזדמנויות הן עצומות ומדינת ישראל ממוקמת באופן אופטימלי לממש את ההזדמנויות האלו.

האם זה אומר שהנתונים של כולנו בסכנה?

צפריר: “זה לא רק דאטה, פרטיות ומידע אישי רגיש. מחר בבוקר מישהו יכבה פה את החשמל ותהיה פה קטסטרופה. בהקשר הזה, יש פה שליחות מסוג חדש – מעבר לזה שאנחנו עושים את הכל כי אנחנו נהנים מזה, יש פה סוג של שליחות. במקרה של מתקפות סייבר חלק גדול מההבטחות הגדולות של הטכנולוגיה ברפואה, בתנועה באנרגיה לא יתממשו במקרה הטוב – או שתהיה נסיגה לאחור במקרה הרע – ולכן החזית הזו חשובה”.

איך גורמים לחברה ותיקה להכין את עצמה לאיומים החדשים?

צפריר: “זה מסע. לקחת חברה שיש לה 100 אלף עובדים על פני 50 מדינות, חברה שהתפתחה במשך עשרות שנים ופתאום יש את הדבר הזה שצץ בשנים האחרונות… בהרבה מקרים, אנחנו אולי נבחר לא לעבוד עם חברה, שבה אין את התמיכה של ההנהלה בצוותי ה-IT – כי זה מתכון לכישלון. אם אין את המעורבות, ההבנה, החזון והתמיכה של ההנהלה הבכירה, אז אתה לא יכול להשפיע באמת, ואנחנו רוצים לבחור איפה אנחנו באמת יכולים להשפיע. זה מסע שצריך לרתום אליו את אנשי הטכנולוגיה וה-IT והדירקטוריון.

אבל אולי בכירים בחברות אומרים לעצמם: “מה אנחנו צריכים את כל הסיכונים האלו שכרוכים במעבר לרשת ולדיגיטל?”

צפריר: “בסופו של דבר – וזה החזון שלנו – התפיסה שאנחנו מביאים היא מקיפה וכוללת לא רק אבטחה. תפיסת העולם שלנו אומרת שהמהפכה הדיגיטלית (Digital Transformation) היא קיומית כמעט לכל חברה שאתה חושב עליה, לא משנה אם היא מעולם הפיננסים או שהיא מייצרת אופניים. הוא חשוב ברמת הביזנס. הוא Enabler בעולם הזה. זה מחזק את החברה – ככה שהיא תהיה לא רק יותר בטוחה – אלא גם יותר גמישה ויותר תחרותית. נכון, אתה תשקיע פה יותר כסף, זמן ומשאבים אבל זה יהפוך אותך ליותר תחרותי. פתאום אנחנו מדברים ROI חיובי, משהו שמאפשר לך Digital Transformation יעיל”.

אחת הדוגמאות הטובות לדבריו של צפריר היא Claroty, חברת הפורטפוליו של Team8, שפיתחה פלטפורמת אבטחה חדשה לתשתיות הקריטיות והרגישות ביותר, אולם בניגוד למוצרי סייבר אחרים, שמתמקדים בזיהוי חדירות או פעילות לא מורשה ברשת הארגונית, הפלטפורמה שפיתחה Claroty יכולה להתריע במקביל גם על תקלות בהליכי העבודה התקינים ברשת הייצור.

צפריר: “הבחירה שצריכות חברות לעשות בין אבטחה או אג’יליות (גמישות) היא בחירה רעה. זה לא הגיוני, ואנחנו מנסים לבטל את זה. אנחנו מבינים שלעולם אין 100 אחוז, אבל כשאתה תחת התקפה והתכוננת אליה ושמת את המכונות והאנשים הנכונים, אפשר לעשות Containment (הכלה, כלומר השתלטות על תהליכי גרימת הנזק באירוע סייבר, י.א.) ו-Mediation בעלות סבירה לארגון”.

“סטארטאפ שיוצר סטארטאפים”

בשנים שאתם פועלים יש לא מעט ניסיונות להגדיר את Team8. אתם חממה? קרן הון? סטארטאפ? אולי אתם בכלל סטארטאפ שהמוצר שלו הוא סטארטאפים?

גרינברג: “המודל של Team8 אכן ייחודי ושונה מזה של קרנות הון סיכון, חממות ואקסלרטורים.
Team8 היא בהחלט ‘סטארטאפ של סטארטאפים’ או במילים אחרות פלטפורמת להקמת חברות בתחום הסייבר. אנחנו רואים את עצמנו כיזמים וכמומחי אבטחת סייבר והחברה שהקמנו מתמחה במחקר ובהקמת חברות סייבר חדשות מאפס, יחד עם יזמים חזקים.

ליבת הפעילות שלנו מתקיימת בקבוצת המחקר, הפועלת יחד עם היזמים לזיהוי בעיות גדולות, לפיתוח תפיסות עולם חדשות בעולם החדשנות בסייבר, לבדיקה מקיפה של ההיתכנות הטכנולוגית של אותם פתרונות ולהתאמתם לשוק. כל זאת במקביל לפעילות השיווק והפיתוח העסקי המייצרת נגישות למאות לקוחות ברחבי העולם וכן לפעילות משאבי האנוש הממוקדת בגיוס מיטב המוחות בתחומי המחקר והפיתוח בסייבר”.

לירן גרינברג. מקור: Team8

בכנס שערכתם לאחרונה בניו יורק נשאו דברים גם ה-CTO וראש הגנת הסייבר של ניו יורק. למה עיר צריכה תפקידים כאלו?

גרינברג: “לעיר כמו ניו יורק סביבה טכנולוגית מורכבת הכוללת רשתות, מחשבים, שרתים, מיליוני מכשירי IoT לצד מיליוני משתמשים, ואחריות או פיקוח על תשתיות קריטיות כגון חשמל, מים, תחבורה ועוד. על כן, ניו יורק אינה שונה מארגונים גדולים אחרים ונדרשת לעמוד בחזית הטכנולוגיה לצד הגנה על עצמה מפני התקפות סייבר. זוהי מציאות קיימת כבר כיום בהרבה מהערים המתקדמות בעולם”.

פתחתם גם לאחרונה בניו יורק מרכז פעילות חדש – בדומה לזה שיש לכם בארץ. 

גרינברג: “בדומה להאב בישראל, בו שוכנת קבוצת המחקר של Team8, לצד צוותי המחקר והפיתוח של כלל חברות הפורטפוליו שלנו, בניו יורק ישכנו יחדיו צוותי השיווק, המכירות והפיתוח העסקי של כלל החברות בקבוצה. המשרדים המשותפים מעצימים את הסינרגיות בין החברות בקבוצה ומשמרים את יתרוננו כקבוצת חברות המספקת פתרון רחב והוליסטי ללקוחותינו ולשותפינו”.

אי אפשר לספק את השירותים האלו מרחוק?

גרינברג: “שוק היעד הראשוני של כלל החברות בקבוצה הוא ארה״ב – שוק הסייבר הגדול בעולם וגם זה המאמץ באופן המהיר ביותר טכנולוגיות חדשניות בתחום (״Early Adopter״). הקרבה הפיסית לשוק היעד היא קריטית להצלחת הפעילות שלנו – החל בשלב הראשוני של הבנת הבעיות אותן נבחר לפתור, דרך הולידיזציה לרעיונות החדשים שלנו בשלב התחלתי, וכלה בשלבים המתקדמים של שיווק ומכירות”.

ולמה ניו יורק? הרי הטאלנטים נמצאים בתל אביב או בוואלי

גרינברג: “ניו יורק היא העיר המאוכלסת ביותר בארה״ב ומהווה מרכז מסחרי וכלכלי מהגדולים בעולם. השפעתה על תעשיות כגון בנקאות, פיננסים, ביטוח, מדיה, משפטים תקשורת ועוד – היא מהמובילות בעולם. אלו הלקוחות אליהם חשוב לנו להיות קרובים כמה שיותר. תל אביב תישאר מרכז המחקר והפיתוח של Team8 ובה הטאלנטים הטכנולוגיים המובילים ביותר בעולם הסייבר. ניו יורק תהפוך למרכז השיווק, המכירות והפיתוח העסקי של הקבוצה”.

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב-yaneev@geektime.co.il

הגב

6 תגובות על "מפקד 8200 לשעבר: ידם של ‘הרעים’ נמצאת על העליונה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
קובי
Guest

מומלץ להתגלח, כדי לא להראות כמו מוכרים בשוק

רון
Guest

מיזם כושל לדעתי האישית, רוכבים על הטייטל 8200, מה עשו ב-3 שנות פעולותיהם? חוץ מגיוס הון עתק שלא מובן למה משמש כי יש להם 3 חברות בפרוטפוליו? לא מצליחים אפילו להגדיר מה הם עושים, ניסיתי לקרוא את ההסבר 4 פעמים ולא הצלחתי… כנראה לא רצו לקרוא לעצמם קרן הון סיכון כי היא מוגבלת ל-5 שנים וצריכה להראות החזר השקעה מוצלח כדי לגייס שוב סכום לפעילות נוספת…

אלון
Guest

כמישהו שעבד מקרוב עם קלארוטי, אני יכול להגיד שטים8 מקצוענים אמיתיים. גם כשהיו חילוקי דעות והיו.. היה עם מי לדבר

ניר
Guest

רב המתקפות מבוצעות בכלים וטכנולוגיות שפותחו על ידי ממשלות.
רק שם את זה פה.

צלי
Guest
אוהד
Guest

נשמע מןדל מעניין מאוד .אני מתחבר לזה שקודם מחפשים את הבעיה ולא כמו כל היזמים שמוצאים פתרון ואז את הבעיה.
מה שכן צריך לראות את ה-ROI שהם יציגו אחרי 5-7 שנים כמו קרנות רגילות למשל

wpDiscuz

תגיות לכתבה: