לוח השנה: דברי ימי הטאבלטים

האייפאד מבית אפל הוא מוצר מהפכני ומוצלח מהרבה מאד בחינות, אבל הוא בהחלט אינו הראשון בקטגוריה. כבר לפני עשור כמעט השרישה מיקרוסופט את המונח “מחשב טאבלט” (Tablet PC), עם הכרזתה על מערכת הפעלה יעודית למחשבי לוח – שאז כללו מסכים מבוססי עט סטילוס. למרות ההובלה הראשונית בשוק בוסרי זה, מהפכת הטאבלטים של מיקרוסופט נכשלה שוב ושוב, והיתה זו רק מכונת השיווק הבלתי מנוצחת של אפל, בשילוב עם תזמון מדויק ויחסי ציבור כמו שרק באפל יודעים לעשות, שהביאה את המהפכה

בשנת 2001, עם ההכרזה על מערכת ההפעלה חלונות XP, הכריזה מיקרוסופט גם על גרסה מיוחדת של המערכת שנקראה “חלונות XP – מהדורת מחשבי לוח”. על פי הגדרת מיקרוסופט, ‘מחשבי לוח’ או ‘טאבלטים‘, היו מחשבים ניידים עם ממשק עט, ולא מבוסס מגע, מאחר והטכנולוגיה לא הייתה קיימת אז. המטרה המקורית של מחשבי הלוח הייתה לספק שימושיות שמחשבים ניידים רגילים פשוט לא יכלו לספק: ניידות מוגברת ונוחות אחיזה ביד אחת עם תפעול ביד השניה, ממש כמו מחברת או קלסר רגילים. עם זאת, מעטות היו החברות שלקחו את הסיכון הכלכלי הרב שהיה כרוך במהפכה טכנולוגית שכזו, והדבר נשאר בגדר רעיון. חשוב לציין שבאותם ימים בדיוק התחיל לשגשג שוק מחשבי כף-היד (אותו הובילו פאלם וקומפאק, שלימים שתיהן נקנו על ידי HP), שהיו למעשה יומנים אלקטרונים בסיסיים למדי מבוססי עט, ומילאו בדיוק את כל הצרכים שמיקרוסופט חשבה שמחשבי הטאבלט ימלאו.

מיקרוסופט מתעקשת

באלמר והחזון (מקור: Cnet)

עם זאת, מיקרוסופט לא ויתרה והמשיכה לנסות ב-2006 עם פרויקט שנקרא “אוריגמי”. הפרויקט, שלימים ישנה צורה ויהפוך לאבן הדרך הראשונה בשיווק המחשבים המיני-ניידים (נטבוקים), ניסה להכניס לשוק סוג חדש של מחשבים ניידים שיהיו קטנים במיוחד, אך עם פונקציונליות מלאה של מערכת הפעלה חלונות (ולא מערכות מבוססות CE או פאלם, שאז היו בסיסיות מאד).

הפרויקט תוכנן בשיתוף פעולה עם חברות כמו אינטל (שבעקבותיו פיתחה את טכנולוגית Atom), סמסונג, אסוס ועוד. למעשה, מיקרוסופט ניסו להכניס את מה שהיום נקרא ‘מחשבי טאבלט’ כבר אז, אבל השוק פשוט לא היה מוכן לשינוי הגישה. הטכנולוגיה היתה עדיין יקרה מדי, והצרכן הביתי לא הבין למה הוא צריך את המכשיר. חשוב לציין גם שקישוריות סלולרית לאינטרנט וחיבורי רשת אלחוטיים לא היו זמינים או מהירים ברמה שהם היום. עם השקת הפלטפורמה, שלימים שמה שונה ל- UMPC (מחשבים אישיים אולטרה-ניידים), שוחררו מספר דגמים שרובם נחלו כשלון מסחרי כבד, בעיקר בגלל המחיר של הטכנולוגיות השונות, ובעיות אחרות שהפכו אותם ללא-שימושיים כגון זמני סוללה נמוכים במיוחד, ביצועים חלשים וממשק לא נוח. היה זה רק בסוף 2007 כשחברת אסוס השיקה את סדרת EEE שהשוק התחיל לצבור תאוצה, אבל הוא גם נפרד רשמית מהחזון המקורי של מיקרוסופט – אסוס פשוט הבינו שאנשים (עדיין) לא רוצים או לא מבינים מסכי מגע, ושחררו מחשב שהיה מבוסס על הגדרות מיקרוסופט ואינטל למחשב אולטרה-נייד, אבל בלי מסך מגע ועם מקלדת רגילה. כך התחילה מהפכת הנטבוקים, אבל שוק הטאבלטים נראה שגווע לחלוטין.

זמן לא רב לאחר מכן הציגה חברת אפל לראשונה את מכשיר האייפון המהפכני, ומהר מאד כולם שכחו כליל מהטאבלטים של מיקרוסופט. אפל מצאו את הנוסחה המדויקת של שיווק, טכנולוגיה וממשק שגרמה לחזון הטאבלטים של ביל גייטס (ולימים סטיב באלמר) להראות כמו נסיון קאמבק כושל של להקה משנות ה- 80 שכולם כבר שכחו. במקביל, שוק הנטבוקים צבר תאוצה וקידם את טכנולוגיית המזעור והאלחוט בצעדי ענק, וגם שוק הטלפונים החכמים התקדם רבות בנסיון לעמוד בקצב של אפל, שהחיו מחדש את פיתוח טכנולוגיות מסכי המגע.

השילוב של טכנולוגיות המזעור של המחשבים ותהליך ה-‘התמחשבות’ של הטלפונים הסלולריים הוליד מוצר מתבקש אחד: מחשבי לוח. מיקרוסופט הבינו את זה, וניסו בפעם השלישית להחיות את החזון בתחילת 2010 כשהכריזו על מחשב טאבלט בשם Slate תחת מותג HP. ההתרגשות לא היתה רבה, כולם זכרו למיקרוסופט את הכשלון של Origami ולמעשה היה מדובר במחשב מיני נייד עם מסך מגע, דבר שכבר היה קיים בתצורות שונות ולא נחל הצלחה רבה.

במהרה החלו לצוץ שמועות שגם אפל מחזיקה משהו בקנה, מאחר ואפל נוטה בדרך כלל לחשוף את המוצרים שלה קרוב מאד לזמן השחרור ולעולם לא חודשים רבים לפני, בשלב הקונספט, כפי שנהוג במיקרוסופט. לא יותר מעשרים יום לאחר ההכרזה על ה- Slate של מיקרוסופט ו- HP, סטיב ג’ובס, מנכ”ל אפל, הכריז על השקת מכשיר ה-iPad. תוך שניות בודדות כולם שכחו שוב ממיקרוסופט ומהדבר הזה שהם החזיקו ביד רק שבועיים וחצי לפני כן, והאייפאד הפך לשיחת היום. עם מסך בגודל 9 אינץ’ ומעבד יחודי שפותח במיוחד עבורו (ושולב מאוחר יותר גם ב-iPhone 4), מדובר במכשיר דק, קליל וסקסי, כמיטב המסורת של אפל.

הסלייט של HP לצד האייפאד: עדיין ממתינים

כמו טלפון חכם אבל גדול יותר?

עם זאת, ובניגוד מוחלט לחזון של מיקרוסופט, האייפאד לא בא עם מערכת הפעלה ‘מלאה’ דוגמת OSX כפי שציפו רבים, אלא דווקא עם מערכת ההפעלה של מכשיר ה- iPhone הפופולרי והאייפוד טאץ’, iOS. המערכת היתה זהה כמעט לחלוטין (מלבד הרזולוציה של המסך כמובן), וכל היישומים הקיימים לאייפון ולאייפוד-טאץ’ הוכרזו כתואמי אייפאד וחלקם פותחו גם בגירסה שהותאמה למכשיר. מהר מאד הגיעו גם הביקורות, שגרסו שמדובר למעשה באייפוד או אייפון מגודל וכי מערכת ההפעלה מקטלגת אותו כנגן מולטימדיה ולא כמחשב טאבלט.

מיד צצו גם הטענות על כך שצריך מתח מיוחד על מנת לטעון אותו (חיבורי USB רגילים ברוב המחשבים פשוט לא מספיקים), שאין לו כניסת USB ושגם אם היתה אחת, לא היה ניתן להשתמש בה, וטענות רבות נוספות. עם זאת, כל הביקורות והתלונות לא עצרו את חובבי אפל המושבעים וההתנפלות היתה גדולה: על פי פרסומים של אפל, ב-80 הימים הראשונים להשקת המכשיר נמכרו מעל ל-3 מיליון יחידות, והוא ממשיך להימכר בקצב של כ-1.1 מיליון יחידות בחודש. בארץ, אגב, התחילה מכירת המכשיר באופן מסודר רק לפני כחודש ברשת באג. לפני כן מי שרצה להביא את המכשיר לארץ היה צריך לעשות זאת באמצעות יבוא אישי (או דרך חנויות קטנות שעשו יבוא אישי), אך הדרך לא היתה חלקה.

לאחר תחילתה של כניסת המכשירים לארץ, המכס אסר את יבוא המכשיר משום שזה טרם קיבל את האישורים הדרושים ליבוא מוצרים אלחוטיים לישראל ובגלל האנטנה האלחוטית (ובדגמים מסוימים גם סלולרית) שלו. עברו כשבועיים לפני שהחרם הוסר, והמכשירים התחילו להכנס לאט לאט לשוק המקומי. בינתיים, מהצד השני, עוד מפלה למיקרוסופט: באפריל הכריזה חברת HP, יצרנית המחשבים הגדולה והמצליחה בעולם, שהיא רוכשת את יריבתה הוותיקה של מיקרוסופט בתחום מערכות ההפעלה למחשבי כף-היד, פאלם.

ביחד עם הרכישה היקרה מאד (1.2 מיליארד דולר) זכתה HP גם בפרי פיתוחה האחרון של חברת פאלם – והיא ה- WebOS: מערכת הפעלה ניידת מבוססת אינטרנט ושרותי. מיד כל אתרי הטכנולוגיה געשו – האם HP תנטוש את מיקרוסופט ותוציא את ה- Slate עם מערכת ה- WebOS בלבד? כל ההערכות היו שכן, ושתיקתה של HP בנושא רק עוררה את החשדות שכך יהיה המקרה. עברו מספר חודשים עד שביולי האחרון הצהיר טוד בראדלי, סמנכ”ל מערכות מחשוב אישיות ב- HP, כי ה- Slate עדיין עתיד לצאת לשוק, אם כי הוא כעת מתוכנן שהוא יכוון לשוק העסקי, עליו כבר שמה עין חברת סיסקו שהכריזה גם היא שתשיק מחשבי טאבלט שיהפכו על עגינתם גם למכשירים שיתמכו בשיחות וידאו.

המלחמה בשיאה

הקרב על שוק הטאבלטים לא נגמר כאן. לאחרונה הכריזה חברת סמסונג על ‘גלקסי טאב’, מכשיר מבוסס אנדרואיד שמבטיח נוחות, ניידות, ויישומי מציאות מרובדת (Augmented Reality). כמו כן, חברת אסוס הטאיוואנית הכריזה על שני דגמים חדשים של טאבלטים שיקראו EeePad, אחד בעל מסך 7 אינץ’, מערכת הפעלה אנדרויאד ומעבד nVidia Tegra II, בעוד השני עם מסך ה- 9 אינץ’ יגיע עם מעבד Core2Duo ULV אימתני ועם מערכת ההפעלה חלונות 7.

האם אסוס תכבוש את שוק הטאבלטים כפי שכבשה את זה של הנטבוקים?

אפל כמובן לא יושבת בשקט. מאז השקת האייפד הושק גם האייפון 4, שהפתיע את כולם עם מסך חד ואיכותי במיוחד, מה שהציב רף חדש לכל השחקנים בשוק. בינתיים, חרושת השמועות של אפל לא מפסיקה לחרוש, והליחשושים האחרונים שהצליחו לצאת מהגולאג הלבן מדברים על אייפאד 2, שיכלול מצלמה קדמית לשילוב בשירות שיחות הווידאו פייס-טיים של אפל, ומסך ברזולוציה כפולה ואיכותית לפחות כמו של האייפון. מי שחושב שמוקדם מדי עוד לדבר על אייפאד חדש כשהנוכחי עוד כל כך חדש, צריך לזכור שדגמי אייפון השונים יצאו במרווחי זמן די קצרים זה מזה.

אם כן, בחודשים הקרובים צפו להתעוררות שוק הטאבלטים לפחות באותה מהירות שבה ההתלהט תחום הטלפונים החכמים והנטבוקים. נראה שבארץ המהפכה כבר החלה. למרות העיכובים בהבאת אייפאד הוא נמכר בהצלחה מרובה, וטאבלטים מסוגים שונים של יצרנים אחרים נמצאים כבר היום על מדפי חנויות המחשבים. ארכוס 9 מבוסס החלונות או ארכוס 7 מבוסס האנדרואיד נמכרים כבר היום במקביל לאייפאד, ובעתיד צפויים להגיע אלינו גם דגמי החברות הגדולות. מהיבואנית הרשמית של Asus  בישראל, רונלייט, נמסר לנו כי המכשירים שלהם צפויים להגיע לישראל בחודשיים הקרובים – בהחלט הפתעה לאור העובדה שהם אמורים להיות משוחררים בחו”ל רק בשנה הבאה, אבל לא הפעם הראשונה שישראל תקדים באימוץ המכשירים החדשים את השוק העולמי. HP ישראל אמרו לנו שדגמי הטאבלטים שלהם יגיעו לארץ לאחר שחרורם בעולם, אבל לא נמסר בדיוק כמה זמן אחרי ולאילו שווקים.

הכתבה פורסמה במוסף אונליין של עיתון מעריב

אלעד אברון

עובד בחנות מחשבים מוכרת כמוכר ביום ובונה אתרים ואפליקציות בלילה. פנבוי גאה של מיקרוסופט וממגיניה הגדולים ביותר (גם בלי שהם אי פעם שילמו לו גרוש אחד שחוק). חובב לא קטן של משחקי מחשב ווידאו, ובעבר כתב במגזין משחקים ישראלי מפורסם. אלעד גם כותב באתר הבלוגים של מיקרוסופט ישראל, והתמחה בעבר בניהול רשתות.

הגב

4 תגובות על "לוח השנה: דברי ימי הטאבלטים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
זהר
Guest

אלעד, פוסט מצויין! שמחתי להחכים וללמוד.

רן יפת
Guest

אני לא רואה טעם בטאבלטים.
יש לי לפטופ עם מסך בגודל 11.6″ והוא שוקל כ 1.5K
בטריה מחזיקה 4 שעות רץ על ווינדוס 7.

מה יתן לי טאבלט?

הרי אם אני רוצה לצאת מהבית עם הטאבלט אני אצטרך תיק בשביל לסחוב אותו.
עדיף לי כבר להכניס את הלפטופ שלי במקום והוא יספק לי הרבה יותר אפשרויות מאשר הטאבלט.

אלעד אברון
Guest
האמת? אני מסכים איתך לחלוטין. למרות הסקירות הרבות שלי, הכתבות, וההתענינות שלי בנושא – אני בכלל לא חובב גדול של טאבלטים – לא בשוק הפרטי. אני חושב שהם לא שימושיים, לא פרקטים, ולא עושים שום דבר חשוב שמחשב נייד או טלפון לא עושים (ואם אתם חושבים שאני קשוח על טאבלטים בכלליות, חכו שתשמעו מה אני חושב על האייפד…). אם כבר – וזה ממש אם כבר קיצוני – הייתי הולך על היברידים, המחשבים הניידים שהמסך שלהם מסתובב והופך ונשען על המקלדת והופך לטאבלט. וזה גם רק אם ממש הייתי צריך טאבלט, ואני לא. השימוש המקורי של טאבלט לא היה בכלל לשימושיים… Read more »
אבי
Guest

אני חושב ששניכם טועים.
יש לי אייפד, ואני מכור אליו. אגב, לא רק אני אלא כל אחד שאני מכיר שיש לו אייפד
היה לי גם UMPC מבוסס על XP לפני כשנתיים, וזה היה זוועת עולם.
מאז שיש לי את האייפד אני פשוט לא מסוגל לגלוש במחשב שלי – המכשיר הזה הוא תענוג צרוף לקריאה/מיילים/יוטיוב/משחקים וכו’.
אין ספק שכאלה ייראו המחשבים שלנו בעתיד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: