הקשר הבלתי נתפס בין ההריון של מאייר למניית יאהו [דעה]

למה נשים לא כובשות את עולם הסטארטפים הטכנולוגי? אולי זה כי הדוגמא שהן מקבלות מהנשים המשפיעות בעולם מחזירה אותן הביתה, כדי שלא יצטרכו להתמודד עם הסטיגמות והקשיים בעולם גברי מובהק. מורן בר על ההבדל המיותר בהורות בעולם ההיי-טק בין נשים וגברים

shutterstock

נראה שכדור השלג התחיל להתגלגל מההודעה האחרונה של מריסה מאייר, מנכ״לית יאהו, בתחילת ספטמבר האחרון, לחופשת לידה מקוצרת למשך שבועיים בלבד, שוב. ההודעה הובילה לצלילה בערך מניית החברה. למה? ננסה להבין בהמשך.

להזכירכם, מריסה מאייר יצאה לחופשת לידה קצרה מאוד לאחר הולדת בנה הבכור ב-2012. בהודעה שהגיעה יחד עם מינוייה למנכ״לית יאהו דאז. הרוחות געשו והביקורת החלה לזרום לכיוונה מכל קצוות הרשת.

בתחילת החודש, סיפרה שוב מאייר, בפוסט קצר בטמבלר ב-1 בספטמבר, על גיחה קצרה לטובת לידה של תאומות (מזל טוב !) בדצמבר הקרוב וחזרה מהירה לאחר שבועיים לעבודה. כך, בפוסט של 3 פסקאות, שרובן התמקדו במחויבותה של מאייר לעבודתה, הצליחה לעורר מחדש את הרגשות סביב הנושא הטעון של אמהות עובדות, אמהות יזמות ומנכ״ליות, והקשר בין תקרת הזכוכית וחיי משפחה לבריחה של נשים מעולם ההיי-טק.

נושא האמהות והעבודה, או בשמו השני והפחות מבדיל בין נשים וגברים בהקשר המשפחתי ״איזון בין חיים לעבודה״ היה כבר מזמן נושא לדיון, אך הודעתה של מאייר על הלידה הצפויה החדשה בפוסט פשוט, אינפורמטיבי וקצר, הציפה מחדש את הדעות השונות בנושא.

חלק מיהרו לשבח את מאייר על שהעבודה נשארה חלק חשוב בחייה גם לאחר הלידה, על כך שלא נוטשת את הספינה לזמן ארוך ומבינה את החשיבות של תפקידה, אך אחרות ביקרו את ההחלטה בטענה כי לא כולן בעלות יכולת כלכלית לעשות כן, והדבר הורס את האג׳נדה הנשית שבאה להסביר כי חופשת הלידה היא זמן חשוב עם הרך הנולד, שאין לזלזל בו וכמובן שלא לעודד את קיצורה. בנוסף, הזכירו לה שמנהלת טובה משאירה צוות חזק שיכול לתפקד גם בהעדרה. השורה התחתונה – מריסה מאייר, כאחת הנשים הבכירות והמשפיעות בעולם ההיי-טק, היתה צריכה לתת דוגמא לדעתם ולמצות את חופשת הלידה שלה. אחרת, איזו מן אמא היא? כך צקצקו המבקרים.

כדי לספר את הסיפור המלא, לטובתה של מאייר, יש להזכיר, שבחברה שהיא מנהלת ביד רמה הוארכה חופשת הלידה ל-16 שבועות בתשלום ובצורה שיוויונית, כך שגם הגברים וגם הנשים יכולים ויכולות לקחת 8 שבועות חופשה. כך שלומר שהיא יצאה נגד נשים יהיה מעט לא הוגן כלפי מאייר, ובכל אופן, מאייר בחרה לחזור לאחר תקופה קצרה לעבודה, כשאת ילדיה היא שמה במעון שנפתח בסמוך למשרדה.

אבל למה את עוזבת?

תמונה: marissa mayer, flickr, cc-by, TechCrunch

תמונה: marissa mayer, flickr, cc-by, TechCrunch

כדי שנבין למה אנחנו שופטים את מאייר או בכלל מתעניינים בעובדה שבחרה (כנראה) ללדת בגיל 37 את ילדה הראשון, חשוב לחזור לשאלה איתה פתחנו – מדוע נשים עוזבות את עולם ההיי-טק והופכות לאמהות במשרה מלאה? למה לא כולנו יכולות להיות כמו מאייר?

לפי האתר אלכסון, מדובר בתגובה הטבעית שלהן ל״הטיה המגדרית״ שנשים חוות בעבודה בסביבה גברית. בבסיס התיאוריה הזו עומדת ההנחה שכשתכונה מסויימת קיימת אצל גבר, הסיכוי שהיא תעלה בסדר העדיפות בשיקולים לגיוסו גדולה יותר מאשר אם תהיה אצל אישה ולכן, מראש, סיכוי האישה להתקבל לעבודה או להשיג שכר גבוה יותר או להתקדם בתפקיד, קטן יותר מזה של גבר. ולכן הן עוזבות.

אני חושבת שזו לא התמונה המלאה. לדעתי הן עוזבות כי אין להן ברירה. ההשוואה בין נשים וגברים בעולם ההיי-טק (כתבה מעולה של ענבל אורפז) הציפה את נושא ההשתכרות של נשים בהיי-טק, שגרמה לי להזכר שאין מה לעשות, כל עוד רמות השכר של נשים ישארו נמוכות, ומס הכנסה לא יוותר (למרות פסיקת בית המשפט) ולא יכיר בהוצאות טיפול בילד כמוכרות לצורך מס, הרי שלנשים בהיי-טק נותרו שתי ברירות – האחת לוותר על הקריירה בהיי-טק ולעבור לתעשיות ״פחות תובעניות בשעות״ כך נראה, והשניה היא לוותר על חיי משפחה. ככה זה נראה לפחות מהצד, למרות שאף מילה לא נאמרה על התפקיד של הגברים במשפחה, שהרי כל עוד הם ירוויחו יותר, ההחלטה הכלכלית ההגיונית לצערנו תהיה שהאישה תעזוב את עבודתה ותעסוק בחינוך הילדים וגידול המשפחה.

לאזן או לא לאזן? זו השאלה

אז מה כן אפשר לעשות? באופן כללי, בלי תמיכה רגשית ופיננסית מבית, אף יזם או יזמת לא יכולים להצליח והרי כולנו יודעים שאין באמת דבר כזה ״איזון בין משפחה ויזמות״. כפי שכתבתי לא מזמן בפוסט בפייסבוק, עולם היזמות הרבה יותר תובעני מלהיות שכירה – שם יש לך ימי חופש, מחלה, ותכלס, את באמת מנהלת את הזמן שלך – להגיע מאוחר? סבבה, להיות חולים? יש ימי מחלה, לצאת מוקדם? הכל מתומחר, אבל אפשרי ושום עסק לא יקרוס. אבל כיזמת את צריכה להיות בפוקוס, כל הזמן. וכהורה? גם כיזמת ואמא את צריכה (ואני מקוה שרוצה) להוציא את הילד מהגן. זמן זה זמן זה זמן, והזמן שלך כיזמת אפילו יקר יותר, כי הוא על חשבונך – אם לא תעבדי, לא תצליחי.

וכך ,אני חושבת, שאין באמת דרך לאזן עבודה ובית ביזמות בלי לוותר על משהו בדרך. גם מבחינת המצפון שמלווה אותך כאמא וגם כיזמת או מנהלת של סטארטאפ. ואם לרגע עבר בראשכם שהפתרון הוא בלשלב תוך כדי (עבודה מהבית לדוג׳) – אהיה זו שתבשר לכם שאתם לעולם לא תספיקו לעבוד או להיות עם הילדים אם תשלבו. הגבולות יטשטשו וכולם יפסידו במקרה הזה. זה נכון גם לגברים וגם לנשים. אבל בואו נחזור למה שבסוף עושה את ההבדל:

קוראים לך צוקרברג או מאייר?

משפחת צוקרברג ממתינה ליורשת העצר

משפחת צוקרברג ממתינה ליורשת העצר

קצת לפני מאייר, הודיע מנכ״ל של חברה אחרת הנסחרת בנאסדק, מארק צוקרברג, מנכ״ל פייסבוק, שאשתו והוא מצפים ללידה לאחר שלוש הפלות. בפוסט מרגש ונוגע ללב, סיפר צוקרברג את סיפורם האישי והראה דוגמא אישית של שיתוף בחוויה מאוד קשה ואינטימית, הפלות וטיפולים אשר עברה אשתו. בניגוד למאייר, לא התמקד צוקרברג בפרטים הטכניים ובקשר בין משרתו כמנכ״ל להריון, אלא בפן האמוציונלי והמאבק הפרטי שלהם להביא ילד לעולם. הוא לא חלק עם קוראיו האם יצא לחופשה קצרה או יממש את זכותו כעובד פייסבוק לחופשת לידה אלא כתב על החוויה הרגשית שמלווה הורים שבדרך.

מהצד, הדבר נראה תמוה, אבל ההבדל הבולט בין ההודעות הוא בדיוק ההבדל בין אישה מנכ״לית שצריכה לשדר ״עסקים כרגיל״ לבין הודעה של מארק צוקרברג, מנכ״ל גבר, שיכול להתחבר לרגשותיו ולשתף בחוויותיו, בלי שהללו יפגעו במניות החברה. האם הדבר היחיד שמבדיל ביניהם הוא העובדה שמאייר בעצמה יולדת ולא צוקרברג? נראה שלא. בעיקר העובדה שהיא אישה והוא גבר, הם מה שהופך את ההודעות שלהן לכל כך שונות.

מאריסה מאייר, בניגוד למארק צוקרברג, בחרה להתנהג במסגרת הנורמות הגבריות ששולטות בעמק הסיליקון. לפי תגובת המניה להודעה על הלידה, כמה שזה נשמע רע, היא עשתה כנראה את המעשה הנכון. צוקרברג, לעומתה, יכל לכתוב מה שירצה כנראה. המשקיעים לא ראו בהודעה שלו משהו שיטלטל את הכנסות פייסבוק, ולמרות שההודעה היתה אישית ורגשית, היא לא השפיעה בצורה הנראית לעין על החברה.

ואי אפשר לדבר על שיוויון בלי להזכיר את ההצהרה המזעזעת שנשמעה מכותלי ענקיות ההיי-טק בסיליקון ואלי, אפל ופייסבוק בנוגע לאפשרות לממן הקפאת ביציות – יש לכם את זה ביותר מנציח את המצב? האפשרות להקפאת הביציות אמנם נועדה להסיר לכאורה את מכשול הפוריות ממסלולן של נשים בעבודה אך בדיוק זה שורש הבעיה: האם נכון לנטרל את המרכיב הפיזיולוגי של האישה כדי להשוות אותה לגבר? או שמא רצוי לאפשר לנשים להביא ילדים לעולם בשלב בו הן פוריות ובגיל ריאלי מבלי לפגוע במשרתן באמצעות תמיכה של מקום העבודה ומהבית. אני חושבת שהתשובה פה ברורה.

״עבודה תמיד תהיה״

לפני שיצאתי לחופשת הלידה, גם אני חששתי ממה שהולך לקרות. אני מנהלת את גיקטיים ב-7 השנים האחרונות, ומי שמכיר את עולם הסטאטראפים מבין ויודע שסטארטאפ הוא עוד ילד, הוא זקוק לעין מפקחת והעבודה סביבו נמשכת 24 שעות (שלא לדבר על כמות הכסף שנדרש כדי לקיימו).

הסיבה שהרגשתי שאני יכולה לצאת לחופשת הלידה היתה העובדה שידעתי שאני משאירה אנשים אחראיים ושותף מדהים אשר יוכלו לנווט למשך הזמן הזה את הספינה גם בלעדי. גם מהמשקיעים קיבלתי תמיכה ורגשות חיוביים שנמשכים גם עכשיו, כשאני לקראת סיומה. כששואלים אותי על זה, אני אוהבת לצטט את אחד ממשקיעי המוערכים – ״קחי את הזמן, עבודה תמיד תהיה״.

אני לא יכולתי להיות מאייר – פיננסית זה בטוח, וכאמא לילד ראשון, היה לי חשוב להיות חלק משמעותי בחודשים הראשונים בחייו וכנראה שגם בהמשך, תוך כדי עבודה. אבל אני גם לא צוקרברג. העובדה שאני אישה ואמא, תמשיך להיות רלוונטית גם בהחלטות שניקח בעתיד כמשפחה וגם כמנהלת חברה.

מה אפשר לעשות בינתיים? עד שחברינו הפוליטיקאים יתעשתו ויעזרו להשוות את שכרן של הנשים, לשבור את תקרת הזכוכית באמצעות מינוי נשים לדירקטוריונים, בחירת נשים נוספות לתפקידים בכירים, ובעיקר ניפוץ המיתוסים סביב נשים מנהלות, אנחנו נצטרך בחברות הפרטיות החדשות ובסטארטאפים, להתנהג אחרת: לתת גיבוי לגברים ונשים בצורה שווה בהקמת משפחה ומיזמים, לאפשר שעות עבודה ריאליות וגמישות להורים (לא רק נשים) ולנהל דיון שיוביל בסופו להבנה שמריסה מאייר או לא, חופשת לידה קצרה או מלאה, נשים מנהלות הן הכרח לחברה מתוקנת ובריאה ואת זה צריך לאפשר בכל דרך, תוך איזון והטבות שוות גם לבני הזוג ובעיקר, בלי לוותר על הקמת משפחה.

מריסה מאייר בחרה להביא ילדים לעולם בגיל 37 ו-40. מה היה קורה אם היתה בהיריון בגיל 25? האם הפוסט הזה כלל לא היה נכתב?

קרדיט תמונה: pregnant via shutterstock

מורן בר

מייסדת ומנהלת החברה, יזמית בעלת נסיון רב שנים בתעשיית ההיי-טק עם רקע נרחב בתחום האחסון והתקשורת ובעולם המדיה החברתית. היתה שותפה למיזמי אינטרנט גדולים וביניהם אתר 2eat הישראלי. בוגרת ממר"מ ועו"ד העוסקת בתחום דיני הפרטיות וטכנולוגיה.

הגב

3 תגובות על "הקשר הבלתי נתפס בין ההריון של מאייר למניית יאהו [דעה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
פנחס
Guest

אכן , משימה בלתי אפשרית.
אני עובד במשרד ממשלתי שבו נשים חרדיות מתכנתות
ויוצאות ללדת אחת אחרי השניה
אבל הבעל אברך כולל והוא מחזיר את הילדים מהגן ושומר עליהם עד שהאשה תחזור מהעבודה
ב5 אחה"צ.
כל הכבוד לך מורן אני בטוח שתצליחי במשימה ומאחל לך פירגון מאנשי הצוות
והצלחה גם בהרחבת המשפחה בעתיד

Donna Abraham
Guest
ממש נהניתי לקרוא את נקודת המבט שלך. אני מאוד חששתי לתגובות שיגררו ההודעה שלה "אה, אם מריסה מאייר, מנכלית חברת ענק, אמא לילד + תאומים יכולה לחזור מיד לעבודה את לא?" מה שלא מזכירים זה שהיא יכלה לבנות לעצמה תינוקיה צמוד למשרד לה ומן הסתם היה לה עזרה סביב השעון בכל דבר החל מעניינים אדמיניסטרטיביים עד לקניות בסופר הטיפול בתינוקות. וגם אחד הצעדען הראשוני שעשתה כמנכלית זה לבטל את העבודב מהבית, דבר שפגע גם באמהות העובדות. זה לא הוגן שאלו שיקולים שאישה צריכה לעשות, להשוות את עצמה לתכתיבים הדברים, במיוחד בסיליקון ואלי. אני חושבת שדווקא העובדה שאנחנו גם אמהות הופך… Read more »
אלה
Guest

בתור אמא יזמית, אני תוהה מה הן שעות עבודה הגיוניות? האם יש עבודה מעניינת ומאתגרת שתאפשר לי לסיים לעבוד בארבע, ארבעה ימים בשבוע מבלי שארגיש אשמה ואצטרך לעבוד שעות בערב מהבית? ( שאולי במקרה יהיה לי קצת זמן לעצמי חוץ מעבודה וילדים). העבודה היא חיינו, לצערי העולם המודרני מוביל אותנו לנתק אחד מהשני, וזה מתחיל בשלב הזה שאמהות ואבות צריכים לבחור בין קריירה והגשמה עצמית לבין משפחה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: