במקום לחכות לאקזיט: קרן הון ישראלית מאפשרת השקעה בחברות בלוקצ’יין

קרן הון הסיכון הישראלית תאפשר למשקיעים להרוויח על ההשקעה שלהם, מבלי לחכות שנים לאקזיט

צילום: עומר הכהן

אין ספק שלצד ה-AI ולמידת המכונה, מככב השנה הבלוקצ’יין במצגות ובשיחות בעולם הטכנולוגיה. לצד הסטארטאפים הרבים שמפתחים שירותים ומוצרים שונים שמתבססים על בלוקצ’יין, קמה לאחרונה גם Spice VC (ספייס), קרן הון סיכון שמתמחה בהשקעות בחברות מבוססות בלוקצ’יין. לאחרונה, תפסנו את עמי בן דוד, שותף-מייסד ומנכ”ל הקרן, לשיחה קצרה על תפקיד הקרן והבלוקצ’יין.

אל בן דוד, שבא מרקע של יזמות ופיתוח מוצרים חדשניים, והיה אחד מהיזמים של everything.me, הצטרפו גם טל אליישיב, לשעבר בכיר בבנקים האמריקאיים Capital One וכן Bank of America, משקיע ותיק ויזם שמאחוריו 3 סטארטאפים; וקרלוס דומינגו, לשעבר מנכ”ל קבוצת ה-R&D של ענקית הטלפוניה טלפוניקה.

מה הם תחומי העניין של הקרן?

קרן Spice VC היא קרן הון סיכון המתמחה במהפכות שמאפשר הבלוקצ’יין, ובעיקר במהפכה האדירה של העברת הבעלות על קרנות, חברות ונכסים מניירות פיזיים חתומים בעט, לניירות ערך נזילים על הבלוקצ’יין.

השימוש המצליח הראשון והעיקרי של הבלוקצ’יין היום הוא היכולת של אנשים להחזיק או לסחור ב”ערך” דרך ארנקים על הבלוקצ’יין. הישום הראשון הגיע עם הביטקויין והמטבעות – הערך הנסחר הוא כסף.

הישום השני היה הנפקת טוקנים לפרוייקטים (ICO), בשלב זה עדיין ללא רגולציה – הערך הנסחר בד”כ הוא שימוש עתידי בטוקן.

הישום השלישי ש-Spice היא אחת המובילות העולמיות שלו, הוא הנפקת טוקנים של ניירות ערך – תחת רגולציה של ניירות ערך. ליישום זה פוטנציאל רחב יותר משני קודמיו, מכיוון שבעולם יש יותר נכסים לא נזילים מכסף… והבלוקצ’יין מאפשר הפיכה שלהם לסחירים מעל גבי כל ארנק בלוקצ’יין. דוגמאות לנכסים שהבעלות שלהם תעבור לבלוקצ’יין כוללים קרנות, חברות שאינן נסחרות בבורסה, ונכסים פיזיים כגון נדל”ן.

הבלוקצ’יין מושלם לצורך הזה משום שאין כל צורך בגוף מרכזי שינהל העברת בעלות מיד ליד – כל העברת בעלות של ערך נרשמת בבלוקצ’יין, בלתי ניתנת לשינוי, וגלויה לכל – ולכן חוקית לחלוטין תחת חוקי ניירות הערך הקיימים.

כדי להוכיח את המודל, Spice ישמה אותו על עצמה. בניגוד לקרנות הון סיכון רגילות שלמשקיעיהן בדרך כלל אין גישה לכספם עד שהאקזיטים מגיעים, מה שלוקח 7-12 שנים, Spice מנפיקה טוקנים למשקיעים מורשים, הטוקנים מזכים את בעלי הטוקנים בחלקם היחסי בהכנסות עתידיות מאקזיטים. אבל ההבדל הוא שמי שזכאי להכנסות הוא בעל הטוקן בעת האקזיט, והטוקנים עצמם ניתנים להעברה מארנק לארנק כבר ביום הראשון לפעולת הקרן.

זוהי מהפכה אדירה בצורה שבה כסף מושקע בטכנולוגיה, משום שעד היום רק כסף שיכול להרשות לעצמו “לשכב” 7-12 שנים זרם לתחום, שנחשב ללא אטקטיבי מסיבה זו – סיכון גבוה, פוטנציאל גבוה, אבל שנים של המתנה… Spice היא הראשונה בעולם לפתור את בעיית הנזילות בקרנות בצורה זו.

אבל Spice מאמינה שהמהפכה של ניירות ערך על הבלוקצ’יין מתאימה לא רק לקרנות הון סיכון, אלא לכל ערך שמוחזק בניירות עשויים עץ וחתומים בדיו. כמו תחומים אחרים לפניו, עולם הבעלות עובר מאנלוגי לדיגיטלי על הבלוקצ’יין.

לצורך זה Spice תחפש להשקיע בחברות שבונות את התשתית לעולם החדש, כגון מערכות הנפקת ניהול ומסחר בניירות ערך על הבלוקצ’יין, שירותי בנקאות וניהול כסף פיאט וקריפטו עבור חברות, מערכות שיווק וניהול גיוסים, פתרונות לרגולציה, פתרונות ורטיקליים כגון פתרונות לנדל”ן.

כמו כן Spice תחפש להשקיע בחברות שיממשו את המודל, למעשה כל חברה שמתאימה למודל ההון סיכון הקלאסי, אבל מעוניינת ללכת בכיוון של הנפקת טוקנים במקום בכיוון של גיוס לא נזיל, לספייס היכולת הכמעט בלעדית היום בשוק לעזור לחברות כאלו לצלוח את התהליך בעזרת הידע שרכשה בכך שספייס עצמה משתמשת במודל ולמעשה היתה הראשונה בעולם להשתמש בו באופן שנותן למשקיעים זכות ישירה להכנסות עתידיות.

חשוב עם זאת לציין שלמרות של-Spice כבר יש חברת פורטפוליו בתחום, הקרן תתחיל להשקיע רק לאחר סיום הגיוס שלה עצמה.

איך הגעתם לרעיון של קרן השקעות בחברות מבוססות בלוקצ’יין?

הרעיון להקים קרן הון סיכון התחיל להתבשל בתחילת 2017 במקביל לפיצוץ במחירי המטבעות והעלייה המטאורית של ה-ICO הראשונים. היה ברור לנו שיש כאן מהפכה אדירה ושקרנות שלא יתאימו את עצמן למצב החדש לא ישרדו – והעובדה שהיינו בתהליך של הקמת קרן ושכולנו בעלי נסיון יזמי עשיר ואופי יזמי עזרה לנו לקפוץ למים, למרות שלא היה ברור עדיין איך בדיוק עושים את זה. מה שהיה ברור לנו מההתחלה היה שלקרן קשה לפעול מחוץ לרגולציה, ולכן מצאנו את עצמינו הראשונים בעולם לפתח פתרונות של ניירות ערך מניבים לעולם הבלוקצ’יין.

כשכולם בעולם הבלוקצ’יין רצו להוכיח למה הם לא ניירות ערך כדי להמנע מהרגולציה – אנחנו רצנו בכל הכח בדיוק בכיוון ההפוך ומצאנו את עצמינו הראשונים ליישם את המודל שמאפשר לניירות ערך מניבים להסחר חוקית על הבלוקצ’יין.

באיזה שלב הקרן נמצאת?

הקרן מגייסת כרגע, ומכירת הטוקנים של ספייס פתוחה עכשיו, ומותרת בכל מדינה לפי החוקים הקיימים לניירות ערך באותה מדינה – בישראל, בעיקר למשקיעים כשירים.

אנחנו מגייסים כעת, ועדיין לא פירסמנו פרטים על כמה גוייס, למעט העובדה שאנחנו בשלבים מתקדמים עם קרנות של קרנות.

אנחנו כרגע 7 עובדים המפוזרים ברחבי העולם: ישראל, לונדון, ברלין, ברצלונה, דובאי וסאן פרנסיסקו, כך שיש לנו גישה לכל מה שחם.

מי המתחרים שלכם?

קורה כאן משהו די מוזר… המתחרים שלנו אמורים להיות קרנות הון סיכון אחרות, אבל בפועל רוב קרנות ההון סיכון לא יכולות להשקיע ישירות בתחום או שאין להן את הגישה לחברות הנכונות. ולכן אנחנו רואים קרנות הון סיכון שבאות אלינו להשקיע מתוך מטרה לקבל גישה לתחום, להשקיע לצידינו, ואולי להנפיק את הקרנות הבאות שלהן. ראינו את זה בארצות הברית עם קרן פוליצ’יין שקיבלה השקעות מקרנות הון סיכון כמו סקוייה, אנדריסן, יוניון סקוור ואחרים וגייסה מאות מליוני דולרים, כך שיש תקדים לסוג הזה של תחרות/שיתוף פעולה.

ומה הופך את Spice לטובה יותר?

ההתמחות הספיציפית שלנו כמשקיעים בבלוקצ’יין היא נדירה, מכיוון שחלק גדול ממה שקורה בשוק ניירות הערך על הבלוקצ’יין היום הוא פיתוחים של רעיונות שלנו, אנחנו באופן הכי פרקטי ממובילי התחום בעולם כך שאנחנו חשופים לצרכים האמיתיים של השוק ורואים איפה יש פוטנציאל, מכירים את מיזמי התשתיות בתחום, ויודעים לקחת חברות לבלוקצ’יין תחת רגולציה ולקבל את התנאים הטובים ביותר בחברות האלו.

ולסיום: לאן לדעתכם מתקדם הבלוקצ’יין?

עולם הבלוקצ’יין מביא מהפכה לכל תחום שבו יש בעלות על דבר בעל ערך. אם להשוות למהפכת האינטרנט, נסו להזכר בימים שבהם רק לבודדים היה מודם בבית, וגם הוא איטי ומצפצף.

אם היום יש ארנקי בלוקצ’יין רק למספר קטן יחסית של אנשים ולאחוז קטן מאוד של חברות עיסקיות. דמיינו מצב שבו למליארדי אנשים, ולכל חברה בעולם יש ארנקי בלוקצ’יין המאפשרים מסחר מיידי וחוקי בכל דבר בעל ערך. זה הפוטנציאל.


הסטארטאפ השתתף ב-Geektime Blockchain Summit 2017

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב-yaneev@geektime.co.il

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: