הוליווד מרוויחה פחות; אתרי שיתוף התוכן ישלמו על זה

היום, ה- 18 בינואר, אתר ויקיפידיה מחשיך מסכים ויורד מהאוויר בכל העולם למשך 24 שעות, במחאה כנגד הצעת החוק. על פי הערכות שונות מבקרים בויקיפידיה באנגלית כ-25 מיליון גולשים מידי יום. בדף השחור שמקבל כעת את הגולשים לאתר, נמצאים לינקים לרשתות חברתיות שונות, במטרה לגרום לגולשים להשמיע את קולם ולהצטרף למחאה.

אתר ויקיפדיה המוחשך (צילום מסך)

הפוסט נכתב על ידי עו"ד שיר קודנר. עו"ד קודנר הינה עורכת דין במחלקת ההיי-טק במשרד עמית, פולק מטלון ומייעצת לחברות הזנק וטכנולוגיה בתחומי קניין רוחני ודיני אינטרנט.

אתר חדשות הבידור Hollywood.com דיווח לאחרונה כי מכירות כרטיסי הסרטים בבתי הקולנוע בארצות הברית צנחו ב-2011 למספר הנמוך ביותר שלהם זה 16 שנה. לפני שממהרים לרחם על בעלי האולפנים כדאי לציין את הזינוק במחיר הכרטיסים בשנים האחרונות וכי בכל זאת נמכרו מעל מיליארד כרטיסי קולנוע ב-2011 בצפון אמריקה בלבד, אך זהו המספר השנתי הנמוך ביותר מאז שנת 1995.

אל מול הנתונים הללו, תעשיית הסרטים ושאר תעשיות התוכן נאלצות כעת להמציא את עצמן מחדש ולחשוב על מודלים יצירתיים לייצור הכנסות. בין השאר, סיבה מרכזית המיוחסת לירידה במכירות היא הזמינות הרבה של סרטים באינטרנט, אם באמצעות שירותים כגון ספריית הוידיאו הוירטואלית נטפליקס, ואם עקב העותקים הפיראטים הרבים שמסתובבים ברשת.

עיצרו את SOPA

על רקע זה, מונחת בימים אלה בפני הקונגרס האמריקאי הצעת חוק שצפויה לשנות את כללי המשחק ברשת האינטרנט. הצעת החוק לעצירת פיראטיות ברשת (Stop Online Piracy Act) או SOPA כפי שמכנים אותה בארה"ב, הוצגה לבית הנבחרים בסוף אוקטובר 2011 ולפיה תורחב היכולת של בעלי זכויות היוצרים להילחם בתופעה של הפרות זכויות יוצרים באינטרנט, ולחסום אתרים המכילים סרטונים או קטעי מוזיקה ללא אישור בעל הזכויות. באם יאושר, החוק החדש צפוי לשנות את מאזן הכוחות שהיה קיים עד כה בין אתרי האינטרנט לבעלי הזכויות היוצרים – בצורה שתעדיף מהותית את זכותם של בעלי זכויות היוצרים. בעוד שהוליווד ותעשיית המוזיקה תומכים בהצעה ואף השקיעו בשנים האחרונות מאות מיליוני דולרים בלובי בוושינגטון לקידום חקיקה מעין זו, עומדות מנגד ענקיות האינטרנט, כגון גוגל, יאהו, איביי, טוויטר ואחרים, ומתריעות כי אישור החוק עלול להוביל לתוצאה לא רצויה של סגירת אתרים חוקיים.

בשבת האחרונה פורסמה לראשונה בבלוג הרשמי של הבית הלבן תגובה עמומה למדי כנגד הצעת החוק, בה נכתב שהבית הלבן לא יתמוך בחקיקה אשר תצמצם את חופש הביטוי או עשויה לערער את הדינמיות והחדשנות באינטרנט. זאת, בעקבות עצומה של למעלה מ-50 אלף גולשים כנגד הצעת החוק שנשלחה לממשל האמריקאי. כעת מקווים המתנגדים להפעיל לחץ רב יותר על מנת לגרום לנשיא אובמה להכריז כי יטיל וטו על החוק.

היום, ה- 18 בינואר, אתר ויקיפידיה מחשיך מסכים ויורד מהאוויר בכל העולם למשך 24 שעות, במחאה כנגד הצעת החוק. על פי הערכות שונות מבקרים בויקיפידיה באנגלית כ-25 מיליון גולשים מידי יום. בדף השחור שמקבל כעת את הגולשים לאתר, נמצאים לינקים לרשתות חברתיות שונות, במטרה לגרום לגולשים להשמיע את קולם ולהצטרף למחאה.

חסימת צינור החמצן הכלכלי

על פי ההליך המתואר בהצעת החוק, יוכל משרד המשפטים האמריקאי להוציא צווי בית משפט כנגד אתרים אשר מתפרסמים בהם תכנים מוגנים ללא אישור. לאחר השגת הצו, יוכל התובע הכללי לדרוש מספקי האינטרנט אמריקאים לחסום את אותו אתר המואשם בהפרה, כך שלמתגוררים בארה"ב לא תהיה גישה לאותו אתר, וכאשר הם ינסו לגלוש אליו הם יתקלו בהודעה שתודיע להם כי האתר נחסם עקב הפרת זכויות יוצרים. כמו כן, אותו צו יאפשר לבעל זכויות היוצרים לפנות למנועי חיפוש, חברות פרסום דיגיטליות וחברות לסליקה וגביית תשלום דרך האינטרנט, ולדרוש מהם כי יחסמו ויפסיקו לשתף פעולה עם אותו אתר הנחשד בהפרה. בצורה כזו, לא רק שהאתר ייחסם לגישה בארה"ב, אלא אף הוא יסולק מיידית מתוצאות החיפוש בגוגל, בינג, ואחרים, וצינור החמצן הכלכלי שלו לקבלת כספים דרך פיי-פאל, ויזה וכדומה, ייחסם אף הוא.

הצעת החוק מאפשרת גם לבעלי זכויות היוצרים לחסום אתרים הנחשדים בהפרה, באמצעות מסלול דו-שלבי לפיו עליהם להודיע בכתב לספקיות האינטרנט, מנועי החיפוש וחברות הסליקה על אתר מפר, ואלו בתורם מחויבים להודיע לאתר ולהשבית את השירותים הניתנים לו, אלא אם כן מספק האתר הצהרה מנומקת כי הוא אינו בהפרה. מנועי חיפוש וחברות סליקה שיפעלו בצורה וולונטרית לחתוך קשרים לאתרים החשודים כמפרים ייהנו מחסינות משפטית כנגד סיוע להפרה, ואילו בעלי זכויות יוצרים שיתנו ביודעין מצג שגוי לגבי הפרות של אתר יהיו חשופים לנזקים.

בנוסף, על פי ההצעה, במהלך שגרר תגובות נזעמות ברשת מצד משתמשים שונים, הזרמת תוכן (סטרימינג) לא מאושר תהפוך לעברה פלילית הנושאת עונש מקסימאלי של 5 שנות מאסר לכל העלאה של עשרה קטעי מוזיקה או וידאו בתוך שישה חודשים.

יצוין כי ההצעה נועדה במקור להילחם בתופעה של אתרים זרים המפרים מחוץ לארצות הברית, אשר לבעלי זכויות היוצרים בהוליווד קשה לעצור אותם או להילחם איתם בגלל חוסר סמכות שיפוט. על אף שהוגשה לבית הנבחרים כהצעת חוק דו-מפלגתית שזוכה לתמיכה הן מצד הרפובליקנים והן מצד הדמוקרטים, המאבק המתוקשר כנגד אישורה גרם לדחיית הדיון בה ולהצהרות מפי חברי הקונגרס כי הם לומדים כעת את הנושא.

לסגור את פייסבוק בגלל לינק אחד

ביקורת מרכזית שמשמיעות חברות האינטרנט ושאר המתנגדים לחוק, היא שההצעה יוצרת שורה של צעדים יוצאי דופן בחומרתם, גם לגבי אתרים חוקיים אשר עשויים להכיל קטע מפר בודד. כך למשל, נטען שאם משתמש העלה לדף הפרופיל שלו באתר פייסבוק, קטע או אפילו לינק שמפר זכויות יוצרים, יכול לכאורה משרד המשפטים האמריקאי לחסום לציבור האמריקאי לא רק את אותו דף פרופיל אלא את כל אתר פייסבוק.

תוצאה קשה כזו הינה שונה בתכלית השינוי מהמאזן הקיים כיום בחוק האמריקאי לגבי הפרות זכויות יוצרים באינטרנט. לפי חוק ה- Digital Millennium Copyright Act – DMCA אתרי אינטרנט לא יהיו חשופים לתביעות בגין זכויות יוצרים לגבי תוכן גולשים (תכנים שהועלו על ידי משתמשים ולא על ידי האתר), כל עוד אותו אתר הסיר את החומרים מייד לאחר קבלת הודעה על הפרה מבעל זכויות היוצרים. חקיקה זו, אפשרה למעשה את פריחתם של אתרים כגון יוטיוב, מייספייס ופייסבוק, אשר עתה לא יוכלו לחסות עוד תחת אותה הגנה. המתנגדים מציינים שהחוק החדש יפגע לא רק בחופש הביטוי, אלא יאלץ את חברות האינטרנט לבצע פיקוח וניטור קבוע של כלל התכנים המועלים לאתרים שלהם,בצורה שתפגע בחדשנות והדינאמיקה המאפיינת את עולם האינטרנט.

ומה המצב בשאר העולם?

גם בארץ נושא הפיראטיות באינטרנט הוא חם מתמיד, ורק לאחרונה אתרים שונים שנמצאו מפרים נחסמו לאחר שהוצאו נגדם צווי מניעה. המלחמה בפיראטיות ברשת עולה מדרגה במדינות רבות בעולם, כאשר כל אחת מתמודדת עם הנושא בצורה קצת שונה. בישראל יוצאים כרגע בעיקר כנגד האתר המפר, על ידי השתלטות על הדומיין שלו. בארה"ב, הכיוון המסתמן הוא למנוע פיראטיות באמצעות חיוב ספקי שירות האינטרנט ושאר הגורמים אשר מסייעים לאותם אתרים להרוויח מפעילותם המפרה (למשל מנועי החיפוש, חברות הסליקה והמפרסמים).

ואילו באירופה, המגמה השולטת בשנתיים האחרונות הייתה דווקא להילחם במשתמשים הפרטיים, באמצעות הצעות חוק שונות שכונו עקב המכנה המשותף שלהן "חוק שלוש הפסילות". לפי הצעות אלה, שקודמו בין היתר במדינות כגון צרפת, בריטניה ואירלנד, משתמש פרטי שהוריד או צפה בתכנים מפרים היה מקבל התרעת אימייל מספק שירות האינטרנט שלו, ולאחר ההתרעה השלישית, ספק האינטרנט היה מחויב לנתק את השירות לאותו משתמש. בסופו של יום אף מדינה לא יישמה את החקיקה הזו, עקב לחץ ציבורי כבד מצד ארגוני זכויות שונים, אשר טענו כי הדבר מהווה הפרה בוטה של זכות הגולשים לפרטיות, וזכותם להליך הוגן.

אם וכיצד תתקבל הצעת החוק האמריקאית, מעניין לראות באיזה אופן היא עשויה להשפיע על המאבק בפיראטיות באינטרנט גם במדינות אחרות, לרבות בישראל. ועד שיוכרע המאבק בזירה האמריקאית, כל שנותר הוא להישען לאחור ולחכות לראות כיצד הסרט הזה יסתיים.

* האמור לעיל אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי והוא בבחינת מידע כללי בלבד. כל המסתמך על האמור לעיל, מבלי לקבל חוות דעת משפטית על בסיס כל העובדות הרלוונטיות, עושה זאת על אחריותו בלבד.


הפוסט נכתב על ידי משרד עורכי הדין עמית פולק מטלון ושות'


משרד עמית פולק מטלון ושות' נוסד בשנת 1956 ומהווה אחד המשרדים המובילים בישראל בכל תחומי המשפט המסחרי. המשרד מונה צוות מקצועי ומיומן של מעל ל-70 עורכי דין מקומיים ובינלאומיים. מחלקת ההייטק של המשרד מייצגת, בין היתר, חברות טכנולוגיה מובילות, עשרות רבות של סטארט-אפים, קרנות הון סיכון ישראליות וזרות, קרנות אקוויטי, אנג'לים וחממות בתחומי התוכנה, חומרה, תקשורת, אינטרנט, מדיה חדשה, בטחון לאומי, קלינטק, מדעי החיים ועוד.

המשרד מלווה את היזמים וחברות ההייטק בפעילותם השוטפת החל משלב הרעיון דרך הקמת החברה, הסכמי מייסדים, הלוואות, הסכמי השקעות, קבלת תמריצים ממקורות ממשלתיים, קניין רוחני, הסכמים מסחריים, מיזוגים ורכישות, עסקאות אסטרטגיות ובינלאומיות ועוד.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

10 תגובות על "הוליווד מרוויחה פחות; אתרי שיתוף התוכן ישלמו על זה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גינות
Guest

הסיבה שמכירות הכרטיסים בירידה היא מכיוון שאין סרטים טובים ומאחר ומחירי הצפייה בקולנוע גבוהים וזאת על רקע המשבר הכלכלי בארה"ב.
לגבי המצב בישראל, עד שלא תהיה אלטרנטיבה לצפייה בסרטים וסדרות באינטרנט אז אתרי ההורדה ימשיכו לפרוח.

שרון
Guest

אובמה אולי נבחר בגלל הקמפיין שלו באינטרנט, אבל את הכסף הוא מקבל מהכוכבים ובעלי האולפנים בהוליווד. אז השאלה לאיזה לחץ הוא יכנע קודם

רע
Guest

פוסט חשוב. סוף סוף מבינים על מה המהומה.

בכל האתרים האחרים אף אחד לא טורח לכתוב מה החוק הזה בכלל אומר. כולם כותבים צנזורה וזהו, בלי להסביר.

אודי
Guest

החלק הראשון של הכותרת – "הוליווד מרוויחה פחות" מטעה.
הנתונים שהתעשייה עצמה מפרסמת מסמנים צמיחה יציבה. ייתכן כי יש ירידה במכירות של תקליטים (כי מי קונה תקליטים) אבל להאשים את הפיראטיות בכך זה כמו להאשים את הפירטיות בהפסקת הצריכה של קלטות וידאו.
אני ממליץ לקרוא את הפוסט הבא ב-ars technica
http://arstechnica.com/tech-policy/news/2011/11/piracy-problems-us-copyright-industries-show-terrific-health.ars?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss

אני חושב שאפשר פשוט להגיד הוליווד רוצה להרוויח יותר

חץ בן חמו
Guest
המצב בישראל מרוחק מרחק שנות אור משאר העולם מכמה סיבות: 1. בישראל של שנת 2012 עדיין אין שידורי וידאו בצורה חוקית ובאיכות סבירה (מה שאורנג' ואחרים נותנים זו איכות מחפירה לחלוטין בכל סטנדרט, יוטיוב משדרת באיכות יותר טובה אפילו בסלולרי!). גרוע מכך – אם ללקוח אין מנוי להוט או יס, הוא לא יוכל לצפות בסדרות שהן משדרות בהפקה מקומית *גם אם הוא ירצה לשלם על כך*. 2. הפיראטיות בישראל כל כך פורחת, שאם ינסו בארץ להחיל את מה שנעשה באירופה, אני מאמין שתוך חצי שנה ל-70% ומעלה מהגולשים בארץ לא יהיה אינטרנט, שלא לדבר על כך שספקי האינטרנט יתנגדו נמרצות… Read more »
שיר
Guest

ויקיפידיה מעדכנת שיותר מ-162 מיליון גולשים צפו בדף המחאה שלה, ושמרכזיית הקונגרס קרסה לנוכח כמות הפניות שהגיעו בקשר להצעת החוק:

http://wikimediafoundation.org/wiki/SOPA/Blackoutpage

Rachel Saadia
Guest

לצערי, מחירי הכרטיסים לסרטים בבתי הקולנוע גבוהים, אנשים חושבים פעמיים אם ללכת לסרט. כל עוד המחירים ימשיכו להיות גבוהים הפיראטיות תמשיך.

רחל סעדיה
Guest

לא צריך לנגב את הדמעות בשל השמועה הזאת. עדיין האולפנים והארגונים ירוויחו, אם וכאשר יאושר החוק הם ירוויחו עוד יותר. האינטרנט יאבד את המהות שלו וחבל… כי על כל לינק אצטרך לשלם ולבקש אישור – מוגזם לא? אני חושבת שיש תכנים שאפשר להגן עליהם בזכויות יוצרים כגון קישורים ממומנים או לא לאפשר שמירת תמונות מסוימות. חסימה מוחלטת? מיותר.

רחל סעדיה
Guest

לא צריך לנגב את הדמעות בשל השמועה הזאת. עדיין האולפנים והארגונים ירוויחו, אם וכאשר יאושר החוק הם ירוויחו עוד יותר. האינטרנט יאבד את המהות שלו וחבל… כי על כל לינק אצטרך לשלם ולבקש אישור – מוגזם לא? אני חושבת שיש תכנים שאפשר להגן עליהם בזכויות יוצרים כגון קישורים ממומנים או לא לאפשר שמירת תמונות מסוימות. חסימה מוחלטת? מיותר.

אנונימי
Guest

זכויות היוצרים זאת הבעייה המרכזית , אם לא במהות אז בתוכן. לא ייתכן שהוליווד וכל מיני דומיה ינצלו זכויות מיוחדות כדי לסגור את השאלטר על כל העולם.
מאיפה יש להם בכלל לכסף לזה?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: