צאו מהקבעון, הדבר הבא נמצא מתחת לאף שלכם

כל יזם מכיר את "הדף הריק" שצריך למלא ולכל אחד השיטות שלו למלא את הדף הזה – גם אם לפעמים ביזאריות. הפוסט הבא יציע לנו מספר דרכים לייעל את תהליך החשיבה שלנו ולהשיג ממנו את המיטב

הפוסט נכתב על ידי יסמין גלקר וייסבורד מארגון 'חוויית משתמש ישראל'. 

תמונה: flicker by cc Martim Whitmore

יצירתיות וחדשנות שוות לכולנו הרבה כסף. אנחנו מוכנים להשקיע הרבה כסף ולעבוד לילות כדי לעלות על הדבר הגדול הבא. מה שאתם צריכים לעשות זה לחשוב קצת אחרת. זוכרים את הפעם האחרונה שהייתם צריכים להתחיל פרויקט חדש, אותו רגע בו ישבתם מול ה"דף הריק" שלכם (או מה שהוא לא יהיה במציאות), מחכים שהרעיון הטוב הראשון יעלה לכם לראש? זה כנראה אחד הרגעים המתסכלים ביותר שעוברים על כל אחד שצריך ליצור יש מאין.

עבור חלקנו, רעיונות יצירתיים וחדשניים הם הסיבה שאנחנו מקבלים משכורת. עבור רבים אחרים, הם הרכיב החסר להצלחה בשוק מסויים או בתוך ארגון. בכל מקרה, הרכיב החמקמק הזה שווה בדרך כלל הרבה מאוד כסף. משתלם לכולנו להבין איך אפשר להשיג עוד קצת יצירתיות. אבל עדיף שנתחיל מלהבין מה זה בכלל.

יצירתיות היא היכולת להסתכל על משהו מזווית לא קונבנציונאלית, למצוא הקשרים חדשים למידע קיים. אנחנו רוצים להיות מסוגלים להסתכל על חומרים, תהליכים וטכנולוגיות בעולם ולחשוב על שימושים חדשים עבורם. ואז לעשות מהם המון כסף – ואז לעשות את זה שוב.

הגורמים לחשיבה חדשנית: רוגע, מגבלות ותקלות

יש הרבה דרכים להגיע לרעיונות יצירתיים. יש אנשים שמגיעים למחשבות הכי יצירתיות שלהם במקלחת, או בטיול רגוע, כשהמוח משוחרר ולחצי היומיום לא מכבידים על החשיבה. לצערנו הרב, לרוב הארגונים אין אפשרות להציב את העובדים שלהם במקלחת, עד שהם יחשבו על הדבר הגדול הבא.

אסכולה אחרת טוענת שדווקא הצבת מגבלות על חשיבה, ולא שחרור שלה, מעודדת את היצירתיות. מגבלות מאלצות אותנו לפתרונות פחות סטנדרטים. קחו לדוגמא מעצב פנים דל תקציב, שלוקח את גדר העץ הישנה מהחצר והופך אותה לרצפה לחדר הילדים. אם היה למעצב מספיק תקציב בשביל רצפה חדשה, האם הוא היה חושב בכלל על הכיוון הזה? מגבלות יכולות להוציא מאיתנו רעיונות מאוד מקוריים.

גורם נוסף שתורם לחשיבה על פתרונות יצירתיים הוא תקלות. החופש לטעות מוכיח את עצמו שוב ושוב כגורם קריטי בקדמה האנושית. נסו לדמיין עולם בלי פתקיות פוסט-איט, וויאגרה, רנטגן, מיקרוגל, קולה ואינספור מטעמים קולניריים – כולם מוצרים שהתגלו במקרה, או כתוצר לוואי בייצור מוצרים אחרים. לו הממציאים של אותם מוצרים היו מרוכזים במטרה המקורית שלהם, היינו מפספסים את כולם, ועוד רבים אחרים.

הרעיון הגדול הבא מתחת לאף שלכם

ההחכמה היא לעשות שגיאות ולצאת מהן בחיים. הגאונות, לעומת זאת, היא לעשות את זה שוב ושוב. שלומית טסה, מנחה בכירה ומנהלת פיתוח לקוחות אסטרטגיים בחברת SIT – Systematic Inventive Thinking, מתייחסת לשגיאות כהזדמנות לבחון מחדש את הנחות היסוד שלנו ולהתעמת עם קבעונות, שקיימים אצל כולנו.

הקבעונות הללו הם אלמנט קריטי באופן החשיבה שלנו. הם עוזרים לנו להכניס אלמנטים לקטגוריות מוכרות על ידי זיהוי מהיר והתעלמות מפנים אחרות של אותו אלמנט. בכל רגע נתון אנחנו משווים ידע חדש עם ידע קיים ומתמודדים עם הפערים שמתגלים. קבעונות מאפשרים לנו לייצר שיפוט מהיר לגבי הפערים הללו. הם עוזרים לנו להתמודד ביעילות עם עושר הגירויים שנקלטים על ידי החושים שלנו. בזכות הקבעונות אנחנו מסוגלים לזהות אלמנטים בקלות ובעקבות כך להעריך סיטואציות במהירות.

יחד עם זאת, הקבעונות יכולים לגרום לנו להתעלם מרעיונות טובים, ולהפוך אותנו לעיוורים ליצירתיות. רעיונות טובים יושבים כל הזמן מתחת לאף שלנו. שמעתם מישהו אומר "איך לא חשבו על זה קודם"? אנשים לא חשבו על זה קודם, כי הקבעונות שלהם מנעו מהם לראות את זה. אם נצליח להתעלם מהקבעונות, נוכל לבחון כל סיטואציה מחדש ולבדוק אם ניתן לפעול בה יותר טוב.

שלושה סוגי קיבעון

הקפיצה מעל הפער, ההתמודדות הזו עם זווית ראייה חדשה, היא זו שמייצרת חשיבה יצירתית. הרבה פעמים אנחנו מדברים על רעיונות שרק מחכים שמישהו יראה אותם. ברגע שנבין את הקבעונות שגורמים לנו להתעלם מרעיונות טובים, נוכל להתחיל להתמודד איתם. שלומית מתארת שלושה סוגים של קבעונות שהיא מסייעת לארגונים להתמודד איתם במסגרת עבודתה:

flickr cc by bealluc

1. קבעון תפקודי גורם לנו לתפוס אובייקט כלשהו כבעל תפקיד מוגדר, ומקשה עלינו לראות פונקציונאליות חדשה עבורו. ילדים קטנים, לדוגמא, לא מכירים את הפונקציונאליות של כל אלמנט שהם נתקלים בו, ולכן לעיתים קרובות מעמתים אותנו עם הקבעון הזה. בפעם הבאה שתראו את הילד שר עם מטאטא, אולי במקום לשפוט את השימוש הזה כטעות חמודה, תחליטו לפתוח פס ייצור למיקרופוני מטאטא לילדים? נסו לראות את האלמנטים שסובבים אתכם בצורה טרייה, ולהתעלם מצורות השימוש הידועות לכם. הנה עוד כמה רעיונות משעשעים לאיתגור הקבעון התפקודי.

2. קבעון מבני גורם לנו להסתכל על דברים כשלמים וכבלתי ניתנים לפירוק, ולכן פוגע ביכולת שלנו לצפות את הדרכים החדשות לסדר את חלקיהם בצורה אחרת. דוגמא מפורסמת לכך היא הזמן הרב שלקח לנו להעביר את אזור המקפיא לחלק התחתון של המקרר. המקפיא מכיל מוצרים שמשמשים אותנו לעיתים רחוקות יותר, לעומת המוצרים ביתר המקרר. אז למה אנחנו צריכים להתכופף בשבילם? יש הרבה יותר הגיון במיקום מוצרים עם תדירות שימוש גבוהה יותר, במיקום נגיש יותר. קבעון מבני לגבי המקרר מונע מאיתנו לראות את האפשרות הזו.

3. קבעון של יחסים גורם לנו לראות יחסים בין משתנים בתוך מערכת כקבועים ובלתי נתנים לשינוי. לדוגמא, במפעל לייצור מיץ, מייחסים חשיבות רבה ליחס בין המים, התרכיז והסוכר שבתוצר הסופי. היחס הזה הוא מה שהופך את המיץ לטעים, ולכן אנשים קונים אותו. כל יחס אחר ייצור מיץ פחות טעים. אבל אם תשנו את היחס, לדוגמא תורידו את כמות התרכיז ותעלו את כמות המים, תוכלו להחליט שיש בידיכם מוצר חדש, דל קלוריות ובריא יותר. עם סיוע ממחלקת השיווק תוכלו למכור את המוצר החדש כיוקרתי יותר, וכמובן במחיר גבוה יותר. נשמע מוכר?

הקבעונות האלו חשובים לנו ליום יום. לא הייתם רוצים לעצור ליד כל מכונית שאתם רואים ולחשוב על הרכיבים שבונים אותה ועל הפעולות שהם מבצעים. אבל מדי פעם אנחנו צריכים להתעלם מהקבעונות ולהכריח את עצמנו לעצור ולחשוב בצורה ביקרותית, על מבנים של אובייקטים ושל תהליכים סביבנו.

קבעון – המחסום הבלתי נראה

קבעונות הם מחסומים בלתי נראים בדרך לשינוי וקדמה. הם נמצאים בתוך הראש שלנו, כך שמבחינתנו, הם בכל מקום. הם משפיעים על כל תחומי החיים ועל כל תחום מקצועי. חשוב להיות מודעים אליהם ולנסות לאתגר אותם כל הזמן. נסו לשנות את התפקוד, המבנה והיחס בין מרכיבי התהליכים והאלמנטים שסביבכם. שינויים הדרגתיים, ועצירה לבחינת היתרונות והחסרונות במצב החדש שנוצר, מאפשרים לנו סביבה מבוקרת לבצע בה טעויות. במצב כזה, הטעויות הן מתוכננות, ואתם נמצאים בשליטה עליהן.

אז בפעם הבאה שאתם מול מסמך ריק ומתחילים להיות מתוסכלים, תעצרו רגע. אתם לא לבד. הקבעונות שלכם מארחים לכם חברה, והם מונעים מכם לראות את הרעיון הגדול הבא. עכשיו תמשיכו.

שלומית טסה תעביר הרצאה בכנס UXI Live שיערך ב-20-21.6 בכפר המכביה. 10% הנחה לקוראי ניוזגיק, רק עד 17/6. השתמשו בקוד קופון 10geeks בעת הרישום לכנס.


פוסט זה נכתב בחסות UXI Live


בריצה של היומיום, לכולנו חסר מקום שבו נוכל לעצור לרגע, לנשום, ללמוד כלים חדשים שישמשו אותנו בעבודה, לקבל השראה לשאלות שמטרידות אותנו ולפגוש חברות וחברים למקצוע. זה בדיוק מה שיצרנו בכנס UXI Live.

ביום הסדנאות, ה-20/6, תלמדו תוך כדי עבודה מעשית אישית ועם אנשי מקצוע אחרים. אין יותר תכל'ס מזה. בסוף יום הסדנאות תוכלו לבלות איתנו בחוף תל-אביב, במסיבת קוקטייל פרטית לכל משתתפי הכנס. הדרינק הראשון חינם!

ביום ההרצאות, ה-21/6, תקבלו רעיונות חדשים ומידע עדכני מחזית ה-UX בעולם, תכירו אנשים חדשים ואולי גם תזכו בפרסים. לפרטים נוספים והרשמה.


כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

2 תגובות על "צאו מהקבעון, הדבר הבא נמצא מתחת לאף שלכם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Talia Atar Sharon
Guest

החופש לטעות….

פבל
Guest

מעניין. רוב העוסקים ביזמות נוטים להסכים שהרעיון שווה רק 1% מההצלחה וכל השאר זה Execution. האם הכותבת חולקת על קביעה זו?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: