לשלוט על המזגן מהסמארטפון, גם כשאתם לא בבית [סנסיבו-סקירה]

האפשרות לשלוט על הטמפרטורה בבית עוד לפני שנכנסתם אליו, או לודא שהוא כבוי כשאתם בכלל במשרד (או בחו׳׳ל) רלוונטית בכל ימות השנה. לקחנו את הפיתוח הישראלי שעשה לא מעט רעש בקיץ האחרון לבדיקה

sensibo-with-hub-2

צילום: גיקטיים

״איזה חום״ הוא אחד מהמשפטים הקבועים שתשמעו מתושב ממוצע במדינת ישראל. אפילו בחורף הישראלי ה״דומיננטי״, מדינתנו הקטנה התברכה בלא-מעט שמש, אשר בשילוב עם הלחות הגבוהה והאקלים הים-תיכוני הופכת את השהייה בבתים לכמעט בלתי נסבלת, במיוחד בחודשי הקיץ הלוהטים. אך בניגוד לחלק ממדינות אירופה, שם לא מכירים את המושג ״מזגן״ – אצלנו מדובר במכשיר החשמלי החשוב ביותר בבית – גם בחורף.

לא משנה באיזו עונה אנחנו נמצאים, או מהן הטמפרטורות בחוץ – תמיד נשאף לשפר את המצב והיד שלנו ״קלה״ על השלט – להדליק, לכבות וחוזר חלילה. חברת Sensibo הישראלית הוקמה על מנת לממש חזון עתידני, כחלק ממבט רחב יותר על ה״בית החכם״ – המשתמשים לא יצטרכו להדליק את המזגן או לכבות אותו, אלא המזגן יהיה חלק אחד בתוך אקו-סיסטם של מכשירים הנמצאים סביב המשתמש ועליו (שעונים חכמים, טלפונים, בגדים חכמים וכד׳) – וכך הוא יידע מתי חם למשתמש, מתי קר לו ומתי הוא מרגיש מצוין, כך שהוא אינו יצטרך לפעול כלל וכלל. בעולם מושלם, Sensibo תדע לבד באיזה חדר נמצאים אנשים ומהי הטמפרטורה הנוחה ביותר עבורם, אך באיזה עולם אנחנו נמצאים כרגע?

חזון ה-IoT יצטרך להמתין מעט

במחילה, הרשו לי לאכזב אתכם מעט כבר בתחילת סקירה זו – Sensibo עדיין לא שם. ל-Sensibo, מוצר שנמצא בתחילת הדרך ומאפשר למשתמשים לשלוט במזגן דרך הסמארטפון – ולכן בסקירה נתרכז ביכולת של Sensibo לעשות את הדבר שלמענו החברה גייסה כמעט 180 אלף דולר דרך פלטפורמת מימון ההמונים Indiegogo – כמעט פי 2.5 מסכום הגיוס שדרשה. בימים בהם משקיעה גוגל לא פחות מ-3.2 מיליארד דולר בתרמוסטט החכם של Nest, מסקרן לראות כיצד Sensibo תצליח להפוך כל מזגן – גם הישן ביותר – למזגן חכם, בתנאי שהוא תומך בפקודות אינפרא-אדום, כמובן.

הקיט של Sensibo מגיע עם שני רכיבים מרכזיים: Smart Hub, רכיב המתחבר לראוטר ובעצם אחראי על התקשורת החיצונית של Sensibo עם רשת האינטרנט. הרכיב השני נקרא Pod – הוא נצמד למזגן ובעצם אחראי על העברת הפקודות מרשת האינטרנט אל המזגן עצמו, באמצעות פרוטוקול IR. למעשה, תוכלו לרכוש מספר רכיבי Pod, להצמיד אותם למספר מזגנים ולשלוט על כולם באמצעות Smart Hub אחד – דרך האפליקציה של Sensibo.

הכי חשוב – מיקום רכיב ה-Pod (ה״מוח״ של המזגן)

בסקירה הקודמת שלנו למכשיר דומה, בדקנו את Switcher – המאפשר למשתמש לשלוט בדוד הביתי מכל מקום והגענו למסקנה שמדובר בגאדג׳ט חובה, במיוחד בבתים בהם אין דוד שמש. אך כאן ישנו הבדל אחד מרכזי: מזגנים, במיוחד אלו הישנים יותר אינם מכילים ״מוח״ – הם יודעים לקבל State באמצעות שלט אינפרא-אדום. ה-State המגיע מהשלט הוא בעצם סט של נתונים הכוללים: טמפרטורה, מצב (חימום, קירור, אוורור), טיימר וכד׳.

sensibo-on-wall

צילום: גיקטיים

החיסרון הגדול ביותר ב-Sensibo הוא חוסר הפידבק – בניגוד ל-Switcher, שם מדובר על חומרה שמעבירה פידבק חזרה האם הפקודה התבצעה בהצלחה או לא, במזגנים מבוססי IR אין אפשרות לדעת האם הפקודה שלכם להדליק את המזגן חצי שעה לפני שהגעתם הביתה עבדה – או שמא תגיעו לבית רותח / קפוא ותיאלצו לסבול במשך כמה דקות עד שהמזגן יעשה את תפקידו. לכן, מיקום הנקודה אותה תבחרו ל-Pod שלכם קריטי ביותר, ודורש לא מעט ניסוי וטעייה לאורך זמן.

חשוב מאוד להגיע למצב בו כל פקודה שנשלחת מהסמארטפון שלכם מגיעה בקו נקי לחיישן ה-IR במזגן, בכדי לקבל את התוצאה הרצויה באחוזי הצלחה גבוהים. לצערנו, עדיין לא הצלחנו להגיע למצב בו כל פקודה התקבלה בהצלחה וכאן צוות ההנדסה של Sensibo יצטרך לחשוב על פתרונות יצירתיים יותר על מנת להגיע לתוצאות טובות יותר בגירסאות הבאות של המכשיר.

תהליך התקנה פשוט ונטול חוטים

אחרי שמיקמתם את ה-Pod, יהיה עליכם לחבר את ה-Smart Hub לראוטר הביתי שלכם. בנקודה זו, לא תוכלו להציבו היכן שתרצו מכיוון שהוא דורש חיבור קווי, ישירות לראוטר או לנקודת רשת אחרת ברחבי הבית. לאחר מכן, תידרשו להוריד את האפליקציה של Sensibo לסמארטפון שברשותכם (אייפון / אנדרואיד), להגדיר שם משתמש וסיסמא ולסיים את התקנת Sensibo בהתאם למספר רכיבי ה-Pod שרכשתם. תהליך ההתקנה פשוט מאוד באופן יחסי ולוקח דקות ספורות – גם אם ברשותכם יותר מ-Pod אחד.

[huge_it_slider id="16"]

האפליקציה של Sensibo מציעה, בשלב זה מספר פעולות פשוטות – הדלקה וכיבוי ידניים של המזגן, העלאת / הורדת הטמפרטורות, קביעת העוצמה ופיצ׳ר חדש מתבקש שהתווסף בשבועות האחרונים – האפשרות לתזמן הדלקה וכיבוי של המזגן במשך כל ימות השבוע. לדוגמא, במידה ואתם יודעים שמחר בערב תגיעו לעבודה ב-19:30, תוכלו להפעיל את המזגן כבר ב-19:00 ולהגיע הביתה למזג אוויר נעים. כמו כן, גימיק נחמד (אך פחות פרקטי לדעתי) הוא האפשרות להתחבר אל IFTTT ולהגדיר שבמידה ותיכנסו / תצאו מרדיוס מסויים מסביב לבית, המזגן יידע להידלק או להיכבות בהתאם למיקומכם, באופן אוטומטי.

במסך הראשי של האפליקציה תוכלו לראות את היסטוריית הפעולות שלכם ולדעת האם המזגן היה דלוק זמן מרובה – שוב, החיסרון הגדול הוא שבמידה ומישהו מבני הבית השתמש בשלט הרגיל של המזגן ולא באפליקציה – תהיינה התנגשות בין הפעולות שכן לאפליקציה אין שום יכולת לדעת מה מצבו הנוכחי של המזגן. כמו כן, תוכלו למצוא מידע כללי על כל חדר בו נמצא Pod, דוגמאת רמת הלחות בחדר והטמפרטורה הנוכחית בו.

תחליף טוב לשלט – אך יש הרבה במה להשתפר

בסופו של דבר, המטרה הנוכחית של Sensibo היא להפוך כל מזגן לחכם – והיא עושה זאת בהצלחה חלקית. היתרון הגדול ביותר של האפליקציה, כמובן הוא האפשרות לשלוט על המזגן מרחוק – אך כל עוד אחוזי ההצלחה של הפקודות מה-Pod למזגן אינם עומדים על 100% ובזמן שאין פידבק אמיתי מהמזגן עצמו שניתן לאשש, אינכם יכולים להיות סמוכים ובטוחים שהפקודה שהעברתם למזגן התקבלה ובוצעה בהצלחה. כמו כן, גיליתי שהרבה פעמים נוח יותר לגשת לשלט מאשר לפתוח את האפליקציה של Sensibo ולשלוח את הפקודה המבוקשת, שכן לא קיים ווידג׳ט לאנדרואיד שמאפשר גישה מהירה לסט הפקודות. חשוב גם לציין כי הסוללות נגמרה לאחר כחודשיים של שימוש, כאשר זוג סוללות חדשות (לא סטנדרטיות) יעלו לכם כ-30-50 שקלים בממוצע, מה שהופך את השימוש במוצר למסורבל ומוסיף לו עלויות.

מחיר המוצר עומד על כ-800 שקלים ליחידה הכוללת את ה-Smart Hub ו-Pod אחד, אשר מטרתם היא לגרום לכם לנטוש את השלט. האתגרים העומדים בפני צוות הפיתוח של Sensibo לא קטנים, אך שוב, חשוב לציין כי מדובר במוצר שנמצא בתחילת דרכו – וצוות הפיתוח זמין תמיד לשאלות ותיקוני באגים דרך קבוצות הבטא של Sensibo. פיצ׳רים חדשים מתווספים כל מספר ימים, וסביר להניח כי כמה עדכוני תוכנה / קושחה יצליחו להביא את המוצר למצב בו הוא עובד ללא חשש – אך נכון להיום עדיין לא ניתן לסמוך על המוצר בעיניים עצומות (ולאו דווקא בגללו). בשורה התחתונה – יש המון פוטנציאל, אך הייתי ממתין לדור השני של המוצר.

וידאו: סרטון ה-Indiegogo של Sensibo

אבישי בר

מנהל מוצר. מפתח Web ו-React Native, חולה גאדג'טים, הולך נגד הזרם ואוהב את כל מה שקשור לגוגל, לאנדרואיד ולקוד פתוח. עיסוקו העיקרי הוא לפרק לחלקים כל צעצוע חדש שמגיע למשרד ואז לכתוב עליו מדריך.

הגב

3 תגובות על "לשלוט על המזגן מהסמארטפון, גם כשאתם לא בבית [סנסיבו-סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
guypld
Guest

באיביי אותו מכשיר סיני עולה 30$, וגם זה ילך ורד עם הזמן…
בועה, אמרנו?

Claude Benshaul
Guest

יש לי ואני לא משתמש מהטעמים שפורטו כאן בכתבה. רעיון אדיר אבל מבחינתי זה הפך לקניה המיותרת ביותר של השנה.

gil
Guest

האם קיים פתרון דומה לדודי שמש

wpDiscuz

תגיות לכתבה: