פרייארים, ברוכים הבאים לעידן הסמארטפונים העוד יותר יקרים

השנה נציין לראשונה את עידן הסמארטפונים היקרים שפונים להמון הרחב, זה שהופך את תג ה-1,000 דולר לסטנדרט. אם זה ימשיך, ובכן, תלוי בעיקר בכם

תמונה: Apple

החודשים האחרונים, ואלו שיבואו אחריהם, הם חודשים עמוסים בהכרזות על גאדג׳טים חדשים, לרבות מכשירי הדגל בתחום הסמארטפונים של חברות רבות: אפל חשפה את ה-iPhone X, סמסונג חשפה את ה-Note 8, גוגל חשפה את ה-Pixel 2, גם LG חשפה את ה-V30 וגם Huawei מתכננת לחשוף את ה-Mate 10. המכנה המשותף לרוב החשיפות האלה הוא לאו דווקא הקידמה הטכנולוגית שהם מציעים, או פיצ׳רים מפתים, אלא בשורה צרכנית רעה: תג מחיר גבוה מהרגיל. אנחנו בפתחו של עידן חדש בעולם הסמארטפונים, וזה לא דבר טוב. עד לפני שנה כולנו חשבנו שמכשירי הדגל של החברות הגדולות הם הטוב ביותר שהצרכן יכול להשיג, ואין יותר טוב מזה, החברות החליטו לשנות את האסטרטגיה שלהן בעת האחרונה, ויצרו מדרגה חדשה, מכשירי דגל שהם עוד יותר פרימיום מפרימיום.

במהלך רוב שנת 2017, השמועה העיקרית על ה-iPhone X שרצה ברשת לאו דווקא התעסקה בטכנולוגיות המתקדמות שמאחוריו או בעיצוב המרהיב שלו, אלא בתג המחיר שלו. באירוע ההשקה האחרון של אפל, השמועה אומתה: הדגם הבסיסי של ה-iPhone X יעלה סכום כמעט חסר תקדים של כ-1000 דולר לדגם הבסיס. המגמה היחסית ברורה של אפל היא בסופו של דבר לגמד את ליין האייפונים הרגיל ולהפוך את ה-X לסטנדרט החדש שלה (בעוד המכשירים האחרים כבר לא יוצגו כ״ספינת הדגל״ של החברה). אפל אפילו העלתה את מחירי ה-iPhone הסטנדרטי, האייפון 8, ב-50$. זוהי לא עלייה משמעותית או ״חצופה״, אבל היא מרגישה כל כך מיותרת במכשיר שממילא לא מחדש מספיק בהשוואה לאחיו הגדול או אפילו ל-iPhone 7. זה לא שאי פעם המכשירים של אפל היו ידועים כזולים או משתלמים, הם תמיד היו משווקים ונתפסים כיוקרתיים ויקרים יחסית. פשוט עכשיו הם דורשים מכם להוציא סכום עוד יותר גדול רק כדי להחזיק את אחד המכשירים הנחשקים ביותר בשוק. תענוג שעד לפני שנה עלה כמה מאות דולרים פחות.

שנה אחרי פרשת ההתפוצצות וההתלקחות, קפיצה במחירי הדגם החדש של ה-Note

תמונה: Samsung

היוהרה בה פועלת סמסונג היא ככל הנראה המרגיזה מכל. רק לפני שנה שיחררה לשוק את ה-Note 7, מכשיר דגל שככל הנראה לא עבר בדיקות בטיחות ראויות, והחל להתלקח ולהתפוצץ. הלקוחות נאלצו להחזיר את המכשיר באחד ה-Recalls הבולטים בשנים האחרונות, ונדמה היה שסמסונג תיקח צעד אחורה ואולי אפילו תבטל את ליין ה-Note. למרבה ההפתעה, היא עשתה בדיוק את הצעד ההפוך. לפני חודש השיקה סמסונג את ה-Note 8. מכשיר מצוין לכל הדעות, אך עם תג מחיר גבוה במיוחד של 930 דולר.

במקום לגלות מעט יותר צניעות או להציג מחווה כוללת לצרכנים אותם היא סיכנה פיזית, בחרה החברה לייקר עוד יותר את המכשיר היקר ממילא שלה (למען ההגינות, סמסונג נתנה הנחה משמעותית לרוכשי ה-Note 7 הנאמנים ברכישת המכשיר החדש). עד כמה שהמכשיר הזה מצוין, הוא עדיין פחות או יותר Galaxy S8 עם ה-S-Pen. כן, המסך שלו גדול יותר, יש לו יותר זכרון ומצלמה משובחת, אבל בפועל הוא לא מחדש מספיק כדי להצדיק קפיצת מחיר נוספת. סמסונג אפילו הצליחו להקדים במספר שבועות את אפל בפריצת תקרת המחיר למכשירי דגל, וזה לא תואר שהיינו מתגאים בו. בשורה התחתונה מדובר במכשיר יקר מתמיד, שהסיבה העיקרית לרכישה שלו היא בכלל עט.

מעלות את המחירים דווקא כשאין להן חידושים מרגשים

תמונה: LG

אתם מזהים כאן דפוס כלשהו? דווקא בתקופה שבה יצרניות הסלולר מתקשות להפתיע ולרגש את הצרכנים, והשדרוגים משנה לשנה הופכים להיות מינוריים יחסית, הן מרשות לעצמן להעלות את מחירי המכשירים שלהן, ולטפס אל ומעבר לקו ה-1000 דולר למכשיר. למה? כי הן יכולות.

מובן מאליו שהחברות עושות מאמצים רבים כדי לשים את מיטב הטכנולוגיה במכשירי הדגל שלהן, והן מפתחות טכנולוגיות חדשות, רכיבים חדשים ושירותים חדשים כדי להביא לצרכנים את המכשירים המשוכללים ביותר. ברור שלחידושים הללו יש מחיר. אך עם כל הכבוד, השינויים בין השנים הם לא בשורה מהפכנית עד כדי כך שהיא מצדיקה את הטיפוס במדרגת המחיר הגבוהה ממילא. אם לא יקרה שינוי מהותי בזמן הקרוב, מגמת העליה הזאת תמשיך להחריף והחברות ימשיכו לבחון דרכים נוספות להוציא יותר כסף מכיס הצרכנים בעבור אותם תענוגות שהם חוו רק לפני שנים אחדות.

העלייה במחירים עשויה להרתיע לא מעט צרכנים

מה יקרה בהמשך? יתכן והעלאת המחיר תחזור כמו בומרנג ליצרניות, כיוון שהן עלולות לקבוע בעצמן רף חדש למעגל ההתחדשות של לקוחות בסמארטפונים חדשים. המחקרים האחרונים מדברים על מעגל התחדשות של בערך שנה וחצי למכשיר. זהו המעגל ברמות המחירים שנקבעו עד כה, אך שינוי דרסטי יחסית במחירי הסמארטפונים עלול לגרום לצרכנים להמתין לחידושים יותר משמעותיים לפני שהם מוציאים מכיסם עוד אלפי דולרים. אם המגמה הזאת לא תעצור, סביר להניח שיותר ויותר משתמשים יירתעו מרכישות של מכשירים חדשים, ויפסיקו להתחדש כל שנה במכשירי דגל. על כן המהלך האנטי צרכני של היצרניות פשוט עשוי להתנקם בהן לאורך זמן.

הפתרון? פשוט תגידו לא.

על אף שקל מאוד לשכוח את זה, הכוח נמצא אצל הצרכן. הצרכן הוא זה שיקבע האם טלפון יהיה להיט והאם תג המחיר שמוצמד לו ראוי או לא. לכן הפתרון הוא פשוט: פשוט אל תקנו את מכשירי הדגל החדשים. עם כל מכשיר דגל חדש שיוצא, מכשירי הדגל של השנה שעברה זוכים להורדה במחיר. לכן אין זמן יותר טוב להתחדש בטכנולוגיה המצוינת של שנה שעברה.

כן, זה דורש סוג של איפוק בעידן של סיפוקים מיידים ורצון להיות עם האצבע על הדופק. החברות יוצרות מדרגות מחיר שמנסות לגרום לנו להגיד ״טוב, ההבדל הוא רק כמה מאות שקלים, כבר עדיף ללכת על הטוב ביותר שישרוד לתקופה ארוכה יותר״. לעיתים זה נכון, אבל כמו שכבר ציינתי, הסמארטפונים של שנה שעברה הם ממילא מכשירים מצוינים, והחידושים של השנה האחרונה פשוט לא מצדיקים את עליית המחירים. אנחנו על סף של עידן חדש של הגדרה צרכנית, והחברות רואות בנו כעדר כבשים שלא מסוגל לעמוד בפיתוי של רכישת הטוב ביותר. השאירו את מכשירי ה״עוד יותר פרימיום מפרימיום״ לעשירון העליון ולמטורפים לעניין. הצרכן הממוצע פשוט לא אמור לשלם כל כך הרבה על סמארטפון, יוקרתי ככל שיהיה.

אם ה-iPhone X, ה-Note 8 ושאר סמארטפוני הפרימיום יהפכו להיות הלהיטים שהם עתידים להיות, כנראה שזה מגיע לנו.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

26 תגובות על "פרייארים, ברוכים הבאים לעידן הסמארטפונים העוד יותר יקרים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
רחבעם
Guest

כל הכבוד

מישהו
Guest
בתור איש מגירות סלולאר שיותר משנתיים בתחום אני חייב להסכים איתך אך יש בעיה אחת. הצרכן הישראלי הוא לא צרכן נבון, הוא הצרכן הכי פראייר שיש פחות או יותר. הצרכן הישראלי לא יודע באמת מה הוא קונה או שהוא קונה מותג ושם שהוא מכיר למרות שהמכשיר יכול להיות זבל או שהוא ילך על הזול ביותר גם אם יש מכשיר בהפרש של 100 שקל שיחזיק לו ליותר זמן ויענה על צרכיו (קרו לי מקרים שקנו את ההכי זול נגד המלצתי וכמה ימים אחרי התלוננו שהוא לא זז). ועוד אופציה שקונים את מה שכולם מדברים עליו (דוגמת השיאומי) בלי שהם בדקו האם… Read more »
שי
Guest

צודק!
קיימים סמארטפונים מעולים בחצי המחיר ואפילו פחות מיצרניות סיניות מצוינות. חשבתי לחזור לאייפון לפני ההשקה אבל זה פשוט טיפשי…

מה שממש מרגיז אותי זה ההשתנה בקשת על מה שאנחנו באמת צריכים. ע״ע הסרת תקע האוזניות בשביל לעשות טלפון דק לעוד יותר דק??? מי צריך את זה?
תעשו את הטלפון עבה יותר ותוסיפו זמן סוללה שכולם מבקשים מכם שנים!

ויצרניות אנדרואיד, תקצצו בצוותי הקסטומיזציה שלכם, באמת… ממש לא נחוץ!

האו צ'ין
Guest

UMIDIGI Z1 PRO
מכשיר דק (6.95mm) עם יציאת אוזניות וסוללה 4000Mah (שמחזיקה יומיים) 6GB RAM 64GB , ‎ וכרטיס סיכרון , טעינה מהירה ,שתי מצלמות אחוריות
אחלה אחלה אחלה טלפון בפחות מאלף ש"ח (270$).

https://www.aliexpress.com/item/Presale-UMIDIGI-Z1-Pro-4G-Mobile-Phone-MT6757-Android-Phone-4000Mah-5-5-inch-Smart-Mobile/32820863804.html

פיירפוקס
Guest

מהי מערכת ההפעלה ? Ios?

טל
Guest

פשוט לקנות Xiaomi. מכשירים מעולים בשליש מחיר.
לעודד יצרניות שלא עושקות את הצרכן.

גוגל כרום לנצח
Guest
גוגל כרום לנצח

חברה כמו שיאומי אמנם גובה על המכשיר מחיר ששווה לכל נפש אבל בעלות המידע האישי

דוד
Guest

כי גוגל פייסבוק ושות פשוט לא יודעות עלינו כלום

גוגל כרום לנצח
Guest
גוגל כרום לנצח

מי משתמש בגוגל ופייסבוק?

לקוח קבוע (כמה פעמים ביום)
Guest
לקוח קבוע (כמה פעמים ביום)

כתבה יפה. אני מאשים את הקפיטליזם חח

נ.ב. גיקטיייייייייייייייייייייייים פליז תחזירו את מערכת התגובות הקודמת, זאת שהיה אפשר לעשות "לייק" לתגובות וכו'

אני שונא את מערכת התגובות שלכם עכשיו. זאת הסיבה הכי גדולה כרגע שבגללה אני אשכרה שוקל ללכת ולקבל את חדשות הטכנולוגיה שלי מאתר אחר. אנא, החזירו את מערכת התגובות הקודמת.

אביחי
Guest

לייק

פילמני
Guest

למה?
למה אתה צריך לייקים ודיסלייקים וכו' בתגובות של כתבות?
אם כל כך אכפת לך ממערכת תגובות אז לך לאתר אחר,כי אני לא חושב שאתה פה בשביל חדשות.

לקוח קבוע (כמה פעמים ביום)
Guest
לקוח קבוע (כמה פעמים ביום)

כי אני אוהב לקרוא את התגובות בצורה נוחה ולדעת מה אנשים חושבים על הנאמר.

ענת
Guest

לייק

נועם
Guest

מסכים

צפון אפריקה
Guest

גם אם שום ישראלי לא יקנה מכשיר אחד זה לא מה שישנה ליצרניות ובטח לא יוריד את המחיר הרישמי שלהם

אבי
Guest

שיאומי רדמי נוט 4 – מכשיר שעולה כ-700 ש״ח. מצויין.
ברשותי כבר מעל לחצי שנה.

רועי
Guest

במקרה של ה-Note 8 אפילו לא צריך לקנות את הדגם של השנה שעברה.
פשוט תקנו את ה-Galaxy 8 Plus שהוא כמעט זהה ל-Note, רק בלי העט וכבר עולה הרבה פחות ממנו.
אלא אם אתם מהאנשים הבודדים שבאמת משתמשים בעט…

תומר
Guest

כתבה חשובה

אלי
Guest

אתה מודע לזה שאייפון מגיע בקופסא עם אוזניות שמתחברות לשקע ה lightning כן? או שסתם בא לך להתלונן להעלות שוב את אותה קלישאה. ואז לשמוע שאפל היו הראשונים להעיף את הסידירום מהמחשבים הניידים שלהם וזה עיצבן אנשים אפילו עוד יותר…

אביחי
Guest

לא יודע מה איתכם המכשיר הבא שלי הוא סיני ב1200 שקל:
Umidigi S2 Pro

הסינים עובדים קשה ומצליחים

איזהוא עשיר...
Guest

יש לי נוקיה ישן בן 7 עם פנס ורוסיה שאומרת את השעה
העקר יש סנייק…מומלץ…

ירחמו
Guest
מי שמוכן להמשיך לתת לסמסונג כסף הוא פראייר ובעיקר אידיוט (ועל אייפון בכלל אין לי מה לומר). למי ששכח, רק לפני 4 שנים החברה הייתה מוכנה לסכן חיים של אנשים בכל העולם בגלל הסוללות המתפוצצות בדגם ה-S3. הם אפילו לא היו מוכנים לעשות ריקול לסוללות, והחתימו אנשים שנפצעו וחטפו כוויות על מסמכי השתקה,] בתמורה למכשיר חדש. כשהסיפור הזה התפוצץ להם בפנים (Pun intnded) החלטתי שאני יותר לא נוגע במכשירים שלהם. הנוט 7 לא הייתה הפעם הראשונה, ואני מתערב שזו גם לא תהיה הפעם האחרונה. למזלי, יש לסמסונג מתחרים עם טלפונים מצוינים במחירים שפויים יותר, כמו LG, למשל (שעד ה-V20, עוד… Read more »
אלי
Guest

למה פריארים ??
מי שרוצה/צריך לקנות סלולרי יקר יקנה ומי שלא רוצה יש מכשירים לשוק הבינוני/נמוך.
סתם ליננן את השכל ?!

משה חוגג
Guest

לא יודע מה איתכם. אני קונה רק מכשיר של סירין לאבס ב50,000 ש"ח. הטוב ביותר! מכשירים ב999 דולר זה לחלשים.

אלעד
Guest

אתם עיוורים. אולי המכשירים של אפל וסמסונג יקרים. אבל היום החברות הסיניות ולא רק מייצרות פלאפונים מדהימים במחירי ריצפה. אמנם זה תמיד יהיה בפיגור קצר אחרי האייפון הכי חדש או הגוגל פיקסל, אבל בשורה התחתונה אפשר לקנות היום בשבוע עבודה של שכר מינומום טלפונים מדהימים והמגמה הזאת כנראה תמשיך ותשתפר. כלומר, בעתיד כנראה שהטלפונים הזולים יהיו יותר קרובים מבחינה איכות וטכונולוגיה לטלפוניי המותגים.
יש לציין שלא קראתי את הכתבה. פשוט הכותרת נורא טיפשית וזה צרם לי מאוד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: